Nuri Torun, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 52 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fiziksel olarak bir insanı görmeden bir insana aşık olmak. Çocuk yaşta olsa bile bu aşkların en masum, en temiz, en içten olduğu zamanlardır. 'Çünkü yeryüzünde hiçbir şey, kuytulardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz.' İlk önce komşu çocuğu, sonra bir genç kız ve ardından bir kadın olarak aşık olmuştur R'ye. Her karşılaşmalarında "Acaba bu sefer beni tanıyacak mı?" düşüncesiyle içini inanılmaz bir heyecan dalgası kaplıyor. Tanımasa da yine onda suç bulamıyor, ona toz konduramıyor çünkü onu her şeyden çok seviyor. Günlerce evinin o soğuk odasında onun yolunu gözlüyor, evinin önüne gelip pencerelerden süzülen ışıkların sönmesini bekleyip ışıklar söndükten sonra ayrılıyor. Böyle bir kadın işte bu 'bilinmeyen kadın.'

Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle ise elveda, elveda sana ey kalbimi ilk defa büyük bir arzu ve şiirle titretmiş olan temiz ve masum aşk... Elveda... Elveda... Çünkü artık ben başka bir erkeğin karısı olacağım ve bu adamla evlendikten sonra artık böyle mutlu bir hatırayı bile saklamak istemem...

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 135)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 135)
Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dış görünüşü ile beni bu kadar büyülemiş olan şairin bile, sonunda bu derece basit bir adam olduğu ortaya çıkarsa, demek ki bu çevrede evleneceğim erkeği kendi kendime seçmem için böyle maceradan maceraya, yani tehlikeden tehlikeye atılmam, belki de pislikten pisliğe düşmem gerekecek... İşte buna hiç tahammül edemem. Kuşkulu ve karışık bir mutluluk peşinde böyle kirlenmeye asla tahammülüm yoktur.

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 134)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 134)
Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

O derece üstün ve seçkin, o kadar benzersiz görünen bir erkek bile, kendisine hayatımı bütün masumluğu ve temizliği ile ebediyen teslim ettiğim halde beni böyle vicdansızca aldatmaya cesaret ediyorsa, aman Allah'ım, bundan sonra ben kime nasıl, nasıl bir güvenle bağlanabilirim?

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 133)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 133)
Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl bilmiyordu ki, Pervin böyle şeylere izin vermez ve nasıl bilmiyordu ki, Pervin için aşk ne kadar aziz ve vazgeçilmez olursa olsun, gurur daha kutsal ve önemlidir.

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 133)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 133)
Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne kaba ve hoyrat, ne bilgisiz ve terbiyesiz kızlar, babalarının bin bir güçlükle kazandığı paralar uğruna sevilen ve beğenilen eşler olarak seçiliyor ve kocaları da maalesef kayınbabalarının bu kirli servetleri için karılarının çeşitli rezilliklerine göz yumuyorlar...

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 132)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 132)
Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Efendim bugün aranılan şey ne eğitim, ne kavrayış, hatta ne de güzellik... Yalnız para arıyorlar kuzum, para, para, yalnız para... Zengin olmayan kızlara, ne kadar eğitimli, ne kadar güzel olursa olsunlar, koca yok! Bir kız da evleneceği bir erkeğin yalnız maaşını soruyor. İşte bugünkü evlilikler...

Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 130)Genç Kız Kalbi, Mehmet Rauf (Sayfa 130)
Ezgi, Mürebbiye'yi inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitapta 4 tane hikâye yer almaktadır. Her zaman olduğu gibi Stefan Zweig'in nokta atışları ve psikolojik tespitleri güzeldi. En sevdiğim hikâyesi, Mürebbiye'ydi. İki küçük kızın evde öğrenimlerine yardım eden mürebbiyenin hayatından kısa bir kesit verilmişti. Ama o kesitte kızların mürebbiyeye yaklaşımı ve olaylara bakış açısı muazzamdı. Yaz Novellası'nda yaşlı bir adamın genç bir kıza oynadığı aşk oyunu; Geç Ödenen Borç'ta ise bir kadının genç bir kız iken platonik aşkıyla yaşadığı olayı yıllar sonra hatırlamasını anlatılmaktadır. Kadın ve yeryüzü'nde ise susuz kalmış bir yer ile bir kadının yarı histerik şefkat arayışını anlatmaktadır.

Ayşe Karabacak, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sevgilisini boş yere bekleyen bir erkek için gece bitmek bilmez; gündüzleri çalışan işçi için bir gün kısa bir süre değildir; sert bir ananın kolları arasında yaşayan genç bir kız için bir yıl yüzyıl gibidir; isteklerimi, umutlarımı geciktiren her an bana dayanılmaz bir uzunlukta gelir.

Hakkari'de Bir Mevsim, Ferit Edgü (Sayfa 154 - Sel yayıncılık)Hakkari'de Bir Mevsim, Ferit Edgü (Sayfa 154 - Sel yayıncılık)
BUŞRA UYSAL GÜDER, Rol Çalan Ceset'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bitti !!!
️‍️ Başkalarının hayatını değiştirmekten mustarip dedektif Remzi Ünal, bundan böyle üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokmamaya karar vermişti. Aldığı iş her ne ise yalnızca onu yapacak, daha fazlasına karışmayacaktı.
️‍️ Bir akşam üzeri, başının belada olduğunu söyleyerek kendisinden yardım isteyen tiyatrocu bir genç kız arabasını alır, ancak aldığı karar gereği bu isteği geri çevirir. Arabadan aceleyle inerek şehrin karanlık sokaklarına karışan kızın o gece bir cinayete kurban gittiğini öğrendiğinde ise hiçbir şey yapmamanın doğru olmadığına kanaat getirerek cinayeti çözmek için işe koyulur.
️‍️ Kitap son on sayfaya kadar hiçbir ipucu vermeden ilerledi. Son on sayfada dedektif cinayeti kendi kafasında birleştirdiği ipuçlarıyla çözmeye çalıştı. Ama inanın ben katilin kim olduğunu anlamadım. Bir tahminim var ama yinede emin değilim. O yüzden de kitabı boşuna okumuş gibi oldum. İnşallah yazarın diğer kitapları da böyle değildir, Çünkü elimde bir kitabı daha var. Son sayfalara kadar gayet iyiydi ama daha güzel bir son olabilirdi.
️‍️ 5/10