Sevmek Için Mücadele Et !
Bir taş at. 
Bir taş daha at. 
Bir şiir ateşle. Bir yumruk yükselt. 
Sesini yükselt. 
Bir çocuk yetiştir. 
Bir maske tak. 
Duvara bir slogan yaz. 
Şehitleri an. 
Bir hayal kur. 
Bir barikat kur. 
Tarihine sahip çık. 
Sokaklara sahip çık. 
Bir slogan at. 
Bir kurşun at. 
Bir tohum ek. 
Bir ateş yak. 
Bir cam kır. 

Terle. 
Sahte belge düzenle. 
Bir bildiri bastır. 
Bir kanun kaçağını barındır. 
Bir yara sar. 
Bir dosta sevgi göster. 
Silahını temizle. 
Hakikati söyle. 
Bir miting düzenle. 
Arkanı kolla. 
Gökyüzüne bak. 
İz bırakma. 
İşçilerden öğren. 
Bir yoldaşa öğret. 
Bir hücreyi ziyaret et. 
Bir savaş esirini kurtar. 
FBI'ın gizli dosyalarını çal. 
Kendi kalbini çal. 
Parolayı aklında tut. 
Bir aynasızı silahsızlandır. 
Bir füzeyi çalışmaz hale getir. 
Bir fıkra anlat.

Bir plan yap. 
Bir ümit ışığı gör. 
İsmini değiştir. 
Bir teoriyi test et. 
Bir dogmaya meydan oku. 
Korkunu kullan. 
Bir damla gözyaşı akıt. 
Haritayı incele. 
Hainlerle hesaplaş. 
Ağırlığını hakkıyla taşı. 
Biraz daha ağırlık kazan. 
Sevmek için mücadele et. 
Sevdiğini bir daha söyle. 
Sınırı aş.


MALCOLM X

Hey Onbeşli Türküsü'nün hikayesi
Çanakkale Cephesi, sanki bir ölüm değirmeni gibiydi; tükettiği insanlar haddi hesabı aşmıştı. İngiliz generalinin ‘Gelibolu’daki kanlı muharebeler, Türk ordusunun çiçeklerini tüketmiştir’ tespiti boşa değildi. 
Koskoca bir eğitimli genç nesli yutmasına rağmen, Çanakkale bir türlü doymak bilmiyordu. 
O kadar ki cephede meydana gelen boşlukları doldurmak için, diğer cephelerden asker getirilemediğinden, en yakın çevreden başlayarak, 15 yaşın üstündeki eli silah tutan bütün gençlerin dahi, gönüllü olup olmadığına bakılmaksızın, Çanakkale’ye sevk edilmeleri alışılmış, normal bir hadise haline gelmişti. 
O günler, köyde, kasabada erkeğin kalmadığı, gücü kuvveti ve boyu posu yerinde olan herkesin asker olduğu ya da asker olmak zorunda kaldığı, kara günlerdi. 
Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı ordusunda insan kaybı öyle bir noktaya varmıştı ki Harbiye Nezareti, harp bütün hızıyla sürerken, askerleri birkaç günlüğüne de olsa, memleket iznine göndermeye gayret etmişti. 
Çünkü harpte gün geçtikçe daha da artan kayıplar, nüfusun tükenmekte olduğu korkusunu doğurmuş ve savaşan askerler memleketlerine nüfusu çoğaltmak amacıyla gönderilmişlerdi. 
Çanakkale Savaşı sırasında, İtilaf Devletleri’nin Nisan 1915’ten itibaren kara çıkartmasına başlamalarıyla birlikte cephede takviye kuvvetlere ihtiyaç hâsıl olunca Sultan V. Mehmed Reşad 14 Mayıs 1331’de (27 Mayıs 1915) bir irade (emir) yayınlayarak, Askeri Mükellefiyet Kanunu’nda değişiklik yapmak ve lise talebelerini de cepheye çağırmak zorunda kalmıştı. 
Sultan Reşad, yayınladığı iradede, “kâtib-i sultaniye 10. sınıfa devam edenlere dair” başlıklı fıkra da geçici bir düzenleme yapma yoluna gitmişti. Bu düzenlemeye göre, “geçici kanunun 42 maddesine muayene sonucunda sultani mekteplerinin onuncu sınıflarında bulunanlar da sözü edilen hizmet hakkına nail olacaklardır” denmiştir.
Harbiye Nezareti de bir tebliğ yayınlayarak, 18 yaşındakilerin henüz askerlik hizmetine çağrılmamışları ile bedenleri gelişmiş, harbe elverişli ve silah kullanmaya kabiliyetli olanlarından 15 ila 19 yaş arasındaki müsait bulunanların da kıtalara teslim olmalarını istemişti. 
Bu çağrı üzerine, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Manisa, Adapazarı, İzmir, Aydın, Muğla ve Konya’nın, tahsillerinin ve hayatlarının henüz başındaki bu yeni yetme gençleri, vatanın kendilerinden beklediği yüce vazifeyi hakkıyla ifa etmek azim ve inancıyla silâhaltına koşacaklardı. 
Ekseriyeti 15 ila 19 yaşında olan bu genç bahadırların, analarının bu kınalı kuzularının, cepheye katılımları anısına Anadolu’da yakılan meşhur “Hey Onbeşli Onbeşli” adlı türküde de söz konusu durum çok acı ve dramatik bir dille anlatılmıştır. Burada sözü edilen “15’liler” 1315 doğumlulardır. Türküde, bu 1315’li gençlerden şöyle bahsediliyordu: 
“Hey onbeşli onbeşli 
Tokat yolları taşlı 
Onbeşliler gidiyor 
Kızların gözü yaşlı 
Aslan yârim kız senin adın Hediye 
Ben dolandım sen de dolan gel beriye 
Fistan aldım endazesi on yediye 
Gidiyom gidemiyom 
Az doldur içemiyom 
Sevdiğim pek gönüllü, koyup da gidemiyom” 
İşte “Hey onbeşli onbeşli.” türküsünün gerçek 
öyküsüdür bu. 

