• "Tüm canlar tek bir kaynaktan gelir"
  "Evrim teorisi değil mi?"
 • İlk bakışta, muazzam sayıda rastlantılar içinde kaybolmuşuz gibi görünür/ Ama bu şaşkınlık yalnızca görünüştedir/ Okyanusun üstündeki dalgalar gibi, varlığın içinde ve dışında sürekli olarak parıldayan rastlantısal olgular, rastlantısal değil zorunlu olan çok daha derin bir süreci açığa vururlar/ Belli bir noktada, bu zorunluluk kendisini rastlantı olarak açığa vurur/ Zorunluluk ve rastlantının bu diyalektik birliği düşüncesi tuhaf görünebilir, ama bilim ve toplumun en çeşitli alanlarındaki bir dizi gözlemle çarpıcı biçimde kanıtlanmıştır/ Evrim teorisindeki doğal seleksiyon mekanizması en iyi bilinen örnektir/ Ve daha birçok başkası da vardır/ Son birkaç yıldır, kaos ve karmaşıklık teorisi alanında birçok buluş yapılmıştır, bu buluşlar bilhassa “kaostan düzenin çıkmasını” ele alırlar/ Yüz elli yıl önce Hegel’in üzerinde titizlikle çalıştığı konu da tastamam budur.
 • Darwinci evrim teorisi, tüm doğal bilimlerde uygulanan aynı sıkı deneysel delil standartları uyarınca birçok kritik sınamayı geçmiş sağlamca tesis edilmiş bir teoridir.
 • "Bir eylem Tanrılar onu istediği için mi ahlakidir yoksa ahlaki olduğu için mi Tanrılar sever?" diye sordu Sokrates. Kitap da aslında bu soruyu tekrar tekrar sorup cevaplıyor ve bizim de cevaplamamizi istiyor.

  Yazar mesleği gereği uzun yıllar maymunların davranışlarını gozlemlemis. Maymunlarda da bizde olduğu gibi yardımseverlik, empati, geleceği düşünme ve plan yapma, sakat veya artık gruba yararı dokunmayan bireye yardım etme gibi daha da listeyi uzatabilecegimiz bir sürü davranışin olduğunu yazar örneklerle ortaya koyuyor. Mesela benim aklımda kalanlardan: Bir grup fil, kör olmuş bir file her türlü yardımı yaparak onu bir an yalnız birakmiyorlar ve kör fil de uzun yıllar yaşıyor. 30 yaşındaki maymun Dorothy öldüğünde maymunların kafesinde büyük bir sessizlik oluyor tüm maymunlar toplanıyor adeta bir cenaz töreni havası hakim oluyor. İki maymuna ödül karşılığında bir şeyler yaptiriyorlar. Başta ikisine de aynı ödül veriliyor. Sonra birisine üzüm birisine salatalık veriliyor (başta salatalık veriliyordu ikisine de). Salatalık alan maymun isyan ediyor ancak daha şaşırtıcı olan ise üzüm alan maymun da üzümü reddediyor. Diğer Maymunu işaret ederek onun da üzüm almasını işaret ediyor.

  "Din güzel ahlaktır." deriz. Din olmasa ahlak olmazdı falan deriz. Yazarın sözleriyle cevaplarsak: "Biz insanlar, küçük çeteler halinde savanlarda dolaşırken de epey ahlakliydik. Ancak toplum ölçeği büyümeye, karsiliklik ve itibar kuralları islememeye başlayınca ahlak koyan bir Tanrı gerekli oldu." Ve de din. Yine yazarın sözleriyle: " İyilik yapmak için pek çok sebep var, din bunlardan yalnızca bir tanesi."

