ebru cemre, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sorulmaktan kelimeleri yorgun düşmüş,harfleri lime lime olmuş sorulardır bunlar;yıllardır yine de sorarım: İnsan neden yaşar,derim kendi kendime.
Ceza mıdır? Dipsiz,çıkışsız bir kör kuyu mudur hayat?
Kapı anahtarı kayıp,penceresi yok bir hücre midir yoksa,esrarlı karanlığında soluksuz kalınan?
Başka bir hayat var mıdır,derim sonra,benim bilmediğim.
Hiç yaşamadığım.Belki başka bir dünyada.Başka bir zamanda. İmrenilesi bir hayat var mıdır?

Yara, Kadri ÖztopçuYara, Kadri Öztopçu
Enmor, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:16 · İnceledi

Biz kendimizi hiçbir zaman gerçekleştiremeyiz. Biz dipsiz boşluğa doğru kayıp giden iki boşluğuz - gözlerini dikmiş ğöğü izleyen bir kuyu.

Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 48)Anlamaktan Yoruldum, Fernando Pessoa (Sayfa 48)
Fulya Dongaz, Başlangıç'ı inceledi.
10 Mar 01:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şunu diyebilirim ki yayınlanmış her kitabını ilgiyle okuduğum daha lise çağlarımda Da Vinci Şifresiyle beni kalemine tutkuyla bağlayan sevgili Dan Brown yine etten kemikten bir evren kurgulamış durup durup O da sanat tarihçi ben de sanat tarihçiyim bu Robert’in James Bond tavırları ne böyle canım! Diyerek atarlanmış olabilirim affola sanatın bilimin herkes tarafından konuşulup her kesime yayıldığı bir kurgudan inanılmaz keyif aldım hiç duymadığımız yargılarla yüz yüze kalmak ama inandıklarımızın da arkasında durmak nasıl olurdu bildiğimiz şeyler korkusuzca sorgulansa ne düşünürdük bu dipsiz kuyu için en iyi başlangıç zekice bir soruyla olandır

Dokunma. Onlar kaybolduğum sokak, boğulduğum karanlık. Onlar dipsiz kuyu, dokunma bırak. (Havvanur)

Üç tarafı camlarla çevrili feat. Musil
Bir insan hiç düşünmekten dolayı düşebilir mi? Dipsiz bir kuyu çeşidi olsaydı keşke bu düşüm, gözden olan çeşidi olmasaydı insanın fiziki oluşumları bu kadar değer ifade eder miydi?

Soruların sayısı politikasız bir nüfus yönetiminin çarpık bir şekilde arttığı ülkeler gibi artmasaydı aradığımız cevapların sayısı da bu kadar artar mıydı? Soruların pastoral olarak cevaplardan daha fazla yer işgal ettiği bu düzende her cümlemi bir soruyla bitirmem için sosyolojik bir engel var mıydı önümde? Yoksa sadece bulanıklığımızın ortasına koyduğumuz bir duvarın içindeki tahtanın, içindeki kurdun, içindeki düşüncelerinin niceliksizce gidip gelmesinin anlamsız uzamı gibi bizim de manevi ağırlık noktamızın sendelemesinin çok özel bir anlamı mı olmalıydı?

Niteliksizliklerle mutlu olmayı bilemeyen nitelikliliklerle %51 derinlik oranına ulaşmayı çabalardı. Şehir, aklımızın düşünce bilincinden uzak bir köşesini, içimizdeki iyiliğin var olmasını sağlayan kötülük duygusunu çelmeye çalışırken bir anlamda zıtlıklarıyla anlamlı olan taraflarımızın anlamını anlamsız hale mi getirmeye çalışırdı?

Gerçekten, beynimizin içindeki ailemiz olmadan biz kimiz ki? Isınan havanın bile artık tercihini ondan yana kullandığı yukarılardaki sürekli koşturmalarımızın ardından elden kayıp gideceğini öngördüğümüz fakat aklımızdan atmaya çabaladığımız kum taneleriyiz. Üç tarafı camlarla çevrili. Ada olmak üzere tümevaracağımız belli fakat kara parçası olarak mı yoksa para saçması olarak mı?

Misafir.
Hızla dışarı koştu, durmadan hiç durmadan koştu. Deli gibi yağan yağmur bile söndüremedi yüzündeki alevi. Sonra bir an kollarını iki yana açtı orta yolda kafasını yukarı kaldırarak öylece durdu. Haykırmak, bağırmak tüm iç organlarını boşaltmak istercesine öğürmek istiyordu. Bir kaç saniye böyle durduktan sonra, bu defa daha yavaş ilerleyerek evinden bir hayli uzaktaki uçsuz bucaksız ormana doğru yürüdü, oraya nasıl gitmişti bu kadar kısa sürede? Gözlerini saatinden ayırdı ve tekrar gök yüzüne baktı ilginçti hava da tek bulut yoktu, o zaman nasıl yağıyordu yağmur? Şuanda aynaya baksa tükürmeyeceği yüzünü, annesiyle küçükken oynadığı sulamaca oyunundaki gibi yıkayan neydi? Sonunda saatlerdir içinde büyüyen ve gırtlağını paramparça eden soru döküldü dudaklarından ve yağan yağmurla birlikte toprağın en dibine kadar süzüldü, "Neyim ben? Ne?" hiçbir zaman cevabını bilemeyeceğini ancak elindeki korkunç lekelere baktıktan sonra farketti. Biri sorsa insanım derdi şüphesiz. Fakat bunu bir insan yapabilir miydi? Hem de hem de...

Geri dönmek istiyordu evine, kırk sekiz yıldır annesi ve babasıyla yaşadığı o güzel şirin bahçeye ama nasıl giderdi? Siren sesleri ta ormanın içine kadar geliyordu. Dönemezdi artık. Bir yandan pişmanlık duygusuyla hayatında ilk defa tek başına aldığı kararı gerçekleştirmek üzere yoluna devam etti. Ağaç diplerinde bulunan mantarlar dikkatini çekmişti aylardan ağustos olmalıydı hâlâ durmadan yağan yağmura anlam veremiyordu. Kuru yapraklara basarken çıkardıkları ses beyninde yankılanıyordu, herbir zerreleriyle adeta küfürler savuruyorlardı kulağından ta beynindeki karanlık dipsiz kuyulara. Az önce on altı yaşındayken kan kardeşiyle isimlerini kazıdıkları o büyük meşe ağacının önünden geçti. Keşke öyle kalmaya devam etseydim diye iç geçirirken tam olarak gelmek istediği noktaya varmıştı. Daha önce defalarca gelmişti buraya ama ilk kez böyle geliyordu ya da bu sebebden.

Önünde kocaman, bir taş atsa yıllar sonra yere düşeceğinden emin olduğu ve kan kardeşiyle önünden her geçtiklerinde içlerinin ürperdiği o müthiş sesizliğiyle Körtopalsağır kuyu duruyordu. Kendilerince bu adı vermişlerdi. Artık sona yaklaştığını hissetti. Az sonra yapacağını düşündüğü şeyden önce, içinde bir şeyler arıyordu, bunu yapmaması gerektiğini ve ona dur diyecek bir şey. Yoktu hiçbir şey yoktu. Kendini ilk defa özgür hissetmişti "katil öldü! Ölüm saati... Hiç!" dedi, gözlerini saatinden ayırıp kollarını iki yana açtı, arkasını döndü ayağıyla kuyunun uç tarafından destek alarak kendini aşağı doğru ittirdi. İlk başta kuyunun baş kısmının yarısını görüyordu, yavaş yavaş dahada uzaklaşan gökyüzüne baktı ve gittikçe küçülen kocaman kuyunun başı artık görünmüyordu, yavaşça yere düşeğini hissetti ama bu ilerleyişin ne kadar süreceğini bilmiyordu. Gözlerini yumdu ve o dipsiz kuyuya misafir oldu.

Düşüncelerim bazen dipsiz kuyu
Ruhum beni boğacak gibi
Ve nefesimi kesen gözyaşlarıyla dolu bir gece
Bitiyor
...

Geceye bir söz bırak
Gece duy sesimi, o, duymuyor sen bari duy içimdeki çaresizliği, dipsiz kuyu gibiyim bütün dertleri içime çekiyorum...