Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
09 May 02:02 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Evladım sayılan bu vatan çocukları, benim, bir sarayın dört duvarı arasında gördüğüm hakikati koskoca yeryüzünü gezip tozdukları halde nasıl görmediler; nasıl görmediler de ecdad kanıyla sulanmış koskoca bir ülkeyi kendi elleriyle batırdılar!

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan

Kapitalizm seni ecdad diye diye betona gömüyor, farkında bile değilsin, hem de bu sefer sarığıyla, cübbesiyle, seccadesiyle.

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
07 May 18:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Efendiler,
Vakıa Türk bugün sizin karşınıza bir mağlub sıfatıyla çıkıyor; fakat vatanının hukukunu çiğnetmemek için göğsünü geren, şanlı muhaberelerden sonra silahını namusuyla terk eden mağlub sıfatıyla! Vakıa bugün Türk sizin önünüze alnında bir leke ile geliyor; fakat milletinin hürriyyetini korumak için ölümün kucağına atılan bir vatanperverin alnındaki yaraların kan lekesiyle! O size kalbinden ve ruhundan kopan bir sesle diyor ki: (benim memleketim de öyle yalnız taş yığınlardan, benim gövdem de öyle yalnız et ve kemikten ibaret değildi. Benim yüreğimde de yurdumun bir tarihi, maneviyyatı, mukaddesatı yaşıyordu. Benim damarlarımda da hürriyyet nezredilmiş bir kan vardı. Ben de ninemden ecdadımın menkabelerini dinlemiştim ve "Kılıç tutan bileklere zincir yaraşmaz" diye öğüt almıştım. O Plevne kahramanlarının nesli idim ki vücudları ateş ve çekiç altında kuvvetlenen birer demir külçesi, göğüsleri ak köpüklü dalgaları dağıtan birer kaya parçasıdır. Harb borusu çalındığı zaman bana ecdad: "Mezarımı çiğnetme! diye haykırdı ve evlad: "Beşiğimi Koru! diye meledi. Bende öyle yapmak istedim. Karşımda sizi buldum. Bizim muharebemiz vakıa kanlı oldu; lakin az şerefli değildi. O kadar ki yeni kahramanlık devrinin bir Truvasıdır. Eğer İlyadalar şairi Homeros sağ olsaydı, bizim cengimizi ilahlara okurdu.)

Fazilet ve Asalet, Mehmet Emin YurdakulFazilet ve Asalet, Mehmet Emin Yurdakul
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 16 Nis 04:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Meşguliyetlerini hiç aksatmadan devam ettirirdi. Hatta Selânik'e sürgün edildiği günün ertesinde Yıldız Sarayı'ndaki saatçilik ve marangozluk alet ve malzemelerinin ne zaman geleceğini Fethi Bey'e sormuş ve cevabı beklemeden şöyle demişti:

"Böyle alışkanlıklar, meşgaleler, zevkler edininiz. Ben bunlara, şehzâdeliğim zamanında merak ettim. Hüküm dârlığımda da vakit buldukça değil, vakit ayırarak devam ettim. Bunlar benim için yalnızça meşgale değil, teselli de oluyor. Ecdad-ı izâmım (büyük dedelerim) içinde hemen hemen hepsinin daha âli ve tatminkâr alışkanlıkları vardı. Çoğu hüsn-hat (güzel yazı), şiir, edebiyat ile meşgul idiler.

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Aile Hayatı, Ömer Faruk Yılmaz (Sayfa 30)Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın Aile Hayatı, Ömer Faruk Yılmaz (Sayfa 30)

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer...

-Mehmet Akif Ersoy

Nur, Maziye Bir Bakıver'i inceledi.
29 Mar 13:19 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mazisi olmayanın geleceği olmaz. Mazi derin. Mazi gerekli. Ve öyle bir mazimiz var ki bir kısmımız mazimize sonuna kadar sahip çıkıyor; bir kısmımız tamamiyle reddediyor. Kendi yazısından bir gecede mahrum bırakılan millet kendi mazisini okuyamıyor.
Sayın Dursun Gürlek kendi yaşam deneyimleri ve okuduğu kitaplarla derlediği bu eserde bir nebze olsun maziyi önümüze seriyor. Ecdad bizden onları bilmemizi bekliyor. Yanlışla değil hakikatle. Keyifli okumalar...

Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor ;
Bir hilal uğruna Ya Rab ne güneşler batıyor!

Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker !
Gökten ecdad inerek öpse o pak alını değer .

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhid...i..
Bedir'in arslanları ancak bu kadar şanlı idi ...

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazansın?
Gömelim gel seni tarihe desem sığmasın .

Herc ü merc ettiğin edvara da yetmez o kitab..
Seni ancak edebiyyetler eder istiab

MEHMET AKÎF ARSOY

Bünyamin Müftüoğlu, bir alıntı ekledi.
 25 Mar 04:45 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ziya Gökalp
Ey muhabbet, ey Cennet'in güneşi
Sönmek için bu adavet ateşi
Karanlıklı gönüllere ışık ver

Vatan, ecdâd toprağından bir yığın
Bu toprağa kardeş kanı akmasın
Gözyaşıyla ıslanmasın kuru yer

Eşkıyalık ve Eşkıya Türküleri, Mehmet Bayrak (Sayfa 410 - Özge Yayınları, 3.Basım)Eşkıyalık ve Eşkıya Türküleri, Mehmet Bayrak (Sayfa 410 - Özge Yayınları, 3.Basım)