• 720 syf.
    ·67 günde·Beğendi·10/10
    Kafka ve Felice Bauer ‘in beşyüzü aşkın mektupları 700 sayfalık bir kitap olarak bizlere sunulmuş . Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın çok akıcı bir kitap zevkle okuyacaksınız . Bu kitapta bir çok duyguyu aynı anda yaşayacaksınız . Öfke , nefret , üzüntü , mutluluk , sevinç , heyecan gibi ... Aynı zamanda Kafka’yı yakından tanıma fırsatı yakalayacaksınız hayatını merak edenler varsa mutlaka okumalı . Ailesini , işini , aşkını çok güzel bir şekilde anlatmış . Biraz Kafka ‘ dan bahsetmek istiyorum. 6 çocuktan ilki o , iki erkek kardeşi bebekken ölüyor , üç kız kardeşi nazi zulmünde ölüyor . Babası baskıcı , geçimsizdi . O ise yalnız büyüyor . Prag üniversitesinde Hukuk öğrenimi gördü bir yıl zorunlu hizmetten dolayı çalıştı daha sonra 1 kasım 15 Temmuz 1908 yılları arasında bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı , sabah 8 akşam altı çalışma saatleri onu hiç memnun etmiyordu . Çünkü ne zaman bir şeyler yazmak istese odaklanamıyordu . Buradan ayrıldıktan sonra işçi kaza sigortasında çalıştı . (Kitabı okurken küçük başlıklar halinde göreceksiniz . ) edebi çalışma saatleri için uygun bir ortama sahip olmasına rağmen sağlık sorunlarından dolayı yazamıyordu. Daha sonra eniştesiyle birlikte asbest fabrikasına ortak oldular burada da edebi çalışmalarına devam edemediği için işinden nefret etmeye başladı . Onun için bir şeyler karalamak her şeyden önemliydi . Önce Brod’la sonra Felice ile nasıl tanıştığından bahsetmek istiyorum.
    Kafka’nın yakın dostu ( Max Brod) sayesinde Felice’yle tanışması gerçekleşmiştir . Kafka’yı daha iyi anlamamıza ve onun kitaplarına ulaşmamıza en büyük pay sahibi olan kişidir . Kısa bir süre içinde Brod , Kafka’nın nadiren konuşan,utangaç ve konuşunca derin şeyler söyleyen biri olduğunu farketmiş ve yakın arkadaşlık kurmuşlardır .Biraz da Felice ile nasıl tanıştıklarını anlatmak istiyorum.
    “ Bayan Felice Bauer 13 Ağustos ‘ta Brodlara geldiğimde masada oturuyordu onun kim olduğunu merak etmemiştim ama onu hemen kanıksadım . Açıkça boş bakan , boş ve kemikli sima ... Çıplak boğaz . Üzerinde bir bluz ... giysinin içinde oldukça evcimen görünüyordu oysa sonunda yabana atılır biri değildi .( kendisini biraz yakından izleyerek kendimi ondan soğuttum...) Neredeyse kırık burun . Sarışın biraz düz , çekici olmayan saçlar , güçlü çene . Sandalyemi alırken ilk defa onu yakından inceledim . Oturduğum zaman sağlam bir fikrim vardı .” Bu şekilde tanışmaları başlamıştı 4 yıl boyunca mektuplaştılar aynı zamanda iki kez nişanlandılar . Felice ‘ye olan aşkı büyüktü . Sevgisini şu sözlerle dile getiriyordu: “ Dünyada bir tek sen ve ben , gökyüzünün altında bir tek sen ve ben ve sana ait olan hayatımı senin içinde toplanmış , dağılmamış halde geçirmek istiyorum.” ”Seni bende insaniyet adına iyi olan ne varsa onların tümüyle seviyorum, canlıların içinde dolaşabilmek adına bana bahşedilmiş ne değer varsa , onların tümüyle seviyorum seni. Eğer bunlar azsa , bendeki azınlıktır bu . Ben seni tamamen olduğun gibi seviyorum, gerek bana iyiymiş gibi gelen yönlerinle , gerekse iyi değilmiş gibi gelen yönlerinle , hepsiyle , evet hepsiyle .”
