(Gandhi)
”Yanlışı savunup kalabalıkları arkama katmaktansa, doğrumu savunup yalnız kalmayı tercih ederim.”

İlknur Demir, bir alıntı ekledi.
09 Mar 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hocam, " piyanonun ölümü" dedi usulca. Buna ölüm demek doğrumu bilemem ama piyanoların da son nefeslerini verirken bir insan gibi inlediklerini duydum...

Son Talika, Sabriye Cemboluk (Sayfa 526 - Ceren Yayıncılık)Son Talika, Sabriye Cemboluk (Sayfa 526 - Ceren Yayıncılık)

Kızlar Bu Doğrumu ?

Bir erkeği kadının gözünde yakışıklı yapan Tipi değil, karakteridir

Su Arıksoysal, Grinin Elli Tonu'yu inceledi.
26 Şub 01:07 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okurlar dünyasını değil 2ye ! 3e 5e bölen çarpıcı bir serinin ilk kitabı "Grinin Elli Tonu".Herşeyiyle masum bir rahibeye rakip çıkabilecek derecede saf bir kadından bahsediyorum.Hayatı boyunca hep "O" kişiyi beklemiş olan Anastasia Steele ! Kaderin kurnaz bir oyunuyla kendisini kitabın daha ilk sayfalarında yakışıklı, zengin, koyu gri gözlere sahip Christian Grey'in ayakları altında buluyor. Ama ne bulmak ! Bu andan sonra sevgili Ana talihsiz bir şekilde kendisine kalan bir ropörtaj işini kabul ederek hayatına aşk, acı, tutku, kıskançlık gibi daha önce şahidi olmadığı duygularada kapılarını açmış bulunuyor.Evet ! Daha öncede söylediğim gibi masum güzelimiz Ana hep "O" kişiyi beklemişti fakat "O" kişinin böylesine yaralı, karanlık ve acılarla dolu bir enkaz olacağını hesaba katmamıştı belli ki.Hala okumamış olan birkaç okurumuzun olma ihtimaline karşı bu incelemem de herhangi bir spoiler vermeyeceğim.Onun yerine herkesin bildiği gibi erotik roman kategorisinde değerlendirilen bu kitabın erotik kısımlarına değinmek istiyorum.Birçok okurun bulduğunun aksine ben kitapta geçen terimleri tiksinç bulmadım hatta kullanılan üslubun çok yerinde olduğu kanaatindeyim ki sadist ve mazoşistlik içeren bir erotik kitapta fetiş oyuncaklarının, açık seçik terimlerin olmaması daha garibime giderdi.Burada durmak istiyorum çünkü değinmek istediğim bir konu varki oda bu kitabın kurgusunun aslında "Alacakaranlık" ile birebir aynı olduğu gerçeği.Yaşanan olayların yaşanış sırasına kadar aynı ve buda yazarın zekasından etkilenmemi sağlayan bir diğer unsur.Bildiğimiz üzere "Alacakaranlık" özellikle filmi vizyona girdikten sonra tüm dünyayı kasıp kavurmuştu ve bu denli tutulan bir hikayeye böylesine farklı bir bakış açısı yakalayıp okurlara sunmak bence bir sanattır.Ve aşk ! Evet Ana "O" kişiyi ne kadar bekliyorduysa Christian Grey'de "O" kişiyi o kadar beklemiyordu.Mazoşist, karşılıklı "Al Ver" politikasına dayanan erotik ilişkilerden başka bir yol bilmeyen Grey, Ana'nın tabiri caizse masumluğuyla sarhoş oluyor ve daha fazlasının olabileceğini gören hasta ruhunun varını yoğunu koyarcasına onu inkar ettiğine şahit oluyoruz.Fakat güzel Ana naif kişiliğinin arkasında sakladığı cesaret ve kararlılığını tam o anda bize gösteriyor ve sonunda sadist zevklere sahip Grey'in gözlerine ışık tutuyor ve kitabın sonunda akıllarda kalan Grey bu ışığa doğrumu gidecek yoksa kendince güvenli bulduğu karanlık kapılarının arkasında kalmaya devam mı edecek.