  Yazar kendisi de bir ateist olmasına karşın 'neo-ateist' dediği bir grup ateisti yer yer çokça eleştiriyor. Bu neo-ateistler fanatik bir taraftar grubu gibi dine saldırmaktan kendilerini alikoyamayan, dinlerin yok olduğu zaman dünyanın guzel olacağını düşünen insanlar. Yazar, bu kişileri din ile ilgili oldukları zamanlardaki dinin kendilerinde doldurduğu boşlukları bu sefer de sert ateist soylemlerle doldurmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

  İnsanlar gariptir evrim teorisine şiddetle karşı çıkarlar ancak bing bang teorisine, görelilik kuramina, newton'un kuramina ve diğer nice kurama (teoriye) karsi çıkmaz; kolaylıkla kabul ederler. Evrim teorisi diyince direkt akıllarına 'biz maymundan mi geldik, iyyy!' gibi bir ifade canlanıyor. Ancak bu ve bunun benzeri hayvan davranışlarını inceleyen kitaplari okuyun, maymunlarla ortak bir atadan gelmë fikri hiç de tiksindirici gelmeyecektir. Ne kadar farklı yanlarımız olsa da okudukça anlıyoruz ki farklı yanlarımız kadar aslında benzer yanlarimiz da var; adeta bir kökten çıkmış ağacın farkli dalları gibiyiz.

  Son olarak yazar kitapta sıklıkla Ressam Bosch'un Bahçe tablosu hakkında düşüncelerine yer vermiş. Tablonun farklı kısımları görüyoruz kitap boyunca. Ben de merak ettim ve tablo hakkında onedio'da bir paylaşıma denk geldim; linkini aşağıya bıraktım.

  https://www.google.com.tr/...com/amp-haber/653994

  Keyifli okumalar..
 • Kitap oldukça güzel ve açık bir dille bir Müslüman’ın evrimci olup olamayacağını delilleriyle birlikte açıklıyor. Bu yönde kafasında soru işareti olanların kesinlikle okumasını tavsiye edeceğim bir kitap. Kitabı okumayı düşünenlere tek bir önerim Caner hocanın Evrim Teorisi Felsefe ve Tanrı isimli kitabı bu kitabın barındırdıklarının büyük bir çoğunluğunu barındırmakta onu okuyarak daha geniş konulara hakim olabilirsiniz..
 • Kitap üç temel bölümden oluşuyor.

  Darwin'den önce dini anlayış, özellikle yaratilisci/ tasarımcı anlayış ağırlıkla ele alınıyor. Çünku Darwin'den önce yani Evrim Kurami'ndan önce bilimdeki her buluş ve ilerleme akıllı tasarımın yeni bir mucizesi ve de kanıtı olarak görülüyormus.

  Darwin'den sonraki dönemde ise bilimin nereye evrildigi, bilimin kazandığı yeni bakış acıları ve tabiki yaratilisci/tasarımcı anlayışın durumu mercek altına alınıyor. Artık her kesfin veya ilerlemenin akıllı tasarımın bir kanıtı veya ürünü olduğuna Darwin'den önceki dünyadaki kadar kesinkes bakilamiyor; en koyu tasarımcının bile kafasında şüphelere neden oluyor. Bu şüphe nedeniyle insanlar ya düşünmeyi bırakıp köşelerine eski inanç şekillerine dönüyorlar ya tanrı ve inanç anlayislarinda revizyona gidiyorlar ya da tanri ve inançlarını terkediyorlar. Bu konu hakkında yazarin kitapta bir alintisi vardi: "İnsanlar Tanrınin anlamını terkediyorlar ancak Tanrı kelimesini terkedemiyorlar" diye.

  Son bölümde ise Darwin'den sonra ve önce ahlak anlayışı karşılaştırmalı olarak veriliyor.

  Evrim teorisini enine-boyuna öğrenmek icin okunacak bir kitap değil. Tabiki evrim teorisinin mevcut kanitlarina vb deginiyor. Ancak kitap daha çok Evrim teorisinin Tanrı, insanin yaşam anlayışı ve ahlak yapımıza etkilerini irdeliyor. Zaten kitabın isminden belli. Bu açıdan daha çok felsefe kategorisinde degerlendirilebilecek bir eser.

  Kitabı, Caner taslaman'in Evrim Teorisi Felsefe Ve Tanrı kitabına benzettim. Aynı/benzer konuları farklı hatta zıt bakış acıları ile ele almışlar.

  Keyifli okumalar...
 • Kuşkusuz Darwin, bu devasa bilimsel adımı atmakla bir başlangıç yapmıştır. Evrim teorisi, diğer pek çok bilimsel teori gibi, yeni buluşlarla gelişmekte, bazı yönleri ise, ilk olmanın eksiklerini ve yanlışlarını içermektedir. Ama bütün bunlar, dinlerin ya da inançların değil, bilimin tartışması gereken konulardır.