    Bu sözlerle belirtmiştir . Aynı zamanda mektuplar içerisinde en başta belirttiğim gibi duygudan duyguya geçiş sağlamıştır . Bir kaç alıntıyla sizlere sunmak istiyorum. “Doğruyu söylemek gerekirse şu anda çekilmez bir haldeyim ...” “ Tanıdığım en dengesiz insanım ben ve seni sonsuza dek sevmiş olmam bir yana , böyle bir dengesizlikten korkmadığım için de sevdim seni .” “ İyi değilim , hayata tutunmak ve kafamı toplamak için ihtiyaç duyduğum enerjiyle piramitler inşa edebilirim .” Bu cümlelerle ne kadar karamsar, mutsuz , gelgitleri olan biri olduğunu görüyoruz . Hatta Felice ‘ ye bu kadar aşıkken onu çokça üzmüştür . Kafka’nın edebi yönüne hayranım fakat kadınlara yönelik davranışı beni sinir ediyor . :) Bir Kadın olarak Felice yerinde olmak istemezdim ben olsam onu boğardım herhalde :) neden diye soracak olursanız. Felice ile nişanlıyken Grete Bloch ile ilişki yaşıyor hatta ondan bir çocuğu oluyor fakat bunu Kafka bilmiyor zaten 7 yaşında çocuk ölüyor . Bu ilişkiyi Felice öğreniyor ve ayrılık gerçekleşiyor . 28.5.1914 tarihinde mektuplar kesiliyor 5 ay kadar bi süre mektuplaşma olmuyor . Bunun öncesinde tabii Kafka kendini soğutmaya çalışıyor . Ben seni seviyorum , evleneceğim ama yok imkanlarım kısıtlı bu maaşla nasıl geçiniriz , ben dengesiz mutsuz bir insanım benimle mutlu olamazsın vs vs bahaneler üretiyor bir çok erkek gibi Kadın bitirsin istiyor ilişkiyi :) ama istediği gibi olmadı o kadınla mektuplaşmaları ortaya çıktı . Beş aylık süre sonunda tekrar birliktelik kurdular evlilik hazırlıkları başladı bu kez de Kafka hastalandı işi bırakıp kız kardeşine yerleşti . Aynı zamanda Felice ile birlikteliği edebi açıdan çok verimli geçti. Yargı , dönüşüm , Amerika , Dava , Yasa önünde , Ceza kolonisi kitaplarını yazdı . Hastalığında çalışmadığı için yazma fırsatı yakaladığı için hayatının en mutlu günlerini geçiriyordu . Fakat hastalık iyice ilerlemişti Tüberküloza (verem) yakalanmıştı . 1917 Ocak ayından sonra 9 Eylül 1917 ‘ ye kadar 8 aydan sonra bir mektup yazarak hastalığını dile getirerek ilişkiye son verdi . 34 yaşında hastalığa yakalanır . Hastalık ilerleyince Brod ‘a vasiyet eder yazdıklarımı yak diye . 40 yaşında hayata gözlerini yumar . Brod vasiyeti yerine getirdi mi ? Tabii ki Brod Onu dinlemez öldükten sonra hepsini basar ( iyi ki kitaplarını bastırmış yoksa edebiyat böyle büyük bir yazarı nerden tanıtacaktı tabii taraflı düşünüyorum okur olduğum İçin , o istememiş basılmasını onu anlamaya çalışıyorum diyorum ama ne mümkün :) hem istese o da yakardı neden arkadaşına söylemiş ki yine bir çekilişki :) öyle değil mi ? ) neyse çok konuştum :) okuyun mutlaka ! Tavsiye ediyorum :)