Evrim Üzerine
Evrim Teorisi genellikle en çok Müslümanlar tarafından tepki görüyor sanılır fakat aslında bu doğru değil. Özellikle Hıristiyan ülkelerde de aynı çoğunlukta karşıtı vardır; çünkü Evrim Teorisi Hıristiyanlığa, İslam'a olduğundan daha aykırıdır; zira bir Hıristiyan için inandığı Tanrı'nın yani İsa'nın bir hayvandan evrimleşmiş olmasını kabul etmek mümkün değildir.

Amine U., bir alıntı ekledi.
19 Mar 22:15 · Kitabı okuyor

Freud'a göre insanlık tarihinde, insan egosuna yönelik üç ayrı şok olmuştur:
1. Evrenin merkezinde olmadığımız
2. Evrim teorisi
3. Farkında olmadığımız bilinçaltı güçler tarafından kontrol edilmemiz

Suç Ve Beyin, Sultan TarlacıSuç Ve Beyin, Sultan Tarlacı
Okan ÇELİK, bir alıntı ekledi.
18 Mar 15:51 · Kitabı okuyor

"evrim teorisi bir ilim midir, bir inanç sistemi mi? Bu haliyle evrim teorisi bir inanç sistemidir. Çünkü delillere değil, kabullere dayanmaktadır.

(İngiliz biyologu _ evrimci)
MAT HEWS

Öğretmenin Not Defteri 2, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 9)Öğretmenin Not Defteri 2, Vehbi Vakkasoğlu (Sayfa 9)
Samet Ö., bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamın evrimi!
Biyoloji hakkında bir parça bile bilgisi olanlar bilir ki, belirli bir biyotopun dışında, yani çevre ve bu çevre içinde görülen tüm türlerden oluşan bir üst birim olmaksızın, hiçbir organizma yaşayamaz. Şimdiye kadar araştırılmış tüm evrende böyledir bu. Yaşam ya devasa bir biçimsel çeşitlilik yaratır ya da hiç ortaya çıkmaz. Dolayısıyla da karadaki bitkiler, başka simetrik, omurgasız organizmalar ve saire gelişmedikçe, böcekler ortaya çıkamazdı. Size genel evrim teorisi hakkında bir sunuş yapmak istemiyorum, sanırım bunun imkânsız olduğuna dair size güvence vermem yeterli olacaktır. Burada ne zehirli sinekler, ne de derikanatlılar ya da örümcekler gibi başka eklembacaklılar yoktur. Ayrıca bunlarla akraba biçimler de yoktur.”

Yenilmez, Stanislaw LemYenilmez, Stanislaw Lem
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
12 Mar 17:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Modern Evrim Teorisi, tüm canlıların tek bir ortak atadan evrimleştiğini söylüyor. Ortaya çıkan her yeni tür, nesiller boyunca süren dönüşümler neticesinde daha fazla türün doğumuna olanak tanıdı. Evrim aslında bir ağacın dallarından ziyade(ki buna Hayat Ağacı da deniyor) karmaşık bir örümcek ağına benzetilebilir.

Popular Science Türkiye - Sayı 70, Kolektif (Sayfa 70)Popular Science Türkiye - Sayı 70, Kolektif (Sayfa 70)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
12 Mar 13:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çürütülemediği ve her geçen gün yeni bulgularla desteklenip daha da güçlendiği takdirde artık eldeki bu hipotezler teoriye dönüşmüş oluyor. Öyleyse bir gün Evrim Teorisi'nin yanlış olduğu sonucuna varabilir miyiz? Hem 'Evet' hem 'Hayır'. Evet; her teori çürütülebilir. Ama uzun yıllar boyunca binlerce farklı bulguyla güçlenmiş, gelişmiş, hala gelişmeye devam eden bir teorinin çürütülebilmesi çok zor. Öyle zor ki bu, doğanın bazı yasalarının bir anda değişmesi gibi şaşırtıcı bir şey olurdu. Dolayısıyla evrim söz konusu olduğunda yanıtımız; Hayır, çürütülebilmesi neredeyse imkansız. Yine de bu öyle kapsamlı ve geniş ölçekli bir teori ki bazı bölümleri yeni bilimsel bulgularla çürütülebilir. Ama böyle bir şey gerçekleşse bile bu yeni bilimsel bulguların ışığında teori üzerinde bazı düzeltmeler yapılır ve yanlış kısımları doğru olanla değiştirilince biraz daha güçlenmiş olur.

