Cennet, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
Dün 00:35 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Müthiş bir yapıt. Bir yazar kendisiyle de konuşabilirmiş romanında. İlginç bir taktik ama müthiş. Ahmet Ümit ile Komiser Nevzatın aynı romanda buluşması.. yine hiç beklenmedik bir şekilde sonuçlanan cinayet. Ama beni etkileyen Gezi Parkı olaylarının ve 1980 Eylülülün tahlilinin mükemmel yapılmasıydı. Analiz çok başarılı.. temelde yatan ana sebeplere değinilmesi... umarım okuyanlarda da bir ışık yakmıştır diyorum.

fazi, Son Ada'yı inceledi.
13 Mar 14:55 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son Ada, son sığınak, son insani köşe... Livaneli'nin belki de okuduğum en iyi kitabıydı. Dehşetle, üzüntüyle, sinirlenerek okudum. Ister istemez kıyasladım her cümleyi yaşadıklarımızla.

Dünyanın karmaşasından, şiddetten, haksız ölümden kaçan bir grup insanın hazin hikâyesi Son Ada. Kaçtıkları her şey ile bir kez de burada karşılaşan, yine (!) seslerini çıkaramayan, savunamayan, kabullenen, boyun eğen bir grup insan. Eskiden nasıl yaşadıklarını unutup, günü kurtarmaya çalışan bir topluluğun son çırpınışları. Susmayan ve olacakları önceden gören arkadaşlarını dışlayan, sonunda arkadaşlarının haklı çıktığını acı bir tecrübeyle anlayan bastırılmış çoğunluk.

Hem konu hem de karakterler bakımından bir hazineydi Son Ada. "Başkan" kurulu düzene sonradan katılan, her şeyi değiştiren, halkı "anarşizme karşı" örgütleyen bir devlet büyüğü (!) olarak çıkıyor romanda karşımıza. Bir bildiği vardır diyerek her lafına evet diyen bir kitlenin başkanı oluyor bu kez. Yavaş yavaş tüm adada hakimiyet kurup tüm kontrolü ele geçiriyor. Ama toplumumuzda da olduğu gibi, bu baskıya boyun eğmeyen bir "hain" çıkıyor ve romanda "yazar" olarak bahsediliyor ondan. (Başkanın hayatı boyunca başa çıktığı, bu zihniyetteki insanlara her yerde rastladığını, biz bunları çok gördük cümlelerini okuyunca neler canlandı gözümde bilseniz dostlarım...) Bir de "martılar" var ki, adanın asıl sahibi. Halkla birlikte yaşayıp giden ama bir anda adaya gelen "Köpekbalığı Başkan" tarafından dengeleri alt üst olan martılar. Kitaptaki katliamı içim parçalanarak okudum... Olmayan bir düşman yaratmanın ne denli kolay başarıldığını bir kez daha görmek beni çok korkuttu.

Son Ada'yı okurken aklıma sürekli Gezi Parkı geldi. Direnen insanların nasıl püskürtülmeye çalışıldığı, halkın bir anda galeyana gelip ikiye bölündüğü, onurlu bir direnişten çıkan sarsıcı sonuçları düşündürdü bana okuduklarım. Yani dostlarım, yaşadığımız ülke de bizim Son Ada'mız! Tüm diktatörler "Başkan", bütün boyun eğmeyenler "Yazar", çaresiziz diyerek zulmü kabullenen ise maalesef "Halk" olarak canlandı gözümde. Bizim "Son Ada'mız" umarım böyle yanmaz, yıkılmaz umutlarıyla bitiriyorum cümlelerimi...

Neva Sataloğlu, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
07 Mar 23:41 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ani bir karar değişikliği ile hiç hesapta yokken okumaya başladığım bu kitapta, gezi parkı olayları, 6-7 Eylül olayları, mafya hesaplaşması, aşk , yolsuzluk, rüşvet ve bilimum toplumsal konuya değinilmiş. Tabii ki bunların hepsi bir cinayeti merkez alarak dağıldığından, ister istemez "katil kim ?" sorusu okuyucunun aklına saplanıyor, kitabı okumanın amacı oluyor, ne kadar zeki ve polisiyeye aşina bir okur olunsa da, cinayeti çözmeye yarayan bilgiler son sayfalarda verildiğinden saplanıp kalınan bu sorunun cevabı için adeta kitap yenilip yutuluyor.

