genhuzur, İntiharda Polis'i inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

İçine girmeden bilemezsiniz en zorlu meslek hangisi!!! ben kendi adıma #intihardapolis 'i okuduktan sonra iyiki zamanında polis olmamışım dedim
Gecesi belli değil, gündüzü belli değil... Hafta izninde sizi gezdireceğim diye söz veremezsin evlatlarına, sevdiklerine emir vardır herşeyden önce gelen "emir demiri keser" büker boynunu gidersin göreve

Romanımız 133 sayfadan oluşuyor ve bir solukta okunuyor dört polisin gerçek yaşanmış ve sonu intiharla biten ve tüm polislerin gerek meslek hayatlarında gerekse meslekleri ile bağıntılı özel hayatlarında yaşadıkları maddi manevi zorlukları konu alıyor.
Yazarımız Ali Bayram 2013 yılında kaleme almış eserini Şehit Polis Memuru Erol Benzer'in anısına ve eserinden gelen tüm gelirini Şehit oğlu Eray Benzer'in eğitim giderleri için hediye etmiş...

Yüreği güzelliklerle dolu İNSAN emeğine sağlık kalemine keskinlik dilerim

Mevla tüm görev başındaki Polislerimizin yar ve yardımcısı olsun
Şehit Polislerimize saygı ve rahmetle

Eren, Marshmallow Testi'yi inceledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · 9/10 puan

"Bu kitabı,benim gibi otokontrol için çabalayan sizler için yazdım."diyor yazar. Kısa süre içinde bu bulguların çocuk yetiştirme, yeni personel alımı, akılcı olmayan iş ve kişisel kararlardan kaçınma, kırık kalbi tamir etme, sigarayı bırakma, kilomuzu kontrol etme, eğitim reformu ve kendi zayıf ve güçlü yönlerimizi anlama gibi alanlarda hayatlarımızla bağlantısına bakacağız"da diyor ben içindeyim

Gandhi'ye göre dünyanın 7 hatası:

1- Ahlaksız ticaret
2- İlkesiz siyaset
3- Niteliksiz eğitim
4- Emeksiz zenginlik
5- Vicdansız haz
6- İnsaniyetsiz bilim
7- Özverisiz ibadet

Merhaba insanlar,

   Öncelikle eğitim kelimesinin köküne dokunarak eğitimin tanımını yapmamız gerekir. Eğitim kelimesinin kökü eğmektir. Yani kişiyi istenilen şekilde yontma, şekil verme durumuna getirme hatta itaatkar boyuta getirmektir. Bireyin tüm doğallığını, kendiliğini, kendini gerçekleştirme isteğini ve kabiliyetini elinden almaktır. Birey, düşünme yetisiyle istediği bilgiye ulaşabilir ve onu kullanabilir. Ancak eğitim bireye dikte bilgiler verir ve onu kullanmayı en aza indirgenmiş şekilde öğretir. Kişiyi yüzde yüz düşünmeye asla itmez. Bu şekilde kişi adeta fabrikadan halka ulaştırılan bir ürüne döner.

Tüm bu yorumlar öğrenime karşı olduğumuz anlamına gelmiyor. Öğrenim hayat boyu ve kişinin isteğine bağlı olarak devam eder. Ancak eğitim, zorunlu hale getirilerek adeta bir yaşam kaygısına dönüştürülmüştür. Zaten eğitimin, insana istenilen davranışı kazandırıp onu yontma sanatı olduğunu söylemiştik.
   Türkiye'deki bireyler yaşamaya değil hayatta kalmaya çalışırlar. Bunun içinde uzun planlı yatırımlar yaparlar. Bunun da ancak bir meslekle gerçekleşebileceği adeta kültürümüze kazınmış bir değerdir. Meslek kazanmak için de eğitim bir köprü olarak görülmüştür. Bu eğitim de okul dediğimiz adeta bir hapishaneye benzeyen yapısı ve kurallarıyla teşhir edilen bir merkezde gerçekleştirilmektedir. Bu tespite rağmen gelişme çağındaki bireylerimizi okula göndererek zulüm etmekteyiz. Peki neden bireylerimiz bu zulüme dur diyemiyor? Çünkü okul, mesleğe giden bir yolda köprü olarak görülerek zorunlu hale getirilmiştir. Bu yüzden bireylerimiz hayatta kalma gayesi etrafında bu zulüme boyun eğmektedir.

