• 80 syf.
  ·1 günde
  29 Haziran 1931: Sevim Burak: “SİZ BÜYÜTMÜŞSÜNÜZ BÖYLE KALP DOĞUŞTAN OLMAZ"Türkiye Yahudilerinden çıkıp geniş toplumda ünlenmiş, Türkiye edebiyatına damgasını vurmuş olan Sevim Burak’ı yeterince tanımıyor, onu bir sonraki nesillere anlatamıyoruz. Deneysel tarzı ve bilinç akışını ustaca kullanışıyla bilinen Sevim Burak kimdir?

  Edebiyatında ve hayatındaki amacını açıklarken Burak şöyle diyor: “Yaşamla aramdaki bağları koparmak; imgesel bir yaşam yaratmak yeniden. Günün her saatinde bunu düşünüyorum.”

  Burak'ın hem bir kadın hem de Yahudi kökenli bir birey olarak topluma entegre olamaması, toplum tarafından kendine yönelen normalleştirme pratiklerini reddetmesi, onun öykülerinde dilin içerikle olan beraberliğindeki "semiotic" çıkışlarla kendini göstermektedir. Kimi zaman cümlelerin ya da paragrafların tire(-)' ve 'eğik çizgi (/)'lerle ayrılması biçiminde ortaya çıkmakta, Türk kültürü içinde yer bulamamaya ve ataerkil yapı içinde özgürleşememeye karşılık gelen bir isyan biçiminde öyküleri tehditkar metinler haline getirmektedir. Burak'ın öyküleri içinde yaşadığı toplumsal düzene çeşitli açılardan bir saldırı biçimindedir.

  (Seher Özkök, Yaşama Teğelli Öyküler, 8-9)  Sevim Burak Türk edebiyatında okuduğum en özgün kalemlerden biri olmakla beraber en aykırı edebiyatçı sıfatını da tek başına üstleniyor benim açımdan. "Sahibini Sesi" kitabı ile tanıştım Sevim Burak ile lakin ilk incelemeyi Afrika Dansı için yapacağım, ben edebiyat dünyasında körelmemek için her zaman uyanık bir zihne her zaman araştırmacı bir zihne sahip olunması gerektiğini savunurum, herkes bir başkasının tavsiyesi üzerine kitaplar okur bu yönlendirilmiş okumalara eğer bizi yönlendiren kişiye bir sempati besliyorsak pozitif bir sonuç alacak şekilde bir bilinçaltı hazırlığı ile başlarız bu da bizim okur olarak yeni yönlendirmelere kapı açmamıza neden olur. Tabii ki daima bizden daha iyi okuyanlar, daha birikimli olanlar olacak ve tabii ki onların yorumlarını önemseyeceğiz lakin kendi kendimize keşfedeceğimiz yazarlar bizi bu okuma sürecinde daha fazla huzura eriştirir. Sevim Burak benim için böyle bir yazar bazen kütüphanelerde arayışlarım olur lakin bazen kitap sitelerinde ya da yüzlerce PDF dosyalarında onlarca yazarı kurcalarım ne aradığımı bilemem lakin o günün sonunda yeni bir yazarı bulacağımı bilirim böyle bir arayışta da Sevim Burak'ı buldum.

  https://imgyukle.com/i/VW6CNp

  Ford Mach 1 yazarın son kitabı tamamlayamadan öldü ustalık eseri olacaktı, Mach 1'den mektuplarda çok büyük bir çalışma oldu içinden yüzlerce öykü, acayip eserlerin çıktığı bir makine adeta Ford Mach 1 onun içinden Afrika Dansı, Palyaço Ruşen, Everest My Lord çıkmıştı tamamlayamadı çünkü içinden sürekli yeni kitaplar çıkarıyordu Ford Mach 1'in çocuklarından biri üzerine konuşacağım biraz...

  Afrika Dansı...

  Bir makinesel düşünce..

  İstanbul ve Lagos'taki hastanelerde bağlı olduğu makine ile ilişkisi metnin temasını oluşturacaktır.

  Büyük ve küçük harflerin standart dışı kullanımları, parantez içi müdahaleleri, metnin bazı bölümlerinde soldan sağa ve yukarıdan aşağıya akışlar ile aykırı bir çizgiselliğin mimarisiyle karşımıza çıkacak Afrika Dansı..

