Merve Seyfi, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hocam, işte ne yapacaksın, gençler! Kız arkadaşlarını alırlar, bizim bu su başına gelirler, burada eğlenirler, ne yapacaksın, delikanlı, genç." diyor.
Günahı hoş görmek olur mu yahu? Günahı hoş görmek o günaha iştirak etmektir! Bir günahı bir insan tasvip ederse onu işlemişçe günaha girer.
İslami bilgi olmayınca, Rasulullah sevgisi, Allah sevgisi insanın kalbine yerleşmeyince insan hakiki müslüman olamıyor.
Allah bizi o sevgilerle mazhar eylesin. Hakiki müslüman eylesin. Üzerimizde sevmediği çok şeyler vardır. Bizi ancak o pak edebilir. Rabbimiz bizi sevmediği hallerden, huylardan, sıfatlardan kurtarsın. Bizi sevdiği kul eylesin.

Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad CoşanSünnet Olmadan Ümmet Olmaz, Mahmud Esad Coşan
Adem ŞEN, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okuyor

Zübeyde evlendiği sıra 14-15 yaşlarında, yani kocasından yirmi yaş kadar daha küçük olmalı. Zübeyde ergenlik yaşında genç bir kız olarak kendi duygularını keşfetmeye ve kendi kendini tanımaya zaman bulamadan evlenmişti. Muhtemelen o yaştaki herhangi bir diğer genç kız gibi Zübeyde'nin zihni yaşama ilişkin gerçekçi algı ve kavrayıştan ziyade fantazilerle doluydu. Ne var ki bu yaşta bir kızın kendisinden yirmi yaş kadar büyük bir erkek ile evlenmesi dünyanın bu bölgesinde olağan bir durumdu. Büyük yaş farkı gösteren bu tür evliliklerde olağandışı zihinsel ve duygusal gerginlikler yaşanır; bunlardan bazıları iç çatışmaları yoğunlaştırırken diğer bazıları dışsal "çözümlere" kavuşur.

Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 40)Ölümsüz Atatürk, Vamık D. Volkan (Sayfa 40)

Küçük bir hikaye.
Sizlerle çok sevdiğim bir yazardan dinlediğim bir hikayeyi paylaşmak istiyorum. Bu gerçek yaşanmış bir öyküdür.
70'li yıllar...Kahramanımız hukuk fakültesinde okuyan bir içine kapanık bir delikanlı. Hukuk Fakültesi'nde okuyor ama sinemaya ilgi duyuyor. Hayalinde iyi bir sinemacı olmak var. Bir gün İstanbul'da film festivali olduğunu duyuyor ve "kesinlikle gitmeliyim" diyor. Giderken de "acaba bilet bulabilecek miyim" diye düşünerek gidiyor. Vardığında, bir genç kadın sesleniyor ona "iki biletim var birini size verebilirim isterseniz" diyor ve bizimki de "tamam, gişeden alacağıma sizden alayım" diyor ve parasını verip alıyor. Filme girdiğinde bakıyor ki salon bomboş. Kimsenin ilgi duymadığı bir film...Salonda yalnız o genç kadın ve bizim hukukçu delikanlı var. Oturup izliyorlar filmi. Kadına karşı içinde bir şeyler olduğunu hissediyor o anda ve "çıkışta bir çay içelim desem kabul eder mi" diye düşünüyor. Sonra fark ediyor ki genç kadının parmağında bir alyans...Kadın evli. Vazgeçiyor bu düşüncesinden ve o gün orada vedalaşıp ayrılıyorlar.

Aradan yıllar geçiyor ve bizim delikanlı hayal ettiği gibi sinemacı olamıyor ama sinemacıların haklarını savunan çok iyi bir avukat oluyor. Hayatına birtakım sevgililer giriyor çıkıyor ama nedense evlenemiyor ve 40'lı yaşlarına geliyor.

Bir gün ofisinde otururken kapı çalıyor ve genç bir kız giriyor içeri. "Belki uzmanlık alanınız değil ama bir miras davamız var bu davayı alır mısınız?" diye soruyor. Annesinin öldüğünü babasının hakkı olanı vermediğini anlatıyor. Aslında miras annesinden kalmış kıza ve babası annesine çok kızgın ve de kırgın. "Annem bir gün bir olay yaşadı ve bir daha babamı sevemedi" diyor. Avukat tüm bunlar olurken "bu kızı bi yerden tanıyorum sanki" diyor hep.

