Eyüpcan Işık, Babaya Mektup'u inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Babana bir mektup yazdığını ama ona hiçbir zaman ulaşmadığını düşün. İşte Kafka için de bu mektup aynı özelliği taşıyor.

Kafka'nın küçük yaşta babasının ona ve diğer kardeşlerine olan davranışlarının onu nasıl bir psikolojik çıkmaza ittiğini, kendine olan güvenini sildiğini, otoriteye karşı duyulan korkuyla karışmış o güveni Kafka kendi ağzından söylüyor.

Kafka'nın diğer eserlerini daha iyi anlamak ve yorumlamak için hepsinden önce bu kitabın okunması gerekir diyir, keyifli okumalar diliyorum :)

Gokooo, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu

"Evet engeller, kuşkular, düş kırıklıkları var. Ama bu önceden de bildiğimiz gibi sana hiç bir şeyin bağışlanmayacağı, en ufak şeyi bile savaşarak elde edeceğin anlamına geliyor yalnızca; bu, moralsiz olman değil, gururlanman için bir neden daha aslında."

Şato, Franz KafkaŞato, Franz Kafka
Rûken, Milena'ya Mektuplar'ı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 34 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bi seferde okuyup bitirilebilecek bir kitap değil aksine tam bir başucu kitabı. Her sayfası insanı derin düşüncelere ve sonu gelmeyen kritiklere sürüklüyor. Kafka'nın muhteşem dili, acaip güzel betimlemeleri ve bunların yanı sıra naif kişiliği beni derinden etkiledi. Kitabı her yıl hatmetmek benim için bir kural haline geldi. Alıntılamaya kalkarsam bütün kitabı buraya yazmaya kalkışabilirim ve burada bir edebiyat zehirlenmesi yaşayabiliriz. yine de dayanamayıp bir kaç alıntı yaparım ;]

Aykut, Bir Şeftali Bin Şeftali'yi inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Kitabı okurken aklıma Franz Kafka'nın ''Dönüşüm'' eseri geldi.
Zira orada ki böcek metaforu gibi burada da bir şeftali ağacı var.
Şeftali Ağacı üzerinden bir üretkenlik hikayesi ile başlıyor her şey.Öte yandan bir çocuğun,insanın gelişimi, ona verilen eğitim ne şekilde olursa,alınacak karşılıkta bununla doğru orantıda gelişir.Kitap bunu hem başkaldırı yönüyle hem de verim yönüyle çok güzel işlemiş.Kesin hükümler vermeden,yargılamadan önce anlamak gerektiğinin güzel bir örneği.

Nur Özkan, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı yarım bıraktı

Yorgun değilsin, tedirginsin, tehlikelerle dolu bu dünyada tek bir adım atmaya çekiniyorsun ki işte bu nedenle iki ayağını birden aynı anda yere basamıyorsun. Yorgun değilsin aslında bu büyük tedirginliğin arkasından gelecek ağır tükenmişlikten ve akıl hastanesinin bahçesinde oturup, sadece gözlerini bir noktaya dikerek oturmaktan korkuyorsun.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 55)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 55)
Merve Çağlayan, bir alıntı ekledi.
13 saat önce

Oysa geleceğe, olgunlaşmaya ve ilerlemeye yönelik bir umut olmadan anlamlı bir yaşamdan söz edilemez.

Dava, Franz KafkaDava, Franz Kafka
Mahmut, Dava'yı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Geç kalmış olduğumu hissettim... Davayı anlama yolunda K.'ya katılmak için oldukça geç kalmışım.

"Bir sabah ansızın gelebilirler" Hiç bir şey olmamış gibi odanızda rahatça dolaşabilir, eşyalarınızı kurcalayabilir hatta size tutuklu olduğunuzu söyleyebilirler.. Dava böyle başlıyor!

Davayı anlama çabası, sonrasında davayı kabullenme gayreti. Ve sonrasında kim destekçi size, ya da kim mahkemeden... Gelsin paranoyaklıklar zinciri.

Avukat mahkemenin adamı mı? Ya rahip? Ya da belki Josef K.'da mahkemedendir. Bu büyük gizli dava ne ile ilgili olabilir?

Bol soru işaretli, sürükleyici, okuru içine çeken bir hikaye. Kafka kalemi...