hüseyin arslan, bir alıntı ekledi.
17 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Afyon Ticareti Üzerine
'Köle ticareti afyon ticaretine göre daha merhametliydi. afrikalıların bedenlerine zarar vermedik, çünkü onların canlı kalması bizim kendimizin çıkarınaydı.onların doğasını bozmadık.kafalarını dejenere etmedik,ruhlarını yoketmedik.Fakat afyon satıcıları,talihsiz günahkarların ahlaksal varlıklarını dejenere ettikten sonra,bozduktan,yok ettikten sonra bedenlerini katlediyor ve ingiliz katillerle Çinli intiharcıların,tapınağına sunuda bulunmak için yarıştığı,doymak bilmez Molok* 'a her saat yeni kurbanlar geliyor.

Montgomery Martin

Gazete Yazıları, Karl Marx (Sayfa 37 - Sel Yayıncılık)Gazete Yazıları, Karl Marx (Sayfa 37 - Sel Yayıncılık)

#biryudumkitap
Günaydın. Yaşadığını hissetmeli insan. Ne o öyle? Her sabah her akşam her Allah'ın günü aynı yüzler aynı dertler aynı vesaireler. Cortazar, "İçimize yağmurlar yağsın, ferahlayalım isteği; sonunda yağsın, yağsın da toprak koksun, canlı bir şeyler evet, sonunda canlı bir şeyler koksun." der. Bu sabah, yaşadığınızı iliklerinize kadar hissedin sevgili okur. Vapura binin, erik çiçeklerini selamlayın. Yapın bir şeyler, yaşayın işte!

Mhtrm.Tş., bir alıntı ekledi.
46 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Canım İstanbul
Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten bir şey; hava, renk, eda, iklim;
O benim, zaman, mekan aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale.

İstanbul benim canım;
Vatanım da vatanım...
İstanbul,
İstanbul...

Tarihin gözleri var, surlarda delik delik;
Servi, endamlı servi, ahirete perdelik...
Bulutta şaha kalkmış Fatih'ten kalma kır at;
Pırlantadan kubbeler, belki bir milyar kırat...
Şahadet parmağıdır göğe doğru minare;
Her nakışta o mana: Öleceğiz ne çare? ..
Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;
Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet...

O manayı bul da bul!
İlle İstanbul'da bul!
İstanbul,
İstanbul...

Boğaz gümüş bir mangal, kaynatır serinliği;
Çamlıca'da, yerdedir göklerin derinliği.
Oynak sular yalının alt katına misafir;
Yeni dünyadan mahzun, resimde eski sefir.
Her akşam camlarında yangın çıkan Üsküdar,
Perili ahşap konak, koca bir şehir kadar...
Bir ses, bilemem tanbur gibi mi, ud gibi mi?
Cumbalı odalarda inletir ' Katibim'i...

Kadını keskin bıçak,
Taze kan gibi sıcak.
İstanbul,
İstanbul...

Yedi tepe üstünde zaman bir gergef işler!
Yedi renk, yedi sesten sayısız belirişler...
Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,
Adada rüzgar, uçan eteklerden sorumlu.
Her şafak Hisarlarda oklar çıkar yayından
Hala çığlıklar gelir Topkapı Sarayından.
Ana gibi yar olmaz, İstanbul gibi diyar;
Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar...

Gecesi sünbül kokan
Türkçesi bülbül kokan,
İstanbul,
İstanbul...

Necip Fazıl Kısakürek

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek

Bir Yudum Kitap
Günaydın. Yaşadığını hissetmeli insan. Ne o öyle? Her sabah her akşam her Allah'ın günü aynı yüzler aynı dertler aynı vesaireler. Cortazar, "İçimize yağmurlar yağsın, ferahlayalım isteği; sonunda yağsın, yağsın da toprak koksun, canlı bir şeyler evet, sonunda canlı bir şeyler koksun." der. Bu sabah, yaşadığınızı iliklerinize kadar hissedin sevgili okur. Vapura binin, erik çiçeklerini selamlayın. Yapın bir şeyler, yaşayın işte! Var olun.

Jolio Cortazar
“İçimize yağmurlar yağsın, ferahlayalım isteği; sonunda yağsın, yağsın da toprak koksun, canlı bir şeyler evet, sonunda canlı bir şeyler koksun.

Bir Yudum Kitap
Günaydın. Yaşadığını hissetmeli insan. Ne o öyle? Her sabah her akşam her Allah'ın günü aynı yüzler aynı dertler aynı vesaireler. Cortazar, "İçimize yağmurlar yağsın, ferahlayalım isteği; sonunda yağsın, yağsın da toprak koksun, canlı bir şeyler evet, sonunda canlı bir şeyler koksun." der. Bu sabah, yaşadığınızı iliklerinize kadar hissedin sevgili okur. Vapura binin, erik çiçeklerini selamlayın. Yapın bir şeyler, yaşayın işte! Var olun.

