Afruz seyidova, Küçük Lord Fauntleroy'u inceledi.
06 Mar 21:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabda Cedric adlı 8 yaşında anası ile birlikde Amerikada kasıb yaşayıb xoşbext olan möhteşem tesvir edilen uşaqdan behs edir. Atası Cedric balaca olanda ölür ve babası Cedricin atasını anası ile evlendiyi üçün övladlıqdan silir çünki Cedricin anası Amerikalı idi ve İngilis olan Kont bunu qebul etmeyen biri idi. Kont qeddarlığı ile hamını özünden uzaqlaşdıran, öz uşaqlarını bele sevmeyen biri idi taki Cedrici tanıyana qeder. Cedric ise çox saf,xeyrixah bir uşaq idi. Bir gün bir vekilin gelişi ile Cedricin heyatı tamamile deyişir. Lord olmaq üçün tek varis olan Cedrici babası olan Kont öz şatosuna çağırır. Cedric babası ile tanış olduqdan sonra babasını hamının gözünde deyişmeye başlayır ve sözün esl menasında babasını yaxşı insan etmeye nail olur. Ve şatoda olan bütün hadiseleri kitabı oxuyaraq şahid ola bilersiniz. Burdan öyrendiyim böyük mena ‘ bir insan pis ola biler hamı onu pis tanıya biler amma siz ona hamının baxdığı terefden baxmadığınız zaman, o insanın yaxşı olacağını düşündüyünüz zaman herşey deyişer. Artıq o insan ferqli baxışlar görmeye başlar ve ferqli olmağa çalışar’. İnsanlara qarşı ön yarğılı olmayın.

Cedric derki
İtiraf etmeliyim 8 yaşındaysanız ve dişleriniz sağlamsa hayat gerçekten çok güzel.

Şüheda Büşra, Harry Potter ve Ateş Kadehi'yi inceledi.
16 Şub 09:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin dördüncü kitabında aşk karmaşaları oluyor, kıskançlıklar, tehlikeli görevler ve düşmanla yüzleşme, sevdiğin bir insanın (Cedric Diggory senin için asamız hiç inmedi) ölümünü görmek.. Öyle ki kitap yavaşça değil, artık hızla çocuk kitabı etiketini eritiyor ve acıyı dilimize bırakıp yeni acılara, zorluklara kapı açıyor.. Ateş Kadehi ondan bir yudum okuyanı içine hapsediyordu..

Feyza İrem, bir alıntı ekledi.
13 Şub 13:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çok çabuk olup bitti" diye mırıldandı Cedric. "Tek düşündükleri bu, ah şu gençler! Her şeyin daha yeni başladığının farkında bile değiller."

16.50 Treni, Agatha Christie16.50 Treni, Agatha Christie
Zeys_, bir alıntı ekledi.
08 Şub 20:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’Cedric’i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort’un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory’yi hatırlayın.’’

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 651 - Albus Dumbledore)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 651 - Albus Dumbledore)

Bir insan hayatını nasıl yaşar? Çok düşündüm bu soruyu, bir çok değişik versiyonunu kullandım. Ama her seferinde cevabını bulamadım. Hani bir çizgi film vardı. Sarı kafalı bir çocuğun öyküsünü anlatıyordu. Her bölüm sonunda; "Eğer sekiz yaşındaysanız ve aşıksanız, hayat gerçekten güzel!" diyordu. Hatırladınız değil mi, Sarı kafa Cedric'i?.. Peki, ya ne sekiz yaşında ve ne de aşık isek? O zaman ne olacak?

