İnişteyim. Kelimelerim dagilmaya gebe cam kaseler gibi. Ne icine bir sey konur ne de oynatilabilir yerinden. Susmak. Onları koruyacak. Ne zaman uyanacagim o sonbahar sabahina bilmiyorum. Yalnizligin en demli hali. O an. Sinyal karistirici gibiler. Karmakarisik o sesler. Cayıl cuyul anlamsız. Belki olamadigim icin hersey bana yabanci geliyor. Belki cok oldum çürüdüm. Bir zamanlar yuce deger diye kutsadigim sarildigim seylere o kadar uzagim ki. O yerde, benim o zamanimda simdi birini gorsem istemeden istihza ediyorum o hale. Bir el çarcabuk dunyanin her zerresini ve zamanini gezdiriyor. Beni. Aç susuz aldigi yere birakiyor. Basimi kaldiriyorum. Bir damla düşse. Dudagimda buharlaşsa bile yeter. Yalvariyorum. Noolur. Lutfen diyorum cok da beşeri bir haykırışla. İnişteyim. Agladigim herseyin inindeyim. Kiymetsiz. Ama ne care, duymaya ehil kulaklara mil dökülmüş ya da hic var olmamışlar. Ince bir sızı gibi tek bir kişi hatta tanimadığim ve hatta dunyanin geri kalani icin pek ehemmiyetsiz bir kişi tarafından duyulmaya öylesine muhtacım ki. Muhtaçtım ki...

İpek Kelekçi, Sığınak'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde

Sığınak, Harlan Coben'in son kitabı. Daha Myron Bolitar serisini ve diğer seri dışı kitaplarının tamamını okumadan bu kitabını dayanamayıp okumak istedim.
   Bu kitap ile yeni bir seriye de başlamış oluyoruz. Mickey Bolitar serisi. Mickey, Myron'un yeğenidir. Babasını gözleri önünde, bir trafik kazasında kaybeden Mickey, annesinin de rehabilitasyon merkezinde tedavi görmeye başlamasıyla, amcası Myron ile yaşamaya başlar. Bir lise öğrencisi olan Mickey bir gün en yakın arkadaşı Ashley'in ortadan kaybolmasıyla birlikte kendini gizemli bir maceranın içinde bulur. Diğer arkadaşları Ema, Rachel ve Kaşık ile Ashley'i bulmaya çalışırken birçok gerçekle de karşılaşır.
   Mickey, Myron'a benzerliginden dolayı hemen ısındığım bir karakter oldu. Kitabı, çok akıcı olmasına rağmen beğenmekle beğenmemek arasında kaldım. Ama Harlan Coben yazmışsa okunmaya değer diye düşünüyorum. Keyifli okumalar.

Dün ‘Buğday’ filmini izledik bugün de ‘Buğday’ filminin yönetmeni ile söyleşideydik kitaba değer veren 1k ailesinine filmi tavsiye etme isteği duydum..

Buğday filmi alışıla geldikten biraz farklı, distopik ve bir çok mesaja sahip.. Film, 2010 Berlin film festivali altın ayı ödülü alan Semih Kaplanoğlu’nun 2017’de vizyona giren filmidir.. Yönetmenimizin gerçek kurtuluşun islamda olduğunu açıkça göstermesi bir takım kişileri rahatsız ettiği için film epey eleştiri yağmuruna tutulmuş ve gereken değeri görmemiştir.. Böyle bir yapıt ile öncülük etmesinden ve gelecekte muhtemelen yaşanacak olan bir durumu böylesine işlemesinden ötürü kendisine buradan da bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.. Filmin değerinin sonradan anlaşılacağına inanıyorum ve siz 1k ailesine şiddetle tavsiye ediyorum.. :)

belki yazdıklarımdan hiçbir şey anlaşılmamıştır ama spoiler vermekte istemedim..


Şuraya filmden küçük bir kesit bırakıyorum;

- seni arıyordum.
- kendinizi arayın!

şimdiden sizlere mesajları görmeli, iyi seyirler diliyorum..:)

Zeron, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nedir insanın gelişmişliği?
“İnsan” tipinin her yükselişi, şimdiye dek aristokratik toplumun işi olmuş - her zaman da öyle
olacak: Uzun bir sıralanma düzeni merdivenine, insanlar arasındaki değer ayırımlarına şu ya
da bu anlamda köleliğin gerekliliğine inanan bir toplum."

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Nietzsche
Nesrin, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gölgesizler kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarının hepsinin okunmaya değer olduğunu fark ettim ve yanılmadım. Sıkmayan, zorlamayan, güzel ama kesinlikle çerezlik olmayan bir Türkçeyle yazılmış. Ne aforizmalarla boğulmuş ne de tekrarlara düşüp sayfa sayısı doldurulmaya çalışılmış.

"Babalar alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır."

Kitapta sadece Aziz'den bahsedildiği halde 250 sayfanın her biri nasıl bu kadar akıcı diye düşünmeden edemedim. Klasik olabilecek nitelikte kesinlikle!

Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Çocukken denizin sırtında taş kaydırırdık. Büyük keyifti benim için. Çoğunlukla taş üç kez art arda denize değer ve suya gömülürdü. Bu üç­ lemeler bana Türkçenin denizinde sözcük kaydırmak gibi değişik bir keyif veriyorlar.

Gölgesi Yıldız Dolu, Zeynep Altıok AkatlıGölgesi Yıldız Dolu, Zeynep Altıok Akatlı