Geriye dönüp, hayatınızdaki sadece bir şeyi değiştirme şansınız olsa bunu yapar mıydınız? Ve bunu yaptığınızda bu değişim yaşantınızı daha iyi bir hale getirir miydi? Ya da başka birinin kalbini mi kırardı? Tamamen farklı bir yol mu seçerdiniz? Ya da sadece tek bir şeyi, tek bir anı hep geri almak istediğiniz anımı değiştirirdiniz?

Selim TURAN, Anlamaktan Yoruldum'u inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pessoa 91 sayfa gibi ince bir kitaba inanılmaz kavramları çatışmaları sığdırmış. Keyifle okunacak bir başucu kitabı.
Kitabın özeti:
Anlamak için, kendimi yok ettim. Anlamak sevmekle ilgili herşeyi unutmaktır.
Leonardo da Vinci,
"Bir şeyi anlayana kadar onu ne sevebiliriz ne de ondan nefret edebiliriz," demiş.
Bu kadar yanlış hem de bu kadar doğru bir söz duymadım...

Kişisel değişimi çok iyi özetleyen bir yapıt diyeceğim, izninizle. Zaten bu sözleri de anlatıyor:
Yaşamak bir başkası olmaktır.
Eğer bugün de dünkü gibi hissediyorsak,
biz de duygu diye birşey yok demektir;
dün hissettiğimiz duyguların tıpatıp
aynısını hissetmek hiçbir şekilde hissetmemek anlamına gelir;
dün hissettiğimiz şeyleri bugün hatırlamaktan ibarettir bizim yaptığımız
çünkü biz bugün, dünkü kayıp hayatımızın
yaşayan kadavralarıyız...
Kalp düşünse atmaktan vazgeçer ve size verilenle yetiniyorsanız köleden farkınız ne? Diyerek sizi düşünmeye, değişim ve gelişime davet ediyor...

Keyifli okumalar

Gökhan Cansu, Yusufçuk Yusuf'u inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Akçasazın Ağaları ikilemesinin bu ikinci kitabında, serinin ilk kitabında üstünkörü değinilen Mahir Kabakçıoğlu’nun ve Derviş Bey’in ağırlıkla yer aldığını görüyoruz. Akyollu Mustafa Bey’in yatağa mahkum yaşamaya başlamasından sonra Derviş Bey’le Akyollu Mustafa Bey arasındaki husumetin harareti bitmeye yüz tutmuş, Derviş Bey’in başına başka bir felaket gelmiştir. Mahir Kabakçıoğlu’nun saman altından su yürüterek, Derviş Bey’i bir başka cinayetin azmettiricisi olmaya zorlamasını, arka plandaki toprak sahibi olma mücadeleleri eşliğinde okuyoruz bu kitapta. Devir değişmiş, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş hızlanmıştır ve bu süreçte, “eski kafalı” olmaya devam eden Derviş Bey, bu değişim sürecinde hem ağaların hem de kamu idarecilerinin hedefi hâline gelmiştir. Bu süreçte, oğlundan da öte tuttuğu Yusuf’un başına da felaketler gelmektedir ve Derviş Bey’e zaman zaman vicdan azabı yaşatan bir durumdur bu. Yaşar Kemal’in klasik, uzun doğa betimlemelerini bir yana koyarsak, polisiye tadında, panoramik bir eser olmuş Yusufçuk Yusuf. Düşmanında bile mertlik arayan Derviş Bey’in başına namertçe çoraplar ören Mahir Kabakçıoğlu’nu ve değişime uyum gösterirken, kazanmak uğruna her şeyi yapabilen karakterleri film izler gibi izleyeceksiniz. Demirciler Çarşısı Cinayeti’nden sonra, ara vermeden bu eseri okuyup seriyi bitirdiğim için pişman değilim. Seriyi baştan sona okumanızı tavsiye ederim.

Sıradan, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

İçinde bir şeyler tok sesler çıkartarak değişim geçiriyor gibiydi.

1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 425 - DK ePub)1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 425 - DK ePub)
Rüveyda Hanım, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Truman Doktrini
Totaliter rejimlerin tohumları ızdırap ve yoklukla beslenir.Sefalet ve ihtilafın kötücül toprağında yayılır ve büyürler.Halkın daha iyi bir hayat umudu söndüğünde tam erginliğe ulaşırlar.

1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 32)1920'den Günümüze Türkiye'de Toplumsal Yapı ve Değişim, Kolektif (Sayfa 32)
Seyide, Martin Eden'i inceledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Martin Eden... kesinlikle okunmalı(spoiler içerir)

Tanıştığı bir kız sayesinde hayatı değişmeye başlar. Elbette bu değişim kolay ve hızlı olmayacaktır. Bu kız aslında kendisinin yarattığı bir ruhtur. Onu gerçekten sevip sevmediğini ilerleyen sayfalarda görüyoruz.
Kesinlikle aşk romanı olduğu söylenemez. Martin'in toplumla mücadelesi ön planda. Martin değişti evet ama fikirleri değişmedi. Toplumun ona bakışının olumlu yönde değişmesiyle hayattan soğudu. Belki de artık bir amacı kalmadığı içindir.
Kitabı okurken aklıma şu geldi. Martin az uyurken bir gayesi vardı ancak çok uyuduğu zaman yoktu. Yani mücadele edenler uyumazlar/az uyurlar
Ruth.. onda kendimi görmedim desem yalan olur. Hem onun gibi olmayı istedim hem de istemedim. Ayrıca yazarın hem Ruth için hem de diğer karakterler için fiziksel betimleme yapmaması dikkatimi çekti. Ruth gerçekten nasıl biriydi? Belki de böyle olması kitabın okunmasını olumlu yönde etkiledi
Açlık ve fakirlikten zenginlik ve şöhrete yolculuğun öyküsü. Mutlaka okunmalı.
İyi okumalar dilerim :)

Elif, bir alıntı ekledi.
Dün 01:07 · Kitabı okuyor

İnsan en güzel biçimde yaratılmıştı (ahsen-i tâkvim) ancak daha sonra ilahi prototipinden ayrıldı ve uzaklaştı, aşağıların aşağısı (esfel-i sâfilîn) oldu. İnsan, bu bakımdan, içinde hem bir mükemmellik imgesi barındırır, hem de kopuşla birlikte başlayabilecek bir bozulma. Sufiler tüm tarihsel değişim ve dönüşümlere karşın insan tabiatının bu iki nokta arasında bir sarkaç gibi salındığını düşünürler. İnsan ebedi olanı arar, kendisini aşmak ister insan bu gerilim hattında bulunduğu, yani bu dünyada yaşamasına rağmen yine de onu aşmak istediği için bir arayışa koyulur.

Sufi Psikolojisi, Kemal SayarSufi Psikolojisi, Kemal Sayar