Sonunda dava lehlerine olarak sonuçlanıyor. Avukat, " bunu kutlayalım" diyor. Genç kız "peki ama bir şartla. Önce sinemaya götür beni" diyor. Avukat şaşırıyor "peki, olur" diyor. Sinemaya gidiyorlar, salon tıklım tıklım. Bi ara filmi izlerken dönüp genç kıza bakıyor ve onun da kendisine baktığını ve gülümsediğini görüyor. Onun yıllar önce beraber sinemaya gittiği o kadına benzediğini düşündü ve "acaba?" diye geçirdi içinden. Oradan çıkıp yemeğe gidiyorlar ve bizim avukat cesaretini toplayıp "sizi daha önce görmüş gibiyim birine çok benzetiyorum" diyor ve genç kız "olabilir, insanlar birbirine benzer. Kim bilir kime benzettiniz" diyor. Ayrılırken genç kız avukata bir zarf veriyor "size bunu getirdim, ama tek bir ricam var eve gidince açın" diyor. Avukat söz veriyor ve eve gelince zarfı açıyor. İçinden bir sinema bileti çıkıyor. Bakıyor ki yıllar önce o hoşlandığını kadınla izlediği filmin bileti. "Asıl miras buydu" diyor genç kız notunda...

Neslişah Özbay, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
 17 Mar 13:45 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Roman; birbirini severek evlenen, hayata bakış tarzları, kişilikleri farklı olan iki gencin anlaşamayarak ayrılmalarını ele alır.

Sonuçta iki genç birbirlerini tanımaya fırsat bulamadan dünya evine girerler, fakat kişiliklerinin çok farklı kutuplarda olması ve biraz da geçim derdinden dolayı birbirlerinden uzaklaşmak durumunda kalırlar.

Roman, üniversite öğrencisi olan Nihat ile Ömer’in vapurda giderlerken Ömer’in öndeki yerlerde oturun güzel bir genç kızı fark etmesiyle başlar. Vapur iskelede durduktan sonra Ömer kızı kaybetmemek için arkasından ilerlemeye başlar. Ömer tam kıza sesleneceği sırada yanında orta yaşlı bir bayanın olduğunu görür ve bu bayan Ömer’e seslenir. Kadın Ömer’lerin uzaktan akrabası olan Emine teyzedir. Emine teyze kızın adının Macide ve Balıkesir’deki bir akrabasının kızı olduğunu, musikiye duyduğu ilgiden dolayı buraya konservatuar okumaya getirdiğini söyler.

Macide Balıkesir’de okurken musikiye olan yeteneği ve ilgisi hocaları tarafından fark edilir. Bu sırada okula yeni gelen genç öğretmen Bedri Bey ile aralarında bir şey olduğuna dair dedikodu çıkar. Bu dedikodu onların arasında bir anda duygusal bir bağ kurar. Fakat Bedri öğretmen sene sonunda okuldan ayrılmak durumunda kalır ve İstanbul’a taşınır.

Ömer bir akşam Emine teyzesinin evine gider , herkesin morali bozuktur. Macide’nin babası vefat etmiş ve ev halkı bunu Macide’ye söylemiştir. Macide o akşam odasından hiç çıkmaz. Ömer’de kendi için hazırlanan odaya gider ve uykuya dalar. Ertesi gün Macide ve Ömer aynı zamanlarda kalkar evde başka kimse uyanık olmayınca birlikte kahvaltı yaparlar sonra Ömer Macide’yi okuluna bırakır akşamda gelip alacağını söyler.

Ömer akşam Macide’yi alır yürüyerek giderlerken Ömer hislerini Macide’ye açıklar. Macide’de aynı şekilde karşılık verir. O günden sonra her gün birlikte gezmeye başlarlar. Macide’nin babasının vefatıyla parada kesilince Macide’den rahatsız olmaya başlarlar ve bir akşam Macide’yi azarlarlar. Buna çok üzülen Macide o gece tüm bavulunu toplar ve evden çıkar fakat nereye gideceğini bilemez. Kötü bir şey olacağını hisseden Ömer ise Macide’nin evinin önünden gitmemiştir. Macide’yi alarak kendi evine giderler. O geceden sonra karı koca olarak yaşarlar fakat geçim sıkıntısı kısa zamanda baş gösterir.