Popular Science Türkiye - Sayı 70, Kolektif (Sayfa 67)Popular Science Türkiye - Sayı 70, Kolektif (Sayfa 67)

Evrim ve Teorisi
Adında “teori” sözcüğünün geçmesi, bizleri kimi zaman yanıltıcı çıkarımlara götürebiliyor. Oysa bilimsel teoriler, var
olduğu bilinen bir şeyin neden ve nasıl olduğunu açıklamak üzere yaratılmış, sağlam verilere ve kanıt niteliği taşıyan bulgulara dayalı, güçlü, ayakları yere basan açıklamalardır. Diğer bir deyişle; teori olması “asılsız” ya da “ispatlanmamış” olduğu anlamına gelmiyor. Aksine, zaten var olduğu bilinen bir durumun açıklanabilmesi için geliştiriliyorlar. Tıpkı Newton ve Einstein’in yerçekimini açıklamak için öne sürdükleri kuramlar gibi Evrim Teorisi de doğada gözlemlenen bu dönüşümün neden ve nasıl gerçekleştiğini anlamamız için sunuldu.

Repentless, Gaia Teorisi'yi inceledi.
27 Şub 04:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir solukta okunacak kadar sürükleyici bir gerilim/bilimkurgu. Yazarın diğer kitaplarından farklı bir atmosfer. Ozellikle evrim-seri katil teorisi oldukca ilgi cekici.

Umutcan Kebçeler, bir alıntı ekledi.
25 Şub 17:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Benim için bu dünya her zaman büyülü bir dünya oldu, ben daha küçükken de bu böyleydi, Oslo'nun sokaklarında Portakal Kız'ı aramaya başlamadan çok önce. Bu duyguyu basit kelimelerle anlatmak çok zor, bu dünyayı tabiat kanunları, evrim teorisi, atomlar, DNA molekülleri, biyokimya ve sinir hücreleriyle ilgili tüm bu modern tantanalar olmadan önce hayal et-evet, hatta bu yerküre daha dönmeden, daha uzayda bir "gezegene" indirgenmeden ve daha gururlu insan vücudu; kalp, akciğer, böbrekler, karaciğer, beyin, kan dolaşımı, kaslar, mide ve bağırsaklara bölünmeden. İnsanın bir insan olduğu, yani tam ve gururlu bir insan olduğu zamanlardan bahsediyorum, daha fazla veya daha az değil. O zaman dünya sadece kıvılcım saçan bir maceraydı.

Portakal Kız, Jostein Gaarder (Sayfa 113)Portakal Kız, Jostein Gaarder (Sayfa 113)
Ahmet Can Tutar, Su Adamı'ı inceledi.
 25 Şub 00:05 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

İlk olarak kitabı çok beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim ki 10 puan vermemden de anlaşılıyordur.Kitap sade ve akıcı bir dil kullanılarak yazılmış ve güzel bir kurgu ve olay örgüsüne sahip. Kitapta Dr. Salvator’un üzerinde deneylerle geliştirdiği su adamı İthiandr’ın hayatının bir kısmını okuyoruz. İthiandr su altında yaşayan okyanus ve denizleri evi bilmiş bir su adamı. Burada yunus dostları ile eğleniyor, kendine yeni alanlar oluşturuyor, karaya vuran veya avcılar tarafından yakalanan balıkları kurtarıyor. Sadece balıkları değil insanlarıda kurtarıyor. Kitapta insanlar İthiandr’ı deniz şeytanı olarak adlandırmış ve ondan oldukça korkuyorlar.Fakat Zurita adında bir inci avcısının aç gözlülüğü bu korkuya baskın gelip İthiandr’ı yakalamaya girişiyor ve olaylar burada başlıyor. Ayrıca İthiandr’a, İthiandr’ın baba dediği Dr. Salvator tarafından sadece işine yarayacak bilgiler anlatılmış. Bu yüzden deniz ve okyanus dışında bir çocuktan fazla şey bilmiyor. Kitapta yeni duygularla, kelimelerle, insanlarla ve kötülüklerle karşılaşıyor. Kitapta Dr. Salvator’a hayran kaldığımı söyleyebilirim. Çok zeki bir adam ve çok soğukkanlı.En zor durumda bile kendisini değilde İthiandr’ı düşünebilen birisi.Demekki İthiandr boşuna baba demiyormuş. Kitap genel olarak bize dinin ve toplumsal baskının insanlar üzerinde nelere sebep olduğu, onları nasıl davranışlara sürüklediği ve bilimin neleri başarabileceğini aynı zamanda okyanusların dünyadaki en büyük hazine olduğu anlatıyor. Ayrıca evrim teorisi ile ilgili bazı şeyleride öğreniyorsunuz. Okuduğum en iyi bilimkurgu kitaplarından birisiydi, kesinlikle herkese tavsiye ederim.