Gülizar Yetim, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Son zamanlarda ihdas edilen " Ramazan Eğlenceleri " neye hizmet ediyor kim bilir?
Ramazan ve eğlence bir arada duramayacak iki kelimedir.

Ramazan Risalesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 26)Ramazan Risalesi, Nureddin Yıldız (Sayfa 26)
Samet D, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Türk kadını sarayda beslenen tembel, şişman, sadece aşk ve şarap şiirine ilham veren bir tip değildir. Özellikle yaratılış destanlarında kadın, tanrısal özelliklere haiz, kutsal, zarif, ince ruhlu ve ilahi yaradılışlı, ışıktan veya sudan doğan, adeta zarafet ve güzellik tanrıçasıdır. fakat hiçbir Türk destanında kadın aczin sembolü, zevk ve eğlence aleti olarak gösterilmemiştir.

Türk Destanlarının Ana Unsurları, Hamide DemirelTürk Destanlarının Ana Unsurları, Hamide Demirel
Nazlı Şekerci, Uyumsuz'u inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bu kitapta beş topluluktan oluşan bir dünyadan bahsediyor; bunlar Fedakarlık, Cesurluk, Dürüstlük, Dostluk ve Bilgelik. Bu dünyada her yıl belirli bir günde on altı yaşındaki tüm gençler kendi topluluklarını seçmek amacıyla yapılan bir törene katılmak için bir sınava girmek zorundadırlar.

Fedakarlık topluluğunda ailesiyle birlikte her türlü eğlence, zevk vb. şeylerden uzak bir hayat yaşayan sıradan bir Fedakar olan Beatrice, Seçim Töreni geldiğinde onun da bir seçim yapması gerekecek ve ailesiyle birlikte bir Fedakarlık hayatı mı yoksa başka bir toplulukta kendi seçtiği bir hayatı mı yaşayacağına karar vereceği bir sınava tabi tutulacak, tabi sınav sonucu onu hiç ummadığı olaylar silsilesine doğru itecek .

Muhteşemin ötesinde bir kitaptı, bir solukta okunuverdi. İlk defa bir romanın filme uyarlanmış halini izlemediğime bu kadar mutlu oluyorum.

Bizi yok edecekler şunlardır;
İlkesiz siyaset, vicdanı sollayan eğlence, çalışmadan zenginlik, bilgili ama karaktersiz insanlar,ahlaktan yoksun iş dünyası ve insan sevgisini gözardı etmiş bilim.
M.Gandhi

Muhammed Selim, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yüreğinizin yalnızlığında barınamaz olunca dudaklarınızda yaşarsınız; bir oyalama ve eğlence olur ses

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 33 - Tr İş Bankası 6. Basım)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 33 - Tr İş Bankası 6. Basım)

Müellif:?
Bu sekiz şeydir bela-yı ehl-i dünya bil yakin
Hırs u şehvet fahr u ziynet lu'b ü gaflet kibr ü kin

İyi bil ki bu sekiz şeydir belası dünya ehlinin.
Aç gözlülük, şehvet, övünme, süs, eğlence, gaflet, kibir ve kin.

Ahmet, bir alıntı ekledi.
Dün 01:04 · Kitabı okuyor · 8/10 puan

“Çünkü bir kimse kendisi için neyse, yalnız başınayken ona eşlik eden ve başka birisinin ona veremeyeceği ve ondan alamayacağı şey neyse, açıkça bu, onun sahip olabileceği şeyden ya da başkalarının gözünde olabileceği şeyden daha önemlidir. İç dünyası zengin insan tamamen yalnızken, kendi düşünceleriyle ve hayalleriyle eşsiz bir eğlence bulur; öte yandan, ruhsuz biri sürekli dernekten derneğe, oyundan oyuna, yolculuktan yolculuğa ve şenlikten şenliğe koşsa bile, can sıkıntısından kurtulamaz. İyi, ılımlı, yumuşak bir karakter kısıtlı koşullarda hoşnut olabilir; öte yandan, hırslı, kıskanç ve kötü biri tüm zenginliğe karşın hoşnut değildir. Ama ancak, sürekli sıradışı, zihinsel açıdan olağanüstü bir bireyselliğin tadına varan bir kimse için, genel olarak ulaşılmaya çalışılan hazlar bütünüyle gereksizdirler, hatta sadece rahatsızlık verici ve usandırıcıdırlar.Sokrates, satılmak için sergilenen lüks mallara bakarak, "Gereksinmediğim ne çok şey var" demişti.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Nur Akdemir, bir alıntı ekledi.
18 May 12:24 · İnceledi

Yüreğinizin yalnızlığında barınamaz olunca da dudaklarınızda yaşarsınız; bir oyalanma ve eğlence olur ses

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 33)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 33)
Zana Arslan, Çocukluğum'u inceledi.
18 May 00:19 · Kitabı okudu

Gorki'nin ilk okudğum romanı olmalı.
Yine Rus hayatı ve yine rus sefaleti. Rus yazarların dönemden etkilenip - gerek roman olsun gerek öykü olsun- inceden inceye kanımıza dönemi nakşetmeleri harika değil mi?

Önceki incelemelerin birinde de üzerinde durulmuş. Okurken aklıma ilk gelen şeker portakalı- zeze oldu. Sefalet- dayak- eziyet üçlüsü. Okunulması gereken basit anlatımlı kitaplardan biri olsa gerek.
Bir alıntı ile devam edip bitirmek istiyorum. Zaten bu alıntı tüm kitabı özetleyecektir kanımca.

"Daha sonraları anlamıştım ki, hüzünlü ve yoksul bir yaşam yaşayan Ruslar, dertlerini kendilerine eğlence yapmışlardı. Acılarıyla çocuklar gibi oynuyor ve hiçbir utanma duymuyorlardı."
Kulağa ne kadar tanıdık geliyor değil mi?