Neslişah Özbay, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman; birbirini severek evlenen, hayata bakış tarzları, kişilikleri farklı olan iki gencin anlaşamayarak ayrılmalarını ele alır.

Sonuçta iki genç birbirlerini tanımaya fırsat bulamadan dünya evine girerler, fakat kişiliklerinin çok farklı kutuplarda olması ve biraz da geçim derdinden dolayı birbirlerinden uzaklaşmak durumunda kalırlar.

Roman, üniversite öğrencisi olan Nihat ile Ömer’in vapurda giderlerken Ömer’in öndeki yerlerde oturun güzel bir genç kızı fark etmesiyle başlar. Vapur iskelede durduktan sonra Ömer kızı kaybetmemek için arkasından ilerlemeye başlar. Ömer tam kıza sesleneceği sırada yanında orta yaşlı bir bayanın olduğunu görür ve bu bayan Ömer’e seslenir. Kadın Ömer’lerin uzaktan akrabası olan Emine teyzedir. Emine teyze kızın adının Macide ve Balıkesir’deki bir akrabasının kızı olduğunu, musikiye duyduğu ilgiden dolayı buraya konservatuar okumaya getirdiğini söyler.

Macide Balıkesir’de okurken musikiye olan yeteneği ve ilgisi hocaları tarafından fark edilir. Bu sırada okula yeni gelen genç öğretmen Bedri Bey ile aralarında bir şey olduğuna dair dedikodu çıkar. Bu dedikodu onların arasında bir anda duygusal bir bağ kurar. Fakat Bedri öğretmen sene sonunda okuldan ayrılmak durumunda kalır ve İstanbul’a taşınır.

Ömer bir akşam Emine teyzesinin evine gider , herkesin morali bozuktur. Macide’nin babası vefat etmiş ve ev halkı bunu Macide’ye söylemiştir. Macide o akşam odasından hiç çıkmaz. Ömer’de kendi için hazırlanan odaya gider ve uykuya dalar. Ertesi gün Macide ve Ömer aynı zamanlarda kalkar evde başka kimse uyanık olmayınca birlikte kahvaltı yaparlar sonra Ömer Macide’yi okuluna bırakır akşamda gelip alacağını söyler.

Ömer akşam Macide’yi alır yürüyerek giderlerken Ömer hislerini Macide’ye açıklar. Macide’de aynı şekilde karşılık verir. O günden sonra her gün birlikte gezmeye başlarlar. Macide’nin babasının vefatıyla parada kesilince Macide’den rahatsız olmaya başlarlar ve bir akşam Macide’yi azarlarlar. Buna çok üzülen Macide o gece tüm bavulunu toplar ve evden çıkar fakat nereye gideceğini bilemez. Kötü bir şey olacağını hisseden Ömer ise Macide’nin evinin önünden gitmemiştir. Macide’yi alarak kendi evine giderler. O geceden sonra karı koca olarak yaşarlar fakat geçim sıkıntısı kısa zamanda baş gösterir.

Ertesi sabah postanedeki işine gider öğlen de Hafız efendi ile yemeğe çıkar Hafız efendi bir sıkıntısını Ömer’e anlatır . Kayınbiraderi hapse girer kefaret için kasadan iki yüz elli lirayı alıp kayınbiraderine verdiğini söyler. Tahliye edildiğinde parayı alıp tekrar yerine koyacağını söyler fakat mahkeme bir türlü olmaz. Rahatlamak için de Ömer’e anlatır.

Ömer akşam eve gittiğinde Nihat ve Profesör Hikmet adında ki iki arkadaşının onu beklediklerini görür. Macide ise bu iki adamdan hiç hoşlanmamıştır. Siyasetle alakalı yazılar yazan Nihat , veznedar Hafız efendiyi ihbar edeceğini söyleyerek ondan para istemeyi önerir fakat iyice geçim sıkıntısı yaşayan Ömer bunu kesinlikle reddeder.

Profesör Hikmet Ömer ile Macide’yi bi akşam sazlı sözlü bir eğlenceye davet eder. Eğlence sırasın Macide Bedri ile karşılaşır. Ablasının rahatsızlığından dolayı Bedri öğretmenliği bırakmış piyano çalmaktadır. Bedri ile Ömer ise uzun zamandır görüşmeyen iki arkadaştır. Bedri Macide’ye olan hislerini hala hissetse de asla belli etmez ve Ömer Sırf Macide’den dolayı sürekli maddi yardımda bulunur.

