Burcu, bir alıntı ekledi.
19 May 19:45 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Fakat benim duyduğum en aşağılayıcı şey, insanın yürekten inanarak yaptığı bir şeyi saklamak veya inkâr etmek zorunda kalması!

Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Burcu, bir alıntı ekledi.
19 May 19:00 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Peki niçin? Niçin her iki durumda da kızın doğasını daracık bir kalıba sıkıştırıp, böylesine katı bir çerçevenin içine hapsetmeye kalkıştım, diye kendi kendine sordu. Kadınları salt insani zenginlikleri içinde kavramanın, hep cinsiyetleri açısından bakmaktan, hep yarı şematize ederek görmekten kaçınmanın bu kadar zor olması ne tuhaftı. İnsan kadınları ister idealize etsin ister şeytanileştirsin, her durumda erkeğe bağlı değerlendirip basitleştiriyordu. Belki de kadına adeta bir sfenks karakteri yüklenmesinin temelinde büyük ölçüde, erkeğinkinden hiç de geri kalmayan eksiksiz insaniyetinin bu ağır basitleştirmeyle örtüşmemesi yatıyordu.

Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Burcu, bir alıntı ekledi.
19 May 18:40 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Benim onurum için başka insanların endişe etmeleri son derece nahoş ve ben buna alışık değilim. Ayrıca onur kırılgan bir şey olabilir, ama ben değilim!

Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Feniçka, Lou Andreas-Salomé (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kürşad Yavan, Feniçka'yı inceledi.
17 May 02:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Feminizmin el kitabı olabilir. Kadının toplum tarafından fark edilmesi ve erkeğin yapabileceği davranışları, aslında kadınların da yapabileceğini yumuşak bir şekilde anlatan kitap.

Ceylan Mumoğlu, Feniçka'yı inceledi.
 15 May 20:27 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kim əzabdan çəkinirsə, o, sevincdən qorxur.
----------------------------------------------------------
"Feneçka" Lu Salomedən oxuduğum ikinci kitab oldu.
Bu əsər alman dramaturqu Frank Vedekindlə yaşadığı, sonra Alban Berqin "Lulu" adlı operasının librettonun mövzusu olan həyat təcrübəsinə söykənir. "Feneçka" əsərində ənənəvi cinsiyyətlər arası münasibətləri vecinə almayan, İsçevrədə doktorluq oxumuş Moskvalı bir qadının başına gələnləri bir psixoloq dilindən nəql olunur.

'Nur, bir alıntı ekledi.
08 May 00:10 · Kitabı okudu

" Yaşamını aynı bir erkek gibi kendi düzenleyen ve kendi denetiminde tutan bir kadın da doğal olarak benzer durumlara, çelişkileri ve hevesle kapılacaktır; fakat farklı biçimlenmiş uzun bir kadınlık geçmişine sahip olduğundan daha fazla zorlanacaktır sadece. "

Feniçka, Lou Andreas-SaloméFeniçka, Lou Andreas-Salomé
'Nur, bir alıntı ekledi.
08 May 00:06 · Kitabı okudu

" Sonuçta siz kadınlar çok farklı hissediyorsunuz – daha duyarlı, daha derin. Bunları inanarak söylüyorum. Aslında siz kadınlar süreklilik ve tam aidiyet istiyorsunuz, inan bana..."

Feniçka, Lou Andreas-SaloméFeniçka, Lou Andreas-Salomé
'Nur, bir alıntı ekledi.
 07 May 23:55 · Kitabı okudu

" Hayır! Bunu kesinlikle bir yaşam amacı olarak hayal edemiyorum bir yuva, aile, ev kadınlığı, çocuklar, bu bana çok yabancı, çok, çok! Belki sadece şu anda böyle, belki sadece yaşamın bu kesitinde. Nereden bileyim? Belki ben böyle bir şey için hiç uygun değilim. Aşk ve evlilik aynı şey değil zaten. "

Feniçka, Lou Andreas-SaloméFeniçka, Lou Andreas-Salomé
'Nur, bir alıntı ekledi.
07 May 23:45 · Kitabı okudu

" Kaygısızca yaşamalıyım ya da hiç. Bu yüzden gizlilik benim doğama öylesine aykırı. "

Feniçka, Lou Andreas-SaloméFeniçka, Lou Andreas-Salomé
'Nur, bir alıntı ekledi.
07 May 13:35 · Kitabı okudu

" Karşınıza bir şey çıkıyor ve sizi teslim alıyor, siz de kendinizi bırakıyorsunuz, artık hesap kitap yapmıyorsunuz, hiçbir şeyden çekinmiyorsunuz ve artık yarım kalan bir şeyle yetinmiyorsunuz, hiç düşünmeden, hiç kuşkuya kapılmadan, hatta ayrımına varmadan alıyor ve veriyorsunuz; tehlikeye gülerek, kendinizi unutarak bakıyorsunuz; takatten kesilen bir akıl ve yoğunlaşan bir ruhla ilerliyorsunuz, ilerliyorsunuz... "

Feniçka, Lou Andreas-SaloméFeniçka, Lou Andreas-Salomé