Sanırım ben hiç sekiz yaşında olmadım. Aşık da olmadım. Aslında küçük de olmadım sanırım. Doğduğumda ben on yaşındaydım ve sonra elli yaşına girdim. Arası yok. Bir yaşında nasıl olunur bilmiyorum. Yirmi, otuz, kırk. Hiçbirini bilmiyorum. Belki de uzun zamandır elli yaşında olduğum için genç arkadaşım yok. Onlar beni zevksiz ve modası geçmiş bulurlar, ben de onları toy ve deneyimsiz. Sanki yaşamıyor gibiler. Yeryüzünde bu kadar ağlanılacak durum varken nasıl gülebiliyorlar anlamıyorum. Sonra durmadan ağlıyorlar. Yeryüzünde bu kadar gülünecek şey varken nasıl ağlıyorlar onu da anlamıyorum. Çelişik yaşıyorum. Öyle mi dersiniz? Bence değil. Hayat o kadar çelişik ki, ben sadece kurallara uyum sağlıyorum. Çelişik olan ben değilim yani, hayatın kendisi. Burada güneş doğarken, diğer tarafta batıyor. Burada meyvalar çiçek açarken, diğer tarafta soluyor. Burada ne oluyorsa, diğer tarafta aksi yaşanıyor. İşin ilginç kısmı ise, bunların hepsi aynı anda oluyor. Size bir sır vereyim mi? Ya da tecrübe? Eğer yaşamı kurallarına göre oynarsanız, kaybedersiniz. Eğer yaşamı kurallara uymadan oynarsanız, yine kaybedersiniz. Her halükarda kaybedersiniz. Merak etmeyin, eğer yaşıyorsanız bilin ki kaybedeceksiniz. Eğer ölüyseniz, zaten kaybetmişsiniz. Ve bir şey daha, yaşınız ilerledikçe duygularınızı da kaybedeceksiniz. O zaman ben de şöyle söylesem yanlış olmaz herhalde. Bu da kara kafalı bir yaşlının sözü olsun. "Eğer elli yaşındaysanız ve yaşıyorsanız hayat gerçekten çok iğrenç."

Yok yok. Merak etmeyin. Gerçekten elli yaşında falan değilim. Bana göre insanın iki yaşı vardır. Biri biyolojik yaşıdır. Ki bu insanlar için önemli olandır. Diğeri de psikolojik yaştır. Bu benim için önemli olandır. Bu ayrımı başka kimseden duymadım daha. Ben bu ayrıma, hocam sayesinde vardım. O, "önemli olan insanın kaç yıl yaşadığı değil, kendini kaç yaşında hissettiğidir," derdi. Ama hani vardır ya, bir çocuk öylesine bilgece laflar eder ki, onun için "sanki büyümüş de küçülmüş," ya da bir ihtiyar vardır onun için de, "sanki hiç büyümemiş, hep çocuk kalmış," derler ya. Hah! İşte ben bu durumu, (insanın kendisini hissettiği yaşı) psikolojik yaş olarak değerlendiyorum. Biri psikolojik olarak büyüktür ama biyolojik olarak küçük, diğeri de tam aksidir. Biri saf ve herkese güvenirken doksan yaşında, öteki şüphe ile yaklaşır insanlara on yaşında onları tanıyormuşçasına... Ben de ilk tayfadan sayılırım sanırım. Yaklaşık bir beş yıldır elli yaşındayım.

faruk iskenderoğlu, Küçük Lord Fauntleroy'u inceledi.
16 Oca 22:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk yıllarımda hayatımda ki okuduğum ilk kitap . Kitap okadar güzel di ki konusu hala az çok hatırlıyorum cedric in alçakgönüllüğü iyi kalpliliği o dönemde beni büyülemişti

ben kendi yolumda yürürken bir gün çok güzel bir kızla karşılaştım, ve ona bundan sonra yola birlikte devam etmeyi teklif ettim ve birlikte yürümeye başladık, yol arkadaşım ve ben hiç bir zaman yolun dümdüz olmayacağını biliyorduk, ve karşılaştığımız çukur ve tümseklerde hep birbirimize destek olduk, bir süre sonra yolumuzda bir kız çocuğu eşlik etti bize, kendi yol arkadaşını bulup onunla yürümeye başlayana dek
sonra bir gün yol arkadaşım topallamaya başladı, ayakkabısına bir çakıl taşı girmişti, hepimiz onun ayakkabısındaki taşı çıkarmak için çok uğraştık ama bi türlü olmadı taş artık yürümesine engel olunca bir elma ağacının dibinde dinlenmeye başladı ve bana onu orda bırakmamı ve yoluma devam etmemi söyledi, başka seçeneğim olmadığı için onu orda bırakmayı kabul etmek zorunda kaldım ve yoluma benim de ayağıma bir taş girinceye kadar devam ediyorum, yol arkadaşımın yokluğunu ve desteğini o kadar çok hissediyorumki, keşke birlikte yürüdüğümüz zamanlarda ona varlığının önemini anlatsaydım diyorum
Cedric ( hatırlayamadığım bir bölümünde büyük babasının anlattığı bir hikaye )