Aydınlık bir çağda mıyız yoksa bataklığa doğrumu sürükleniyoruz çözemiyorum.

DİLEK ŞAHİN, Yeşil Mürekkep'i inceledi.
08 Şub 09:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeşil Mürekkep Kitap Yorumum;
Osman Balcıgil’in kaleme aldığı Yeşil Mürekkep geçtiğimiz yılın kasım ayında okuyucuyla buluştu, çoktandır bir çok yerde karşıma çıkan bu kitapla yenil yıl akşamı bir sürpriz vasıtasıyla tanışmış olmaktan ziyadesiyle memnun olmuştum. Bir Sabahattin Ali hayranı olarak bütün kitaplarını okumuş lakin hakkında pek bir fazla bir bilgiye sahip olmamaktan mütevellit hayli müteessirdim, lakin bu kitabın elime ulaşması bu durumu lehime çevirmek için güzel bir imkan sağlamıştı. Elimde ki kitabı bitirdikten sonra okuma listeme bir göz atıp bu kitaba protokolden bir yer ayırmak farz olmuştu..
Ve yeni yılın ikinci günü başladım okumaya, ilk 3 sayfa ölüme giden Sabahattin’in son anlarından bahsediyordu ki içim ezilerek zorlanarak okuyordum, acaba böylemi sürecek sondan başa doğrumu gidecek anlatmaya derken o kısmın bir nevi tanıtım amaçlı olduğunu fark ettim. Bu kısmın benim gibi heyecanlı bir okur için ilk sayfalarda olması gerçekten gerekli miydi onu kestiremiyorum..
Derken Sabahattin Ali birden 19 yaşına toy bir delikanlı olduğu zamanlara döndü yazarın anlatımıyla, hikaye tam olarak da buradan başlıyordu işte Almanca sınavını kazanmış ve Almanya’da dil eğitimi almak için hak kazanmış sayılı kişilerden biriydi ve ilk kez vatan toprağından uzak bir coğrafyaya gidiyordu Sabahattin üstelik en sevdiği işi yapmaya, yani hem Almanca öğrenecek hem de Alman edebiyatını enine boyuna araştıracaktı..
Öyle akıcı bir dil kullanmıştı ki yazar sayfalar peşi peşine su misali akıyor bölümler kısa metrajlı bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiyordu. Sanki o kalemine hayran olduğum adam karşımda canlanmış bir kendini anlatan bir filmin için başrol oynuyordu. Bu akıcı anlatım sayesinde kitaba olan bağınız okumadığınız zamanlarda bile sürüyor diyebilirim, nerden mi biliyorum? Biliyorum çünkü kitap bitene kadar her gün rüyamda kitabın bir bölümü sahneleniyordu..
Kimler yoktu ki kitapta, çok yakından tanıdığımız isimlerin Sabahattin Ali’nin hayatında ki yerleri önemleri üstüne basılarak vurgulanıyordu, kişileri ve olayları bilmeyenler için de sayfanın alt kısmında detaylı bir açıklama kısmı yer alıyor bence bu da hayli güzel düşünülmüş bir incelik olmuş okuyucu açısından..
Yazmaya ilk nasıl başladığı, kimleri kendine rol model aldığı, kimler tarafından desteklenip, kimler tarafından yerildiği açıkça belirtilmiş. Mesela benim en çok ilgilendiğim kısımlardan biri Nazım’la ilk tanışma anlarıydı, Nazım Resimli Ay dergisinde yazıyordu o ara ve şiirleri bütün meclislerde okunuyordu kendini o kadar sevdirmişti ki neredeyse herkesin dilinde Nazım’ın şiirlerinden bir mısra dolaşıyordu, aralarında beş yaş vardı Sabahattin ile, derken uzun uğraşlar sonunda kendini Resimli Ay dergisinin yazarları arasına katmayı başaran Sabahattin, Nazım ile bir sohbet esnasında samimiyeti ilerlettiğini düşündüğü bir an da sorar bir şiirinde geçen ‘Si-Ya-U’nun hikayesini anlatır Nazım hayli dramatik bir öyküsü vardır onun için bu şiirin ve şöyle söyler Sabahattin’e; “ Hep yapmaya çalıştığım gibi, bildiğimiz şiiri aşan bir şey olsun istedim. Oldu mu olmadı mı bilmem. Bildiğim bir şey varsa, o da sanatta, şiirde güzellik kendi başına bir anlam taşımaz. Bir manası olmalı güzelliğin..”
