DPWW, Meyhane'yi inceledi.
18 saat önce · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap acı ekti yüreğime. Günlerdir keder biçiyorum…

Meyhane ilk ve ‘kuvvetle muhtemel son' okuduğum Émile Zola romanı. İçim paramparça oldu okurken. 10 sezon Yaprak Dökümünü bir kitapta okumuş gibiyim. Aşırı dram bünyemi darmadağın etti.

Akıcı ve samimi bir üslup ile yazılmış. Karakterlerin tasviri ve detayların belirginliği gayet güzel olmuş. Tekrara düşmemiş. Bu yüzden pek yormuyor insanı. Çevirisi de gayet iyiydi. Belki uzun zamandır okuduğum en hoş çeviriydi. Edebiyatlı anlatımlardan uzak durmuş, çok fazla süsleyip uzun cümleler kurmaktansa daha yalın bir dil tercih etmiş. Belki de bu yüzden çeviren de çok fazla sıkıntıya düşmemiştir.

Aslında kitabı çok beğendim. Zira benim gibi bir dram düşmanına bile kendini okutabildiyse kesinlikle çok iyi bir kitap olmalı.
Birçok yerde şükürler olsun ki bu bir kitap. Yani kurgu, diyerek avuttum kendimi. İki gündür etkisinden çıkamıyorum.

Eleştiri değil ama okuyacak genç arkadaşlarım (10-20 arası) olursa diye kendimce birkaç şey söylemek istiyorum.

Kitap; o dönemde yazılmış diğer yabancı yazar kitapları gibi maddeselliği çok ön plana çıkarmış. Karakterlere bakıyorum, en kârlı çıkanlar en şarlatanlar. İyilerin çok fazla ezildiğini, maneviyatın ya yok, ya da çok az olduğunu görüyorum. Her şey çok kara. Gri yerleri görünce mutluluk duyuyorsunuz. Aşırı derecede insanı ümitsizliğe, maddeselliğe ve çıkarcılığa ittiğini düşünüyorum. Hatta bazı yerlerde kendi çıkarlarını korumak için diğerlerini (mazlumlar da dahil) yok saymış. Bunları söylüyorum çünkü din olmayınca bu dünyada her istediğinizi yapmamanız için size ne engel olabilir ki? Öyle ya, yakalanmayacağınız her durumda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Yani maneviyat eksikliğinden dolayı karamsarlık kol geziyor ortalıkta.

Okunmamalı demiyorum. Lakin çok genç arkadaşlarım biraz daha ilerleyen yaşlarına atsalar daha mı iyi olur?

Biz ihtiyarlar için mendille beraber okunması gereken bir kitap.:)

Ayşe Çavdarcı, İnce Memed 3'i inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Yaşar Kemal gibi bir büyük romancidan harika bir eser.ince memed 1 ve 2 yi de okudum.en çok da serinin 3.kitabini sevdim.ince memed 2 ye de inceleme yazmıştım.biraz sıkılmıştım 2. Kitaptan ama 3. Kitap da biraz daha yoğun oldu herşey.karakterler, anlatımlar, tarihsel veriler, olaylar...konu biraz daha ince memed i aştı bu kitapta.guzel bir şey oldu.salt ince Memed'in hayatı aslında o kadar da doyurucu değildi okuyucu için.simdi merakla 4. Kitap da neler olabileceğini düşünüyorum.kitabin sayfa sayısı da artiyor.629 sayfa. Ama kitap sizi sikmadigi için zaten su gibi geçiyor.tavsiye ederim.bu kitap özellikle iyiydi ama olayları anlamlandirmaniz için 1 ve 2 yi de okumanız gerekiyor.

Büşra Kocatürk, Kumarbaz'ı inceledi.
Dün 00:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dostoyevski her zaman olduğu gibi yine mu kitabında da gençlik yıllarını, kumar tutkusunu ve dramatik aşk hallerini anlatmış. Kendisinin de bir dönem başında kumar derdi olduğu için kendi gözlemlerinden yola çıkarak insanların kumar tutkusu yüzünden servetlerini, aşklarını ve onurlarını nasıl kaybettiklerini aktarmak istemiş bence. İnsan ruhunun en derin ve karanlık yerlerini okurun önüne sermekte usta olan Dostoyevski bu kitapda kahramanı Aleksi İvoniç'in ruhundaki gelgitleri çok güzel aktarmış. Dili aşırı iyiydi. Klasiklerde olan genelde sıkılma tavrı dostoyevskide değişiyor. Kendini hemen kitaba kaptırıyorsun. Ve son olarak şunu sormak istiyorum sizlere:Kumar masalarında yitirilen gerçekte nedir? Para mı, onur mu, aşkı mı hayat mı?

Gamze, Oyna Benimle'yi inceledi.
24 May 22:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Serinin ilk 2 kitabına göre daha iyiydi. Kız iyi ki bebeğim sözünden nefret ediyordu da bu kitapta sürekli sürekli bebeğime maruz kalmadık. Yine muhteşem bir erkek karakter var tabi ki. Ama bu kitapta aşkı biraz daha hissedebiliyorsunuz. Çok iyi değil ama idare eder diyebiliriz. Serinin devamı çevrilmemiş. Bir taraftan memnunum. Bitti bu vasat seri. Bir taraftan da sam ve leonun hikayesini merak ettim.

Uğur Ukut, Cemile'yi inceledi.
 24 May 17:26 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Insan bu, zaman zaman çağlar, zaman zaman ağlar. Ne hislere gem vurulabilir ne gönüle söz geçer amenna. Velakin eyleme döküldüğü anda bu kabul edilemezdir. Söylemek istediğim şu ki Cemile ile Danyar'ın aşkı ne kadar büyük olursa olsun Sadık'a olan ihanetlerini değiştirmez hatta affettirmez. Bir enkazın üstüne nasıl bir Dünya kurulabilir ki. Sevmek her seyi yapma hakkini verir mi insana. Muallakta kalan bu sorudan çikamıyorum işte. Ah büyük usta Aytmatov. Sadık ölemez miydi?

Bir de madalyonun şu yüzüne bakalım. Günümüzde köyde kentte, dağda bayırda buna benzer bir sürü olay yaşanıyor. Burada Cemile'yi takdir etmek gerek. Hiç bir kadın sırf sevdigi icin, sırtındaki gömleğinden başka bir şeyi olmayan birinin ardına düşüp gitmiyor. Maddesel bir aşkı manevi aşk ile karıştırıyorlar. Neyse iyice dağıtmadan kitaba dönelim.

Aytmatov yine resim gösterir gibi bir hikaye sunuyor bize. Mekân ve zamanı öyle net veriyor ki, sanki o hikayedeki karakterlerden biriyiz. Acı, sevgi, mutluluk gibi soyut kavramlar bile Aytmayovun anlatımı ile neredeyse somutlasiyor. Her ne kadar hikayenin kurgusu biraz bana ters gelse de oldukça iyiydi. Iyi okumalar.

Göksel Bacaksızoğlu, Son 10 Saniye'yi inceledi.
22 May 13:34 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

İlk okuduğum 48 saatten sonra bu kitabı daha iyi geldi. Kurgu ve anlatım çok iyiydi.Sonuna kadar gerilimi hiç azaltmadı.Bir an olsun konudan uzaklaştırmadı.Ve bir solukta kitabı bitirtti.Ben polisiye olarak başarılı buldum .Tavsiye ederim.

Yıllardır beklediğim o gün geldi çattıda neden içimde bir burukluk oldu bilmiyorum.🙂Bitmeseydi iyiydi diyesimde gelmiyor ama bitti iyi oldu da diyemiyorum. Mezunluk sendromu gibi bir şey mi bu acaba? 🙇Ya da yılların kıdemli öğrencisi olarak öğrenci olmadan nasıl yaşanır bilmiyorum diye mi bu anlamsız düşüncelerim.🤔Sahi seneye okul yoksa ne yapılır?😶 Birinci dönem ikinci dönemde yok artık değil mi? Vize final büt yaz okulu bitmeyen stajlar sabah ezanından önce uyanmalar onlarda yok? Yaz tatili kavramı da kalmaz herhalde.. Evlenen kızın baba evinde çıkması gibi bir şey bu o zaman😮Hem mutlusun hemde üzgün ya da kararsız ya da bilmiyorum işte ondan. 😞Evet çok şükür Rabbime bitti okumalara doyamadığım İstanbul Üniversitesi(!) 🎓🎓

Brunello, bir alıntı ekledi.
 22 May 00:32 · Kitabı okuyor

Yalnızlığa karşı geliştirdiği savunmalar güçlü ve derindi. Yalnızlığı isteyerek seçmişti, diğer insanlar onun arkadaşlığına değmezdi, Dahilerin hayatı ‘tek kişilik bir dram’ olmalıydı ve bir dahinin kişisel hayatı tek bir amaca hizmet etmeliydi: entellektüel hayatı kolaylaştırma (bundan dolayı kişisel hayat ne kadar küçükse o kadar güvendeydi, bu yüzden de daha iyiydi.) Schopenhauer

Bugünü Yaşama Arzusu, Irvin D. Yalom (Sayfa 361 - undefined)Bugünü Yaşama Arzusu, Irvin D. Yalom (Sayfa 361 - undefined)
Selen Abalı, Roma, Ben Geldim!'i inceledi.
22 May 00:31 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

bu tür bana çerezlik gelse de her seferinde büyük bir istekle yalayıp tutuyorum. yine aynı şey oldu ve kitap hızlıca bitti.
klasik kurgulardandı. her şey tahmin ettiğim gibi oldu. keşke İtalyan erkekler hakkını tek Dom'da kullanmasaydık ya, iyiydi :D
en çok Cicek'i sevdim. tam bir bendi.

PINAR DEĞİRMENCİ, Cress'i inceledi.
21 May 16:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cress
Marissa Meyer
Ve Cress uyduya hapsedilen bir kabuk
Onun hikayesini okumakta eğlenceliydi
Aslında bir romantik ama tamamen dahi
O bir aşık bir o kadarda masum
Hızlı akıcı ve sürükleyici devam ediyor seri
İşler tamamen karışıyor ve Kai sonunda herseyi öğreniyor yani burada tamamen hikayelerinin tersini yaşıyoruz okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksiniz Wolf a çok üzüldüm ya Scarlett ah onların hikayelerine doyamadan Cress ve kaptan ikilisini okuyoruz bu kitapta aşktan çok savaşı anlatan yani iyiydi bölüm hızla bitti bakalım dördüncü kısım nasıl devam edecek özelikle kötü Kraliçe lavinya ...