Düşünceler, görüntüler ve istekler ruhumun derinliklerinden kopup geliyor, beni dış dünyadan çekip alıyordu; içimdeki bu görüntüler, düş ya da gölgelerle, çevremle olduğundan daha gerçek ve canlı bir ilişki içinde düşüp kalkıyordum.
344 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Dikkat spoiler içerir. Bradley Soames adında bir adam Optrix adında bir şirketin sahibidir. Güneşe çıkamayan bu adam Lucifer adını verdiği dünyanın en gelişmiş bilgisayarını yapmış, İnterneti çift yarık deneyi ile fotolar vasıtasına indirgemiş ve pek çok icatta bulunmuştur. Yardımcılarından Amber
Lucifer
LuciferMichael Cordy · Bilge Kültür Sanat · 200717 okunma
Herkesin sigara içmekten kurtulmakla ilgili en çok sabırsızlanarak beklediği şeyler farklıdır. Bazısı daha sağlıklı olmayı, hırıltı ve öksürükten, huzursuzca kıpırdanmaktan arınmış, daha enerjik ve canlı olmayı iple çeker. Bazısı ise gerçek keyiflere harcayabilecek daha fazla parası olması için sabırsızlanır. s-231
112 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
11 saatte okudu
Akademisyen anne
Tam bir baş ucu kitabı. Kendisini uzun zamandır sosyal medyadan takip ederim ilk kez kendisini görmek, sohbetini canlı dinlemek, kitabını alıp okup kısmet oldu. Yazarımızın kalemi de konuşması gibi çok akıcı. Sizi sıkmıyor. Kitabı elinize aldığınızda ne çabuk bitti diyebilirsiniz. Her ne kadar bir çocuk yetiştirme kitabı gibi algılansa da buradaki ince nüansları iletişim hâlinde olduğumuz insanlara da uygulasak yeridir. Tabii öncelik çocukların :) Dışarıdan baktığımızda "Yok canım o kadar da değildir." dediğiniz her şey tam olarak 'o kadar' olduğunu fark edeceksiniz. Okuyun, okutturun. Okumakla kalmayıp uygulamaya koyun.
Saniye Bencik Kangal
Saniye Bencik Kangal
Ailenizin Kumandası
Ailenizin KumandasıSaniye Bencik Kangal · Elma Yayınevi · 202379 okunma
56 syf.
10/10 puan verdi
·
31 saatte okudu
Uzun zamandır içimi bu kadar çok ezen bir kitap okumamıştım. Kısa olmasına rağmen bunca etkili olması bu denli hayatın içinden olması ile açıklanabilir. Sona doğru şu satırlar ile hayatımda gözyaşlarımı akıtan iki kitaptan biri oldu. "Akakiy Akakiyeviç'i götürüp gömdüler. Ve Petersburg, sanki orada hiç yokmuş, hiç olmamış gibi Akakiyeviç'siz kaldi. Hiç kimsenin arka çıkmadığı, hiç kimsenin değer vermediği, hiç kimsenin merak etmediği, hatta sıradan bir sineği mikroskopta incelemekten kaçınmayan bir doğabilimcinin bile dikkatini çekmeyen, kalemdekilerin alaylarına sabırla katlanan, son günlerinde de olsa zavallı yaşamını bir anlığına canlandıran palto kılığındaki parlak bir konuğun, hayatında bir an görünüp kaybolduğu Akakiyeviç, hükümdarlanın ve dünyaya egemen olanların bile üzerine çöken o falakete uğrayan bir canlı yok olmuş, hiçbir olağanüstü iş görmeden yitip gitmişti." Modern insan yığınlarının mahkum bırakıldığı o sancılı o önemsiz hayat ve trajik son öyle tanıdık öyle sıradan öyle herhangi ki. Bir süre düşündürmeye yetiyor.
Palto
PaltoNikolay Gogol · Can Yayınları · 202034,6bin okunma
Ümit, âdeta ruhumuzun yapıldığı kumaştır.Canlı varlık için teneffüs ne ise ruh için Ümit aynı şeydir. Ümidin bulunmadığı yerde ruh kurur ve söner. (Varoluş felsefesi,Nurettin Topçu)
Sayfa 270 - HayykitapKitabı okuyor
"Sana anlattığım düşte de belki aynı anlam saklıdır. Ne Henriette'ye bile bile haksızlık ettim, ne de Lisabeth'e. Ama bir zaman ikisini de sevmem, ikisinin de benim olmasını istememle gerek Henriette, gerek Lisabeth düşsel bir kişiye dönüştü, her ikisine de benzeyen, ama ne bu, ne ötekisi olan bir düş kişisine. Bu kişi benim olmaya benimdir, ama artık canlı bir varlık olmaktan çıkmıştır. Sık sık anne ve babam hakkında da yine böyle düşünmüşümdür. Onlar sanırlar ki, ben kendi çocuklarıyım ve kendileri gibiyim. Ama her ne kadar kendilerine sevgi beslemem gerekse de, gerçekte onlara yabancı, onların anlayamayacağı biriyim.”
Sayfa 54 - YkyKitabı okudu
İnanmak isterler, inanamazlar! Güvenmek isterler, güvenemezler! Yaşamak isterler, yaşayamazlar. gülmek isterler, gülemezler! ölmek isterler ölemezler! Bunlar yaşayan ölüler, ruhlarını kaybetmiş canlı cesetlerdir! Daha başlamadan bittiler. Bitmeden tükendiler. Önü yok sonu yok, bir boşluğa düştüler.
Çok fazla film yaptılar, canım sıkıldı... Orada da bir sivriltme durumu var, hep söylerim ya, insan, kalemin ucunu sivriltmekten kendini alamayan bir canlı, uç kırılır gene sivriltir, kırılır gene... Görüntüye taktılar, görüntüyü sivriltiyorlar... Senin buna canın sıkılmıyor mu? Ortasını bulsalar hiç değilse... İnsan buna ta başında neden ayılamadı ki bilmiyorum, değişmesi zor artık..."
Sayfa 94 - Can Cocuk,Emin
Ahlâki yaraların gizlenseler de asla kapanmamak gibi bir özellikleri vardır; dokunulduklarında ağrımaya, kanamaya hazırdırlar; yürekte canlı ve açık beklerler.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.