Lala Lotte, bir alıntı ekledi.
08 Şub 20:59

Ama insan sisteme ve soyut mantığa öylesine tutkuyla bağlıdır ki, gerçeği bilerek çarpıtmaya, kulaklarını da, gözlerini de kapayıp yalnızca kendi mantığını savunmaya hazırdır. Bunu son derece açık seçik bir örnek olduğu için aldım. Evet, çevrenize şöyle bir bakıverin: Kan nehir gibi akıyor, hem de neşeyle, şampanya gibi... İşte size Buckle'ın da yaşadığı on dokuzuncu yüzyılımız... İşte size çağdaşımız büyük Napoléon... İşte size Kuzey Amerika, "ezelî" birlik... İşte size nihayet, Schleswig- Holstein... Peki, neyimizi yumuşatıyormuş uygarlık? İnsanda yalnızca duyguların çeşitliliğini çoğaltır uygarlık... kesinlikle, başka bir şey değil. Belki de bu çeşitlilik yüzünden insan kan dökmekte zevkler aramaktadır. Olan budur işte. Fark ettiniz mi acaba, en zarif kan dökücülerin hemen hepsi en uygar beyefendilerdir.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 31 - Can yayınları)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 31 - Can yayınları)
Atakan ORĞAN, bir alıntı ekledi.
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çevrenize bakın bir kere: Kan gövdeyi götürüyor, hem de keyifli keyifli, şampanya gibi akıyor. İşte size Buckle'ın da yaşadığı on dokuzuncu yüzyılımız. İşte büyük Napolyon ve bugünkü Napolyon. İşte Kuzey Amerika'nın ebedi birliği. İşte nihayet karikatür gibi Schlezwig Holstein... Medeniyet neyimizi yumuşatmış? Medeniyetin insanda duygu çeşitlerini artırmaktan başka işe yaradığı yok.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25)
~Kübra~, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğrusu şahsi çıkarlara dayanan bir sistemle insanlığın ıslah olacağını iddia etmek bence hemen hemen...Buckle'in medeniyetin insanları yumuşattığını, bu sebeple onları daha az vahşi, daha barışçıl hale getirdiğini iddia etmesine benzer.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiYeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Peyderpey, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çevrenize bakın bir kere: Kan gövdeyi götürüyor, hem de keyifli keyifli, şampanya gibi akıyor. İşte size Buckle'ın da yaşadığı on dokuzuncu yüzyılımız. İşte büyük Napolyon ve bugünkü Napolyon. İşte Kuzey Amerika'nın ebedi birliği. İşte nihayet karikatür gibi Schlezwig-Holstein... Medeniyet neyimizi yumuşatmış? Medeniyetin insanda duygu çeşitlerini artırmaktan başka işe yaradığı yok.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25 - İş Bankası Kültür Yayınları)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
 24 Ağu 2017

21. yüzyıl, hala aynı.
Çevrenize bakın bir kere: Kan gövdeyi götürüyor, hem de keyifli keyifli şampanya gibi akıyor.İşte size Buckle'ın da yaşadığı on dokuzuncu yüzyılımız...
Medeniyet neyimizi yumuşatmış? Medeniyetin insanda duygu çeşitlerini artırmaktan başka işe yaradığı yok.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (İş Bankası Yayınları)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (İş Bankası Yayınları)
Noir, bir alıntı ekledi.
 14 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek entelektüeller en çok, metafizik tutkunun, çıkar gözetmeyen adalet ve hakikat ilkelerinin etkisiyle yozlaşmayı mahkûm ettikleri, zayıfları savundukları, hatalı ya da baskıcı otoriteye meydan okudukları zaman kendileri olurlar. "Fenelon ve Massilion'un XIV. Louis'nin bazı savaşlarına nasıl karşı çıktıklarım hatırlatmam gerekli mi?' der, " Voltaire'in Paiatiniik'in yıkılmasını nasıl mahkûm ettiğini? Renan'ın Napoleon'un vahşetini nasıl kınadığını? Buckle'ın, Fransız Devrimi'ne karşı İngiltere'nin takındığı hoşgörüsüz tutumu; zamanımızda Nietzsche'nin Almanya'nın Fransa'ya yaptığı gaddarlıkları nasıl şiddetle eleştirdiklerini?' Benda'ya göre bugünkü entelektüellerin sorunu, sahip oldukları ahlâki otoriteyi, sekterlik, kitle dalkavukluğu, milliyetçi çığırtkanlık, sınıf çıkarları gibi "kolektif duygular"ın örgütlenmesi adını verdiği şeye (bu deyim Benda'nın ileri görüşlülüğünün işaretidir) devretmiş olmalarıdır.

Entelektüel, Edward SaidEntelektüel, Edward Said
Yılmaz Çakır, bir alıntı ekledi.
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Medeniyet
Buckle'ın medeniyetin insanları yumuşattığını, bu sebeple onları daha az vahşi, daha barışçıl hale getirdiğini iddia etmesine benzer. Galiba onun mantığını kullanarak vardığı sonuç bu. Fakat insan sistemlere, bazı soyut kavramlara o derece bağlıdır ki, mantıktan yana olmak için gerçeği bile bile değiştirmeye, gözlerini kapayıp kulaklarını tıkamaya razı olur. Bunu gerçekten güçlü bir örnek olduğu için aldım. Çevrenize bakın bir kere: Kan gövdeyi götürüyor, hem de keyifli keyifli, şampanya gibi akıyor. İşte büyük Napolyon ve bugünkü Napolyon. İşte Kuzey Amerika'nın ebedi birliği. İşte nihayet karikatür gibi Schlezwigholstein. Medeniyet neyimizi yumuşatmış? Medeniyetin insanda duygu çeşitlerini artırmaktan başka işe yaradığı yok.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Emrah Günal, bir alıntı ekledi.
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Medeniyet insanları yumuşatır bu sebeple onları daha az vahşi, daha barışçıl hale getirir. Henry Thomas Buckle

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiYeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
dostamisc, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2017

Çevrenize söyle bir bakın: Kan gövdeyi götürüyor, hem de şampanya gibi bütün neşesiyle akıyor. İşte size Buckle'ün de yasadığı 19.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 12)Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 12)