En çok şaşırdığım bölümlerden biri de Hüseyin Nihal Atsız’la olan dostluğudur. Almanya’ya giderken çok sevdiği dostu Pertev’le birlikte Atsız’da vardı onu uğurlayanlar arasında, sonrasın da dünya görüşleri farklılaşmış olsa da Atsız’ın çıkardığı Atsız Mecmua içinde şiirler yazmış ve uzun bir süre dost olarak kalabilmeyi başarmışlardır. Lakin sonraları iki zıt kutup kadar birbirlerine ters düşmüş, dostlukları zedelenmiş ve hayatlarında ciddi anlamda olumsuz etkiler yaratmışlardır..
Aşk’a aşık bir adammış Sabahattin neredeyse aşık olmadığı bir an yok hayatında. Belki de kaleminin gücü buradan geliyordur diye düşünmeden edemedim doğrusu. Ve yazmaya onu yüreklendiren birinci isim ise Nazım olmuş meğer, mektupların da sık sık yüreklendirmiş onu bu konuda, ve hatta bir mektubun da diyor ki; “Romanını nasıl sabırsızlıkla ve ne büyük güvençle beklediğimi tasavvur edemezsin. Bak net konuşuyorum: Hikaye ve romanda bugün sen varsın, senden sonra Kemal Tahir var, sonra Orhan Kemal var, Suat Derviş var..” Manevi ağabeyi olarak görüyordu Nazım’ı ve her söylediği çok kıymetliydi bu yüzden de ihmal etmeksizin dinliyordu nasihatlerini..
Kitaplara hayli düşkün olduğunu biliyordum lakin edebiyatı bu kadar sindire sindire hazmettiğini yazar Osman Balcıgil öyle güzel anlatıyor ki, okuduğu kitaplara varana kadar bilgi sahibi oluyorsunuz ve meraklısı olanlar benim gibi minik notlarda alıyordur muhtemelen. O çok sevdiğimiz benimsediğimiz romanlarına ilk başladığı anlar, yazılırken, basılırken yaşadığı heyecanlar, zorluklar hepsi o kadar gerçek ki bir an ne yapsam da ona yardımım olsa diye düşünüyorsunuz..
Velhasıl, edebiyatımızın mihenk taşlarından kabul edilen, eserleri hala en çok satanlar listesinden düşmeyen, çok erken yaşta hain bir pusuyla kaybettiğimiz Sabahattin Ali hakkında öğrenmek istediğiniz ne kadar detay varsa roman tadında bu kitabı okumanızı katiyetle tavsiye ederim. Öyle güzel bir üslupla anlatılmış ki hiç sıkılmıyor aksine elinizden bir an olsun düşüremiyorsunuz. Bana kalırsa onu anlatan kitaplar arasında en çok sevdiğim kitap olma unvanını koruyacağı su götürmez bir gerçek. Ve mektuplar..
Aşık olduğu kadınlara, dostlarına, Nazım’a, Aliye’sine, Filiz’ine yazdığı çoğu şiirlerle bezeli binlerce mektup hepsi de onun yeşil mürekkepli dolma kaleminden yazılmış. Bir tanesini dahi görebilmek, dokunabilmek ve o an ki hissiyatını yakalamayı öyle çok isterdim ki. Neyse ki bunlar da zaman içerisinde kitaplaştırılmış ve bir çoğu biz okuyucularla paylaşılmış. Kitapta da bir çoğunun bahsi geçiyor ve o anlarda kendinizi gerçekten o zamanlara aitmiş gibi hissetmeniz çok olası bir ihtimal..
Uzun zamandır okuduğum kitapların arasında kendime en yakın hissettiğim ve hayranı olduğum yazarı bu denli detaylı ve güzel bir uslüpla anlatmasından mütevellit beğeni listemin en üstlerinde yerini çoktan aldı. Ve ona hayran olmakla ne doğru bir iş yaptığımın bir kez daha altını çizmeme yardımcı olduğu için de ayrıca bir teşekkürü de hak etti. Eğer sizler de benim gibi bir Sabahattin Ali hayranı iseniz kesinlikle okumanızı, onu en ince ayrıntısına kadar tanımanızı ve o dönemde kitapta adları geçen ünlü edebiyat camiası hakkında fikir sahibi olmanızı zaruretle tavsiye ederim..
Şimdiden keyifli okumalar dilerim, bir sonra ki yorum da görüşmek dileğiyle..
Dilek ŞAHİN

