Irem'in Kapak Resmi
Irem, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Hayat
Kendim için de böyle bir umuda kapıldım.Hayatta kapanmayacak yara yoktur. Siz sadece o yaşadığınızın gelip geçici olduğunu düşünün yeter.Siz '' Ne yapalım, böyle oldu, '' yeter. '' Zaman, dünya, kader, alem, hayat, şimdilik bana bunu verdi, böyle verdi,'' deyip geçin gidin yeter. Güçlü olmak yerine yumuşak bir dal parçası gibi eğilin,bükülün. Sonra size bunları yapan zorba gücün elinden kurtulur kurtulmaz eski halinize dönün. '' Kaderinize boyun eğin'' manasında değil bu söylediklerim.Zorlukları aştıktan sonra yıkılmayın diye söylüyorum. '' Hayat bu, '' deyin. İşte o zaman tadına varırsınız güzelliklerin. Yoksa mutsuzluktan sonra gelen mutluluğu tanımazsınız, bilemezsiniz, kendinizi mutsuzluğa hapsederek yaşar gidersiniz. Evet söylemek kolay, yaşamak zor.Yaşamak en zoru.

Gözyaşı Konağı, Şebnem İşigüzel (Sayfa 130 - İletişim Yayınları)Gözyaşı Konağı, Şebnem İşigüzel (Sayfa 130 - İletişim Yayınları)
Irem, Romantika'yı inceledi.
 14 Eyl 12:12 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabı okumadan önce hakkında kısa bir araştırma yapmıştım, kitabın muazzam bir aşk öyküsü olduğu, sözüm ona ''saf ve temiz '' bir aşkın hikayesi olduğu yönündeydi. Kitabın akıcılığını, yazarın anlatımını ve genel hatlarıyla okuyucuya aktardığı duyguyu sevdim öte yandan saf aşk diye tanımlanan aşkın '' aslında yasak aşk '' olduğunu ve bu aşkın sanki onaylanmak istercesine meşrulaştırılarak servis edilmesi beni huzursuz etti. İki evli insanın sırf aradıkları mutluluğu hayatlarında bulamadıkları için birbirleriyle birlikte olup çok uzun yıllar bu macerayı devam ettirmeleri beni rahatsız etti. Şöyle düşündüm ; benim aşkım bir başkasını rahatsız edecekse ve insan olarak bir başkasının hakkına gireceksem ve o kişiyi yıllarca kandıracaksam bu saf ve temiz bir aşk olabilir miydi ? Umarım , incelemem moda deyimle ''çok fazla spoiler '' verip sizi huzursuz etmez. Hepimize bol kitaplı keyifli günler dilerim.

Irem, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 17:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Küçük mutlulukları aşk sanan, verilenle yetinen, aşkı hiç tanımayan, tatmayan, aşka inanmayan kadınlara öyle acıyorum ki.''

Romantika, Turgut Özakman (Sayfa 82 - Bilgi Yayınevi)Romantika, Turgut Özakman (Sayfa 82 - Bilgi Yayınevi)
Irem, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 10:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç kimse akşamları onu bir eğlence ya da partide görmemişti. Canı istediği kadar yazdıktan sonra yatağa gider, Tanrı'nın yarın ona suretini çıkarmak için neyi göndereceğini tahmin ederek gülümserdi.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 19 - Tutku Yayınevi)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 19 - Tutku Yayınevi)
Irem, bir alıntı ekledi.
11 Eyl 10:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonra onu ve paltosunun bir kenara bırakıp her zamanki gibi iskambil oyunu için hazırlanmış masaya döndüler.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 43 - Tutku Yayınevi)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 43 - Tutku Yayınevi)
Irem, Palto'yu inceledi.
11 Eyl 10:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir devlet dairesinde dokuzuncu dereceden memur olan Akakiy Akakiyeviç'in paltosunu en sonunda ben de okuyabildim. Anladım ki, bazı kitapları okumakta gerçekten geç kalıyoruz bazen... Tek tesellimiz ise hiç okumamaktan iyidir oluyor sanırım. Kahramanımız silik bir karakter, sadece evrakları kopyalama görevinde çalışıyor ya da tek yapabildiği bu olduğu için iş hayatında hiç ilerleme kaydedememiş, kendi halinde basit yaşayan bir kişi, her şey kendisine yeni bir palto almak istemesiyle ortaya çıkıyor, insanların eski paltosuyla ilgili onu aşağılamaları, yeni palto sonrasında ona bakış açılarının değişmesi ve palto uğruna Akakiy'in başına gelenler. Kısacık bir kitapta bu kadar çok duygu nasıl anlatılabilir gerçekten hayranlıkla okudum. Bürokrasi, kişilerin kendilerini hep olduklarından daha yukarıda görmesi, kendinden aşağıda olduğunu düşündükleri kişileri kendi egoları uğruna ezme ve yerme halleri... Kitap hakkında konuşacak çok şey var lütfen okuyun, çok kısa zamanda bitiyor. Dostoyevski haklıymış; “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık!” derken...

Irem, bir alıntı ekledi.
29 Ağu 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayal
Ne yapacağımı bilemedim. İçtiğim şarap ve saatin geç olması yüzünden gözümden uyku akıyordu ama direndim. Şu an hayali bir dünyadaydım, uyursam kendi yatak odamda uyanmaktan korkuyordum. Üstelik az sonra olacakları kaçırmak istemiyordum.

Tozlu Rüyalar Kitapçısı, Cynthia Swanson (Sayfa 89 - Martı Yayıncılık)Tozlu Rüyalar Kitapçısı, Cynthia Swanson (Sayfa 89 - Martı Yayıncılık)
Irem, bir alıntı ekledi.
29 Ağu 15:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayal Gücü
Hayal gücü her şeye kadirdi.Hem çok zekiydi hem de yaratıcılıkta sınır tanımıyordu.

Tozlu Rüyalar Kitapçısı, Cynthia Swanson (Sayfa 423 - Martı Yayıncılık)Tozlu Rüyalar Kitapçısı, Cynthia Swanson (Sayfa 423 - Martı Yayıncılık)
Irem, Tozlu Rüyalar Kitapçısı'ı inceledi.
29 Ağu 15:47 · Kitabı okudu · 16 günde · 9/10 puan

Kitabı alma sebeplerimden en önemlisi itiraf etmeliyim ki ismi ve kitapçı dükkanında geçtiğini düşündüğüm konusu idi. Kitabı okumaya başladığımda ise olay örgüsünün çok farklı olduğunu keşfettim. Bu aralar aynı anda birden fazla kitap okuduğum için kitap bir solukta bitmedi. Fakat genel olarak kitabı sevdim. Konusundan bahsetmek gerekir ise ; Kitty Miller 38 yaşında bir kadındır. Denver'da en yakın arkadaşı olan Frieda ile bir kitabevi işletmektedir. Baş kahramanımız hayatına devam ederken bir aksam uyur ve uyandığında kendini , kendi yaşamından çok farklı olan bir ortamda ve olay örgüsünün içinde bulur. Bu durumun ortaya çıkmasıyla Kittly ( Katharyn ) pek çok şeyi ve yasadığı şeylerin gerçekliğini sorgulamaya başlar. Çok basit gibi görünen bir anlatımla ilerleyen kitap , sonuna doğru daha karmaşık ve farklı bir sonuca ulaşır. Sıcak, samimi bir kitap , özellikle kadın okuyucuların dikkatini çekebileceğini düşünüyorum. Hepimize bol kitaplı günler dilerim. Keyifli okumalar