Esther. Sema, Otlakçı'ı inceledi.
 24 May 21:31 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İsmini hepimizin bildiği ancak yine birçoğumuzun okumaya yönelmediği, belki de ileride unutulmaya yüz tutacak bir yazar Memduh Şevket Esendal

Anadoluyu karış karış gezmesinin, girmiş olduğu siyasal yaşamının izlerini taşıyor öyküleri. O, Anadolu insanının cahillik ile boyun eğme, razı olma gibi durumlarını, o samimi yaşamlarını yalın ve akıp giden bir anlatım ile yansıtmış.

Kulaç ata ata ilerledim bu sefer. Yüzerek kıyılara vardım. Tek tek öykü adalarına ulaştım. Adaların hepsinden bahsedemem. İrili ufaklı birçok ada vardı. Kimisinde dinlendim düşündüm, kendi adamla karşılaştırdım, kimisinde de uzaktan el sallayıp tebessüm ederek yüzmeye devam ettim.

Bir ada vardı ki Hayriye Hanım 'ın ince ve düşünceli oluşuyla, kocasına olan sevgisinin büyüleyici etkisiyle karşılaştım. Küçük ama sevgi kaplı bu adadan ayrılarak bu sefer olumsuz bir havayla karşılaştım. Ali Rıza Efendi pek dertliydi. Karısı ve kaynanasının dedikoduculuklarından dert yanıyordu. Oturdum dinledim onu. Teselli etmeye çalıştım. Daha sonra ayrılık vakti geldi. Otlakçı ile karşılaştık bu sefer. Mahmut idi ismi. Aman efendim herkesten tütün otlanıyordu. Hem de iyi tütünleri kendi alıyor kötüleri sahibine bırakıyordu uyanık. Bir laf da denmiyor, suçlu siz oluyordunuz. Her neyse fazla durmayım burada dedim. Bir de cebime baktım ki sigaralarımı yürütmüş çakal! Son bir dal kalmış. Onu da kaptırmayım diye koştum denize hemen.
Sıradaki küçük adada ise bir mektupla karşılaşıverdim. Yazık bir kadın yazmış. Kocasından boşanacağı yazılıydı. Açgözlülük ve türlü üç kağıtçılıkla zengin olan kocasının yerine, alnının teriyle az ama öz yemek yemeği yeğlediğini anlatmıştı. Övüneceği kürklü mantolar yerine, üç kuruş da olsa ellerinde huzur olmalıydı onun için. Takdir ettim bu kadını. Nerde öyle insanlar?
Sonra ona benzer biri daha çıkmasın mı karşıma? Şaşırdım vallahi. Behin'in sosyetede yeri var. Kocası ile de evde kalma korkusu yüzünden evlendirilmiş. Kumarbaz olan kocasını sevmiyor. Onunla boşanıp fakir ama gururlu, ailesine düşkün ve sevgiyle bağlı bir adamla evlendi. Anne ve babası ile çevresi şiddetle karşı çıksa da dinlemedi onları. Helal olsun!

Bu adaları böyle böyle gezip bitirdiğim anda birden irkilerek uyandım. Meğer hepsi rüyaymış. Eee doğru ya yüzerek onlarca adayı nasıl gezeyim. Heleki yüzme de bilmiyorum. Laf işte benimki de...

Hepinizi bu samimi ve sımsıcak içimizi ısıtan hikayeleri okumaya davet ediyorum efendim.

ayça, bir alıntı ekledi.
24 May 16:16

''...yeryüzünde cahillik ve yoksulluk varoldukça, elinizdeki gibi kitaplar hala yararlı olma niteliğini koruyacaktır.''

Sefiller, Victor HugoSefiller, Victor Hugo
Güler.., bir alıntı ekledi.
23 May 23:16 · Kitabı okuyor

3 parti sloganı
Savaş barıştır.
Özgürlük köleliktir.
Cahillik güçtür.

1984, George Orwell (Sayfa 14 - Can Yayınları)1984, George Orwell (Sayfa 14 - Can Yayınları)

Güzel yemek yapabilirsiniz ama herkes aynı iştahla yer o yemeği,
Güzel konuşabilirsiniz ama herkes duymak istediği kadarını dinler,
Güzel giyinebilirsiniz ama herkesin görmek istediği kıyafetiniz olmayabilir.
İşte bilginlik ile cahillik tam olarak burada ayırt edilir;
Yemeği beğendiğini yiyişi ile anlatmaya çalışır cahil bu yüzden hızlı yer çabuk doyar ve çoğu zaman beğenmediğinde şükretmeyi bile unutur, tabi teşekkür etmeyide.
Bilgin ağzı ile değil dili ile belli ettirir beğendiğini bu yüzden teşekkür etmeyide, şükretmeyide unutmaz ve yavaş yer geç doyar.
Muhatabının yalnızca menfaati ile uyuşan sözlerine odaklanır cahil bu yüzden genelde zıt fikirde olduklarıyla muhabbeti kavgaya dönüşür, çok konuşur az dinler.
Bilgin ise fikir uyuşmazlığı yaşasada yaşamasada az konuşup çok dinleyerek muhatabının yalnızca menfaati ile münasip olduğu düşüncelerine değil muhabbetinin bütününe odaklanır.
Cahilin karşı cinse bakışı cinselliğe endeksli olduğundan hemcinsi olmayanların kudurmuşluğunun oyuncağı olarak yaratıldığını zanneder bu yüzden her türbanlıyı dini bütün, her türbansızı dinsiz sanır yani kıyafete değil keyfiyete bakar.
Bilgin hiçbir zaman şekilci değildir ne her türbanlıyı dini bütün sanar nede her türbansızı dinsiz sayar yani keyfiyete değil kıyafete bakar ama karşı cinsin kudurmuşluğunun oyuncağı olarak yaratıldığını düşünmez bile.

Nyks, bir alıntı ekledi.
 23 May 01:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
CAHİLLİK GÜÇTÜR

1984, George Orwell1984, George Orwell
LâMekan, bir alıntı ekledi.
22 May 20:52 · Puan vermedi

"En kötü cahillik türü de budur" dedi siyah tavşan."İnsanların cahil olduklarından haberdar olmamaları"

Ters Yüz Şatosu, David Henry WilsonTers Yüz Şatosu, David Henry Wilson
Doğan Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 22 May 01:13 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cahillik engelinden atlayamayan, bilgi yükünü taşıyamaz.

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 180 - Cep boy)Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 180 - Cep boy)

NEDEN UKALALIK?
● İDEOLOJİK BİR BAKIŞLA OKUMAK (TARAFLI KABUL)
● KENDI BİLDİĞİ BİLGİNİN MUTLAK BİR BİLGİ OLDUĞUNA İNANMAK
● OKUMA ALIŞKANLIĞINI YENİ KAZANDIĞI İÇİN OKUDUKLARINI DONANIMLI BİR BİLGİ OLARAK YETERLİ GÖRMESI
● CAHİLLİK KAVRAMINI İÇİNDE BARINDIRMASI
● AZ ÖNEMSENDİĞİNDEN DOLAYI EGOYU TATMIN ETME YOLU OLARAK GÖRMESİ