Cemile Şevval ÇİL, Şeker Portakalı'ı inceledi.
24 dk. · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitabı 1 yıl önce alıp okuyacak kitap bulamadığımda okumuştum.Kitabın herkesin kitaplığında olmasını tavsiye ediyorum. Kitap o kadar içine çekiyor ki sanki sen şeker portakalıyla konuşuyor,sen ayakkabı cilalıyor,sen dayak yiyorsun.Zeze o kadar duygulu bir karakter ki... Güneşi Uyandıralım ve Delifişeği bahsetmiyorum zaten...

Okoukiç Basakiyevic, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Puan vermedi

Gurur
Yüzbaşı birden Alyoşa'ya doğru sanki üzerine atılmak istiyormuş gibi sert bir hareketle dönerek:
"Ona gerçekten dayak atacağımı mı sandınız? Ne yani, ilyuşeçka'yı şimdi tutup tek hatrınız olsun diye gözünüzün önünde dövmemi mi istiyorsunuz? Nasıl emredersiniz. Bunu hemen mi yapayım?"diye söylendi." Parmacığınıza çok acıyorum beyfendi. Ama ister misiniz İlyuşeçka'ya dayak atmadan önce tek keyfiniz olsun diye dört parmağımı birden işte şu gördüğünüz bıçakla gözünüzün önünde keseyim, ha? İntikam hırsınızı tatmin için herhalde dört parmağım yeter. Yoksa beşincisini de ister misiniz? "

Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 292)Karamazov Kardeşler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 292)
Hatice Gümüş, Tepetaklak'ı inceledi.
Dün 18:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

20-30 sayfalık bir kaynakçaya sahip olan, dünya üzerinde yapılan adaletsizlikleri tek tek anlatan değeri büyük bir kitap. Çok akıcı, keskin cümlelerle izah ediliyor sorunlar. Yoksullar, suçlular, kapitalizm ve komünizm, devrimler, rejim değişiklikleri... Daha sayamadığım birçok konuya samimiyetle değinilmiş. Çocuk istismarı, kadınlara davranış, dayak, hırsızlık, ahlaksızlık, kültürel değerlerin yıkılması gibi günümüzün en önemli konuları da sebepleriyle anlatılmış. Bu kitap hem ironileriyle hem de sert çıkışlarıyla farklı bir yere sahip oldu gözümde. Yazarın siyasi görüşünü bilmiyorum ancak kültürel değerlerin yozlaşmasından rahatsız olması artı puan demektir.

Elif, bir alıntı ekledi.
Dün 09:42

Dünya genelinde erkek arkadaşlar, babalar ve kocalar yeniden himen yapımı ameliyatlarına itirazlarını sık sık dile getirmektedir; o kadar ki erkeklerin, haklı gösterilecek hiçbir yanının olmadıgını düşündüğü, hatta suç teşkil eden bir aldatma olarak gördüğü bir şeyin gerçekleşmesine yardım ettikleri gerekçesiyle bazı doktorların ve kliniklerin ölüm tehdidi aldıkları bile olmuştur. Kimi doktorlar, bu tür olayların, bu ameliyatın ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha vurguladığını söylemektedir. Doktorlar bu ameliyatları yaparak, kadınların, ailelerinin ya da toplumlannın gerçekçi olmayan bekâret ölçütlerine uymadıkları için başlarına gelebilecek hiç adil olmayan sonuçlara (buna dayak, sakat bırakılma ya da “namus cinayetleri” de dahildir) maruz kalma olasılığından kaçınmalarına yardım ettiklerine inanmaktadır. Gönül elbette bekâretin varlığı ya da yokluğu konusunda kadınların kanıt sunma zorunluluğunun hiç olmadığı bir dünya olsun ister. Ama bunun yerine, merhamet sanki başka tıp seçeneklerinin yaratılmasını emrediyor gibi görünüyor.

