• Bazıları ne fakir, düşünsenize sadece paraları var
 • Bu ülkelerin halkları, zengin olmayı düşleyerek fakir yaşamayı öğrendiler.
 • ... Aman zevklerine sıkı sarıl;sakın başka hülyalar kurma! İçindeki ikinci “ben”i sakın öğrenme. Olmadık şeyi gözünde küçültür;seni müflis ve fakir biri durumuna düşürür...
 • "... aşk yanında durursa, en fakir virane bile sıcaklık, hayat ve renkle ışıldar. "
 • İNCİ
  İnci, John Steinbeck’in en uzun öykülerinden biri. sade bir anlatımla, insanların açgözlülüklerini, dolandırıcılıklarını ve maddiyata verdiklerin önemin, insanlığın bile üzerinde olduğunu bize gösteren, eşsiz eserlerden biri.
  İnci John Steinbeck
  Fareler ve İnsanlar adlı eserini okuduysanız John Steinbeck’in zaten ne demek istediğimi çoktan anlamışsınızdır. Hatta bu yazıyı okumadan önce İnci’yi çoktan okumuş bile olabilirsiniz. Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Tomris Uyar’ın sunuş yazısında belirttiği gibi, “İnsanoğlunun umudunun, var olma direncinin seyreldiği bir tarih anında olanca görkemiyle gerçek umudun türküsünü söylemiştir. Tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun.” Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir. Bir Meksika halk hikâyesinden esinlenmiş İnci, bir zamanlar İspanya Kralı’na büyük zenginlikler getiren bir koyda yaşayan fakir bir inci avcısının, Kino’nun ve ailesinin hikâyesini anlatır. Kino’nun çocuğunu kurtarmak umuduyla daldığı denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci, yalnızca umut değil yıkım da getirecektir. İncinin özü insanların özüne; Kino’nun kulaklarında çınlayan ve kasabaya yayılan İncinin Türküsü, ailenin, kötülüğün, umudun ve düşmanlığın türküsüne karışacaktır. Steinbeck, Kino’nun derinliklerden söküp çıkardığı inci ile içinde yaşadığımız dünyaya ve insanın dramına ışık tutuyor. Keyifli okumalar. Bol kitaplı günleriniz olsun...
  İNCİ
  John Steinbeck
  Sel Yayıncılık
 • SUÇ VE CEZA
  Suç ve ceza,beni ben yapan kitapların en başında yer alır.Her kötü insanda bir iyilik, her iyi insanda da bir kötülük vardır, bu sözün ne anlama geldiğini apaçık anlayacağınız bir eser.
  Suç ve Ceza Dostoyevski bu eseri okumamak,kitap okurları için büyük eksiklik olur.Bu eksikliğin giderilmesi için ilk yapmanız gereken suç ve ceza'yı alıp bir an önce okumak olmalı. "Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır." "Bence, gerçekten büyük insanlar, dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.""Fakat bir kadın hem zeki hem de kıskanç olursa, iki kadın haline gelir ve bu bir felakettir işte" Bu muhteşem kitaptan altını cizdigim,bir dolu cümleden birkaçı bunlar. Yazarımız şuan hayatta değil fakat hayatta olsaydı çok merak ettiğim bir soruyu sormak isterdim;yaşamadığın bir şeyi nasıl bu kadar muazzam bir şekilde anlatabildin?
  Raskolnikov ile birliktae aynı duyguları, aynı bunalımları yaşadım. Ruh tasvirleri o kadar detaylıydı ki etkilenmemek elde değil.Romanın kahramanı Rodion Romanovich Raskolnikov 'un psikolojik buhranlarına, topluma bir türlü uyum sağlamak istemeyişine, sivri diline ve parlak zekasına tanık oluyorsunuz. Dostoyevski, kahramanımızın hayata bakış açısını, teorilerini, toplumsal ahlakı sorgulanmasını, ailesini ve aile ilişkilerini, dostlarını, düşmanlarını, tüm bunlarla olan ilişkilerini inceliyor ve muhteşem betimlemelerle sizlere de yaşatıyor. Dostoyevski öyle bir karakter yaratmış ki adam katil olmasına rağmen sempati duymayan yoktur sanırım Raskolnikov' a. Suç olgusuna farklı bir perspektiften bakabilmeyi mümkün kılıyor bu da. Hikayedeki anlatım o kadar ayrıntılı ve gerçekçi ki sanki Dostoyevski kendisi yaşayıp da yazmış. Kitap okuyorum, diyen herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir klasik. Kitap sevdalısı tüm okurların,bu kitabı okumamaları durumunda bir okuyucu olarak büyük bir eksiklik içerisinde olacaklarına inanıyorum.
  Fakir bir genç olan Raskolnikov, başarılı olmasına rağmen hukuk fakültesini maddi sebeplerden ötürü yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Paranın, parayla ne yapılacağını bilmeyen, insanlık ailesine parazit olan aşağılık insanların elinde iken, toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayabileceklerin para sıkıntısı çekmesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşünmektedir. Bu yanlışlığı düzeltmek üzere yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi,ve onun kız kardeşini görgü tanığı bırakmamak için öldürür. Kimsenin kendisini görmediğini ve geride çok büyük bir olasılıkla bir iz kalmadığını bildiği halde, bazı tesadüflerin sonucunda Raskolnikov müthiş bir tedirginlik içine düşer. İnsanlığını, masumiyetini yitirmiştir. Temiz kalpli Sonya'ya suçunu itiraf eden Raskolnikov, polise de teslim olur ve cezasını çekmek üzere Sibirya'ya gider. İyi okumalar...
  SUÇ VE CEZA
  Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
 • Fareler ve insanlar
  Kitaptan çok beğendiğim bir kaç cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum;
  İnsanın yanında biri olmazsa delirir. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında olsun."Sana bir şey diyeyim mi? İnsan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır."
  “İnsan olmak kolay değildir, hele ki ‘insanca’ yaşanabilecek bir toplum düzeni yoksa!”
  John steinbeck bu kitabında, sevimli,aptal yol arkadaşı Lennie'nin hayatını anlatmış.Akıcı sizi sıkmayan bir dil kullanmış.Bir solukta okuyabileceğiniz harika bir kitap.Zencilerin yaşadığı ikinci sınıf muameleyi,zengin fakir uçurumunu ve parasızlığı çok güzel bir olay örgüsüyle anlatmış.Hepimiz hayaller kurarız ve ulaşmak için çabalarız bazen ulaşırız bazen de hüsrana uğrarız.İşte yazarımız hayallerinin peşinde koşan iki yol arkadaşın çarpıcı hikayesiyle sizi sarmalıyor.Kitabın sonu beni çok incitti.Keyif alarak okuduğum güzel bir kitaptı.
  Kitap tanıtımı:
  Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small'un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında.
  Mutlaka okuyun derim.Keyifli okumalar...
  John steinbeck
  Fareler ve insanlar
  Sel yayıncılık
  Çeviri:Ayşe Ece