  Afrika Dansı'nın ilk satırlarında karşımıza bir makine çıkar: (eserde olduğu gibi büyük harflerle yazıyorum)

  "İTHAL MALI
  BİR MAKİNE
  HEM DE DEĞİL
  ÇÜNKÜ KONUŞUYOR
  FAKAT KENDİ SÖYLEDİĞİ KELİMELERİ KENDİSİNİN DE BİLDİGİ YOK
  YA DA
  KENDİ KENDİNİN DE NE İSTEDİĞİNİ BİLMİYOR
  BİR GÜN SUSMAK UMUDU YOK (Susturun şunu denemez/kimse sustura susturamaz onu genelde bilimsel bir kural bu çünkü /EZBERCİ)
  YORUMLAMALARIN ÖTESİNDE
  YALNIZ KENDİ SESİNİ OLUŞTURUYOR
  SABAH 7.30'DA BAŞLIYOR KONUŞMAYA SAAT 17.00'YE KADAR (Maddi varlığından dışına ancak önceden hesaplanmış kelimeleri söyleyerek taşabiliyor/çıkabiliyor/bu kelimelere çıkmak denilebilirse eğer/çıksa da onu yakalamak imkansız/çünkü sözlerinin hepsi aynı değil/birbirini tutan bir tarafı yok/cümleleri düz değil/eğri büğrü yontu gibi)

  Makine bize Sevim Burak'ın yazı stilinden de bahsediyor aslında ilk sayfada nasıl bir tarzı bulacağınızı ifade ediyor buna rağmen okuyanların yorumları hep anlaşılmama üzerine kurulu, cümleleri düz değil eğri büğrü yontu gibi diyor bize ve biz hâlâ standart okumalarla diretmeye çalışırız ben başka bir şekilde yazıyorum biraz zihni zorlayın diyor ve bizim okuyucular hâlâ anlamadık diyor böyle olunca bu makine yazarımıza eziyet ediyor anlaşılmamanın acısını ölüm döşeğinde dans eden bu kadından çıkaracaktır.

  "KİM BU
  BİR MAKİNE Mİ
  GİZLİ BİR YÖNETİCİ Mİ
  YOKSA GİZLİ BİR GÜÇ MÜ
  DÜŞ GÖREN BİRİ Mİ
  BİR AŞIK MI
  BİR ERKEK Mİ"

  Evet makine kim sizce? Sabah 7 de konuşmaya başlayan, yalnız kendi sesini oluşturan bir güç mü bir yönetici mi olduğu belli olmayan bu makine kim?

  Evet makine bir aşık veya bir erkek değildir sadece makine bir düzeni temsil ediyor makine Ataerkil sistemdir. Bu sistemin önemsemediği kadın cinsinin bir bireyi olan Sevim Burak ise aykırı çizgisi ile tüm sisteme bir başkaldırı gerçekleştiriyor.


  KIPIRDAMAYIN
  NEFES ALMAYIN
  NEFES ALMAYIN(Nefes almayın dedikten sonra)
  SOLUK ALMAYIN(Aynı şey oysa/yanlış/ haysiyet kırıcı)
  KIPIRDAMAYIN (Kendisi ölümsüz/ bu hastaneden başka bir hastaneye gidecek/ama gitse de/mutlaka aynı sekilde konuşmak hevesine kapılacak)

  Makineye göre yapılan tüm bu müdahaleler (eziyetler) kadınlar için ya da hastalar için belki ikisi de makine için eş değerdir. Sonra şöyle devam ediyor Burak:

  BOYUNA EMREDİYOR
  DURUN
  KIPIRDAMAYIN DİYORUM SİZE
  MAKİNEDEN GELEN SES BU
  KİME SÖYLÜYOR
  BÜTÜN UMUTSUZ İNSANLARA
  ONLARIN KADERLERİNİ BİLİYOR (Niçin sabahtan akşama kadar / sözde onların iyiliği için / bakalım iyiliği için mi / bakalım öyle mi?)

  Makine hasta olanı belirler, çaresi olmayanı belirler ve onu yok eder:

  YOKSA
  BU MAKİNE BENİM DE HESABIMI GÖRECEK ALT KAPIDAN
  GİZLİCE ÇIKARILAN
  BİR CESET Mİ OLACAĞIM
  ÖLÜ MİVES KARUB GELİYOR MU OLACAĞIM
  NİYE GİZLİ ÇIKARILACAĞIM


  Neden gizli çıkarılacak MİVES KARUB çünkü o zaten normalleşmenin uzağında toplum tarafından iyileştirilemeyen bir kişilik o yüzden SEVİM BURAK olarak değil MİVES KARUB olarak gizlice çıkarılmaya çalışılacak.

