Naziko, bir alıntı ekledi.
 21 May 19:02 · Kitabı okuyor

"Senin bu kadar kısa bir süre içinde nasıl bir gelişme gösterdiğini düşünüyorum," dedi."Şimdi müthiş bir akla sahipsin, zeka seviyen ölçülemiyor bile,bazı insanların tüm ömürleri boyunca uğraşıp öğrendikleri bilgileri sen bu kısacık süre zarfında elde etmiş durumundasın. Ama sende simetrik olmayan bir şeyler var.
Bilgilisin. Her şeyi görebiliyorsun. Ama anlayışlı veya hoşgörülü olma yeteneğin gelişmedi.
Onlara sahtekar diyorsun ama onların hangisi bugüne kadar mükemmel veya insanüstü olduğunu iddia etti ki? Onlar sıradan insanlar. Dahi olan sensin."

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 101)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 101)
Naziko, bir alıntı ekledi.
21 May 14:40 · Kitabı okuyor

"İnsanlar sana kötü davranmadılar."
"Sen nereden bilebilirsin? Dinle beni,en iyileri bile kendilerini beğenmiş ve dayatmacıydı. Beni kendilerini daha üstün hissetmek ve kendi yetersizlikleri içinde güvende kalabilmek için kullandılar. Bir moronun yanında herkes kendisini zeki hissedebilir."

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 82)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 82)
Hakan AĞAN, Algernon'a Çiçekler'i inceledi.
18 May 08:32 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müthiş bir kitap.. Okurken ağlamalı olunuyor. Ben çok beğendim. Filmide varmış ancak izlemedim. Herkese tavsiye ederim. Kütüphanemde duracak bir eser.

Ebru Şahin, bir alıntı ekledi.
 11 May 23:53 · Kitabı okudu

Ama ben zekanın tek başına hiçbir anlam taşımadığını öğrendim. Burada, sizin üniversitenizde zeka, eğitim ve bilgi büyük idoller haline gelmiş. Ama şimdi biliyorum ki, hepinizin atladığı bir şey var: Sevgi ve şefkat eli değmeyen zeka ve eğitim beş para etmez.

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 262 - Koridor Yayıncılık, Pdf)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 262 - Koridor Yayıncılık, Pdf)
Hasan Çelik, Algernon'a Çiçekler'i inceledi.
 10 May 22:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir kitabı okumadan önce beklentinizi yüksek tutmak çoğu zaman sizi hayal kırıklığına uğratır ama söylediğim şey bu kitap için geçerli değil!
Kitaba başlamadan önce ne kadar sürede okuyacağımı ve buna değip değmeyeceğini hiç kestiremem genellikle, bu kitapta da aynen öyle oldu. Okuyacağım kitaplar arasında bile yoktu - ki bu kitapla tanışmamın hikayesi şöyle: listemdeki kitapları almak için gittiğim kitabevindeki beyfendi (emekli bir öğretmen olduğunu öğrendim) bu kitabı da tavsiye etti. Tavsiye kitaplardan beklediğimi çoğu zaman bulamadığım için okumayı erteledim ve başlamak bu güne kısmet oldu.
Bu yorumu her kitap için yapmam ama bu kitabı okuduğumu unutup, her seferinde ilk kez okuyormuşum gibi tekrar tekrar okumak isterdim.
Spoiler vermemek için içeriğinden bahsetmek istemiyorum bence siz de okumadan önce içeriğiyle ilgili fazla araştırma yapmayın sadece okumaya başlayın ve daha önce hissetmediginiz ya da bu kadar derinden hissetmediğiniz duyguları tecrübe etmenin tadını duyun (ya da zaman zaman hüznünü yaşayın).
Kitaba bugün başladım ve aynı gün bitirdim. Altını çizdiğim ve tekrar tekrar okuduğum çok yer var. 40. sayfaya gelince boğazım duğümlendi. Kahramın gözünden görünen dünya normal bir insanın algılayabileceği türden değildi ama yine de yaşadığı her şeyi hissedebilirsiniz. Kurgusu mükemmel yani o kadar gerçekçi ki bilim kurgu türünde olduğunu bile unuttum.
Kesinlikle okumaya değecek bir kitap.

Hasan Çelik, bir alıntı ekledi.
10 May 20:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Burada, sizin üniversitenizde zeka, eğitim ve bilgi büyük idoller haline gelmiş. Ama şimdi biliyorum ki, hepinizin atladığı bir şey var: Sevgi ve şefkat eli değmeyen zeka ve eğitim beş para etmez.

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 262)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 262)
Hasan Çelik, bir alıntı ekledi.
10 May 20:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

- Sen hayatımda sevdiğim tek kadınsın.
- Bu konuyu açmayalım.
- O zaman beni önemli bir sohbet kaynağından mahrum etmiş oluyorsun.

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 246)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 246)
Hasan Çelik, bir alıntı ekledi.
10 May 20:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Artık hiç şüphem kalmadı. Ona aşığım.

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 103)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 103)
Hasan Çelik, bir alıntı ekledi.
10 May 20:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İstediğim tek şey, senin yanında olmak ve o testleri... o istatistikleri... soruları... yanıtları düşünmemek.

Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 102)Algernon'a Çiçekler, Daniel Keyes (Sayfa 102)