Aristo
Hayatın nihai değeri, sadece hayatta kalmak üzerine değil, farkındalık ve düşünce gücüne bağlıdır.

Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Zihin haline gelirsen bilincini yitirirsin; zihin uykudur, zihin gürültüdür, zihin mekanikliktir. Zihin olursan bilinç kaybedersin.
Öyleyse yapılması gereken tüm şey tekrar bilinçli olmak ve zihni kaybetmektir. Sisteminde bilgi olarak topladığın şeyleri çöpe atmak zorundasın. Seni uykuda tutan şey bilgidir; dolayısıyla bir insan ne kadar çok bilgiliyse o kadar çok uykudadır.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Sessizlik kişinin uyandığı yerdir ve gürültülü zihin ise kişinin uyuya kaldığı yerdir. Eğer zihnin gevezelik etmeye devam ederse uyuyorsun. Sessizce otururken zihin kaybolursa ve sen kuşların gevezeliklerini duyabilirsen ve içerde zihinsizsen; bir sessizlik... kuşun bu ıslığı, ötüşü ve zihinsizlik kafanda işliyor, tam sessizlik... o zaman farkındalık içinde yükselir. O dışardan gelmez, içinden yükselir, içinde gelişir. Aksi halde unutma: Uyuyorsun.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Özge Borak, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

...yaptığın her şeyi mantıklı hale sokuyorsun ama mantıklı olmak farkındalık değildir.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Özge Borak, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Ve sadece bu uyanışta kişi sonsuz mutluluğun ne olduğunu bilir. Beden zevki bilir, zihin hoşnutluğu bilir, kalp coşkuyu bilir ve dördüncüyse sonsuz mutluluğu bilir. Sonsuz mutluluk amaçtır ve farkındalık da ona doğru giden yoldur.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Özge Borak, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

Önsöz
Ruhsal gözler açılmadan —için tamamen ışıkla dolmadan, kim olduğunu, kendini görmeden— uyanık olduğunu düşünme. Bu insanın yaşadığı en büyük yanılsamadır.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
M.Yusuf Mert, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
 Dün 15:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Grıgory Petrov’un, Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli kitabını büyük bir keyifle okudum.Mustafa Kemal Atatürk’ün okullarda okutulmasını istediği bir eser.Bunu öğrenince bu kitabı okumayazorunluluğunu ve sorumluluğunu iliklerime kadar hissederekten alıp okuma karar verdim.Kitabı okuduktan sonra şimdiye kadar neden okumadığım(‼️) için kendimi suçlu hissettim.Sonra da okumak için geç kalsam dahi en azından okuma şerefine nail olmanın verdiği mutlulukla kendimi teselli ettim.
Neyse kitaba dönelim.Her aldığım kitabı bitirince, kitabın adıyla eser arasında mukayese yaparım.Yazar, bu kitaba bu başlığı neden koymuş?Kitabın ismi ile eser arasında bir bütünlük var mıdır? diye cevap aramaya başlarım.Bu eserin başlığı “Beyaz-Zambaklar-Ülkesinde” idi.En kolayı ülkenin cevabı idi.Çünkü kitapta baştan sona Finlandinya ve Finlandiya toplumu anlatılmıştı.Geriye “beyaz ve zambak” kelimeleri kalmıştı.Beyaz zambağın bir sıfatı olduğuna göre zambağın bir çeşiti olması gerekiyor idi.Ve de kanaatimce öyleydi.Zambak kelimesi esere en yakın anlamıyla söyleyecek olursak:
1)Zambağın Hıristiyanlıktaki önemi büyüktür. Özellikle beyaz zambak, iffet ve erdemi temsil etmektedir. Bu nedenle Hazreti Meryem’in çiçeği olarak bilinir.