Bekaretin ‘El Değmemiş’ Tarihi, Hanne Blank (Sayfa 135)Bekaretin ‘El Değmemiş’ Tarihi, Hanne Blank (Sayfa 135)
gradee, bir alıntı ekledi.
16 Mar 21:56 · Kitabı yarım bıraktı

Bu arada bütün yasal haklara rağmen pek çok kadının hâlâ dayak yediği, kadın sığınmaevlerinin
dolup taştığı, doğuda genç kızların aile meclisi kararıyla idam edildiği gerçeklerini saklayacaktım
elbette. Çünkü bunları konuşmak milli gururuma dokunuyordu. Hem bütün bunlar gerçeğin tümü değil,
sadece bir parçasıydı

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 8)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 8)

Acıyı,
Bir çocuğun bedeninde gördüm.
Aç ve hasta bir kadının gözlerinde gördüm.
Bir annenin feryadında gördüm.
Savaşın ortasındaki çocuğun yüzünde gördüm.
Yediği dayak yüzünden konuşamayan kadının sessizliğinde gördüm.
Bir kedinin miyavlayışında gördüm.
Bir bebeğin ağlayışında.
Acıyı ben gördüm.
Ya siz,
Gördünüz mü?

.., bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:23 · Kitabı okuyor

Nazmi Hatırnaz uzun uzun anlattı ya be oğlum, 'Denklem dediğinin sağı solu eşit olmalı = sen aşka değil aşk acısına yazılmışsın' Bile bile ladesmiş sendeki. Tek taraflı aşk dediğin özünde mazoşistlik. Dayak yiyeceğini bilerek kavgaya girmekten farkı yok.

Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 145 - Küsurat yayınları)Liseden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 145 - Küsurat yayınları)

Bir anım
Yaşım belki 12 belki de 13...Mevsimlerden yaz...Güneş ebemizi belliyor...Diyarbekir'in çocukları da hep güneşten dolayı esmerleşiyor. :) Benim tenim beyaz...Bana "beyaz peynir" derlerdi. "Sen neden esmer değilsin?" derseniz. Sedef hastalığı geçirdim bu yüzden de güneş bana zararlı...Neyse, konumuza da dönelim. Yine kafamda tepsi simit satıyorum. Yağlısı var, yağsızı var. Yağsız olanı kalın, yağlı olanı ince...Nasıl bağırsam ki, ne desem millet bana tip tip bakıyor...Kıraathaneye girdim, bağrıyorum. Biri çağırdı, sinirli bir tonla "Hele masaya simit koy," dedi. Ben de "Abe, yağlı koyayım yoksa yağsız koyayım." dedim. Adam bana tip tip baktı, "Ula oxlım, nasıl konışisen," dedi, sinirli bir şekilde...İbne takım yemiş, hıncını benden çıkarmaya çalışıyor. Ben de işi piçliğine vurup, "Abe saan kalın koyayım yoksa ince koyayım," dedim. Adam sandalyeden kalktı "Bax uslıbın düzelt yoksa ağzan sıçaram," dedi. Arkadaşları da kıkır kıkır gülüyor. Benim de durumu izah etmem lazım. "Ula Kaso," dedim. "Güzel bir açıklama yap, ekmegin ye," dedim. Genzimi temizleyip, "Şimdi saan durumu izah edecağam, bakax kim haklı kim haksızdır," dedim. Adam "Taam, seni dinleyem," dedi. "Abe bax bu ince olanlar yağlı, yağsız olanlar kalın. E ben ne desem milleti beni yanlış anli. Acaba piçlik bende mi yoksa milletin içinde mi ?" dedim. Adam "Namusuna haklisen," deyip 20 tane simit alıp, bir kola ısmarladı. Neyse, o gün dayak yemedim. :)

aslixan, bir alıntı ekledi.
15 Mar 10:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözlerini benimkilere doğru kaldırdı ve öyle neşeli bir kahkaha attı ki ona gülümseyerek karşılık vermekten kendimi alamadım.
"Biliyor musunuz , Alexander Petrovich, eğer geceleri rüya görecek olursam bunlar sürekli dayak sahneleriyle ilgilidir. Hiç başka bir rüya görmedim. "

Ölüler Evinden Anılar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 268 - Kutup yıldızı yayınları)Ölüler Evinden Anılar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 268 - Kutup yıldızı yayınları)
Hande, bir alıntı ekledi.
 14 Mar 17:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dayak yiye yiye bu şehirde yaşamayı öğenecekti. Hep tetikte olacaktı. Yasaktı dalgınlık. Daldı mı,büyük şehir insanı kornalar, çanlar,küfürler, gıcırtılar, çarpmalarla kendine getiriyordu.

Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 62 - undefined)Aylak Adam, Yusuf Atılgan (Sayfa 62 - undefined)