Kaan HAS, bir alıntı ekledi.
23 May 10:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hiç de tehlikeli ve korkutucu olmayan bir şeyden müthiş çekiniyorsunuz, isminden başka bir şeyi bilmeyen bir küçük çocuğun zırhtan korkması gibi korku duyuyorsunuz ve aslında zırh, isimden başka hiçbir şey değildir.

İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 551 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 551 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kaan HAS, bir alıntı ekledi.
 22 May 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Platon, önceden geometri okumamış, geometri bilgisi edinmemiş kimseleri felsefe dersine almazmış.

İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 546 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 546 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Kaan HAS, bir alıntı ekledi.
20 May 16:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dalgalı deniz iyi bir ayna oluşturmaz.

İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 454 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 454 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ahmet, bir alıntı ekledi.
03 May 00:25

Takiyüddin Efendi yaşadığı dönemde dünyadaki gökbilimcilerden çok daha ilerideydi. Galileo Galilei'den, Nicolaus Copernicus'dan bile. 1585 yılında İstanbul'da kurduğu rasathane dönemin donanma komutanı Kılıç Ali Paşa'nın denize attığı top atışlarıyla yıkılmış. Biz daha sonra, ancak Cumhuriyet döneminde, Kandilli Rasathanesi'nin teleskobuyla yıldızlara bakmaya başlayabildik. O arada 330 yıl geçti ve 330 yıl yıldızlara hiç bakmadık. Düşünebiliyor musun? 330 yıl boyunca yıldızlara bakmayan bir toplum.

Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 26)Tuhaf Dergi Sayı: 14, Kolektif (Sayfa 26)
Omer Demir, bir alıntı ekledi.
02 May 22:18 · Kitabı okuyor · Beğendi

Özetlemek gerekirse insan Galileo'yu bilmeden de yaşayabilir, fakat bir toplum yaşayamaz.

İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 13 - İş Bankası Yayınları - Reşit Aşçıoğlu)İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei (Sayfa 13 - İş Bankası Yayınları - Reşit Aşçıoğlu)
Black Hole, bir alıntı ekledi.
18 Nis 00:28

Sanmıyorum, bu dünyada bilgisizliğin Bilime karşı duyduğu kin ve nefretten daha zorlu bir kin ve nefret yoktur.

İki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galileiİki Büyük Dünya Sistemi Hakkında Diyalog, Galileo Galilei
mrtdgdvrn, Zamanın Kısa Tarihi'yi inceledi.
11 Nis 16:58 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Stephen Hawkıng'ın en azından hava alanlarındaki gazete bayilerinde satılsa bile kendisine maddi kazanç sağlayacağını düşünerek yazdığı,dünyada 40 dile çevrilip 10 milyonun üzerinde satışı yapılan,kendi ifadesine göre alınıp okunması en çok yarı bırakılan kitabı,özellikle kozmoloji,kuantum fiziği,kara delikler,belirsizlik ilkesi,genişleyen evren,evrenin kökeni konularında bilgi veriyor.Ayrıca sonun da hayran olduğu;Galileo Galilei,Albert Einstein,Isaac Newtonile kısa bilgiler veriyor.

Ünlü Bilim İnsanlarının İnandığı Büyük Yanlışlar
Rönesansın bilimsel devrimine ciddi katkılarda bulunan İtalyan astronom, fizikçi, mühendis ve filozof Galilei, tam 30 yıl boyunca ağır nesnelerin hafif nesnelerden daha hızlı olduğunu savundu. Ama sonra meşhur deneyiyle gerçeği öğrendi.

Kayhan Kurul, bir alıntı ekledi.
 07 Nis 08:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Galileo Galilei'den mühendisçe bir bakış
"Ölçülebileni ölç , ölçülemeyeni ölçülebilir yap"

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 230)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 230)