İngiltere’nin uçsuz bucaksız fundalık arazilerinden birinde yer alan Misselthweite Malikânesi, kapısı kilitli yüz odası, geceleri duyulan tekinsiz ağlama sesleri ve duvarla çevrelenmiş bahçeleriyle birlikte değişim, kurtuluş ve arınma temalı bir hikâyeye ev sahipliği yapar. Frances Hodgson Burnett’ın Gizli Bahçe’si, Victoria döneminde tasvir edilen gelenekselleşmiş yetim çocuk imgesini başka bir noktaya taşır. Oliver Twist, Jane Eyre ya da Heidi gibi munis, utangaç ve sinik bir karakter olmayan Mary Lennox, şımarık, bencil ve kimi zaman da şiddete meyillidir. Onun kendini tanıyıp sömürgeci bir kültürde yetişmenin etkilerinden sıyrılma yolculuğu, anahtarı toprağa gömülü bir bahçe kapısının açılmasıyla başlar. Mary’nin kendisi gibi sevgisiz bir çocukluk geçiren kuzeni Colin’in onu çepeçevre saran buhrandan kurtulmasının sırrı da aynı kapının ardında gizlidir. 1911’den beri sayısız çocuğu ve yetişkini ağırlayan Gizli Bahçe, günümüzde çocuk edebiyatı kanonuna dahil edilse de ilk olarak hedef kitlesi yetişkinler olan bir dergide tefrika edilmiştir. Yazarın Britanya’nın sömürgeci politikasına, dönemin çocuk yetiştirme yöntemlerine ve biçilmiş cinsiyet rollerine yönelttiği eleştirilerin yanı sıra, holistik tıp yanlısı yaklaşımı da hâlâ güncelliğini korumaktadır.
Yazar:
Frances Hodgson Burnett
Frances Hodgson Burnett
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 56 dk.Sayfa Sayısı: 280Basım Tarihi: Ocak 2021İlk Yayın Tarihi: 1908Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıOrijinal Adı: The Secret Garden
ISBN: 9786257070300Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
280 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Nasıl anlatabilirim? Bu kadar huzurlu bir kitabı nasıl anlatabilirim? Sadece şu an hissettiklerimi yazsam; mesela bacasından duman tüten sıcacık bir evde kızarmış ekmek ve marmelat yiyen neşeli çocuklar, güllerin vahşileştiği bir bahçede gün doğumunu seyretmek, neşeyle koşan çocuklar ve kahkahaları, kimsenin görmediği bahçelerden gelen kuş sesleri, beklemediğiniz bir anda bahçe köşelerinden karşınıza çıkan bir omzunda karga, bir cebinde sincap ve yanında tilki ile yürüyen kocaman gülüşüyle orman perisi gibi parlak bir çocuk, her türlü çiçeğin kokusunu alabileceğiniz rengarenk bahçeler, en yakın dostlarınızla birlikte bir bardak taze ılık süt eşliğinde sıcacık çörekler yemek ve muhabbet etmek, tüm bunlar olurken sizi izleyen huzurla gülümseyen yüzler ve daha nicesi.. Sanki ilk sayfadan son sayfaya kadar bir filmi izler netliğinde sayfalar gözümün önünde canlandı. Temiz ve akıcıydı, su gibi. İyi ki bu kitabı keşfetmiş ve almışım. Herkese öneriyorum. Bence huzur bir kitap olsaydı bu kitap olurdu. Hala kuşların cıvıltısı, çocukların fısıltıları, gülüşleri kulağımda, çiçeklerin kokusu ise yanı başımda.. Kitabı; Jean Sibelius - Pelleas and Melisande Suite, op.46 V. Pastorale ile okumanızı öneriyorum. Sizlere, hepimize huzur diliyorum. Sevgilerimle..
Gizli Bahçe
Gizli BahçeFrances Hodgson Burnett · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20217,7bin okunma
Reklam
280 syf.
10/10 puan verdi
·
29 saatte okudu
Hiç sevgi görmemiş, arkadaşı olmamış, iletişim kurmayı dahi bilmeyen, çok aksi küçük bayan Mary'nin hikayesi bu. Ailesi ve tek iletişim şekli olarak bildiği, emir verdiği hizmetçilerinin Hindistan'da bir Kolera salgınında ölmelerinden sonra İngiltere'ye hiç tanımadığı kendi kadar aksi ve çekilmez tek akrabası olan eniştesinin yanına taşınıyor. Hep hikayelerde şöyle olur hani: adam veya kadın aksidir, mutsuzdur. Uzak bir yerden neşeli, tatlı, hayat dolu bir çocuk hayatına girer ve karanlık olan dünyası aydınlanır. İki aksinin ve huysuzun yüzleşmesini merakla bekledim bu yüzden. Farklı ve ilginç olacaktı. Beklediğim gibi gitmedi; daha da iyi ilerledi. Gülmeyi bile bilmez küçük Mary. Bütün dünya ona karşı aksi sanır, kendisinde olduğunu bilmez bu çirkinliğin. Kalbinin buzullarının yavaş yavaş çözülüşünü, yüzünden aksilik maskesinin düşüşünü, çocuksu heyecan ve merakın gelip hakettiği yerine oturuşunu adım adım takip etmek ziyadesiyle heyecan vericiydi. Sevgiyle tanışması insanın; hayatının ebedi baharı olurmuş. Hem sevecek, hem sevilecek; aksi çekilmez olurmuş. "İnsan sevmeli: Bâzen bir insanı, Yahut bir ağacı, Ya da kanadı kırık bir kuşu.. Zaten sevmezse insan, İnsan mı olur?" °°Cahit Zarifoğlu Kitaba da ismini veren bu gizli bahçe ve yeni çevresi etrafında şekilleniyor küçük Mary. Gizli bahçeyi insanın içinde saklı hazineye verilen metafor bir isim olarak da düşünmeden edemedim. İçimizde ki gizli bahçenin kapılarını sonuna kadar açıp yeşillenebilmemiz dileğiyle. Bu değişime şahit olmaya davet ediyorum sizi de sevgili okurlar; umut verici, mutlu eden bir eser bu.
Gizli Bahçe
Gizli BahçeFrances Hodgson Burnett · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20217,7bin okunma
280 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
30 saatte okudu
    Gizli Bahçe son zamanlarda adını sıkça duyduğum kitaplardan biriydi. Oldukça beğenilmesi de beni teşvik etti ve kitabı okumaya karar verdim. Konusunu kitabı okumaya karar vermeden önce hiç bakmadığım hatta içinde doğaüstü, mistik öğeler bulunduğunu düşündüğüm bir kitaptı. Okudukça içimi sıcacık yapan beğendiğim bir kitap oldu. Özellikle
Gizli Bahçe
Gizli BahçeFrances Hodgson Burnett · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20217,7bin okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.