1000Kitap Logosu

Canlı

Kövser İbrahinova
bir alıntı ekledi.
Bu, yaklaşık bir metre yüksekliğinde ve onlar seyrederken,oranlı olarak uzayıp kalınlaşan ve aslında ağaçların büyüdüğü gibi büyüyen , lamba direğinin kusursuz, küçük bir modeli. "Canlı bu -yani demek istiyorum ki ışığı yanıyor"dedi Digory.Evet öyleydi,kuşkusuz güneşin parlaklığı, gölgeniz lambanın ışığı üzerine düşmedikçe görüşü zorlaştırıyordu. "Olağanüste çok olağanüstün"diye mırıldandı Andrew dayı."Ben bile böyle bir büyüyü asla düşünmemiştim. Her şeyin,bir lamba direğinin bile canlanıp büyüdüğü bir dünyadayız. Şimdi lamba direğinin ne biçim bir tohumdan büyüdüğünü merak ediyorum." "Görmüyor musun?"dedi Digory. Burası demir çubuğun -Cadı'nın lamba direğinden söktüğü çubuk düştüğü yer. Yere saplanmıştl ve şimdi küçük bir lamba direği olarak yeniden büyüyor.
3
Elveda Dost filminden: Gönlüm tutuldu Murtaza... O kadar ışık bu şehirde ama hiçbiri gözümü aydınlatmıyor! Bu kadar göz bu şehirde ama hiçbiri gönlümü ısıtmıyor! Burda herkes canlı kalmak için koşuyor, kimse yaşamak için koşmuyor! Bu şehrin hepsi yeryüzü olmuş artık göğü yok bu şehrin! BENİM GÖNLÜM GÖKYÜZÜ İSTİYOR!!!
1
Böylece bir kere daha boynunlayız sayılı yerlerinden En uzun boynun bu senin dayanmaya ya da umudu kesmemeye Laleli'den dünyaya doğru giden bir tramvaydayız Birden nasıl oluyor sen yüreğimi elliyorsun Ama nasıl oluyor sen yüreğimi eller ellemez Sevişmek bir kere daha yürürlüğe giriyor Bütün kara parçalarında Afrika dahil Aydınca düşünmeyi iyi biliyorsun eksik olma Yatakta yatmayı bildiğin kadar Sayın Tanrıya kalırsa seninle yatmak günah, daha neler Boşunaymış gibi bunca uzaması saçlarının Ben böyle canlı saç görmedim ömrümde Her telinin içinde ayrı bir kalp çarpıyor Bütün kara parçaları için Afrika dahil Senin bir havan var beni asıl saran o Onunla daha bir değere biniyor soluk almak Sabahları acıktığı için haklı Gününü kazanıp kurtardı diye güzel Birçok çiçek adları gibi güzel En tanınmış kırmızılarla açan Bütün kara parçalarında Afrika dahil Birlikte mısralar düşünüyoruz ama iyi ama kötü Boynun diyorum boynunu benim kadar kimse değerlendiremez Bir mısra daha söylesek sanki her şey düzelecek İki adım daha atmıyoruz bizi tutuyorlar Böylece bizi bir kere daha tutup kurşuna diziyorlar Zaten bizi her gün sabahtan akşama kadar kurşuna diziyorlar Bütün kara parçalarında Afrika dahil Burda senin cesaretinden laf açmanın tam da sırası Kalabalık caddelerde hürlüğün şarkısına katılırkenki Padişah gibi cesaretti o, alımlı değme kadında yok Aklıma kadeh tutuşların geliyor Çiçek Pasajında akşamüstleri Asıl yoksulluk ondan sonra başlıyor Bütün kara parçalarında Afrika hariç değil
4
Ayse
bir alıntı ekledi.
-Futbol maçı izlemek her şeyin canlı olduğu, her şeyin bir tür ruha sahip olduğu animist bir evrene girmek gibi: oyuncular, formalar, saha, atkılar, sallanan bayraklar ve pankartlar, tekrarları izleyebileceğimiz dev ekranlar. Bu ruh da kafanızdaki ya da kalbinizdeki bir şey değil. İzlediğimiz yüzeylerde ruhlanmış bir şey. Her şey canlı gibi. Top bile canlı sanki. Kendine can veriyor, bir aklı ve farkındalığı var adeta. Öznel içerimsilerle dolu bir nesnemsi, canlı ile cansız arasında salınıyor.
8