Günaydın. Yaşadığını hissetmeli insan. N­e o öyle? Her sabah her akşam her Allah'­ın günü aynı yüzler aynı dertler aynı ve­saireler. Cortazar, "İçimize yağmurlar y­ağsın, ferahlayalım isteği; sonunda yağs­ın, yağsın da toprak koksun, canlı bir ş­eyler evet, sonunda canlı bir şeyler kok­sun." der. Bu sabah, yaşadığınızı ilikle­rinize kadar hissedin sevgili okur. Vapu­ra binin, erik çiçeklerini selamlayın. Y­apın bir şeyler, yaşayın işte! Var olun.

Hakan Özer, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çoğu kez salt düşünmekle doyar, söylemekle yetinir beynimiz; aklından geçirmek eyleme geçirmenin tohumudur muhakkak, ancak bu tohumun kendisi yeterli olur. Aklın bu yetinme yetisine ne kadar şükretsek azdır. Ya isteklerimizi kaçınılmaz biçimde gerçekleştirmek zorunda olarak programlanmış olsaydı beynimiz ve bedenimiz. Dünya bizim için muhteşem bir yer olurdu muhtemelen, ama başkaları için kesinlikle felaketlerle dolacaktı.

Hepimiz başkaları için başkalarıyız. Herkes herkes için bir başkası olduğuna göre, kimse için güvenli bir yaşam mümkün olmayacaktı; olduğu kadarıyla bile demek istiyorum.

Her insan bir diğeri için bir arzu oluşturur ve bir ağrı ve şiddet kaynağıdır. İnsan kendisi bir ağrı ve şiddet deposu değilse ne? Bununla baş etmenin mümkün tek yolu tehdit eden başkalarını tamamen benden ibaret kılmak, onları kendimize benzetmek, onlara kendini ben zannettirmek, mümkünse bizzat ben yapmaktır. Belki de her insanda fırsatını bulunca güçlüce yeşeren şu başkalarında kendini çoğaltma ve varlığını onların varlığını kovarak boşalan bu alana yerleştirme dürtüsünün anlamı budur. Dünyada bir Ben varsa, başkalarına yer yoktur. Başkaları, o uzay kadar karanlık ve ölçülemez, bilinemez ve ulaşılamaz varoluşlarıyla Ben'i tedirgin ediyordur. Ben korkuyordur. Başkaları tarafından içerilmemek, kendinden kovulmak ya da sindirilip ezilmemek, yok edilmemek için, başkalarının bütün bunları yapma kabiliyet ve potansiyeli olduğunu kendinden bildiği akıl ve ruhlarını kendi akıl ve ruhunun gölgesi altında çürütüp yok etmek istiyordur. Tüm dünya kurumuş, kabuk halini almış ve içlerine dolan yeni varlık adına yaşamaya kendini adamış insan boşlarından ibaret kalıncaya dek, canlı olan her şeyi, herkesi yutacak; geride sadece bir tek Ben kalacak ve bu, O'nun ben'i olacak. Herkes sadece onu besleyecek, O durmadan şişecek. Böylece herkesi kapsayıp kapattığında, O yaşayan tek ruh, isteyen ve alan tek Varlık olarak kalacak. Artık kimse onu tehdit edemeyecek. Mutlak güvenlik, mutlak karanlık şeklinde olsa bile gerçekleşecek. Kocaman, dünya ölçeğinde bir penis olarak bütün kadınları o dölleyecek, genişliği bilinen her yer kadar bir rahim olarak bütün insanları kendinden doğuracak ve böylece onları kendinden parçalar haline getirecek; böylece herkes bu Ben olacak ve sonsuz huzur gelecek. Sonsuz huzur bütün insanların tek bir insanda toplanmasıyla ve ancak o bir tek insan için gelebilir. Bunu keşfeden birçok kişi arasında geçen bu korkunç mücadelede ayakta ve hayatta kalan son İnsan, insanların tözü olan o üstün varlık, herkesi örten ve yutan o sonsuz Ben, güçlülerin en güçlüsü olarak, altın diş ve platin göz, bronzdan dökülmüş bir kartal kanadı, etçil aslanpençesi, beton bir yapı, çelik iskeletiyle görkem fışkıran bir heykel olarak, duvarlara asılan tek resim olarak, en büyük sevgili dünyanın atan biricik kalbi olarak, düşmansız ve tehditsiz kalarak, yerleştiği yerden sökülmemecesine bize bakacak, bakacak.

Resul, Hüseyin Kıran (Sayfa 98 - Sel Yayıncılık)Resul, Hüseyin Kıran (Sayfa 98 - Sel Yayıncılık)
Şeymanur Toktaş, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Diri Ölü
Korkunç bir şeydi bu: ne tam diri, ne tam ölü olduğumu hissetmek. Bir canlı cenazeydim artık; ne beni diriler dünyasına bağlayan bir şey vardı, ne de ölümdeki unutmadan, huzurdan yararlandığım.

Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 59)Kör Baykuş, Sadık Hidayet (Sayfa 59)
Firdevs Kiriş, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Çünkü insanları konuşarak tanıyamazsınız. Konuşmak canlı yaratıklar arasındaki en etkisiz iletişim aracı...

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü LivaneliBir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli