Tuba Toklu, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

''Özgürlüğü keşfetmek bir bilinç meselesi, keşfedilen özgürlüğü yaşamak için yeterli güce sahip olma ve cesaret meselesi.''

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 86)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 86)
Tuba Toklu, bir alıntı ekledi.
16 Eki 23:48 · Kitabı okuyor

'İnsanın gerçek kimliğini, hayatını nasıl anlamlı kıldığına bakarak keşfedebilirsiniz. Bazı insanlar dünya beni görsün diye, bazı insanlar ise dünyayı görmek için dağlara çıkar.'

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 65)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 65)
KEMAL MUSTAFA AKINCI, İçimizdeki Çocuk'u inceledi.
15 Eki 12:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğan hoca ebeveynler için çok güzel bir eser bırakmış. "Çocuklarımızla ne kadar empati kurabiliyoruz?" sorunsanllığını didaktik bir bakışla dile getirerek pratik çözümler seriyor önümüze.

"Mutlu olmak istiyorsan yanındakini de mutlu etmeyi bil. Bunun adı 'biz' bilincidir.

Doğan Cüceloğlu

Samet Çalışkan, bir alıntı ekledi.
 13 Eki 12:48

...Watzlawick ve arkadaşları, umursamamanın ilişki içinde en sağlıksız psikolojik durumu yarattığını öne sürerler. "Bir insana dünyanın en dayanılmaz işkencesini yapmak isterseniz, onu 'umursamama'nın baskın olduğu sosyal bir ortama koyun," önerisinde bulunurlar. Onlara göre, "En acı verici bedensel işkence bile, umursamamaya yeğlenir, çünkü bedensel işkenceyi yapan, işkence yaptığı 'kişinin varlığını' kabul etmiş olmaktadır."*

İnsan İnsana, Doğan Cüceloğluİnsan İnsana, Doğan Cüceloğlu
Enes Çelebi, bir alıntı ekledi.
 12 Eki 21:23 · Kitabı okudu · 9/10 puan

George dört yaşındaki torunu Sally'yle konuşuyordu.Torununun hizasına inmiş, diz çökmüş, o küçük kızın dediklerini dikkatle dinliyor ve onu adam yerine koyarak cevaplar veriyordu; karşılıklı sohbet ediyorlardı. İmrendim. Ben psikoloji profesörüydüm ama çocuklarımın hizasına inerek bu tür bir sohbet kurmak hiç ama hiç aklıma gelmemişti.
"George dedeye, 'Siz', dedim, 'önünde diz çöküp onun hizasına indiniz!' O da, 'Evet o küçük bir insan', dedi. Bunu duyunca o an psikoloji profesörlüğümden utandım."

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 191 - Remzi kitabevi)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 191 - Remzi kitabevi)
Bakhtiyar Aliyev, İletişim Donanımları'ı inceledi.
 12 Eki 19:57 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Doğan Cüceloğlu yaşayan bir efsane. Kitapları çok ufuk açıcı.
Bu kitapta da, değerler kültürü ve korku kültürü arasındakı farkı ve bu kültürde yetişen insanların özelliklerini konu ediniyor.
Şiddetle taviye ederim.

Enes Çelebi, bir alıntı ekledi.
12 Eki 15:24 · Kitabı okudu · 9/10 puan

RABELAIS
Vicdan yoksa, bilgi ruha sadece zarar verir.

Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 149 - Remzi kitabevi)Gerçek Özgürlük, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 149 - Remzi kitabevi)
Erol ÖZTÜRK, bir alıntı ekledi.
 12 Eki 11:50 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bütün kötülüklerin anası,bütün yanlışlıkların ve geriliklerin kaynağı gerçeğe saygısızlıktır.Ailesiyle,öğretmeniyle,medyasıyla gerçeklere saygılı olmayan toplumumuzda çocuk rasyonel bir varlık olarak gelişemez.

İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 187 - Remzi kitabevi)İletişim Donanımları, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 187 - Remzi kitabevi)
asil yaşayan, bir alıntı ekledi.
12 Eki 05:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Korkutularak büyütülen çocuk,
sinsiliği ve kurnazca aldatmayı öğrenir.

Geliştiren Anne-Baba, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 80)Geliştiren Anne-Baba, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 80)