İlayda G., bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Dünyada rahat yaşamak için, aptal olmalı. Bunu bileydim, daha ilk gençliğimde aptallar arasına katılır da şimdi akıllı olurdum. Halbuki pek erkenden akıllı geçinmek istediğim için, şimdi işte koca bir ahmak oldum çıktım.

Stepançikovo Köyü ve Sakinleri, Dostoyevski (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Stepançikovo Köyü ve Sakinleri, Dostoyevski (Sayfa 80 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Büşra Akgün, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

"Bunları bırakın, efendim! İş çizelgeyle matematiğe dayanınca, ortada iki kere ikinin dört etmesinden başka bir şey dönmezse, iradenin sözü edilebilir mi? İki kere iki, benim iradem karışmasa bile dört ediyor. İrade demek bu mudur?"

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 40 - Ema Klasik)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 40 - Ema Klasik)
İlayda G., bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Bilgi vermek de az hizmet değildir kardeş. Bilgi veren adam bence en yüksek rütbeye layıktır. Ya, bilgi böyledir işte!

Stepançikovo Köyü ve Sakinleri, Dostoyevski (Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Stepançikovo Köyü ve Sakinleri, Dostoyevski (Sayfa 53 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ajuez, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kim olursa olsun , insanoğlu , her yerde her zaman akılla çıkarın emrettiği gibi değil , canının istediği gibi hareket eder .

Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 25 - Anonim Yayıncılık)Yeraltından Notlar, Dostoyevski (Sayfa 25 - Anonim Yayıncılık)
Selim Aslan, Palto'yu inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 8/10 puan

Rus edebiyatının en iyilerinden Gogol'un Palto adlı bu kısa ve bir çırpıda okunan eseri okuma açlığınızı tatmin edecek türden.

Gogol'un kendi hayatı zaten başlı başına bir roman. Öyle bir kaderi vamış ki, iyi kötü yaşayabileceği ne varsa her birini yaşamış desek yeridir. Hem ilkeli, hem inançlı bir adam oluşu, yaşadığı coğrafyaya tezat bir şekilde bir takım evrensel ahlak kuralları belirleyip ömrünü kendi çizdiği bu yolun peşinde, uğruna bin bir zorluğu ve bazen ölümü bile göze alarak harcamış olması zaten Gogol'u merak etmek için başlı başına bir sebep.

Rus yazarın Palto romanındaki silik ana karakterinde, memurluğunda kendisinden çok fazla parça olduğunu görmemek imkansız. Halinden çoğunlukla memnun ve silik bir tonda yaşayıp giden sıradan bir adamın bir gün yeni bir palto alma ihtiyacı duyması ve bu yeni paltoyla birlikte etrafındaki dünyanın birdenbire değiştiğini görmesi, insanların basit bir paltoya ne kadar değer verdiklerini, metasantrik dünya algısındaki yanlışlığın insanları ne kadar çirkinleştirdiğini okuyacaksınız. Makamların, memurların, devletin, halkın, zamanın ve paranın o günkü değerini ölçüp biçip önünüze koymuş Gogol. Okurken keyif veriyor, tanık gibisiniz her şeye.

Eserin ilerleyen sayfalarında, trajik bir sahne ertesinde hikaye birdenbire yön değiştirecek. Yüzde yüz gerçekçilik üzerine kurulu kurgumuz fantastik bir öğeyle zenginleşecek ve itiraf edeyim, bu fantastik olayın gerçekleştiğini ilk okuduğum anda yazar için "saçmalamış" yorumunu yapmıştım. Koskoca Gogol için saçmalamış demek ukalalıktan başka bir şey değilmiş, biraz zaman geçtikten sonra o fantastik olayın hikayeye ne amaçla koyulduğunu gördüğümde anladım. Hatta büyük ihtimalle hikaye o fantastik olay yaşanmadan bitseydi Palto ziyadesiyle sıradan ve sıkıcı bir hikaye olacaktı. Bu haliyle, tam olması gerektiği gibi, edebiyat anlamında da muhalifbir eser olarak dimdik duruyor.

(Son bir ayrıntı olarak şunu ekleyeyim; buralarda da çokca bahsedilen ve Dostoyevski'ye atfedilen "hepimiz Gogol'un paltosunun altından çıktık" sözünü kimin söylediği konusu net değildir. Bu konuda birden fazla iddia, birden fazla tanık ve bildiğim kadarıyla hiç kanıt yoktur.)

Ebubekir Bolat, Suç ve Ceza'yı inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Okuyan kişinin nerede bir "Raskolnikov" ismi duysa aklına bu kitabın geleceğini biliyorum. Büyük usta Dostoyevski'yi tanıdığım ilk kitaptır. İyi ki de bu kitapla tanımışım diyorum.
Okuyun ve tanıyın!