  İkinci öyküyle devam etmek istiyorum ki bu öyküde gerçekten farklı bir teknik eseridir. Bu öykü baştan sona kadar eğik çizgilerle ayrılmış cümlelerden oluşur. İlk cümle bitince metne aitken ikinci cümle ikince metne ait, üstelik iki metin arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Böylece iki metni bir arada tek satırda okuma serüveni başlamış oluyor metinlerin bir aile bağlarını sorgularken diğeri ise bireyin yalnızlığını ön plana çıkarmaktadır. Aile bağlarının anlatıldığı metin Büyük harflerle ifade edilirken yalnızlığın bireysel süreci ise küçük harflerle anlatılır. Toplum düzeninde aile kurumuna verilen önemin yanında bireyin küçüklüğü bu şekilde daha iyi anlaşılmış oluyor.

  Bu iki metni bir alıntı ile gösterelim.

  EVLENİRKEN BANA HABER VERMEDİLER
  Ve avucunun içindeki kağıtları bana uzattı
  VE BİR SENE SONRA OĞLU OLUYOR ONU FA HABER VERMİYOR
  "Şimdi çekin" dedi
  DOĞAN ÇOCUĞU DOKUZ AYLIKKEN GÖREBİLDİM
  "Ben de gözlerimi kapayarak" çektim
  BEN GİTTİM AYAKLARINA
  "Ve kendine verip okuttum"
  SON DERECE SOĞUK KARŞILANDIM

  ....

  Foto Febüs öyküsünde Osmanlı Kültürü ve Cumhuriyet sonrası modernleşen topuk yaoisinin çatışmaları ile karşılaşırız.

  ...

  Osmanlı Bankası öyküsünde Yahudiler ve kedilerin başına gelenlere değinir.

  YÜZLERİ KASABA DÖNÜK
  CANLI MI CANSIZ MI
  ÖYLE DURUYORLAR
  GÖRÜNÜRLERDE KİMSE YOK
  SFENKS BUNLAR
  İCADİYE'DEKİ HANELERE BAKIYORUM
  BU HANELER SENİN YAHUDİ KOMŞULARIN
  HANELERİNE BENZİYOR MU
  CEVAP YOK
  PSİ PSİ PSİ
  GEL BENİM YAHUDİ KEDİM
  ZAVALLI YAHUDİ KEDİLER

  ...


  Son öykü ise bir kaç kelimenin tekrarından oluşmuş gibi gözüken ÜMMÜ GÜLSÜM öyküsüdür. Bu öykü Muhammed ile Hatice'nin kızının rahme düşüşünü anlatan bir metindir. Sadece ses ve ritimle bir eleştiri getirmek de ancak Sevim Burak'ın kaleminden çıkacak bir şey olurdu sanırım...

  Değinmeden geçtiğim birkaç öykü daha var lakin Sevim Burak'ın eserleine inceleme yazmak onları okumaktan çok daha zor bir faaliyet umarım bu satırlar onunla buluşmak için birkaç okura vesile olur, Ben standartları paramparça eden bu kadına hayran kaldım ve ikinci sınıf muamele gören kadınların erkeklerden çok daha yüce çok daha etkili kalemler olacağının örneklerinden biridir Sevim Burak. Ona Osmanlı Bankası öyküsünden bir alıntı ile şimdilik veda edelim..

  "Bir öksüze vuran hain elin ardından iki damla gözyaşı/iki su damlası ikişer gül goncası pembe yanacıklarda/o pembe gül yanacıklar kuruyup birer kin tohumu haline gelmeden/o gül goncası iki yanacıkta iki su damlası iki gül yanacıktan/iki gül yanacıktan da yuvarlanmadan aşağı/toz toprağın içine işlemeden/toprağın içine sızıp da çanakçı çamuru olarak ortaya çıkmadan/o çanakçı çamuru bin yıl sonra kindar kaşı çatık bir Bizans vazosu olmadan gelsin anneannemin entarisinin püsküllü uçkuru....
 • Toz pembe pastel boyalarım,
  Kendi dünyamı kendim boyuyordum…
  Puslu, gri, soluksuz bu havada,
  Kendim boğuluyordum…

  Güneş’in oğlu,
  Ruhuma yoldaş, yanıma eş,
  Artık kokmuyor Yasemin çiçekleri,
  Mektupların…

  Önce kendini mi kaybettin de,
  Piraye’n yok oldu?
  Beni hayatta tutan sözlerindi,
  Birer birer yok oldu.

