Mustafa, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Frenkler de okuyor. Bu gibi eserlerin garpta bir tanesinin yüzlerce türlü basılmış tercümeleri vardır. Avam da okur, havas da okur velâkin sen okumazsın, mazursun da. Mekteplerinizde böyle şey kalmadı. Bir İngiliz kızına Sadi’yi sorsan bilir, sen Şarklı olduğun halde bilmezsin. Kabahat sende mi, Sadi’de mi?

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 51)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 51)

Fakir bir ailede ve çevrede büyüyen Neriman adlı bir kızın Batı'ya ve zenginlere ait davranışlara,kültürlere ve eğlence anlayışına merakı ve özentisinden dolayı yaşadığı olayları anlatmaktadır.Gerçekte bolca gördüğümüz bir olay örgüsüne sahip.Günümüzde kullanılmayan kelimeler bolca geçmekte.Sözlüğünüz yanınızda olsun...

Mutlu, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · İnceledi

Garp sanatı, Şark sanatından ilhamlar alsa çok iyi eder. Herhangi bir Şark sanatı değil, yakınlığı ve mükemmeliyeti itibariyle bu vazifeye en elverişli olan Türk musikisidir. Türklerin mahsulünü vermiş, birçok şaheserleri mevcut, tam bir sanatları vardır.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
Büşra A., bir alıntı ekledi.
11 saat önce

"Fakat uyuyamadı. Hep dalıp dalıp uyanıyordu. Ara sıra, uykusu derinleştiği halde, yattığı yerden fersahlarca uzak bir yere gitmiş de iki dakikada geriye dönmüş gibi, baş döndürücü bir sürat hissiyle gözlerini açıyor ve küçük seslere dikkat ediyordu."

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 17 - Ötüken - İstanbul - Mart 2017)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 17 - Ötüken - İstanbul - Mart 2017)
°°Çetin°°, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ağlamak, katıla katıla ağlamak, ağladıkça sarhoş olarak ve kendini kaybederek ve hıçkırarak ve hıçkırıklarının sesini duyarak ve katılarak ve katıldıkça kendini toplayarak ve kendini topladıkça yeniden katılarak ağlamak.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
°°Çetin°°, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşılarındakinin yerine koysalar, tam onun gibi -fakat hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
Ümit Ayaz, Fatih Harbiye'yi inceledi.
26 May 03:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fatih-Harbiye tramvayına binerken neriman, şinasinin şüphesiyle başlıyor herşey. Şinasi şark'ın sembolu Macit ise Garp'ın Neriman ise arada kalanlardan. Peyami Safa bunlarin arasindaki iliskiden toplumsal olayları, batıyı teknik manadan mi yoksa kultureden manadan ele almaliyiz ile ilgili gorusleri bir tartisma ortamı oluşturuyor ve sizi düşüncelere sevkediyor. Yazar'ın bir kitabinı okudukca digerine gecmek isteyeceksiniz..

Arzu Beyaz, bir alıntı ekledi.
25 May 23:40

" Istırabın verdiği uyanış zamanlarında, kendi kendini aldatmak, başkalarını kandırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar. "

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Ötüken Neşriyat)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Ötüken Neşriyat)
Gülnur Kapucu, bir alıntı ekledi.
 25 May 23:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşılarındakinin yerine koysalar tam onun gibi -hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak.

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 79)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 79)
Karya, bir alıntı ekledi.
25 May 21:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Istırabın verdiği uyanış zamanlarında, kendi kendini aldatmak, başkalarını kandırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar.

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 23 - Ötüken)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 23 - Ötüken)