Ertesi sabah postanedeki işine gider öğlen de Hafız efendi ile yemeğe çıkar Hafız efendi bir sıkıntısını Ömer’e anlatır . Kayınbiraderi hapse girer kefaret için kasadan iki yüz elli lirayı alıp kayınbiraderine verdiğini söyler. Tahliye edildiğinde parayı alıp tekrar yerine koyacağını söyler fakat mahkeme bir türlü olmaz. Rahatlamak için de Ömer’e anlatır.

Ömer akşam eve gittiğinde Nihat ve Profesör Hikmet adında ki iki arkadaşının onu beklediklerini görür. Macide ise bu iki adamdan hiç hoşlanmamıştır. Siyasetle alakalı yazılar yazan Nihat , veznedar Hafız efendiyi ihbar edeceğini söyleyerek ondan para istemeyi önerir fakat iyice geçim sıkıntısı yaşayan Ömer bunu kesinlikle reddeder.

Profesör Hikmet Ömer ile Macide’yi bi akşam sazlı sözlü bir eğlenceye davet eder. Eğlence sırasın Macide Bedri ile karşılaşır. Ablasının rahatsızlığından dolayı Bedri öğretmenliği bırakmış piyano çalmaktadır. Bedri ile Ömer ise uzun zamandır görüşmeyen iki arkadaştır. Bedri Macide’ye olan hislerini hala hissetse de asla belli etmez ve Ömer Sırf Macide’den dolayı sürekli maddi yardımda bulunur.

Ömer bir akşam eve geldiğinde Macide ile Bedri’yi baş başa otururken görünce yanlış anlar ve Bedri’ye hakaretler eder. Ömer sandalyeye oturarak ağlamaya başlar. Geçim sıkıntısından dolayı Hafız efendiyi tehdit ederek para almıştır sonra da pişman olarak bu parayı Nihat’a vermiştir. Ömer yaptığından utanarak hemen Bedri’nin evine gider ve özür diler Bedri Ömer’i affeder.

Yine bir akşam Ömer ve Macide eğlenceye davetlidir . Davette Bedri ile Profesör Hikmet ‘te vardır . Macide oldukça sıkılmıştır fakat Ömer’in kalkmaya hiç niyeti yoktur. Eski arkadaşı olan Ümit isimli bir kızla da oldukça samimi olur. Eğlence sonunda gazinoya gitmeye karar verirler, Ömer ise Macide’yi unutup Ümit’le takılmaktadır. Gazinoda iyice canı sıkılan Macide lavaboya gider o sırada Ömer’in arkadaşı olan İsmet Şerif içeri girer ve Macide’yi sıkıştırmaya çalışır. Macide adamı iterek oradan kaçar. İçeri girip yerine oturduğunda ise Profesör Hikmet tarafından tacize uğrar. Ömer olanları görmesine rağmen Profesöre olan borcundan dolayı sesini çıkaramaz ve Ümit’le ilgilenmeye devam eder.

Macide tüm bu olanlardan sonra Ömer’de dahil herkesten ve her şeyden tiksinmeye başlar. Ömer’e uzunca bir mektup yazar o anda Bedri içeri girer ve Ömer’in tutuklandığını söyler. O günden sonra Bedri ile Ömer’i ziyarete gitmeye başlar. Fakat hep susarlar.

Bir gün yine ziyarete gittiklerinde Macide’nin gitmesini Bedri ile konuşacağını söyler. Macide Bedri’yi dışarıda bekler. Ömer Bedri’ye tahliye olduğunu artık dışarı çıkabileceğini, yalnız hatalarını bildiğini ve Macide’yi daha fazla üzmek istemediğini söyler. Macide’yi Bedri’ye emanet eder dilerse Macide ile evlenebileceğini söyler. Bedri olanları Macide’ye anlatınca Macide sadece susar. Bedri evine taşınmasını söyler Macide bunu kabul eder Bedri’nin kız kardeşine bakacağını da söyler. İçinde garip bir hisle yanında Bedri yürümeye başlarlar.