  Düşlerim beynimde kilitli kalmış kafesteyken,
  Hadi götür beni.
  Götür ki diyarına, inanayım yeniden.
  Hayatımdan daha güzel bir hayat olduğuna.

  Bahanem olsun yaşamak için,
  Götür beni buralardan..
  Hastalıkların ve ölümlerin uğramadığı bir kente,
  Yalnız Güneş’in olduğu,
  Hayallerin aş olduğu,
  Ruhuma eş olduğun
  Bir kente..

  Bir tek şiirlerin iyi gelir bana
  Nâzım…
  Göz kapaklarım milyon yıl kadar ağır,
  Hiç kapanmamış gibi
  Ve kirpiklerim…
  Seni gölgesinde serinletecek kadar,
  Serin…

  Sözlerin Düş/tü;
  Gözlerin Düş/tü,
  Ellerin tutuştu gecede…
  Ben Düş/tüm..
  Düş kadar yakın,
  Düş kadar uzak;
  Dokunulmazdım…
  Sen dokunana kadar

  Sensizliğin şiddeti boyuyordu kan kırmızıya,
  Tüm davaları…
  Vücudum yokluğunun şiddetiyle sarsılıyor,
  Hep yağmur yapıyor…

  Biliyorum sözlerim ağır,
  Çok uzaklardan geliyor…
  Milyon kere milyon tuzaklardan kaçan kelimelerim
  Şimdi sensizliğin kaçak gölgesinde sürünüyor…

  Yokluğundan beri; Eylem yeri yüreğim.
  Tüm eylemlerim Sensizliğe…
  Zaman geçiyor mu anlamıyorum.
  Akrebin zehrine mi karıştın?
  Nerdesin Nazım….

  Yüreğinin kuytularında kaç ceylan gömdün söyle!
  Ne kavgalar ettin? Ne savaşlar?
  Hepsi Piraye için miydi?
  Peki ya mahpustaki Sen miydin?
  Yoksa Ben mi?

  Uzağında olduktan sonra,
  Ne farkı vardı buranın hapisten….
  Mavi’liklere gitme dedim de,
  Gözlerimde mi yok ol dedim?
  Düş mü dedim?
 • 108 syf.
  ·3 günde·7/10
  Kitap, yazarın Otuzların Kadını’nı yazmaya çalışırken ne kadar zorlandığını ifade eden satırlarla başlıyor. Biçimsel sıkıntılardan söz ediyor: kağıt teksir mi olmalı yoksa pelür mü, harfleri italik mi yazsın yoksa normal mi vb şekilde içsel konuşmaların ardından aslında asıl sıkıntı ortaya çıkıyor; sözcükler. Yıllarca hüküm sürdüğü, her türlü şekle soktuğu kelimelerin Otuzların Kadını’nı gerçek anlamda yansıtamayacağını ve kendi iç dünyasının yansıması olarak kalacağından çekiniyor. Ardından gözü salondaki bir kadın portresine takılıyor, kitaba adını veren Otuzların Kadını’na. Ve böylece Uyar’ın düş mü gerçek mi dedirtecek anlatımıyla kitabın dünyasına giriş yapıyoruz.

  Kitap, birbiriyle bağlantılı öykülerden oluşuyor ve odak noktasını duvardaki portre oluşturuyor. Portrenin sahibinin kızının ağzından geçmişe yolculuk yapıyoruz. Portrenin sahibinin aslında yazarın annesi olduğunu bazı satırlarda fazlasıyla hissediyorsunuz.

  Portrenin yapıldığı zamanlarda sahibinin neler düşündüğüne, düşlerine ve gelecekten beklentilerine, o heyecanına ortak oluyorsunuz. Bir portreye baktığınızda aslında sadece görüneni ya da görmek istediğinizi gördüğünüzü aslında arka planında ne hüzünleri, ne hayalleri barındırdığını size gösteriyor kitap.

  Otuzların Kadını’nı yansıtan bir kitap gibi görünse de aslında her yaşın kadınını barındırıyor içinde: evliliğin yükünden sıkılmış bir eş, kendini yorgun hisseden bir anne, evladı ve eşi arasında kalan bir anneanne ya da hayalleri ve gerçekler arasında kalan bir torun. Bu yüzdendir ki sanırım siz birçok satırda aslında kendinizden ya da çevrenizdeki bir tanıdıktan da bahsedildiğini hissediyorsunuz, anlatılan karakteri eleştirirken bir nevi özeleştirinizi yapıyorsunuz ya da kendiniz yahut sevdiğiniz biri başarmış gibi mutlu oluyorsunuz.