Ömer bir akşam eve geldiğinde Macide ile Bedri’yi baş başa otururken görünce yanlış anlar ve Bedri’ye hakaretler eder. Ömer sandalyeye oturarak ağlamaya başlar. Geçim sıkıntısından dolayı Hafız efendiyi tehdit ederek para almıştır sonra da pişman olarak bu parayı Nihat’a vermiştir. Ömer yaptığından utanarak hemen Bedri’nin evine gider ve özür diler Bedri Ömer’i affeder.

Yine bir akşam Ömer ve Macide eğlenceye davetlidir . Davette Bedri ile Profesör Hikmet ‘te vardır . Macide oldukça sıkılmıştır fakat Ömer’in kalkmaya hiç niyeti yoktur. Eski arkadaşı olan Ümit isimli bir kızla da oldukça samimi olur. Eğlence sonunda gazinoya gitmeye karar verirler, Ömer ise Macide’yi unutup Ümit’le takılmaktadır. Gazinoda iyice canı sıkılan Macide lavaboya gider o sırada Ömer’in arkadaşı olan İsmet Şerif içeri girer ve Macide’yi sıkıştırmaya çalışır. Macide adamı iterek oradan kaçar. İçeri girip yerine oturduğunda ise Profesör Hikmet tarafından tacize uğrar. Ömer olanları görmesine rağmen Profesöre olan borcundan dolayı sesini çıkaramaz ve Ümit’le ilgilenmeye devam eder.

Macide tüm bu olanlardan sonra Ömer’de dahil herkesten ve her şeyden tiksinmeye başlar. Ömer’e uzunca bir mektup yazar o anda Bedri içeri girer ve Ömer’in tutuklandığını söyler. O günden sonra Bedri ile Ömer’i ziyarete gitmeye başlar. Fakat hep susarlar.

Bir gün yine ziyarete gittiklerinde Macide’nin gitmesini Bedri ile konuşacağını söyler. Macide Bedri’yi dışarıda bekler. Ömer Bedri’ye tahliye olduğunu artık dışarı çıkabileceğini, yalnız hatalarını bildiğini ve Macide’yi daha fazla üzmek istemediğini söyler. Macide’yi Bedri’ye emanet eder dilerse Macide ile evlenebileceğini söyler. Bedri olanları Macide’ye anlatınca Macide sadece susar. Bedri evine taşınmasını söyler Macide bunu kabul eder Bedri’nin kız kardeşine bakacağını da söyler. İçinde garip bir hisle yanında Bedri yürümeye başlarlar.

Balıkesir’den başlayıp İstanbul’da son bulan bir aşk macerası anlatılır. Bu serüvenlerde üç temel şahıs vardır: Macide, Ömer ve Bedri. Macide ve Ömer birbirlerini iyice tanımadan evlenirler. Oysa ikisi ayrı dünyaların insanlarıdır, kişililikleri birbirinin tam aksi yönünde olan insanlardır güzel roman doyumluk yazarın keyifle okuyacağınız icimizde ki Şeytan keyifle okumanızı dilerim. :)

Biliniz ki, dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs, aranızda bir övünme, mal ve evlatta bir çokluk yarışından ibarettir

Hacı Osman Telli, Siddhartha'yı inceledi.
15 Mar 15:02 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Siddhartha isimli kahramanımızla başlayan bir uzak doğu inancı ve öğretileri serüvenidir kitabımızın konusu , önce evden ayrılmasıyla başlar yolculuğu Siddhartha'nın ,yanında yakın arkadaşı Govinda ile Samana olarak yaşar bir müddet , ormanlarda mülksüz olarak barınırlar , geçimlerini dilenerek sağlarlar , sonra sıkılır ya da eksik bir şeyler vardır kafasında , devam eder yolculuğuna , bu arada Govinda ile yolları ayrılmıştır , Kamala ile karşılaşır , burada da sevişme sanatını , zevki sefayı dünya malını , ticareti ve parayı , kumarı , eğlence gecelerini , ziyafet sofralarını deneyimler , hatta bu yaşantısından vazgeçerken Kamala isimli kadından bir çocuk sahibi olacağından habersizdir , en sonunda bir kayıkçının yanında bulur kendini yaşlanmış olarak , kayıkçılık yapmak istediğini ve onunla yaşayabileceğini söyler , kitabın sonunu anlatmayayım , işte böyle hayat felsefesi ve öğretileri ile ilgili bir kitapla baş başayız.

Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
14 Mar 20:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Serçe İle Kız
Küçük bir misafir gibi her gece
Ufuktan koparak bir nazlı serçe
Girerdi Zeyneb'in penceresinden.

Ne şirin geceler geçerdi yalnız!
Her gün uykusundan uyanırdı kız
Başında çınlayan kuşun sesinden.

Serçe, yüreğinde gizli bir sızı
Bulurdu avutmak için genç kızı
Her sabah yeni bir neşe, eğlence.

Bir kıştı Zeyneb'in sarardı rengi
Serçenin kalmadı eski ahengi
Sevdiği aşıktı başka bir gence.

Kıza günden güne zehroldu derdi
Yine kuş açılan camdan girerdi
Irmakta gece buz tutarken sular.

Bir gece kalmıştı biçare karda;
O sabah gelenler kuşu dışarda,
Zeynebi yatakta cansız buldular.

Han Duvarları, Faruk Nafiz Çamlıbel (Sayfa 238 - YKY)Han Duvarları, Faruk Nafiz Çamlıbel (Sayfa 238 - YKY)
Eseflal, bir alıntı ekledi.
14 Mar 17:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Aydınlanma'da Büyü/Otomatlar ve Fantazmagorya
Alman okültçü ve Hürmason Johann Georg Schröpfer (1730-1774), Leipzig'te işlettiği kafede eğlence amaçlı seanslar düzenliyordu.Şovunda büyülü fenerle duman bulutlarına hayalet imgeleri yansıtıyordu. Sonunda kendi projeksiyonları nedeniyle çıldırdı ve kendini dirilteceğini iddia ederek intihar etti (diriltemedi!).

Okült, Cadılık ve Büyü, Christopher Dell (Sayfa 304)Okült, Cadılık ve Büyü, Christopher Dell (Sayfa 304)
Melek yeter, Bilinmeyen Osmanlı'ı inceledi.
13 Mar 23:43 · Kitabı okudu · 32 günde · Puan vermedi

Bilinmeyen Osmanli diye başlayan ancak bildiklerimizden öteye gitmeyen bir kitap. Yer yer alıntılara yer verip kanitlama girişiminde bulunsa da yazar öznellikten kopamamış, her paragrafın sonunda Osmanli hakkinda olaki yanlış birsey düşünürüz korkusuyla övgüler yağdırmış..
Önemli tarihsel olaylarin detayina ineceğine, padisahlara atilan iftiralari def etmeyi daha önemli bulmuş. Onlarin içki içmediği, eglence hayatina düşkün olmadığı, bazılarının deli diye anılması..bunlar artik tarihsel özelliğini kaybetmiştir bence. Bunun yerine Osmanlinin o dönemde yaptığı savaşların önemine o günden bugüne nasil gelindiğine övgülerle değil araştırma incelemelerle değinebilirdi.
Kitabin hic mi güzel yani yok . Kronolojik açıdan ne ne zaman olmus ,önce kim padisah olmuş ezberlemek zor olduğundan kitabi okuyunca o siralama beyninize yer ediyor..bu kadar.

Siyah, bir alıntı ekledi.
13 Mar 22:07 · Kitabı okuyor

Yaşam dolaysız, iş az, eğlence çalışmaktan hemen sonra geliyor.

Fahrenheit 451, Ray BradburyFahrenheit 451, Ray Bradbury
Esra Özkan, bir alıntı ekledi.
13 Mar 17:03 · Kitabı okuyor

Biz okurlar,sadece eğlence amaçlı olsa bile,arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz.Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu,bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.Bir meslektaşımızla salonda otururken odadan şöyle bir çıkar ve döndüğümüzde onu kitaplarımızı koklarken buluruz..

Kağıt Ev, Carlos Maria Dominguez (Sayfa 22 - Jaguar)Kağıt Ev, Carlos Maria Dominguez (Sayfa 22 - Jaguar)