Balıkesir’den başlayıp İstanbul’da son bulan bir aşk macerası anlatılır. Bu serüvenlerde üç temel şahıs vardır: Macide, Ömer ve Bedri. Macide ve Ömer birbirlerini iyice tanımadan evlenirler. Oysa ikisi ayrı dünyaların insanlarıdır, kişililikleri birbirinin tam aksi yönünde olan insanlardır güzel roman doyumluk yazarın keyifle okuyacağınız icimizde ki Şeytan keyifle okumanızı dilerim. :)

dünyadan bir şey işte
aşk, sadakat, iyi insan...

bu kelimelerin hepsini tek cümle içinde kurar mısınız?

bir genç erkek, evli ve bir kızı var ...
ve üç kadın; bir çocuk, genç bir kız ve evli bir hanım,

erkek genç kıza aşık oluyor ve kız da ona
sonra
durum o kadar zor görünür ki, hiçbir zaman kavuşamayacakları hissine kapılırlar
ve sonra da buz gibi hırçın suya kendilerini bırakıyorlar
genç bedenler ölümün soğuk yüzüyle karşılaşınca kurtarılma çığlıklarını atmaya başlıyorlar
ancak kimse yardım edemiyor ve ikisi de ölüyor...

geriye, dul karısı
ve ilerde babasının bu ölüm şeklini öğrenecek ve babasız büyüyecek olan küçük kız , kalıyor

cümleyi kurdunuz mu?

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nihat bu emre itaat etti. Yolcular
yavaş yavaş yerlerinden kalkarak
çıkılacak kapılara doğru yürümeye
başlamışlardı. Ömer bunların
arasından karşı tarafı görebilmek için
başını yukarıya, sağa, sola çevirip
duruyordu. Arkadaşı onu dürterek
söylendi:
“Eee! Sıktın artık. Söylesene, nereye
bakıyorsun?”
Ömer ağır ağır başını çevirdi, bir felaket
haberi veriyormuş gibi:
“Şurada genç bir kız oturuyordu, gördün
mü?” dedi.
“Görmedim, ne olmuş?”
“Şimdiye kadar ben de görmemiştim!”
“Saçmalıyor musun?”
“Şimdiye kadar böyle bir mahluk
görmemiştim diyorum!”
Nihat canı sıkılmış gibi yüzünü
buruşturdu, tekrar ayağa kalkarak:
“Sen bütün büyük laflarına ve dillere
destan olan zekâna rağmen asla ciddi
bir insan olamayacaksın!” dedi.
Bu cümleden sonra dudaklarınınkenarında kalan bir istihza çizgisi
birkaç saniye kadar devam etti, sonra
yerini lakayt bir ifadeye bıraktı. Ömer
de kalkmıştı. Boynunu uzatıp
ayaklarının ucuna kalkarak
aranıyordu. Bir aralık Nihat'a döndü:
“Daha oturuyor!” dedi. Sonra gözlerini
arkadaşının yüzüne dikerek:
“Gevezeliği bırak. Şu anda ömrümün
en ehemmiyetli dakikalarını
yaşıyorum. Hislerim beni şimdiye
kadar asla aldatmamıştır. Müthiş bir
şey oldu veya olacak. Şurada
gördüğüm genç kız, bana, daha
dünyaya gelmeden, daha dünyanın,
daha kâinatın teşekkül ettiği
sıralardan tanıdığım birisi gibi geldi.
Sana nasıl anlatabilirim. 'İlk görüşte
deli gibi âşık oldum, yanıyorum,
tutuşuyorum!' gibi laflar mı
söyleyeyim? Fakat işin tuhaf yanı
bunlardan başka da söyleyecek
sözüm yok. Hatta burada seninle
nasıl durup çene çaldığıma hayretiyorum. Bundan sonra ömrümün
bir dakikasının bile ondan uzakta
geçmesi benim için ölüm demektir.
Demin pek göklere çıkardığım ölüme
şimdi müthiş bir şey gibi bakmama da
hayret etme, ne diye mi hayret
etmeyeceksin? Ne bileyim ben? Sana
izahat verecek değilim ya... Ne lüzumu
var! Yalnız ukalalık etmeden bana bir
akıl öğret! Ne yapayım? Korkunç bir
vaziyet karşısındayım. Onu bir kere
gözden kaybedersem ölünceye kadar
ömrüm yalnız aramakla geçer; ve
herhalde bu müddet pek kısa olur. Of
be! Saçmalıyorum. Fakat fevkalade
doğru söylüyorum. Onu bir daha hiç
görmemek ihtimali en feci ve maalesef
en akla yakın olanı. Düşün ki şu anda
çehresini hatırlayamıyorum bile, fakat
hafızamdan daha derin bir yerde onun
bir taşa hakkedilmiş1 kadar keskin bir
tasvirinin, akılların almayacağı kadar
eski zamanlardan beri mevcut
olduğuna eminim. Şu kalabalığın
içine gözlerim kapalı olarak karışsam

