Mehmet A., bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"(...) Umutla, inançla, kararlılıkla kazdım toprağı. Ama kazdığım her höyük, her tümülüs, her antik kent, her tapınak, her kütüphane, her mezar ne yazık ki bana Jerry'nin söylediklerinden farklı bir şey göstermedi; insanoğlu yalnız çağımızda değil, varoluşundan beri kan dökmekten, ötekine acı çektirmekten zevk alan, iflah olmaz bir zalimdi. Yine de yılmadım, belki tersini gösteren bir tablet, bir yazıt, bir kabartma, bir işaret bulurum diye yeniden yeniden toprağı kazdım. Ama zan altındaki babasının suçsuzluğunu ispatlamaya çalışan ama bulduğu her ipucunun, her kanıtın, her tanığın babasının bir canavar olduğunu ispatlamasıyla yıkılan bir dedektif gibi her defasında acı ve utanç içinde kıvrandım. (...)"

Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 346 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)Patasana, Ahmet Ümit (Sayfa 346 - Everest Yayınları - 62. Basım, Ekim 2017)
Elify, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

Zaman, salyalarını genç ömürlere akıtan bir canavar gibi bütün çocukluk arkadaşlarımı yuttu..

Mevsim Yas, Mehtap CeyranMevsim Yas, Mehtap Ceyran
Hüzn-ü Beşer, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:07 · Kitabı okuyor · Beğendi

Büyük sahabî, ilk müslümanlardan Bilâl-i Habeşî...
Habeş illerinden gelmiş köle...
Boğazında ip, Mekke çocuklarının elinde, dağdan indirilmiş ve boynuna halka takılmış bir canavar
gibi dolaştırılıyor. Öyle sürüklüyorlar ki, boynunu ip kesiyor, kanlar akıyor; fakat ağzından yalnız
şu kelimeler dökülüyor:
— Allah bir... Allah bir..
Bu manzara?..
Bu manzaradaki ulvîlik?..
Allah yolunda çekilen çilenin heybeti?

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 179 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 179 - Büyük Doğu Yayınları)
Selma Mertel, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:57 · Kitabı okuyor

Hatta galiba sadece korkaklar canavar oluyordu. Yaşayan kanıtıydım bunun. Talaştan midemin bulanması da bu yüzdendi. Çünkü ben talaştım. Toz ve kıymık. Dünyayı benimle örtseler, geriye tek bir iz kalmazdı...Denedim. kendimo o kadınların üzerine defalarca serptim ve hepsini yok ettim.

Daha, Hakan Günday (Sayfa 70)Daha, Hakan Günday (Sayfa 70)
Quincy, Prens'i inceledi.
16 Mar 17:32 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı belki de yıllar sonra okuyacaktım, İgnazio olmasaydı tabii. Gözlerindeki Canavar sayesinde haberim oldu bu kitaptan, yalan yok.

Ve merak ettim, okumak istedim. Gerçekten de değerli bir kitapmış onu fark ettim. Tekrar tekrar okumam gerektiğini hissediyorum. Bu kitabı okumamı sağlayan yazara teşekkür ediyorum.

Yazılırken Prens'lerden, yapmaları gereken düzenlemelerden, nasıl bir strateji izlemeleri gerektiğinden bahsediyor ama bana göre bu tavsiyelerin hepsi şu an bile kullanılabilir. Gerçi çoğu kişi için de böyledir, eminim.

Ben bir kaç ders çıkardım ve şunu da söylemeden geçemeyeceğim, dipnotlar beni bitirdi. Tarih'le bu kadar içli dışlı olmadığım için bahsedilen prenslere --krallara dair bir fikrim yoktu ve sürekli dipnotlara bakmak zorunda kalıyordum. Neyse, yine de okudum. Tekrar okumayı düşünüyorum, bir kere okumak yeterli değil. Eminim gözden kaçırdığım bir ders vardır.

Kitapta geçen 'Hiç de dostun olmayan her zaman senden taraf tutmadan kalmanı isteyecek, dostun ise kendi yanında vuruşmanı dileyecektir.' cümlesi o kadar anlamlı ki, şu an hala böyle bir şey olduğu için belki de. Dünyanın o belli düzeni, kalıbı asla değişmiyor ve bunu gösteren cümlelerden sadece birisi bu.

Mesela prensin 'bakanlarını', 'arkadaşlar' olarak düşündüm çoğu yerde. Bana göre tam yerine oturdu.

'Dalkavuklardan Nasıl Kaçılacağı' diye bir başlık var, o başlık benim için çok önemli. Şu an hala var olan görünmez dalkavuklardan korunmak için gayet yararlı bir bölüm.

-Her şeyden haberi olmalı ve onların da görüşlerini almalıdır; ama sonra kendi kafasına göre düşünüp karar vermelidir.- cümlesi beni gülümsetti. Ben de böyle yaparım çünkü, yapardım gerçi, şu an böyle bir şey yapacak ortamım pek olmuyor ama bu hareketimin doğru olduğunu görmek beni mutlu etti.