https://youtu.be/U4Finevr1Yw

Çünkü seninle daha çok gülüyorum.. seninle kendimi daha fazla hissediyorum.. sana güveniyorum ve bu gerçek.. birşeyler doğru yada ters gittiğinde veya tuhaf birşey gördüğümde, hatta komik bir fıkra duyduğumda bile bu konuda konuşmak istediğim ilk kişi sensin.

Cihat Fatih Baybars, bir alıntı ekledi.
16 Mar 20:04 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Şeyh Sadi’nin Bostan’ında Bir Fıkra
“Pek fakir bir ailenin süt emer bir çocuğu vardı. Bir gün kadıncağız: ‘Efendi, çocuğun dişleri çıktı, kendimiz ekmek bulamazken, ona nereden bulup yedireceğiz?’ dedi. Kocası da: ‘Merak etme hanım, dişi veren ekmeği de verir.’ cevabında bulundu.”

Mesnevi Tercümesi (6 Cilt), Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 56 - Ötüken Neşriyat, Tercüme: Şefik Can, 16. Baskı: Mart 2017, Cilt: 3, İstanbul)Mesnevi Tercümesi (6 Cilt), Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 56 - Ötüken Neşriyat, Tercüme: Şefik Can, 16. Baskı: Mart 2017, Cilt: 3, İstanbul)

9. en çekilmez olanlar bir fıkra anlatırken önce kendisi gülenlerdir. öyle güler öyle kahkaha atar ki, siz neyin ne olduğunu anlamaz "mal gibi" bakarsınız. ama gülmeniz de lazımdır. mecbursunuzdur, gülersiniz. fakat rezil bir durumdur. aday bir ara durup "sen şimdi neye gülüyorsun? ne anladın anlat bakalım" dese..........neyse lafın kısası, fıkrasına önce kendi gülenlerle hayat geçmez. hele adayınızı bu fıkraları siz evlendikten sonra her gelen misafire anlatırken düşünün...eyvah?eyvah?en iyisi düşünmeyin?evlilikten soğursunuz.

Resul, bir alıntı ekledi.
13 Mar 19:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eğer ahvâl-i ruhiyemi anlamak istersen, gelecek şu iki fıkra tercümandır.
Bir şâirin dediği gibi derim:

Ney gibi her dem ki, geçmiş ömrümü yâd eylerim,
Tâ nefes var ise, kuru cismimde feryâd eylerim.

Bir ticaret kılmadım, nakd-i ömür oldu hebâ,
Yola geldim, lâkin göçmüş cümle kervan bîhaber.
Ağlayıp nâlân edip, düştüm yola tenha garîb,
Dîde giryân, sîne biryân, akıl hayrân, bîhaber.

Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 280 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)Barla Lahikası, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 280 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)
esra pursa, bir alıntı ekledi.
12 Mar 14:06 · Kitabı okuyor

...çünkü kadınlar güzel kelimeleri severler,konuşmayı severler. Her akşam ina belli bir zamanını mutlaka ayır, o zamanda onu dikkatle dinle ve sadece onunla ilgilen. Gün içinde hoşuna giden hikaye , fıkra, onun merakını çekecek şeyleri onunla paylaş. Ne güzeldir insanın sevdiğiyle sohbet etmesi, gülüşmesi. Sen onu bir güldürürsen o seni on güldürür.

Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel, Sema Maraşlı (Sayfa 13)Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel, Sema Maraşlı (Sayfa 13)
Mademoiselle, bir alıntı ekledi.
12 Mar 04:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her kadının varlığı, kendi içinde nelere izin verilip nelere verilmeyeceğini düzenler. Eylemlerinin her biri (amacı ya da dürtüsü ne olursa olsun) o kadının kendisine nasıl davranılmasını istediğini gösteren birer simgedir. Bir kadın tutup bardağı yere atarsa bu o kadının kendi kızgınlığını nasıl ele aldığını, bu yüzden başkalarından nasıl bir davranış beklediğini gösterir. Erkek aynı şeyi yaparsa bu, yalnızca onun öfkesini dışavurmasıdır. Kadın güzel bir fıkra anlatırsa bu, onun kendi içindeki fıkracıya nasıl davrandığını, elbette bir fıkracı kadın olarak başkalarından ne beklediğini gösteren bir örnektir. Fıkra anlatmak içni fıkra anlatmak ancak erkeğin yapacağı bir şeydir.

Görme Biçimleri, John BergerGörme Biçimleri, John Berger
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
12 Mar 00:39

Müthiş bir korkum var:
Aşınmış, pörsümüş, ucuz ve laubali bir kalıp olan gündelik fıkra tabutunda harcanıp gitmek...
-Çerçeve 1-

Çerçeve 1, Necip Fazıl KısakürekÇerçeve 1, Necip Fazıl Kısakürek

Hayat bir MASAL gibi başlar.
Yaşlandıkça ROMAN olur.
Anlattıkça FIKRA.
Sonuç mu? Hepsi HİKAYE...