Rojbin avcil, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

...Bunun yanı sira bir insan olarak geçmişini hızla ve bütünüyle unutturacak bir mağaraya dönüştürülmesini istiyor muydu gerçekten?

Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 54)Dönüşüm, Franz Kafka (Sayfa 54)
İlknur karabulak, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Meselenin ne olduğunu kısmen de olsa anlaman mümkün değil Milena, kendim de anlayamıyorum zaten, patlamanın eşiğinde titriyorum, kendime çıldırma noktasında eziyet ediyorum ve ileride ne yapmak gerektiğini bilmiyorum. Sadece şu an ne gerektiğini biliyorum: Sessizlik, karanlık, saklanmak, bunu biliyorum ve boyun eğmeliyim, elimden başka bir şey gelmez.

Bu bir patlama ve geçiyor..

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 323 - Koridor yayıncılık)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 323 - Koridor yayıncılık)
Nesli, Dönüşüm'ü inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bir kitap okuduktan sonra kendimi sorguluyorsam ve düşünüp doğrularımı yanlışlarımı değerlendirebiliyorsam, sabah uyandığımda yüzümü yıkamanın verdiği temizliği, ferahlığı verebiliyorsa işte o zaman okunmaya ve tavsiye edilmeye değer…

Kapitalist sisteme ayak uyduramadığımızda, başkalarının çıkarlarında yer bulamadığımız anda ,en yakınımızdakilerin bile bizi gözden çıkarabildiğini, iş yerinde patronun, yalnızca işine yaradığınız sürece en iyi personeli olduğunuzu, toplumda insan olduğunuz için değil, gelir düzeyiniz iyi olduğunuz için kabul görüldüğünüzü ,tüm bunların hepsi bittiği anda ,en yakınlarınız tarafından bile ölüme terkedildiğinizi çarpıcı bir hale getirip, bir sabah uyandığımda kendimi böcek olarak görebilmeyi hayal ettiren Kafka’ya teşekkür ederim.

Kitap tam anlamıyla bakmak ve görmek arasındaki farkı anlamamızı sağlıyor.
Yoldan geçen birinin gözlüklerine bakabiliriz ama gözlüklerin ardındaki görmeyen gözleri göremeyiz
Kaldırımda çalışan işçinin güneş altında alnından akan terine bakabiliriz ama ,o terin ardındaki geçinmeye çalışan aileyi göremeyiz
Pet shop ta kafesin içindeki köpeğin, kedinin veya başka bir hayvanın sevimli tatlı oluşuna bakabiliriz ama, o kafesin içerisinde sırf bizler onları beğenelim satın alalım diye özgürlüklerinin kısıtlandığını göremeyiz.

Aslında bu kitapta böceğe dönüşen, Gregor Samsa değil çevresi, Sokakta yalnızlığa terkedilmiş insanlar ise toplumun ve kapitalizmin cinayeti!!!

İçinde yer alan 4 farklı öyküden sadece İlk Acı ve Açlık Sanatçısı'nı beğendim. Diğer ikisi sarmadı diyebilirim. Fakat Kafka'nın yaşadığı dönemin kısıtlı dünyasına rağmen çok geniş bir konu yelpazesi var. Bunu takdir etmeden geçmeyelim. Açlık Sanatçısı bir sancı öyküsü diyebiliriz.Sanatın zorla tutunmaya çalıştığı bir toplum gelebilir aklınıza. ^^

Birinci Dünya Savaşı'na göndermeleriyle, üst-ast ilişkisine çektiği dikkatle, acımasızlık duygusunun yansıtılmasıyla çok başarılı buldum. Kafka bu kitapta bana karamsar hissettirmedi ama acı çeken biriymiş gibi hissettirdi Sadık Hidayet'in neden Kafka okuyarak intihar düşüncelerini şekillendirdiğini anlamak için ideal kitaplardan birisi. Hikaye aniden başlayan bir korku filmi sahnesi gibi ama olay oldukça gerçekçi ve başımıza gelme ihtimalini düşünmeden geçemiyorsunuz. O dönemden bu döneme yansıyan ''ayna'' bir öykü.

Gülsena Benli, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Uykusuzluğa karşı direnmek aptallık olur. Uyku varlıkların en masumu ve uykusuz insan da en günahkar olanıdır.

Milena'ya Mektuplar, Franz KafkaMilena'ya Mektuplar, Franz Kafka