Tuğba Doğan, Cengiz Han'a Küsen Bulut'u inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeye doğruluğundan şüphe duymadan inanmak başlı başına bir mücadeleyken, inanmadığı bir şeye inandırılmaya zorlanmak, itaat etmek ne kadar acı verici bir durum.
Yüzbaşı Erdene ve Kuttubayev birbirlerinden yüzyıllar sonra aynı coğrafyada yaşamış, kendi doğrularından, küçük Tanrıların gazabına rağmen vazgeçmeyen, insanlığından ödün vermeyen muzaffer kahramanlar.

Cengizhan'ın içten içe yaşadığı vicdan azabını, Erdene'nin ve Kuttıbayev'in aşklarını, çaresizliklerini, ailelerinin yanında olmak için duydukları isteği, Togulan'ın acısını, Altın'ın memesinden gelen sütle duyduğu sevinci, gözyaşlarımı tutamadan kalbimde hissettim.

Nurullah Koç, Gün Olur Asra Bedel'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cengiz Aytmatov'un liste başı olan bu eseri , kısacık bir güne koca bir yılı sığdırarak anlattığı harikulade bir kitaptır. Lise yillarimda okuduğum bu eserde orta asyadaki soydaşlarımin acılarını iliklerime kadar hissetmiş ve insalanlara yalnızca meta nazarı ile bakan Sovyetlere olan öfkem daha da katlanmişti.

İnsan her şeyi anlatamaz.
Zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.
Cengiz Aytmatov

Mehmet Y., Cengiz Aytmatov (Büyük Boy)'u inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Türkiye Türkçesinde Aytmatov'un yazdığı ya da Aytmatov üzerine yazılmış bütün kitaplar vardı elimde; sadece bu yoktu. 2009 yılında Kültür Bakanlığı tarafından basılmış olan bu eseri nasıl olmuşsa o zamanlar edinmemişim.

Aytmatov'la ilgili ülkenin en yetkin isimlerinden biri olan ve en güzel çalışmalarından birini ortaya koyan Ramazan Korkmaz Hoca'nın editörlüğünde hazırlanan bu kitap, Aytmatov'un vefatından bir yıl sonra neşredildi. İçinde Türkiye'den ve Türk dünyasından çok sayıda yazarın, akademisyenin yazı, makale ve röportajlarının olduğu, fotoğraflarla desteklenmiş, oldukça başarılı bir referans eser çıkmış ortaya.

Cengiz Aytmatov, Türk dünyasının çıkarabildiği en büyük romancı. 160'dan fazla dile eserleri çevrilmiş, dünyanın saygın yazarlarından birisiydi. Kırgızistan gibi, yazılı edebiyatın 1920'lerde boy gösterdiği bir coğrafyada, evrensel nitelikte bir yazar olabilmesi bile başlı başına bir hadisedir. Kitapta Aytmatov ve eserleri çok farklı açılardan ve konularla işlenmiş.

Hacminin büyüklüğü ve kuşe kağıda basılmış olması -ışık yansıması nedeniyle- okunmasını biraz güçleştiriyorsa da Aytmatov okurları ve araştırmacıları için çok kıymetli bir eser olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Hakan Arık, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanların sofrada tek kelime konuşmadan oturmaları, ama kafalarında şüpheli, kötü düşünceler olması kadar sıkıcı, fena bir şey yoktu.

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov
Hakan Arık, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

"Dinle oğlum, eğer beni azarlar, bağırıp çağırırlarsa sakın korkma, söylediklerine hiç aldırma. Bunlar seni ilgilendirmez.
Senin işin okula gitmek.
O kadar."

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov
Hakan Arık, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

İnsanın mutlu olması ve bu mutluluğu başkalarına da vermesi bazen ne kadar da kolay oluyor!

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov
Hakan Arık, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan yalnız olunca neler neler düşünür...
Gerçekleşmemiş hayallerini,
Uçup giden yıllarını,
İlk aşk maceralarını...
O pek gerilerde kalan yılları, erişilemeyen ve erişilemeyecek olan bir isteği hatırlamak, düşünmek de hoş bir şeydi.

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov