Beyza, Eski Bahçe Eski Sevgi'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkese hayırlı Ramazanlar uzun zaman sonra bir yorum ile geldim çok şükür.. Tezer Özlü | Eski Bahçe.

Kitabı bu ay içerisinde bitirdim şu an gününü tam olarak hatırlayamıyorum. Tezer Özlüye ilk zaman dışı yaşam senaryosu ile başladım. Önceden hayatını okumuştum ve kitapları ilgimi çekmişti. Edebiyatın kırık prensesi olarak geçiyor edebi hayatında.

Diliyle tanıştığım ilk zaman ne okudum dedim. Ne okudum ne anladım diyorsunuz kapağı kapatınca kitapların belli başlı bir konu içerisinde olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Tezer Özlü kendi iç dünyasını direk döküyor eserlerinde şu ana kadar okuduğum iki kitabı boyunca. O yüzden çatışmalı ve birbiriyle çelişkili hikayeler ortaya çıkıyor. 'Yazmazsam Delireceğim' diye olanlardan geldi bana.

Acıyı, özlemi, mutsuzluğu o kadar derin yaşamış ki okurken hissettirmesi bambaşka bir şekilde etkiledi beni. Zaman dışı yaşam konusunda biraz ön yargılıydım. Bir daha Tezer Özlü okumam belki diyordum ama bir kurgu beklentisi ile okumak yanlışmış. Beni rahatsız eden bir kaç yazım tarzı olsa bile okumaya devam ettim. Bazı noktalar cidden rahatsız ediciydi.
En çok sevdiğim Hayalet Oğuz oldu. Gözlemci bakış açısı kadının o kadar güzel olmuş ki... Karakteri adeta hissettirip izletiyor.
Herkese tavsiye ediyor muyum?
Bu konuda biraz kararsızım. Hitap ettiği kitleyi hala anlayamadım bana kalırsa bence böyle 16 yaşından büyük olmak gibi geldi. Yazarı anlama açısından o yüzden pek emin değilim.

Genel olarak sevdim mi? Evet sevmedim diyemedim kapağı kapatınca. Ama çok çok sevdim diyerekte kapatmadım.

buse ilday, Lejyon 2-Kayıp Cesedin Peşinde'yi inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sürükleyici eğlenceli bir seriydi. Beğendim yazarın tüm kitaplarını okumak istiyorum. Anlatımı kurguyu beğeniyorum. Tek bir karakter ama bi o kadar çok karakter sıradışı.

Marcel Proust Kayıp Zamanın İzinde serisini 34 yaşında yazmaya başlamış. İlk cildi olan Swann'ların Tarafı yayınlandığında 38 yaşındaymış. Bir kitabı yazarın yazdığı yaşlara yakın okumak bence büyük "denk getirme."
(Sitede serinin 6. kitabı olan Albertine Kayıp serinin en çok okunan kitabı olarak işaretlenmiş. Kiralık Aşk dizisi sen nelere kadirsin. Anayasa hukuku çalışırken aklıma böyle şeyler geliyorsa sebebi hep okumak. Belki de okumaya biraz ara vermeli.)

Emrah KUTLUK, Gilgameş'i inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muazzez İlmiye Çığ, ülkemiz akademi camiasına önemli katkıları olmuş birisidir. Kitabı okuma sebebim UFO lar hakkında işaretler taşıdığı iddiasıydı. Bazı yerlerde demir kuş tanımı yapılıyor vs. şeklinde uydurma haberler okumuştum. Bunun teyidi için okuduğumda asla böyle bir ifadenin geçmediğini öğrenmiş oldum lakin fantastik edebiyata olan düşkünlüğümden kaynaklı olarak kitabı çok beğendim. Aynı zamanda tarihi belge değeri taşıyan bir eser olması sebebiyle de ilgimi çekti. Çeviri ve anlatımda Muazzez hocanın başarısını da görünce oldukça etkilendim. İster tarih sever olun, ister heyecan verici bir macera okumak isteyen fantastik edebiyat düşkünü biri olun, her halukarda tatmin edecektir.

Corpus., Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler'i inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sonunda bu güzel kitap için yorum yapabiliyorum. Çok uzun olmayacak ama elimden geldiğince hislerimi anlatmaya çalışacağım.

Daha öncesinde yazarın Müslümanca Yaşamak kitabını okumuş ve çok sevmiştim. İslam başlı başına Allah'ın insanlığa öğüdü, bir yaşam biçimi ve ben bunu anlatan insanları ve yazdıkları kitapları gerçekten seviyorum. Yalnızca üslupla ilgili kişisel sorunlarım var. Mesela "sen, siz" diye anlatılan şeyleri, olayın özünden ziyade en basit halleri anlatan kitapları okurken bunalıyorum. Fakat Rasim Özdenören'in üslubunu kolaylıkla benimsedim, sevdim ve hissettim. Okuduğum üçüncü kitabının ardından diğer kitaplarını da bir an önce kütüphaneme eklemeye ve okumaya karar verdim.

Bu kitabında bize İslam'ın bir müslümanın kalbindeki yerinden bahsediyor yazar. Daha doğrusu, İslam'ı anlamak ve onun esasını kavramaktan... Günlük hayatta, ahir zamanda sanki dinimiz de ifrat ve tefrit ile İslam'dan ayrılan diğerleri ile aynı kefedeymiş gibi bir tutuma sahip insanlığın çoğu. Dini tam olarak bilmeden, anlamadan, hakkında konuşacak kadar hadsizleştiğimiz oluyor. Hatta neye inandığımızı araştıracak kadar vaktimiz olmadığını iddia edebiliyoruz. Daha nice doğru bilinen yanlışlar, anlam kargaşaları üzerine düşündürücü bir eser. İnsanlığın başından beri var olan sorulara etkileyici bir bakış açısı: Ben kimim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Var oluşumdaki amaç ne?

Kitapta birçok yeri tekrar okumak adına işaretledim, kitabı daha bitirmeden hediye etmeye ve tavsiye etmeye başladım. Anlayacağınız çok severek okudum. Hatta size beni epeyce etkileyen bir kısımdan bahsetmek istiyorum. İslam'ın içinde doğan toplumlarda sanki her şeyi biliyormuş, dinin tümüne vakıf olmuş gibi bir tutum içinde yetişiyoruz. Bu kitapta çok güzel bir hatırlatma yapıldı kalbime. İslam'ı vahyin indiği ilk zamanmış gibi en başından, en özünden kavramaya çalışmamız gerekiyor. Bildiğimiz vehmine aldanarak gaflette yaşamak yerine, gerçekten bir şeyleri öğrenmemiz gerekiyor. Sırf bunun için bile tüm müslüman kardeşlerime tavsiye edebileceğim bir eser bu. Sevgiler.

Dolunay Hamurcu, Araba Sevdası'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Gözlerinizi kapatın ve kendisine söylenen yalanlarla hayatı mahvolan birini hayal edin. ( Brezilya dizilerine dönmesin olay dikkat )
Şimdi açın gözlerinizi, beyninizdeki kurmacayı bir kenara bırakın ve elinize 'Araba Sevdası' nı alın zira bu kitapta çok daha fazlasını bulacaksınız.
Recaizade Mahmut Ekrem çok güzel bir şey söylemiş: Herkes bilir ki insan eğlencesiz yaşayamaz. Bendeniz gibi yaradılıştan yalnızlığı sevenler içinse okumak ya da yazmaktan iyi eğlence olamaz.
Bu sözünün ardında dururcasına yazmış bence bu romanı. Her ne kadar Bihruz Bey'in her şeye hemen inanmasına sinir olsam da, yazıldığı dönemin eğlence anlayışını, yaşayış tarzını, yabancılaşan konuşma dilini pek güzel yansıtmış kitaba eğlenceli bir dille. Benim gibi sıkıcı bir kitap olacağını düşünerek başlarsanız da gayet keyifle okuyacağınız bir kitap olacaktır. Özellikle Bihruz Bey ve annesinin karşılıklı konuşması günümüzün anne-baba ve çocuk arası kuşak çatışmasıyla birebir aynı ve eğlenceli.
Ahmet Hamdi Tanpınar bu roman için 'Arabadan sonra romanda en önemli yeri yalan alır.' demiş. Çok haklı. Zavallı Bihruz Bey'e yalan söylemeyen kim kaldı; arkadaşından tutun kürekçilere, hocasından tutun arabacısına herkes bir ucundan tuttu farklı yalanların. Hepsi birlik olup Bihruz Bey'i ölmekten beter ettiler.
Son olarak Ahmet Hamdi'nin bu roman için sözleriyle tamamlıyorum. " Bütün roman bir şakaya benzer. Hatta ölüm bile bir şakadır ve yalandır. Yalnız ağır basan bir tek gerçek vardır: Para işleri."
Keyifli bir roman okumak isterseniz biraz rota değiştirip bu kitaba yönelebilirsiniz.

çokokur azhatırlar, Yüzyıllık Yalnızlık'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap bir ailenin yüz yıl boyunca başından geçenleri anlatıyor. Kitabın dili akıcı ve güzel. Ama isimler sürekli birbirini tekrar ettiğinden dolayı olayları anlamakta zorlandığımı söyleyebilirim. Zaten konusuna hiç değinmek istemiyorum. Sürekli aile içi ilişkilerin yaşandığı, iki kardeşin aynı kadınla aşk yaşaması ya da bir adamın iki kardeşle aşk yaşaması gibi saçma sapan olayların olduğu bir kitap. Çok övüldüğü için okumak istedim ama edebi açıdan hiçbir güzellik göremedim.

Elden ele uzatalım
Milli Saraylar Kütüphanesi https://acikerisim.tbmm.gov.tr/xmlui/handle/11543/2112

Yazma Eserler Kurumu'nun transkripsiyon, tıpkıbasım ve yayınları http://www.ekitap.yek.gov.tr

Tebriz'den (İran) Hasan Bey Hadi'nin Turuz sitesinde taranmış halde binlerce kitap var.
Özellikle dil ve etimoloji alanında kolleksiyon çok zengin.
Sitede İran'da basılmış Türkçe kitaplar da yer alıyor.
Dil/etimoloji meraklıları için özellikle tavsiye: http://www.turuz.com

+Paha biçilmez bir fotoğraf arşivi:
Hollandalı tarihçi ve mimari uzmanı Machiel Kiel Balkanları dolaşıp Osmanlı eserlerini tek tek fotoğraflamış (50-60'lar).
Bu eserlerin bir kısmı bugün ya yok olmuş; ya da yok olmak üzere: http://www.nit-istanbul.org/kielarchive/index.php

Şu linkte hat sanatına ait kıymetli epey eser var (binden fazla):
Meraklısı için çok kıymetli bir arşiv
https://www.flickr.com/...s/72157648694272225/

Rusya'da Cedit hareketi kurucusu Gaspıralı İsmail Bey'in ünlü Tercüman gazetesinin tam koleksiyonu şu linkte:
http://kerimofftahir.blogspot.com/...maralar-endirin.html

Dünyanın en büyük harita kolleksiyonu:
Modern dönem haritalarına ilaveten; son 5 asra ait 67.000 civarında tarihî harita şu linkte: https://www.davidrumsey.com

ABD Kongre Kütüphanesi II. Abdülhamid'in fotoğraf arşivini dijital olarak yayınlamış. 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başlarındaki Osmanlı coğrafyasından toplam 1823 fotoğraf/baskı şu linkte: http://www.loc.gov/...?st=grid&co=ahii

Osmanlı coğrafyasına ait fotoğrafların da yer aldığı çok kıymetli bir görsel kolleksiyon. Gertrude Bell arşivi:
NewCastle Üniversitesi kütüphanesindeki bu arşivde 19. yüzyıl sonu ila 20. yüzyıl başında çekilmiş binlerce fotoğraf yer alıyor.
http://gertrudebell.ncl.ac.uk/photos.php

Koç Üniversitesi kütüphanesinde bulunan 200'den fazla yazma eserin taranmış-dijital nüshası şu linkte: http://digitalcollections.library.ku.edu.tr/cdm/search/col

Berlin Devlet Üniversitesi'nin Orient Dijital projesi kapsamında taranmış 3441 Türkçe yazma şu linkte: http://orient-digital.staatsbibliothek-berlin.de/content/index.xml

Venedik devlet arşivlerinde bulunan toplam 2.022 #Osmanlı belgesinin tamamına internet üzerinden ulaşmak mümkün: http://www.archiviodistatovenezia.it/...one.htm?idColl=24121

Meraklısı için önemli bir dijital fotoğraf arşivi:
İstanbul'daki Bizans yapıları: http://digitalcollections.library.ku.edu.tr/...page/collection/BYGA

Arşiv:
2 milyondan çok fotoğrafın yer aldığı, konu, başlık ve bölgelere göre tarama yapılabilen çok önemli bir fotoğraf kolleksiyonu:
(Türkiye'yle de ilgili binlerce fotoğraf var) https://www.europeana.eu/...lections/photography

Prof. Mükrimin Halil Yinanç'ın kütüphanesi vârisleri tarafından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne bağışlanmış (memleketi: Maraş'ın Elbistan kazası).
Mükrimin Halil Yinanç Kütüphanesi'ndeki taranmış kitaplara şu linkten online erişebilirsiniz:
http://kutuphane.ksu.edu.tr/yinanc.htm

Osmanlı devleti Brüksel elçiliği evrakı (1849-1914 dönemi).
Yaklaşık 5000 belge taranmış, online erişime açık: http://dighum.uantwerpen.be/ottomandiplomats/

Münih'teki Bayerische StaatsBibliothek adlı çok büyük kütüphane taranmış binlerce eseri online paylaşıma açmış.
19. asır öncesinde basılmış Türkiye/Osmanlı ile ilgili kitapların çoğu bu kütüphanede var, erişim şu linkte:
Konulara göre tarama imkânı mevcut
https://www.bsb-muenchen.de/en/

Meraklısına:
Duke Üniversitesi Kütüphanesi'ndeki Osmanlıca 216 kitabı online okumak/incelemek ve indirmek mümkün: https://archive.org/...downloads&page=3

Kültür Bakanlığı'na bağlı toplam 100 halk kütüphanesindeki kitapların taranmış olanları online erişime açıldı:
Bu linkteki katalog üzerinden tarama yapmak mümkün. http://koha.ekutuphane.gov.tr/...opac-main.pl?deger=1

Project Gutenberg, dünyadaki en büyük ücretsiz online-kütüphanelerden biri:
Sol taraftaki menüden konulara ve yazarlara göre tarama yapılabiliyor.
Bu site üzerinden şu an itibariyle taranmış 54.000 civarında kitaba bedelsiz erişim mümkün. http://www.gutenberg.org

+Arşiv:
1930'larda Yakup Kadri ve arkadaşlarının çıkardığı Kadro dergisinin bütün sayıları taranmış olarak şu linkte:
("Kadro" dergisi, Kemalizm'in sol yorumu açısından önemli bir ekoldü.)
http://digitale-sammlungen.ulb.uni-bonn.de/...al/structure/3137049

İstanbul Belediyesi'ne bağlı olan Taksim Atatürk Kütüphanesi Türkiye'nin önemli kütüphanelerinden birisi.
Üye olmak şartıyla (ücretsiz) kütüphanenin sitesinden 40.000 kadar kitabı okumak/indirmek mümkün: http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tr/...kkitapligi/index.php

Martin Luther Üniversitesi (Almanya) kütüphanesinden dijital erişime açık olan Türkiye'yle ilgili kitaplar şu linkte:
http://menadoc.bibliothek.uni-halle.de/landau/nav/index/all

IRCICA'nın dijital Farabi kütüphanesinin sitesinden Osmanlı salnâmelerinin tamamına ücretsiz erişim mümkün: http://e-library.ircica.org

Hemen her konuda tarama yapabileceğiniz, her dilden binlerce yayının yer aldığı online kütüphane: http://gen.lib.rus.ec

İspanya Milli Kütüphanesi dijital koleksiyonunda 350 kadar Türkçe/Farsça/Arapça yazma varmış.
Kitaplar şu linkte: http://manuscripta.bibliotecas.csic.es/buscar

Princeton Üniversitesi'nin İslami Yazmalar Dijital Kütüphanesi: http://library.princeton.edu/projects/islamic/
Şu linkten konulara ve başlıklara göre tarama yapılıyor: https://catalog.princeton.edu/...local&PAGE=First

1K ile 1.Yıl
😊Merhaba 1k Ailesi,😊
Bugün burda, aranızda bulunmamın 1. yıl dönümü. Ve bu bir yıl içerisinde bu sitenin yarar ve zarar ilişkisini kendimce sentezleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum.

1.& Birincisi ve bence en önemlisi, bu ortama girmeden önce kitap okuma alışkanlığım yoktu. Başlarda sitede başıboş gezinirken sizlerin okuma hırsınızı görünce bana da bir okuma isteği geldi ve Bismillah çekip bende okur olma yolunda okumaya başladım. Bunun için de hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız...😊🙏😊

2.& Daha önce hiç duymadığım yazarları ve bu yazarların eserlerini çok daha büyük bir ölçekle yakından tanıma imkanım oldu. Ve bunları tanıdıkça insanın okuyası geliyor, okuyası gelip okudukça da cahilliğimin dipsiz kuyu olduğunu farkettim. Çünkü gerçekten her anlamda o kadar çok eksikmişim ki...

3.& Çok güzel arkadaşlıklar edindim. Bazen sinir bozucu kişiler denk gelse de çoğunuzu ailemden sayıp çok da seviyorum. Bunun için sizlere teşekkür ederim. Burdaki sıcak aile yapısı ve sıcaklık inanın hiçbir platformda yok. Bunu kesinlikle açık ve net bir şekilde söylemek istiyorum. O yüzden tekrar söylüyorum, iyi ki varsınız 😊

4.& Okuma alışkanlığım pek olmadığı için açıkçası ne okuyup ne okumayacağımı da pek bilmiyordum. Ama insan kitap okudukça artık okuma dilini keşfediyor. Artık neleri okuyup, neleri okumamak gerektiğimi çözdüm. Bu çok önemli bir kazanım oldu. Okumak insanı beslerse, o halde doğru beslenmek gerek diye düşünüyorum.

5.& Olumsuz yönden söyleyebileceğim pek bir şey yok. Dediğim gibi bazen birilerinin kirli oyunları ortalıkta kol gezinse de, bunu her yerin iyisi de var kötüsü de var sözüne veriyorum. Ve her türlü şeye rağmen iyi ki burdayım diyorum.

Hepinize çok teşekkürler, sağolun var olun...
Saygılarımla...
😊❤️🙏❤️😊

birkitabimbirkahvem, Zülal'ı inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tokat'a üniversite için gitmiş bir öğrenci olan Uğur'un ilk aşkını okuyoruz kitapta. Adından da anlaşıldığı gibi kızımız Zülal. Zülal'i ilk gördüğünde aşık olan Uğur, aşkından şiirler yazmaya başlıyor. Bu şiirleri sosyal medya hesabında yayınlarak karşılık alamadığı kıza ulaşmaya çalışıyor. Zülal'e olan aşkını bütün fakülte biliyor hatta diğer kızlar bu şiirlerin yazıldığı kızı merak edip Zülal'i görmeye falan gidiyorlar. Bütün bunlara rağmen Zülal yine Uğur'a karşılık vermiyor. Kitabın sonuna doğru karşılık vermemesinin sebebini öğreniyoruz.
Öncelikle kitabı okurken üniversite yıllarımı yeniden yaşadım, özellikle o minibüs bölümlerinde... Başka bir konu ise aslen Tokatlı olarak kitabı okurken memleketimden bir şeyler bulmak beni mutlu etti.
Kitap aralarına serpiştirilmiş şiirler ise kitabın kalbiydi benim için.  Hepsi çok hoş, çok içten yazılmıştı.
Üniversite bittikten sonra Şırnak'ta öğretmenlik yapmaya başlayan Uğur, sevdiceği Zülal'e hiç göndermeyeceği mektuplar yazıyor. O mektuplar beni çok hüzünlendirdi. Uğur'un çaresizliğini yüreğimde hissettim. Kitabı okumaya ilk başladığımda çok sıradan, herkesin yaşadığı şeyler demiştim ancak kitabı bitirmeye yakın farkettim ki Uğur'un o saf ve temiz duyguları beni çok etkilemiş. Kitabın kapağını çok hüzünlü bir şekilde kapattım. Gerçek, karşılıksız, saf bir aşk hikayesi okumak isteyen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap Zülal. Emeğinize sağlık. @yunus34erdem