69 syf.
·
Puan vermedi
Cem Yılmaz'ın en son filmi "Do Not Disturb" da böyle bir karakterle karşılaşmıştım yakın zamanda. Film boyunca herkesi sevdiğini, her şeye sevgi ile yaklaştığını söyleyen adam filmin sonunda adam vurdu, elinde yaralayıcı aletle gezdi ve paraları yürüttü. Burada olay bir tık farklıydı duygularından yoksun bir kişinin duygu alevlenmesine eşlik ettik. Yani içimiz şiddet doluysa -mış gibi yapmak boşa. Hiçbir şey bir anda olmuyor çünkü. Ne Stefan Zweig'in Olağanüstü Gece'sindeki baş kahramanı ne de filmin Aztek'i bir anda delirip yoldan çıkmadı. Zaten hiçbir şey de bir anda olmaz. Vardır, bir birikmedir sonra bir beklenmedik olayla dışarıya yansır. Bir bebek bile 9 ayda dünyaya geliyor iken bir anda yoldan çıkmak diye bir şey imkansıza yakın. İçine kapanan değişen olaylarda duygu durumu değişmeyen karakterin içsel çürümesi çoktandır başlamıştı. Sonrasında bir anda adına cazibe, hırçınlaşma, kıskançlık, cisellik ne dersek diyelim içte var olan çürüme son bir olayda açığa çıktı. Hepimiz biraz kitaptaki karakteriz biraz da filmdeki Aztek. Hepimiz içimizde bir yerde şiddet doluyuz, bir yerde hak yiyici, bir yerde adaletten yoksun... Gerçek ile ironinin birbirini beslediği, değişimin / dönüşümün anlatıldığı güzel bir kitap olmus. Akıcı ve alt metin bir hayli kuvvetli.
Olağanüstü Bir Gece
Olağanüstü Bir GeceStefan Zweig · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2023135,7bin okunma
111 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
33 günde okudu
İçinde cıvık cıvık ilişkiler, abartı olmayan aşk kitapları da varmış, hiç söylemiyorsunuz Hatta belki de okuduğum en gerçekçi aşk öyküleri de olabilir. Ha çok mu okudum? Hayır. Ama mesela Başkomiser Nevzat ve Evgenia ilişkisi bana çok abartı ve saçma geliyor. Adam günlerce aramayacak, sormayacak,
Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik Aşk
Köşe Başında Suret Bulan Tek Kişilik AşkGüray Süngü · Dedalus Yayınları · 2014339 okunma
Halbuki Bu İşler Sıraylaydı.
Cem Uzan' ın hükümet eliyle tasfiye edilmesi, en başta medyadaki rakibi olan Aydın Doğan olmak üzere, neredeyse tüm iş dünyasını memnun etmişti. Halbuki bu işler sıraylaydı.
Bu bizdeki Araplaşmış Türklerin küstahlığına bayılıyorum. Özellikle kadın versiyonlarına. Gerçekten bilimsel olarak incelenmesi gereken bir alan. Maalesef sosyolojik ve psikolojik bir vaka olmanın ötesine geçmiş, çok daha derinlemesine inceleme gerekiyor. Yaratıcısı Arap bir lider olan, yazım dili
Tengrigens

Tengrigens

@Tukue
·
06 Nisan 2022 22:50
Anadolu Müslümanlığı
Türklerin Orta Asya'dan at sırtında Anadolu'ya gelirken heybelerinde şamanizm/tengricilik inancını da getirmişlerdir. Türklerin müslümanlaşması çok uzun bir zamana yayılmıştır. Ve hiçbir zaman arzu edildiği gibi topyekün bir müslümanlaşma olmadı. Türkler namazını kılar ama içkisini de içmekten geri durmaz. Birilerinin iddia ettiği gibi "kök tengri inancına sahip türkler, islamiyet ile tanışır tanışmaz kitleler halinde müslümanlaştı." tam olarak gerçek dışı bir zırvadır. Zaten Araplar da bunun farkında olduklarından tarih boyunca bize karşı hep mesafeli oldular. Her şeyi bir şekilde evirip çevirip kendimize uygun hale getirdiğimiz gibi, İslamiyet'i de alıp şamanizm/islamiyet karışımı bir hale getirdik. Adına da Anadolu Müslümanlığı diyoruz. Eğer eski Türk adetlerini göz önüne getirirseniz, islamiyet ile uzaktan yakından ilgisi olmayan birçok uygulamayı din adı altında yaptığımızı görürsünüz. O yüzden bu ülkede hiçbir zaman selefilik ve vehhabilik gibi akımlar tutunamadı, tutunamazlar. Zaten Siyasal İslamcıların da tüm derdi bu akımları bu topraklarda etkin kılmak. Günümüzde yaşadığımız tüm yobaz olaylar aslında bunun bir savaşı. Anadolu müslümanlığı, deizme yakın bir inançtır. İslamiyet'in ne emirlerini, ne de yasaklarını tam olarak uygulamayız. İşimize geldiği gibi davranırız, hepsi bu.
Cem Yılmaz'ın Do Not Disturb filmi Ömer Kavur'un Anayurt Oteli'ni anımsattı biraz, ama bir farkla, tii... versiyonu gibi - henüz otel katipliği dışında bir tii... emaresi yakalayamasam da- ya da ben kuruyorum kendi kendime... - Size de pilav ısmarlayayım mı? - Hayır ben gece yemiyorum, biraz badem biraz gojiberi... 😂
Eş seçimi her zaman önemlidir .
Bilindiği gibi Cem Gariboğlu kız arkadaşı Münevver’i vücudunu parçalamak suretiyle vahşice öldürüp bir çöp konteynerine attı. Nasıl oldu da böyle vahşice bir cinayet işlendi. Babası çocukluktan beri Cem’in süperegosunu bir balon gibi şişirmiş ve bu nedenle idden egoya bilinç dışı duyguların sızmasına neden olmuş olabilir. Kendisini id aynasında bir aslan gibi gören Cem, gerçeklikten kopmuş bir biçimde kendi düş dünyasında yaşamaktadır. Münevver de onun düşüdür ve istediği gibi kullanır onu: İster asar ister keser. Kendini aynada aslan olarak gören Cem’e kedi olduğu hatırlatıldığında kendisinden başkasını tanımayan id devreye girer ve istediği her eylemi yapar. Burada suçlu olan Cem’den çok babası olmalıdır. Çünkü yaşayamadığı gençliğini çocuğunun üzerinde yaşamak isteyen babalar çocuklarını kendi hazları uğruna feda ederler.
Güvenli bir mesafeden kendine gülmek..
İnsanlar Cem Yılmaz'a gülerken, kendilerinin de aslında öyle olduklarını biliyorlar. İfşa etmeden, risk almadan tanık olduklarında buna, daha çok gülüyorlar. Güldüğün şeyin kendinde de olduğunu güvenli bir mesafeden hissettiğin zaman daha derinden gülüyorsun.
Sayfa 271 - Norgunk Yayıncılık | Nuri Bilge Ceylan
Cem Yılmaz'ın "Onlar sana yazıldı haberin yok" repliği gibi bazı yazarları bazı okurlara yazıyorlar gerçekten arkadaş farkında değil misin; kocaman bir zaman kaybı, büyük bir ihtimalle ücretsiz baskı yapılmış iç piyasaya pompalanıyor :)
BEYHÛDE SÖZ OLUR MU ?
Gel gönül cem eyle aklın başına Döner çarh-ı devrân karâr olur mu Dünyâda ömrünü geçirme boşa Yalan dünya sana hiç yâr olur mu Düşünüp bir kere eyle ferâset Zahirde bâtında olmuştur işret Fırsat elde iken gel eyle gayret Okuyup yazmadan zarâr olur mu Hevâ vü hevesle konup göçersin Zevk u safâ ile gelip geçersin İkindi vaktında dükkân açarsın Akşam ile peşin pazâr olur mu Bu nakd-i ömrün·ü verme hevâya Sakın aldaı1n1agıl dâr-ı fenâya Ruhsat'tan nasîhat baya gedâya Nazar kıl beyhûde güftâr olur mu
Sayfa 110Kitabı okudu
- Yönetmenler ve favori oyuncuları -
Zeki Demirkubuz - Serdar Orçin Yavuz Turgul - Şener Şen Cem Yılmaz - Özkan Uğur
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.