Çağlar MUTLU, Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları'ı inceledi.
 11 May 15:59 · Kitabı okudu · 107 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitaba o kadar sevinçli, umutlu ve istekli başlıyorsunuz ki; hiç bitmesin istiyorsunuz. Atatürk'ün gündelik yaşamındaki muhabbetlerinden karakter analizini ister istemez yapıveriyorsunuz. Sayfalar ilerledikçe 1938'e doğru yaklaşmanın verdiği hüzün, kitabın yapraklarını ağırlaştırıyor... Her sayfayı çevirişinizde kitaba başlamadan önceki umut ve şevkinizi mumla arıyorsunuz adeta...

"Ben, sözünü edeceğim olayları tarihtir diye anlatmayacağım. Bu, gelecek nesillerin işidir. BENİM YAZDIKLARIM TARİH GERÇEKLERİNİ AYDINLATACAK BİR KAYNAK OLURSA NE MUTLU BANA." -Kılıç Ali. 1919'dan Atatürk'ün ölümüne kadar yanında bulunmuş, zamanında bizzat Atatürk tarafından güney doğuya kolordu komutanı olarak gönderilen ve -başta Fransızlara olmak üzere- şanlı savunmasından sonra Maraş, Antep, Urfa'nın isimlerinin bugün Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa olmasının nedenidir bu adam. Asıl adı Emrullahzade Asaf olan Ali'nin soyadını da bizzat Atatürk vermiş. Ali KILIÇ (1888 - 1971)

Hülya Gülen, Patasana'yı inceledi.
10 May 15:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Konusunun Hititler ile ilgili olduğunu öğrenince Hititlerin başkenti Çorumdan bahsettiğini düşünerek heyecanla başladığım kitabın Gaziantep'i anlattığını görünce Çorum adına üzüldüm. Hititlerle ilgili böyle güzel bir kitabın Hitit medeniyetinin başkenti Çorumdan çıkmayışı bizim adımıza büyük bir kayıp bence.
Bir arkeolog grubunun çalışmaları sırasında yazman Patasana'nın tabletlerini buluşu ile patasananın aşkının ve hırsının yarattığı yıkım, kazı çalışmaları sırasında 78 yıl önce gerçekleşen seri cinayetlerin aynı şekilde gerçekleşmesi, yüzbaşı eşrefin terörle mücadele esnasında yaşadığı bunalımın anlatılışı... Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz, biraz kalın olsa da bir solukta okumak isteyeceğiniz bir kitap #Patasana #ahmetümit
#kitap
#kitapkokusu

Siyabend, bir alıntı ekledi.
04 May 02:44 · Kitabı yarım bıraktı

1915 ilkbaharından itibaren Kilikya’da Ermeni tehciri ve kıyımı başlar. Ardı ardına Maraş [Kahramanmaraş], Ayntap [Gaziantep], Hacın, Antiok [Antakya], İskenderun, Kesab ve Ermenilerin yaşadığı diğer bölgeler boşalmaya başlar.

Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 44 - Belge Yayınları)Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 44 - Belge Yayınları)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
03 May 03:42 · Kitabı yarım bıraktı

Ermenice konuşan Ayntap [Gaziantep], Küçük Asya’nın diğer belli başlı şehirleri gibi, Türkçe konuşur oldu. Ermenice diline son kesin darbe Ermenice konuşanların dillerini kesen yeniçerilerden geldi...”

Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 20 - Belge Yayınları)Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 20 - Belge Yayınları)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
03 May 03:20 · Kitabı yarım bıraktı

Ayntaplı [Gaziantep] Verginé Gasparyan (d. 1912) aynı şekilde anlattı: “…Türkler babam Grigor’u, annem Dudu’yu, erkek kardeşim Hakob’u ve kız kardeşim Nuritsa’yı gözümün önünde boğazladılar. Ben bütün bunları kendi gözlerimle gördüm ve şimdiye kadar unutamadım…” (Soykırımdan kurtulan kişi ağlamaya başladı ve artık anılarına devam edemedi – V. S.)

Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 16 - Belge Yayınları)Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 16 - Belge Yayınları)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
 03 May 02:59 · Kitabı yarım bıraktı

Türkiye’den, Yunanistan’dan, Fransa’dan, Suriye’den, Lübnan’dan, Irak’tan, Mısır’dan, Balkan ülkelerinden ve Amerika’dan düzenli aralıklarla Doğu Ermenistan’a göç etmiş ve kendi evvelki memleketlerinin hatıralarını simgeleyen, Yerevan yakınlarında yeni inşa edilmiş (Aygestan, Sari Tağ [Tepe mahallesi], Şengavit, Nubaraşen, Vardaşen, Nor [Yeni] Butanya, Nor Areş, Nor Kilikya, Nor Arabkir [Arapkir], Nor Zeytun [Süleymanlı], Nor Sebastiya [Sıvas], Nor Malatya, Nor Maraş [Kahramanmaraş]) mahalleleri yanısıra Ermenistan Cumhuriyeti’nin farklı yörelerindeki (Nor Kharberd [Harput], Nor Kesarya
[Kayseri], Nor Hacın [Haçin/Saimbeyli], Nor Ayntap [Gaziantep], Nor Musa Ler [Musa Dağ], Nor Yetesya [Urfa], Eçmiatsin (şimdi Vagharşapat), Hoktemperyan (şimdi Armavir), Ararat, Talin, Hıraztan, Leninakan (şimdi Gümrü), Kirovakan (şimdi Vanadzor) ve başka yerlere de yerleşmişlerdir.

Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 12 - Belge Yayınları)Ermeni Soykırımı, Verjine Svazlian (Sayfa 12 - Belge Yayınları)

GAZİANTEP TDV KİTAP FUARI
Gaziantep'e bulunan dostlar, TDV nin düzenlediği fuar, 28 Nisan 5 mayıs a kadar saat 11.00 başlayıp 23.00 e kadar devam edecektir.
Tüyap ı da bekleyeceğim için az alışveriş yapacaktım ama oradaki bir yetkili tüyap ile üniversite mavera kültür merkezinin kirasında anlaşamadığı için Tüyap artık Gaziantep te fuar düzenlemeyecek diye söyledi. Açıkçası ne kadar doğru bilemem ama bu fuar seneye daha genişletilecek dedi.

FUAR GÜNLERİ
Herkese Selam olsun :)
Öncelikle Hayırlı Kandiller Efendim

Şuan biraz karmaşık duygular içerisindeyim. Nasıl diyeyim
Hem bir yandan iyi bir yandan kötü

İyi hissetmemin nedeni bugün Fuar'a gittim. Uzun zamandır görmüyordum ve sevindirdi.

Kötü hissetmemin sebebi ise her ay iki kere yaptığım büyük kitap alışverişi
https://i.hizliresim.com/oODljq.png
Tam bu alışverişi yaptım ve iki saat sonra bana Gaziantep'te fuar olucak diye haber geldi =_=
Her neyse

Bugün ise Fuar'a vardım ve hayal kırıklığına uğradım. Çünkü her stand karışık'tı İş Bankası Yayınları'nı iki Stand'ta bulabiliyordum. Can yayınları da öyleydi.

Sonra ise aradığım o iki müthiş kitabı buldum.
https://i.hizliresim.com/PlLzlv.jpg
Aziz Babaaaaa'nın o kitabını gerçekten uzun zamandır almak istiyordum Fuar ile vesile oldu :))
Aytmatov kitabını ise etkinliğe stok biriktiriyorum diyelim. Katılmak isterseniz;
#28739532
Ve param'da uygundu direk satın aldım.
Oleeeeeeey :))

Son olarak hiç hoşlanmadığım bir şeyi sizler ile paylaşmak istiyorum. Bu iki kitaba 25 TL ödedim. Orada bir görevli bana tutar 31TL derken, on dakika sonra diğer görevli'ye sorduğum da ise 25 TL dedi. Hiçbir şey demiyorum. Belki de matematikleri çok kötüydü. Yorum sizlerin

Sağlıcakla =)