2)Eserde ismi geçen Herkül’den yola çıkarak doğurganlık anlamı vardır.(eserdeki karşılığı üretim olarak düşüncek olursak).Herkül’ün hikayesine değinecek olursak:

“Efsaneye göre Zeus, gayri meşru çocuğu Herkül’ün tanrı olmasını ister. Bunun yollarından biri, karısı Hera’nın Herkül’ü emzirmesidir. Bunu başarmak için uyku tanrısına, Somnus’a gider. Somnus Hera’yı derin bir uykuya sokar. Zeus da emmesi için Herkül’ü Hera’nın koynuna bırakır.
Herkül o kadar güçlü emer ki, sütler taşar ve cennetten akar. Samanyolu’nu meydana getirir. Yeryüzüne düşen birkaç damla ile de zambak vadileri yaratılır.”

Kısacası Beyaz Zambaklar Ülkesinde=Geçmişine ve Geleceğine Sahip Çıkan Ahlaklı ve Üretken Finlandiya’dır diyebilirim.Bir sürü kavram sığdırabiliriz.
Yazar yaşamış olduğu ülkede görmüş olduğu şeyleri kaleme alarak bir toplumun nasıl gerilediği ve ilerlediğiyle ilgili bilgiler vermiştir.Finlandiya’nın aydınlık geleceğe kavuşmasında en önemli katkıyı sağlayan Sinellman’ın bir toplum inşa etmek için göstermiş olduğu azami gayretleri anlatır.Geçmişine küsen, pısırık, tembel,sorgulamayan, öğrenilmiş çaresizlik içinde kalan ve bunalan, tüketen bir toplum olan ülkesini adeta kendisiyle barışık bireyler, üreten, ürettikçe düşünen,sorgulayan ve kendi değerleriyle ülkesini çağdaş uygarlık düzeyine ulaştıran bir toplum haline getiriyor.Sinellman’ın ısrarla üzerinde durduğu en önemli dinamikler:
1)Özgüven (kendi olmak,birey olarak olarak kendini gerçekleştirme ve gücünün farkında olan sağlam ruhlu birey)
2)Mazi Şuuru (Geçmişe bakıp geleceği inşa etme süreci - şuurlu toplum-kültürüne sahip çıkan bireyle topluluğu
3)Aile (ne ekersen onu biçersin sözünün karşılığı olan bir model kapsamında örnek ve idel bir aile yaşantısı),
4)Eğitim(okuyan,düşünen,üreten ve sorgulayan bir kitle ve buna bağlı hedefler-ideal toplum düzeyi)
5)Aydınlar (Kelimenin içeriğini dolduran farkındalık seviyesi azami olan ve halkıyla ve kendiyle mutlu olabilen bilinçli ve çoşkulu kalem sahipleri)
6)Devlet (Sosyal Devlet Anlayışı - vatandaşın her daim yanında olduğunu ve sen varsan ben varım anlayışı içerisindeki ideal ve realist mutlu bir tablo)
7)İnanç (Kendine,',ailesine, dinine,ülkesine inanç bütünlüğü)
gibi gelişmişlik düzeyini gösteren konulardır.
Okumak isteyenlere şiddetle değil güzellikle tavsiyemdir:)

eloy chaperon, Küçük Prens'i inceledi.
Dün 12:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yetişkin insanların alelen sergiledikleri his kıtlıklarına girift bir eleştiri. Farkındalık kavramının kafasını içtenlikle okşamış olan bir içerik.okuyunuz.

Arkadaşlar çok guzel hikayelerle desteklenmis ve bizlere farkındalık kazandırabilecek bir kitap .Psikolojik danışman adaylarinin zaten Yalom'un butun kitaplarini okumasi lazim cunku her kitabında bizlerin ilerde kullanacagimiz tedavi yaklasim ve yontemlerini cok guzel anlatmiş.
Kesinlikle Okumanizi tavsiye ederim.

Sümeyra Aydın, bir alıntı ekledi.
17 Mar 19:26 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir şey gün boyunca tamamlanmadıysa, geceleyin rüyasını göreceksin çünkü zihin her şeyi bitirme eğilimine sahiptir. Bittiği an zihin onun ağırlığından kurtulur. Bitirilmediği sürece zihin tekrar ve tekrar ona dönmeye mahkûmdur.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho