Ahmet Y, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Böyle tespite gel de şapka çıkarma...
Nitekim hekim —özellikle de cerrah, ki ben de cerrah çocuğuyum— konuşmaz, dinler. Başkalarının konuşmasını dinler, ama ciddiye almak için, ne demek istediğini anlamak için değil, o konuşmada ciddi bir hastalığın, yani bedensel bir hastalığın, organik bir hastalığın belirtilerini bulmak için dinler. Hekim dinler, ama başkasının sözünü delip geçerek bedeninin dilsiz hakikatine ulaşmak için dinler. Hekim konuşmaz, eylemde bulunur, yani dokunur, araya girer. Cerrah uyutulmuş bedende lezyonu bulur, bedeni kesip diker, ameliyat yapar; bunların hepsi suskunluk içinde, sözün mutlak yokluğu içinde olur. Sarf ettiği sözler, teşhis ve tedaviyle ilgili kısacık değinilerden ibarettir. Hekim tek kelimeyle hakikati söylemek ve reçeteyi yazmak için konuşur. Dolayısıyla hekim çok nadiren konuşur. Hiç şüphe yok ki sözün bu klinik tıp pratiğinde işlevsel olarak çok değersiz olması, üzerimde uzun süre etkili olmuştur, bundan on - on iki yıl öncesine kadar söz benim için hep hava civaydı.

Güzel Tehlike, Michel Foucault (Sayfa 31 - Metis Yayınları)Güzel Tehlike, Michel Foucault (Sayfa 31 - Metis Yayınları)

Kitap baya akıcı çünkü ilerisini merak ettiğiniz için bir an önce sona varmak istiyorsunuz. Burda farklı olarak değinmek istediğim konu bir insanın kötü yönde psikolojik değişimler gecirmisse o kişi artık bildiğimiz insan değildir. Dıştan insan gibi görünür ama tek kaldığından içindeki canavar ortaya çıkar. .. Bu arada kitabı ergenlik dönemini geçmiş olanlara tavsiye ediyorum.
İyi okumalar

sevda sayılar, Cerrah'ı inceledi.
17 May 23:38 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

#cerrah #tessgerritsen #polisiyegerilim
Tess Gerritsen yazmaya odaklanmak için dahiliye uzmanı olarak sürdürdüğü hekimlik kariyerini bırakmış.Bir doktor tarafından yazılmış olduğu tıbbi terim ve detaylardan belli oluyor.Çok kanlı bir kitap,bir o kadar heyecanlı.Kana susamış bir psikopatın işlediği kadın cinayetleri.İlgi alanı ise kadını simgeleyen organ olan rahim.
Okunası kitaplardan,tavsiye edilir.

Yunus Emre Güner, bir alıntı ekledi.
14 May 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Barok dönemi
Rus bir beyin cerrahıyla yine Rus bir astronot din konusunda tartışıyorlardı.Beyin cerrahı dindar,astronotsa dindar bir kişi değildi.”Uzayda çok dolaştım,” diye övünerek konuştu astronot ,”ama ne Tanrı’yı gördüm ne de meleklerini !” Cerrah cevap verdi:”Ben de çok zeki beyinler ameliyat ettim,ama tek bir düşünce göremedim!” —Bu da düşüncenin varolmadığı anlamına gelmiyor, değil mi ? —Hayır gelmiyor ve aynı zamanda düşüncenin ne ameliyat edilecek, ne daha küçük parçalara bölünebilecek bir şey olmadığını vurguluyor.

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 263 - Puan yayıncılık)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 263 - Puan yayıncılık)
sevda sayılar, bir alıntı ekledi.
14 May 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Nereye gittiğimiz,neler bildiğimize bağlıdır;neler bildiğimiz de nereye gittiğimize.

Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 121 - Rizzoli)Cerrah, Tess Gerritsen (Sayfa 121 - Rizzoli)
Burak Aslan, Cerrah'ı inceledi.
13 May 13:20 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 7/10 puan

Konusuna ve içeriğine bakılacak olursa gerçekten etkileyici bir kitap gibi görünüyor. Tess Gerritsen adlı yazarın, yorumlar neticesinde beni derinden etkileyecek diye düşünüyorum. Listenin 2. Sırasındasın CERRAH

Enise Öztürkmen, bir alıntı ekledi.
11 May 14:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötülük ölmüyor,asla ölmüyor.Sadece yeni bir yüze yeni bir isme bürünüyor..

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen
Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
10 May 14:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çift sürerken zihni aydınlanırdı.; sabanın demir çarığı toprağın çayırı sökülmemiş katı yüzünden alttaki yumuşaklığa girerken sanki kendi nefes alırdı; ayrık otlarının çitinden, iri kocaman taşlardan arındıkça toprak, Kumral Dede sanki kendi bedeninden kötü urların, kaysak bağlamış yara kabuklarının usta bir cerrah eliyle çıkarıldığını.. bedeninin terütaze ortaya çıktığını sanırdi; rahatlardı; daha iyi düşünürdü.

Konak, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 117)Konak, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 117)
Sadık Cemre Kocak, bir alıntı ekledi.
09 May 21:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Jack The Ripper (Karındeşen Jack)
1988 yılının ilk yarısında İngiltere'nin başkenti Londra'da varoş bir semtte ortaya çıkar. Merkezi haber alma teşkilatına Jack adıyla mektup göndermesiyle bu ismi alır. Kurbanlarının tamamını hayat kadınları oluşturur. Kurbanlarını önce boğazlar, daha sonra boğazlarını keser yahut seçtiği bir bölgeyi deşer ve daha sonra dizleri karnına çekilmiş, bacakları açık bir şekilde terk eder. İç organları zarar vermeden çıkarıyor olması da hakkında cerrah olabileceği söylentilerini ortaya çıkarmıştır.
Diğer seri katiller gibi Jack’in yazısında da t harflerinin üzerine çektiği çizgiler dikkat çekiyor. Jack the Ripper imzasına bakınca J harfinin bıçak, makas gibi kullandığı cinayet aletleri şeklinde olduğunu, R harfinin ise karın bölgesi hedef alınmış bir insan figürü olduğunu görüyoruz. Yazı içerisinde “f” harfinin kullanımından katilin kurbanlarını öldürürken boğduğunu da anlayabiliriz.
https://i.hizliresim.com/OoG4mD.png

El Yazısındakı Sır, Melih Arat (Sayfa 193)El Yazısındakı Sır, Melih Arat (Sayfa 193)
Seda, bir alıntı ekledi.
08 May 20:49

İki insanın paylaşabilecekleri en mahrem duygu aşk ya da arzu değil, acıydı.

Cerrah, Tess GerritsenCerrah, Tess Gerritsen