Daha fazla :
'Yanlışı savunup kalabalıkları arkama katmaktansa, doğrumu savunup yalnız kalmayı tercih ederim.'

Gandhi

Şu sıra Martin EDEN'i okuyorum, yavaş okuyorum, betimlemeleri sindire sindire,özümseye özümseye. Anlatılmak isteneni, okuyucu, gözünde canlandırma zorunluluğu hissetsin, "bu satırı da öylesine okuyup geçmesin", "burayı doğru anlasın" diye pekiştireyim der gibi her bir cümlesini özenle inşaa etmiş ve edebilen mükemmel bir yazar...Martin EDEN için ayrıca daha sonra mükemmel bir incelemeye yazmayı düşünüyorum, en azından mükemmele yakın olması için çabalayacağım, bunu MARTİN'den mi öğrendim, LONDON'dan mı pek önemi yok.

Vahşetin Çağrı'sını incelemeden önce, yazara olan hayranlığımı basit de olsa sizlerle paylaşmak istedim. Sanırım, Livaneli'den sonra Tüm kitaplarını okuyacağım ikinci yazar olacak...Bu ifade sanırım herşeyi anlatıyor.

Kitapları sahafçıdan aldım. Sahafçı, önce MARTİN EDEN i okumamı tavsiye etti, neden böyle bir tavsiye de bulunduğunu elimdeki 5 LONDON kitabını da okuyunca sanırım daha net bir çıkarımım olacak.

Gelelim kitaba, eskiden TRT1 de pazar sinemaları yayımlanırdı, ailecek birlikte izlenen...Bu kitabı okurken hep o anları anımsadım, LACY ler vardı.(Doğrumu yazdım bilmiyorum)...Benimle aynı kuşaktan olanlar "LACY ler vardı" cümlem ile neler anlatmak istediğimi birkaç parağraf olarak gözlerinin önünden ve dimağlarından şerit olarak geçireceklerdir, eminim.

BUCK, hikayenin kahramanı...BUCK bir köpek, bir iyi gözlemci,bir dost, bir lider,bir savaşcı, bir çalışkan, bir pes etmeyen, bir azimli, vs..vs ...(bu bölüme daha çok betimleme yaparım ama bu biraz sıkıcı ve uzun olabilir bu yüzden bu kısmı anlatmaya gerek duymadım...) , veeee o bir vahşi, doğası gereği...

Henüz alıntıların tamamını okumadım ama şunu yazabilirim, duygu ve hislerin mükemmel anlatımına örnek bir kitap arayanlar varsa mutlaka bu kitabı okumalı...

Kitap da tek sıkıcı bulduğum yerler, gereğinden fazla uzun bulduğum, BUCK ı satın alan kötü karakterlerin betimlemeleri...onlar haricinde her sayfasını severek ve heyecan ile okudum...

NOT: Kitapları seçerken, sahafçıya şunu sordum, "Vahşetin Çağrısı ile Beyaz diş aynı kitap olabilir mi" hayır aynı değiller dedi...Başka arkadaşların incelemelerinde bu detayın yinelenmesi Martin Eden den sonra sıranın Beyaz Diş'de olacağının bir garantisi gibi...

Sağlıcakla, iyi okumalar...