    Günümüze kadar ve günümüzde üniversite eğitimi meslek bulma ve kurtulma yolunda son basamak olarak görülmüştür ve görülüyor. Ancak üniversiteler meslek edindirme kurumları değildir. İşte bütün yanlışlıklar, zeka ve düşünceyi köreltme, ölüm kaygısı gibi absürdlüklerin yoğunlaştığı nokta burasıdır. Üniversite eğitimi, kişinin ilim öğrenme, düşünmeyi öğrenme, kendini geliştirme gibi minimum kazanımlarını edinmesi için bir basamak olmalıdır. Ancak bu şekilde bir vizyon kazanabiliriz.


MEHMET AKİF ÇAKIR

http://mentalistfilozof.blogspot.com.tr/...esinin.html?m=1#more

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Otuz yaşında. Volga kıyılarında doğmuş, ama ailesi Moskovalı.
Resim ve müzikle yoğrulmuş bir şairler, entelektüeller ailesi. Tar-
kovski, 'Sovyet Yeni Dalgası' dediğimiz saflarda sınıjlandınlabilir.
Peki, nasıl olmuş da si nemayı seçmiş?
"Bir süre Doğu uygarlığının sorunları üzerine eğitim aldıktan
sonra, iki yılımı Sibirya'da jeolojik araştırmalar alanında çalışarak
geçirdim, sonra Moskova'ya döndüm. Orada Moskova Sinematogra-
fi Enstitüsü'ne girdim, Mihail Romm'un öğrencisi oldum. Diplamarnı
1 961 'de aldım. Iki kısa film yönettim; birisinin adı Silindir ve Keman-
dı. Kısaca bahsedecek olursam bu film, Mosfilm'de çalışmayaTarkovski'nin ilk uzun metrajlı filmi Ivan'ın Çocukluğu, 1Yö2.
başlamadan, Ivan'ın Çocukluğu'nu yönetmeden önceki eklektizm
denememdi."

Ilk film nizde ne anlatmak istiyordunuz?
Savaşa karşı duyduğum bütün nefreti aktarmak istiyordum.
Çocukluk temasını seçtim, çünkü çocukluk savaşla en fazla çeli-
şen haldir. Film bir plan üzerine inşa edilmiyor, savaşla çocuğun
duyguları arasındaki karşıtlığa dayanıyor. Bu çocuğun bütün ai-
lesi öldürülmüş. Film başladığında çocuk savaşın ortasında.
Filme, kendi kişisel deneyiminizi de kısmen yedirdiniz mi?
Doğrusunu söylemek gerekirse, hayır, çünkü son savaş sıra-
sında ben çok küçüktüm. Dolayısıyla, yaşadığım deneyimleri ter-
cüme etmeye çalıştım, çünkü bu, unutamadığımız, hiçbirimizin
unutamayacağı bir savaş.Filmi hangi koşullarda çektiniz?
1961 yılının yazında dört ay boyunca çekim yaptım, yaklaşık
iki ayıını da montaja ayırdım. Film 2,5 milyon rubleye mal oldu,
bunun da ortalama bir bütçe olduğunu söyleyebilirim.
Sizin Sovyet film yönetmenlerinin yeni dalgasına ait olduğunuz
söylenebilir mi?
Söylenebilir tabii, ama ben bu tür şematik tanımları sevmiyo-
rum.
Ben de en az sizin kadar sevmiyorum, ama Sovyetler'de yapılan
film üretimi içinde nereye oturduğunuzu anlamaya çalışıyorum. Is-
terseniz, Rus sinemasının size ne ifade ettiğini anlatın. Sizce Rus sinema'sına
en fazla hangi yönlerden bağlısınız?

Şiirsel Sinema, Andrey TarkovskiŞiirsel Sinema, Andrey Tarkovski
Tuba Taş, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Daha çok küçüksün, biliyorum, ama bunu şimdiden anlamanı ve öğrenmeni istiyorum, demişti. Evlilik bekleyebilir, eğitim beklemez. Sen çok, çok zeki bir kızsın. Gerçekten öylesin. İstediğin her şey olabilirsin, Leyla. Seni tanıyorum. Ayrıca, bu savaş bittikten sonra Afganistan'ın erkekler kadar, belki daha da çok, sizlere gereksineceğini biliyorum. Çünkü bir toplumun, kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı yoktur, Leyla. Hiç yoktur.

Bin Muhteşem Güneş, Khaled HosseiniBin Muhteşem Güneş, Khaled Hosseini
İpoteklikimlik, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

Aydın olmak demek, modaya uygun elbise, şapka giy­mek ve kolalı gömlek giyinmek demek değildir. Aydın kesim, halkın beyni konumundadır. Halkımız sizi iyi bir eğitim al­dıktan sonra yüksek bir gelir elde edesiniz, geceleri eğlenesiniz diye sizi o konuma getirmemiştir. Böyle olanlar gerçek aydın olamazlar. Onlar yozlaşmışlardır.

Beyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory PetrovBeyaz Zambaklar Ülkesi, Grigory Petrov
Miray Duruay, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap okunduğunda bazı ülkelerin neden gelisemedigini bazı ulkelerin nasil en gelişmiş olduğunu gayet iyi anlıyorsunuz. Eğitim herşeydir.

Annesi Hatice Hanım'dan Kınalı Hasan'a Mektup:

Çanakkale köylerinden her gün yüzlerce genç savaşa katılmak üzere birliklerde toplanmaktadır. Acemi askerlerin eğitim ve teçhizatı tamamlandıktan sonra cepheye gönderilmektedir. Yüzbaşı Sırrı Bey, ikindi vakti yeni gelen erleri teftiş ederken, içlerinde bir tanesinin saçının bir tarafının kınalanmış olduğunu görür ve takılır:

-“Hiç erkek kınalanır mı?”

Kınalı Hasan:

-“Buraya gelmeden evvel, anam kınalamıştı komutanım” der ve sebebini bilmediğini ilave eder. Komutanın isteği üzerine anasına yazdığı mektupta;

“Niye benim saçımı kınaladın?” diye sorar. Gelen cevabi mektupta şunlar yazılıdır:

Ey gözümün nuru Hasan'ım,

Köyümüzde rahat rahat oturalım mı? Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor. Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın… Ben, senin anan isem, beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah, bu vatan için seni besledi. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor…

Sen bu ailenin seçilmiş bir kurbanısın…

Hasan'ım söyle zabit efendiye…bizim köyde kurbanlık ayrılan koyunlar kınalanır… Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım. Onun için saçını kınalamıştım…

Allahın hükmüyle, Allah, seni İsmail Peygamberi'in yolundan ayırmasın. Seni melekler şimdiden rahmetle anacaktır.

Gözlerinden öperim.

Annen Hatice

Kınalı Hasan, bu güzel vatana adanmış bir adaktı. Cephede savaşır, savaşır. Sonra yaralanır, geriye alırlar… Cephenin hemen gerisinde, Kocadere Köyündeki Sargı Yerine getirilir. Fakat Kınalı Hasan tedavi görmeden ruhunu teslim etmiştir. Diğer şehit olanlarla birlikte, Hasan'ın da kimlik tesbiti yapılıp, köy mezarlığına gömeceklerdi. Bu işlerle görevli Zabit Namzedi (subay adayı) Mehmet Efendi, Kınalı Hasan'ın üzerini aradı, anasının mektubunu ve bir de tamamlanmamış bir şiir karalaması buldu.

“Anam yakmış kınayı adak diye, Ben de vatan için kurban doğmuşum.

Anamdan Allah'a son bir hediye, Kumandanım ben İsmail doğmuşum…”

Onu doğuran ana içtenliğin, sevginin, inancın ta kendisiydi.

Eğitim Ve Cehalet
Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsanız, cehaletin bedeline bakın”

Sokrates