Giriş Yap
76 syf.
·
14 saatte okudu
·
Puan vermedi
Denemeler’in Hayvanlara Övgü adlı bu bölümünde Montaigne, cesaret isteyen bir sorgulamaya girişerek insanın hayvanlardan ayrı ve üstün niteliklerle donatılmış olduğu kabulüne ve bu kabule dayanarak hayvanlar üzerinde mutlak bir tahakküm kurmanın meşru görülmesine meydan okur. Montaigne’in çağlar ötesinden, hümanizme özgü görecelilikle okuru bir yandan sıradanlaşmış şeyleri bambaşka bir gözle görmeye, bir yandan da farklı gördüğü şeylere dair peşin yargılara kapılmaktan kaçınmaya çağıran sesi hâlâ canlı. Antik düşünürlerden çağdaşlarına dek pek çok yazardan alıntılarla, tarihten örneklerle ve renkli bir üslupla aktarılan anekdotlarla zenginleşen metin, öncü niteliğinin yanı sıra hayvan hakları tartışmalarına halen ışık tutmasıyla da güncelliğini korur. “Herhangi bir insanla diğer bir insan arasındaki fark, insanla hayvan arasındaki farktan büyüktür.” Montaigne
Hayvanlara Övgü
8.4/10 · 100 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Çünkü aşkın gücü büyüktür dememi bekliyor olabilirsin, ancak sana bahsettiğim karanlık hâlâ çok güçlüydü: tüm dünyayı silebilir, gece gökyüzünden yıldızları alıp götürebilir. Aşkın böyle bir güce karşı durabileceğini sanmıyordum,nasıl canlı kaldığını merak ediyor ve şaşırıyorum.”
İnsanları konuşarak taniyamazsınız. Konuşmak, canlı yaratıklar arasındaki en etkisiz iletişim aracı. Dil yalan söylüyor, olanları çarpıtıyor, insanlığın hiç bıkıp usanmadigi klişeleri tekrarlıyor. Bu yüzden, insanları dinlemek onları anlamak için yeterli değil.
Tengri'nin var ettiği her canlı eşittir. İnsan, her varlık ile kendisini eşit kabul eder; onları sever, saygı gösterir. Kadın-erkek, insan-hayvan, bitkiler, ağaçlar, göller, dağlar... Her varlık eşittir. Zaten her varlığın eşit ve özgür kabul edilmesi Tengrici anlayışı kendi içinde bütünler, tamamlar, çünkü Tengri, yarattığı her varlığın içindedir, kendisi ile çelişemez.
Sayfa 85 - Dorlion Yayınları
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Vronskiy’in kalbinde kendisi için yeniden bir sevgi uyandırmanın, onu cezalandırmanın ve Anna’nın yüreğine yerleşmiş olan kötü ruhun Vronskiy’le yaptığı savaşta zafer kazanmanın tek yolu olan ölüm, apaçık ve canlı bir şekilde gözünün önüne gelmişti.”
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14