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali
ROMANTİK AŞK, Şah'ı inceledi.
17 Mar 04:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uraz Kurt ve Ayşin'in hikayesi ...
Uraz yetimhane de büyümüş resmen psikopat bir genç ve oldukça yakışıklı ama bir gün yetimhaneden kaçıyor ve dövüş ve uyuşturucu ile uğraşan bir adamın eline düşüyor. 3 yıl boyunca hemen hemen her gece dövüşüyor. Bir gün patronu Uraz'ı bir koleje yazdırıp okulda ki öğrencileri uyuşturucuya alıştırmasını ister. İşler o kadar da iyi gitmez.
Ayşin böbrek hastası babasına ait olan kolejde öğrenci sessiz sakin ve çalışkan bir kız. Tam bir kitap kurdu. Asosyal biri.
Uraz ve Ayşin arasında aşk başlar ...
Kitabın sevmediğim yönü yarıda kalması

Nurhan Işkın, Roza'yı inceledi.
 17 Mar 00:54 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Eseri okurken zorlanmadım dersem yalan olur. Töre cinayetlere bu kadar yakından tanık olmak acı vericiydi...

Kadınsanız, söz hakkınız yok! Yanlış bir adımda, iftira dahi olsa katliniz için aile büyüklerinin karar vermesi; "namus" adına oldukça kolay...

Anne ve baba ne kadar direnirse dirensin, aile meclisi karar verince onların onaylaması zorunlu...

Cehaletin bu kadarı nasıl anlatılır, ne söylenir bilemiyorum. Doğurduğunuz bir kız çocuğu hakkında verilen ölüm kararını her anne onaylayamaz. Bırakın anneyi hiç tanımayan bir insan bile onaylanamazken, bir annenin "namus" adına bu kararı alması, töre adına kabul etmesi inanılacak gibi değil ve bu gerçek maalesef ülkemizin kanayan yaralarından biri. Yazar Hamit İzol eserini oldukça tarafsız, akıcı sade bir dil ile okuruna aktarırken, özellikle "töre" adına bir genç annenin katledildiği bölümleri o kadar gerçekçi kaleme almış ki, kendimi Gezal (anlamı; Ceylan) katledilirken o küçücük odada, yalvarışlarına gözyaşlarımla eşlik ederken buldum...

Kitabın konusu :
Üç çocuklu bir ailenin yoksulluk nedeni ile Şanlıurfa'dan, Hatay Dörtyola göç edişi ile can buluyor. Yoksulluğun, törenin içinde yaşam mücadelesi veren bu ailenin kızları Roza ve Gezal amcalarının, babalarından ziyade, töre gerçeklerini hatırlatması ile annelerinin kendilerine destek çıkmayışının hüzünlü hikayesini anlatıyor...

Baba yarısı olan amcalar, bu aile zorluk yaşadığında, ekmek bulamadığında, oğulları ve kızları hakkında zengin oldukları gerekçesi ile törenin geçerli olmadığı ama yoksullukla çırpınan kardeşlerinin kızı Gezal'ın hükmü için ikiyüzlülükleri ve katledişine giden süreçte söz sahibi olmaları oldukça düşündürücüydü...

22 yaşında bir genç kızın gerçek yaşam öyküsü...
Aşkı için karşısına aldığı ailesinin iftira sonucu hayatına son verecek kararı onaylamalarının yürek burkan hikayesi...

Ah Gezal! Sen toprak altında çürürken, ailenin şerefi, namusu ve seni katledenler kaybettikleri şereflerini eminim geri almışlardır...

Kadın olmanın zorluğu, hatasının af olmadığı, adı her ne olursa olsun öldürülme kararını verenlerin; erkekler hata yapsa da elinin kiri olan bir toplumda, cehaletin ne kadar acı olduğunu bu eser ile tekrar düşüneceksiniz...