Aldığım kararlar doğrultusunda inatla hareket etmem gerektiğini yazıyordu. Gerçi bunu prens için söylemiş ama ben kendi üstüme aldım çoğu şeyi. Öyle yapıyordum, bu kitaptan sonra daha kararlı olacağımın farkındayım.

-Sevilmekten çok korkulmak bence çok daha güvenlidir. Çünkü insanlar hakkında genelde şu söylenebilir; Nankör, değişken, içten pazarlıklı, korkak ve çıkarcıdırlar.- (Son cümlede yazanları okuyunca insanların hala değişmediğini gördüm. Biliyordum tabii ki ama okuyunca farkındalık bir başka oluyor.)
-Onlara iyilik ettiğin sürece hepsi seninledir.- yazıyor, adam o kadar iyi tespitler yapmış ki... Durup düşününce gerçekten yoğun bir emek verildiği belli.

-Ama insanlar sakınmasızca bir işe başladılar mı iyinin tadına bakarken altta yatan zehiri fark etmezler.-
Farkına varmalarını sağlamak için dilimi boşu boşuna yormama kararı almıştım zaten, herkes kafasının dikine gidiyor. Bir şeyin yanlış olduğunu anlamaları için kendileri bizzat yaşamak zorundalar. Her neyse...

Daha fazla yazabilirim ama tekrar okuduğumda bu yazdıklarımı değiştireceğimi düşündüğüm için burada bitiriyorum.

Farkındalık yaratmak için gerçekten okunması gereken bir kitap.

Eda, bir alıntı ekledi.
16 Mar 08:56 · Kitabı okuyor

Peki, bir korkaktan canavar olur muydu? Tabii ki! Hatta galiba sadece korkaklar canavar oluyordu.

Daha, Hakan Günday (Sayfa 70 - Doğan Kitap)Daha, Hakan Günday (Sayfa 70 - Doğan Kitap)
Ceren Seyman, Sevgili'yi inceledi.
16 Mar 04:00 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Okuduğumuz bariz Yılmaz Güney’in hayatı iken neden farklı bir isimle okuduğumuza bir türlü anlam veremedim kitap. Ve Yılmaz Güney’in hayatını okuyacağımı bilseydim, almadan önce düşüneceğim kitap.. Son olarak, Yılmaz Güney’i kitapta hem canavar hem de kahraman olarak anlatan kitap!

Su Arıksoysal, Ruhumdaki Canavar'ı inceledi.
 15 Mar 16:37 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Canavar serisinin ilk kitabından pek memnun kalmadığım için serinin 2.kitabına başlamadan uzun bir ara vereceğimi söylesemde ne diyebilirim dayanamadım ve 2. kitaba başladım ve açıkçası iyikide başlamışım 2.kitap Ignazio'nun ağzından anlatılıyor ve ne yalan söyleyeyim erkek karakterin ağzından anlatılan okuyup beğendiğim nadir kitaplar arasına girdi "Ruhumdaki Canavar".Yazar kitapta geçen bazı sahnelerde dersine iyi çalıştığı belli oluyordu.İtalyada ikamet etmiş biri olarak italyan ve italyayı içeren sahnelerde "Vay be!" dedim çünkü analizleri tam isabetti hele bir sahne vardıki hiçbir kitapta böylesine kahkaha atmamıştım ! "Bravo!" dersem okuyanlar kastettiğim sahneyi anlar sanırım..Bir diğer konu Ignazio namı değer Naz'ın karakterinin çok sağlam kaleme alındığı, ilk kitapta Karissada tanık olduğum karaktere zıt düşen saçma davranışlar Nazda kesinlikle yoktu.Naz gerçektende söylendiği gibi neyse oydu...Sertti, kararlıydı ve en çok hoşuma giden hayatındaki ironilerle barışık değildi ve bu onu mizahi açıdan okunması çok keyifli hale getirdi benim için.Değinmek istediğim son konu kitapta feci yazım ve imla hatası olduğu hatta birkaç hata yüzünden anlam kaymaları bile vardı fakat genel olarak ilk kitabına nazaran çok daha başarılıydı ve beni kendine ikna etti.Seriyi bitirmeyi kesinlikle düşünüyorum.

Nuran TAŞ, bir alıntı ekledi.
15 Mar 11:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... İnsan denen canavar, yavaş yavaş her şeye alışıyor.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 36 - Venedik yayınları)Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 36 - Venedik yayınları)
Özlem, bir alıntı ekledi.
15 Mar 03:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

“Anlamıyor musun? Düşman onların gözünde ölümü temsil ediyor. Hükümetin propaganda değirmeni düşmanı duygusuz, her şeyi yiyen bir canavar gibi gösteriyor. Demek savaşa gittiğimiz zaman soylu bir amaç uğruna gidiyoruz. Hayat adına savaşıyoruz. Ölüme karşı. Amacımız ölümü yok etmek. Bunun saçmalığını göremeyişimiz de ölümden böylesine çok nefret ettiğimiz için. Öyle nefret ediyoruz ki, onun yürüyüşünü durdurmak için öldürmeye, hatta ölmeye bile hazırız.”

Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 353)Parfümün Dansı, Tom Robbins (Sayfa 353)