Gecem şehitoğlu, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Neymiş efendim, onların bildiği gerçekler varmış! İyi ama, gerçek her şey demek değildir ki... Hiç değilse işin yarısı, bu gerçeklere nasıl bakıldığına bağlıdır.

Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 154)Suç ve Ceza, Dostoyevski (Sayfa 154)
Gecem şehitoğlu, Suç ve Ceza'yı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romanın kahramanı, hepimizin yüreğinde bir katilden ziyade tuhaf şekilde kahraman olan Raskolnikov, roman boyunca bizlere işlediği suçun psikolojik yönüyle onun dayanılmaz ahlâki boyutunu anlatmaya çalışır. Diğer yandan geliştirdiği düşünce sisteminin doğruluğunu kanıtlamak istercesine bütün toplumu bir deneye tabi tutar: bunca yoksul ve yoksulluk içerisinde ölümü mutlak insan içerisinde ben bir bit miyim, insan mı? Bu soru, temelde yine Raskolnikov’un geliştirdiği düşünce sistemindeki “süper insan” veya “sıradan insan” ayrımında hangi tarafa ait olduğunun muhakemesidir. Tasarladığı cinayeti işleyerek bütün topluma yalnızca süper insanların idealleri uğruna toplumsal bütün kuralları işleme yetkisi olmadığını, sıradan insanların da kuralları çiğneme ruhsatının bulunduğunu ispat edecekti. Böylece kendisinin de sıradan olmadığını, tıpkı Napolyon gibi süper insan olup gerektiğinde kuraları çiğneme yoluyla toplumu değştirebildiğini kanıtlamaya çalışmıştır.

Dostoyevski
"Okumak dışında yapacak bir şeyim, gidecek bir yerim yoktu. Yani çevremde saygı duyabileceğim ve beni çeken hiç bir şey yok"

"Insanlarin birbirini tanimasi icin en iyi zaman, ayrilmalarina en yakin zamandir."
~~~Dostoyevski~~~

Nazlı Gül, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce

Herkes gerçeğin yalnız kendinde olduğuna inanıyor.. Birbirlerini suçlamaya koyuluyorlar, kavga ediyorlar, birbirlerini öldürüyorlardı... Dünyayı korkunç bir yıkım kaplamıştı.. Yıkım gittikçe büyüyor dünyanın her tarafını kaplıyordu..

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski
~Satır arası, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

... İnsanın hırsız olması için başkasına ait bir eşyayı çalması gerekmez; başkasına ait sırları çalmak da hırsızlıktır. Hem de hırsızlığın en bayağısıdır.

İnsancıklar, Dostoyevski (Sayfa 54)İnsancıklar, Dostoyevski (Sayfa 54)
Betuland, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Istırap ve acı çekme, geniş bir akla ve derin duygulara sahip olan insanlar için bir mecburiyettir.

Suç ve Ceza, DostoyevskiSuç ve Ceza, Dostoyevski