  Öyküler arası geçişlerde bazı zamanlar fazlasıyla yarım kalmışlık hissini yaşatıyor yazar. Tekrardan kaldığı yerden devam ediyor gibi görünse de aslında büyük bir boşluğun arada olduğunu hissediyorsunuz. Aynı hayat gibi.

  Uyar, kadınların iç dünyalarını gözler önüne sererken dış dünyadan da soyutlamıyor bizi. Dönemin siyasi olaylarına, gençlerin eylemlerine, yaşanılan sıkıntılara, ekonomik sorunlara ya da kültürel çatışmalara da yer veriyor. Bunu yaparken üzerine çok yorum yapmıyor, size bir fotoğraf gibi sunuyor ve gerisini size bırakıyor.

  Sayfa sayısının azlığına rağmen birçok duyguyu dolu dolu içinde barındıran bir kitap. Özellikle de kelime oyunları yapmadan basit bir anlatımla sizi etkileyecek bir anlatıma sahip. En azından benim için böyleydi, bana hitap eden bir yazım tarzı olduğu için ben beğenerek okudum.
 • “İnsanın aklı kendisine sınırlamalar getirilmesinden nefret eder,” diyen şair, yazar ve devlet adamı Joseph Addison (1672–1719)
  mutlu bir hayat için, gereken üç şeyi şöyle sıralıyor:
  1- Yapacak bir iş.
  2- Sevecek bir eş.
  3- Gerçekleştirilebilecek bir düş.
 • 300 syf.
  ·3 günde·Puan vermedi
  Bilmemek,kendi gölgenden korkmana sebep olur;bilmekse başkalarının gölgesinden.Biri içerden kuşatır seni,öteki dışardan.Korktuğun zaman bil ki korkuda cesaret de,aynı çemberin parçalarıdır.Bil ki çember senin içindedir.Demek ki,korkak olduğun kadar cesur olabilirsin.Ne kadar derine düşersen düş,bir o kadar yükseğe çıkabilirsin.Korkuya tosladığında,felakete uğradığında,çukura düştüğünde tek yapman gereken çemberde geri geri yürümektir;ta ki zıt parçaya ulaşana dek.

  Miguel, Antonio, isabel in hayat hikayesi...

  İnsan dünyası karmaşık bir dünya.... Korkuları, hırsları, ihtirasları,kaygıları, iyilikleri,günahları, arayışlarıyla bir bütündür. İnsan hep kendini, etrafını, yaşamı sorgular, keşfetmeye çalışır. Keşfederken bazen sınırlarını aşar günah işler. Günahları karşısında ya susmayı yada kaçmayı seçer....Yazar kitabın hikayesini bu duygular üzerinde oturturmuş.....
  Kitabın kahramanlarina gelince;
  İsabel istemediği bir günahı işler. Bu günah karşısında susmayı seçer, kendini hayatın akışına bırakır. Bütün hayatı boyunca bu yük altında ezilir...
  Miguel kıskançlığın esiri olur. Bu kıskançlık duygusu bir ailenin yok olmasına sebeb olacak konuma gelir ve bunun bedelini çok ağır ödeyecek duruma düşer....
  Dr. Antonio ise kendini mesleğine adarken hayatındaki diğer güzellikleri es geçtigini kaybedince anlar, geri dönülemez bir yolculuğa adım attığı fark ettiğinde her şey bitmiştir artık...
  Ve aynalar şehri İstanbul.... Miguel, Antoni, Isabel'in acinası yaşam hikayesinde son limanları...
  Konusu güzel, dağınık mı kopuk mu nasıl tarif etmen gerektiğini bilmediğim bir konu örgüsüne sahip ve isim benzerligi çok. Böyle olunca zorlanarak okuyorsunuz. Etkileyici, anlamlı cümleleriyle dolu bir kitap...
  Hayat bir çember gibi başladığı noktada tekrar biter diyen yazar kitabı bu doğrultuda yazmış. Kitabın konusu aynalar şehri İstanbul da başlar ve İstanbul şehrinde biter....
  Ruh halinizin iyi kafanızın sakin olduğunu zamanda okumanızı naçizane öneririm.