Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
10 Mar 20:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Sen kulaklarında Bozkırın Tezenesi, bağrında Alper Tunga'nın nefesi olanlardansın... "

Ege'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz ÇakıroğluEge'de Bir Yiğit - Fırat Yılmaz Çakıroğlu, Fırat Yılmaz Çakıroğlu

Bizim oralarda seni seviyorum denmez,
"Kurban olurum sana" denir...

Neşet Ertaş (bozkırın tezenesi)

M.Yusuf Mert, Dişi Kurdun Rüyaları'ı inceledi.
 02 Oca 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov’un bu kitabı 390 sayfadan oluşmaktadır.Romanlarının hepsi birbirinden değerli ve etkileyici eserlerdir.Dişi Kurdun Rüyaları, Aytmatov’un ustalık dönemi eserlerinden olduğu izlenimini verdi bana.Çok beğendim.Bozkırın Tezenesi, bol tasvirli anlatımıyla, Kırgız dağı ile Kazak ovasındaki yaşantıyı başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.İnsan-doğa-inanç denkleminde çok zengin bir içeriğe sahip bir romandır.Akbar (dişi kurt) ve Taşyar’ın (erkek kurt) başına gelenlerden yola çıkarak inanç eksikliğinden hareketle insanoğlu tarafından bozulan ekolojik dengenin yarattığı huzursuzluğu ve buna bağlı hüsranları (iyi-kötü) anlatan bir eserdir.

M.Yusuf Mert, Beyaz Gemi'yi inceledi.
 30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov’un eseriyle ilk olarak lise üçüncü sınıftayken tanışmıştım.Yazarın ilk okuduğum kitabı “Gün Olur Asra Bedel” kitabıydı.Bana okumayı sevdiren yazarlar arasında yer aldı.Kitabı okuduğumda çok etkilenmiştim.Kitabı okurken sanki olayların içindeymişim gibi hissettim.Lise hayatım boyunca hatta o zamana kadarki hayatım boyunca toplasak 15-16 kitap ancak okumuşumdur.En büyük keşkelerim çocukluktan itibaren kitap okuma alışkanlığımın olmaması idi.Suç benim mi peki?Elbette hayır.Malesef eğitim sistemin hantal ve girift döngüsünde takdir ve teşekkür almayı büyük bir haltmış gibi bize aşılayıp yarış atı gibi not denen kısır bir kavramın çemberinde dönderdiler durdular.Takdir almasamda kitap okusaydım, 100 almasamda 60 alıp kitap okuma alışkanlığı kazanmış olsaydım, kitaplarım olsaydı kötümü olurdu? Elbetteki daha iyi olurdu.Kitap okumak zekayı kibarlaştırır, der Cemil Meriç.

Neyse sözü uzatmadan gelelim Beyaz Gemi’ye.Yazarın, “Gün Olur Asra Bedel’den sonra okuduğum ikinci kitabı.Gerçekten üslup sahibi bir yazar olduğuna kanaat getirdim.Rahmetli Neşet Ertaş için “bozkırın tezenesi” derler ya.Cengiz Aytmatov’da Kırgızistan başta olmak üzere Orta Asya’nın tezenesidir diye düşünüyorum.Beyaz Gemi’de bir çocuğun, bir masumluğun, bir hayalin, bir bedelin, bir insanlığın romanıdır diyebilirim.Yazar, romanın kahramanı olan çocuk üzerinden içinde bulunduğu toplumun inanç, yaşam koşulları ve değerlerini bir hayal çemberinden geçirerek tüm dünyaya insanlık nedir onu göstermiştir.Keyifli bir okuma oldu.Yüreğine sağlık Cengiz Aytmatov...

Kübra E., Harfler ve Notalar'ı inceledi.
 25 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Yazarlar eserlerini oluşturduklarında okur ile yazar arasında kelimelerle örülmüş bir köprü kurulur.
Okur ile yazar arasındaki mesafe azaldıkça yazar, iki farklı duyguyu bir arada yaşar: Okurun kendini anlamasından duyduğu sevinç ve okurun kendisine bu denli yaklaşmasının yazarın objektifliğinin önüne geçebileceği kaygısı.
Hasan Ali Toptaş da bu iki duyguyu bir arada yaşamış olacak ki okura açık mektupla başlıyor eseri: “Sana yazmaktan değil, senin için yazmaktan korkarım.” diyor yazar.

Kitabın türünün deneme olması da okur ile yazar arasındaki mesafeyi biraz daha daraltıyor.
Hasan Ali Toptaş, hayatına dair ufak ama bir o kadar da ilgi çekici anları paylaşıyor okurla.
Sıcak bir sohbet, içini dökme de diyebiliriz bu kitap için.
Oldukça mütevazı, doğduğu toprakların o büyülü ezgisine kendisini kaptırmış bir yazarla oturup oldukça tatlı bir sohbet etmek isterseniz bu kitabı okumalısınız.
Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’ın sazının tellerine vuruşunu kalbinizde duyacaksınız kitabı okurken.
Srebrenica’daki bir çocuğun masum sorusuyla yüzleşeceksiniz: “Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?” Siz de Hasan Ali’ye eşlik edeceksiniz: “Bat dünya, bat!”
Yine de umudu yitirmeyip dünyayı yaşanılır kılan şeyler olduğunu da kabulleneceksiniz.
Sanatın, dünyanın bütün çirkin yanlarını törpüleyip yumuşatan mucizevi elleri imdadınıza yetişecek.

Eserin bir diğer güzel yanı ise, Hasan Ali Toptaş’ın yazım sürecini yakından gözlemleme imkânına kavuşmanız.
Toptaş, okuduğu eserleri, beğendiği yazarları da okurla paylaşmış. Bu da okuyucuya farklı penceler açıyor. Hem yeni yazarlarla tanışmış oldum kitabı okuduğumda hem de tanıdığım yazarların daha önce duymadığım eserleriyle tanıştım.

Özetle her açıdan beğendiğim, samimi bir tanışma kitabı oldu “Harfler ve Notalar”. Kitabın ahengine kendimi kaptırdım ve tebessümle kapattım kitabı.
Murat Sezgin ve Körkalem’e bu güzel etkinliği başlattıkları için teşekkür ederim.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
Kadim dostlarımız olan kitaplarla kalın! :)

Bozkırın tezenesi
Neşet Ertaş'ı ölümün 5. Yıldönümünde sevgi ve saygıyla anıyoruz. Mekanı cennet olsun.

Hep sen mi ağladın hep senmi yandın,
Bende gülemedim yalan dünyada
Sen beni gönlümce mutlumu sandın
Ömrümü boş yere çalan dünyada.

Ah yalan dünyada,yalan dünyada
Yalandan yüzüme gülen dünyada..