Eğitim
Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.

| Nelson Mandela

Ömer Efeoğlu, bir alıntı ekledi.
59 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hepimiz on sene ya da daha fazla bir süreyle okullarda eğitim gördük. Büyük yazarların eserlerini okuduk. Orijinal sanatkârların yaptıkları tabloları ve heykelleri inceledik. Ruhu besleyen musikî parçalarını dinledik. Tiyatro sahnesinde ünlü oyuncuları seyrettik.
Bunların her biri, biz farkında olmadığımız halde ruhumuzda bir kıvılcımı tutuşturmuş ve mutlaka bir heyecan uyandırmıştır. Biz şimdi bunların etkisi ve telkini altında bulunuyoruz. Buna rağmen, her birimiz canlı birer ışık saçan fener olacak yerde, uyuşmuş duruyoruz; basamakları kırık bir merdiven gibiyiz. Bu kusurumuzla birlikte masum halk kitlesine hücum ediyor ve onları aşağılıyoruz. Buna rağmen yine kendimizi uygar insanlardan saymaktan da geri durmuyoruz.

İdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen), Grigory Petrovİdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen), Grigory Petrov
Ömer Efeoğlu, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüz milyonluk bir halk topluluğunun çoğunluğunun kaba, tembel, sarhoş, cahil, zalim ve ahlaken düşkün olduğu doğrudur, maalesef hayvan gibi yaşamaktadırlar. Fakat, eğitim görmemiş, aydınlatılmamış ve yetiştirilmemiş olan milyonlarca insanı, bundan sorumlu tutmak doğru mudur? Hiç şüphesiz bu bir millet için en büyük felâkettir. Fakat bu felâketin gerçek sebebi ve sorumlusu yine bizleriz.

İdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen), Grigory Petrovİdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen), Grigory Petrov
Ömer Efeoğlu, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okullarda çocuklara doğru dürüst bir eğitim vermiyorlar. Hayatı anlamanın metodunu öğretmiyorlar; insanların ruhlarında gizlenmiş olan duyguları uyandırmıyorlar. Milyonlarca insanımızın beyinleri, işlenmemiş çorak topraklar gibi duruyor, hiçbir meyve vermiyor.

İdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen), Grigory Petrovİdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen), Grigory Petrov
Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
 5 saat önce · Kitabı okuyor

Zihniyet tanıdık geliyor mu?
14 Aralık 1950: Demokrat Partili Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri, yurtdışında okuyan ve sol eğilimli olduğu tespit edilen öğrencilerin burslarının kesileceğini ve yurda geri döndürüleceklerini, bakanlıkta da tek bir solcu memur bırakmayacaklarını söyledi.

#Tarih Dergi 19. sayı, Kolektif (Sayfa 13)#Tarih Dergi 19. sayı, Kolektif (Sayfa 13)
Aysen Eraydın, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

4.kitap
_Asıl büyük kuralı,tek başına her şeye yeten kurali göz önünde bulundursunlar.
_Nedir o kural?
_Eğitim ve öğretim

Devlet, Platon (Sayfa 120 - Türkiye İş Bankası yayınları)Devlet, Platon (Sayfa 120 - Türkiye İş Bankası yayınları)

Ölümüne okumak
Afgan kadınlarının ortalama yaşam ömrü 44 yıl.
Kadınların sadece yüzde 2’si doğum kontrolü uygulayabiliyor.
Her 3 Afgan kadınından birisi, fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz kalıyor.
Evliliklerin yüzde 70-80’i çeşitli nedenlerle baskı altında gerçekleştiriliyor. Bu nedenler arasında, aile anlaşmazlıklarını çözmek ya da borç ödemek önde geliyor.
Birçok erkeğin, ergenlik öncesi yaşta birden fazla eşi var.
Kız çocuklarının yüzde 57’si 16 yaşından önce evlendiriliyor. Bir kız çocuğunun 16 yaşından önce evlendirilmesinin yasak olmasına karşın, bu tür evlilikler resmi kayıtlarda yer almadığından herhangi bir yaptırım uygulanamıyor.
Dul kalan kadınlar, ölen kocalarının akrabalarıyla evlendiriliyor.
Kuzeydeki Faryan bölgesinde, kadınların yüzde 80’i gündelik hayatlarında şiddet görüyor; sağlık, eğitim ve hukuk hizmetlerinden tümüyle yoksunlar.
Tecavüz, yasalarda açık bir şekilde suç olarak tarif edilmiyor.
Bir Afgan kadını başına 6.6 çocuk doğumu düşüyor; ki bu dünya ortalamasının iki buçuk katından da fazla.
Kadınların mülkiyet ve miras hakkı anayasal koruma altında değil.
Kâbil dışında aşiretler tarafından kontrol edilen, dini liderlerin ve yerel kültürün geleneklerinin geçerli olduğu bölgelerde, recm (taşlanarak idam edilme) uygulanıyor.
(Kaynak: Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi’ne bağlı IRIN -Integrated Regional Information Networks-Bölgesel Bilgi Ağı Birimi- ve BM Küresel Kadın Fonu.)

Ölümüne okumak...

Mrt, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
 9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gelisen fin ulkesininin aydinlarinin bu gelisime on ayak olarak toplumda buyuk dalga yaratmasi ve devrimler ile egitim sistemi basta olmak uzere ulkeyi uygarlik seviyesine cikarmalarini anlatan kitabi cok begendim. Ulkelerinin kelime anlami bataklik olan bu ulke tarimi teknolojik ve akil yardimiyla gelistirip suan dunyanin kiskandigi konuma cesitli devrimlerle ulasmis ve gelismeye devam etmektedir. Nitekim dunyayi izlediginizde gayet sakin bir hayat ve ruya gibi olan yasantilarini izleyebilirsiniz. Ataturkumuzun bazi cumleleri icinden esinlendigi malumdur ornegin saglam kafa saglam vucutta bulur gibi. Kitap biz gelismekte olan ulkeleri hep bu seviyede tutmak icin kurulan bu oyunda gelismek asamasina gecmek icin oldukca yol gostericidir. Nitekim nutugun yeterli kivilcimi yaratamadigi su ortamda insanlarimiza almanlar yapiyor degil bu sefer finler yapiyor dedirtecek olan romani begenerek lise yollarimda okumustum. Keyifli okumalar dilerim.