Necati karapinar, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
 03 Şub 21:41 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın dili çok güzel ve akıcı kitabı elinize aldığınızda bırakmak istemeyeceksiniz. Polisiye roman sevmeme rağmen Ahmet Ümit'in kitaplarını seviyorum. Kitapta işlenen cinayetin yani sira gezi parki, 6-7 eylul olaylari ve tarlabasindan bahsedilmiş. Istanbul Hatırasını daha çok sevmiştim ama bu kitapta oldukça başarılı.

_bayanhiçkimse_, bir alıntı ekledi.
19 Oca 19:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Reytinglerin düştüğü yanlış bile değil, yalan.Tam olarak Gezi Parkındaki olaylara, Gezi Parkı direnişine, Gezi Parkı ayaklanmasına, Gezi Parkı hareketine, neyse onun adı, ona katıldığımız için, Başbakanlıktan gelen emirle TRT tarafından dizimiz yayından kaldırıldı.Olan tam olarak bu."

Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe, Alper Kırklar (Sayfa 229)Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe, Alper Kırklar (Sayfa 229)
Burcu Bergen, Öyle Güzel Bir Yer Ki'yi inceledi.
17 Oca 08:14 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

İkinci Murat Gülsoy denememde de mutlu olamadım. İstedimki çok güzel bir kitap olsun fakat istediğimi bulamadım. Eski lise arkadaşları 40 yaşından sonra karşılaşıyorlar. Sağanak yağmura yakalanan 6 kişi Kerem'in antikacı dükkanına sığınırlar ve eski defterler açılmaya başlar. Tam burada konu olarak harika bir kitap çıkacakken ortaya Kerem'in hayatına dalıyoruz ve başlıyor bir sıkıntı. Yavaştan hesaplaşmalar yaşanırken kitap bitiyor. Elde birşey kalmıyor. Ben tatmin olmadım maalesef, bir de Gezi parkı olayları sırasında geçen hikaye beni daha da boğdu açıkçası. Şimdi üçüncü kez yazarı deneyimleyip deneyimlememeyi düşünüyorum kara kara.

Serdar DEVRİM, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Ümit'in en çok satan kitaplarından olmasına rağmen benim görüşüme göre gezi parkı döneminde olan olayları çok zaman geçmeden kaleme almak adına bir çırpıda telaşla yazdığı bir kitap diye düşünüyorum. Evet Başkomiser Nevzat, Komiser Ali ve Komiser Elif güçlü karakterler ancak ben diğer kitaplarında okuduğum kadarıyla öyle derinlemesine etkilendim. Çıkar çıkmaz alıp okuduğum ve gezi parkı olayları çok taze olduğu için bir nefeste okudum diyebilirim. Kiatbın ismi hak veriyorum oldukça insanı çekiyor ve Nevzat komiserime de oldukça yakışıyor. Irkçılıkla alakalı değindiği kısımlar ve Tarlabaşını anlattığı kısımlar oldukça güzel bir şekilde işlenmiş. Vakit ayırmaya değer bir kitap diye düşünüyorum.

Erdem Gül, Geyikli Park'ı inceledi.
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geyikli Park, Sunay Akın

İşte size herkesin sevebileceği bir kitap.

️ Sunay Akın'ı çok anlatmaya gerek yok sanırım, kendisini birkaç kez canlı izleme şansına sahip oldum. İnanılmaz bir bilgi birikimi var.. cıvıl cıvıl hareketleri içerisinde o naif sesiyle öyle bir alır götürür ki sizi, o anlatırken her anını yaşar, uzak diyarlara gider dönemezsiniz..İzleyenler bilirler başta bir kişiden, olaydan bahseder sonra sizi oradan alır son vuruş yapacağı yere götürür ve siz de ağzınız açık "Vay be!" dersiniz. İşte bu kitabı da öyle...

️ Kendine özgü üslubuyla kaleme aldığı 46 hikâye boyunca sizi bir zaman yolculuğuna çıkarıyor; belgeler ve fotoğraflarla zenginleştirilen öykülerin kahramanlarıyla tanıştırıyor, ülkemizde ve dünyada yakın tarihin karanlıkta kalan sayfalarına ışık tutarken; Mimar Sinan’dan Pilot Vecihi Hürkuş’a; Sabahattin Ali’den Resneli Niyazi’ye; Olimpiyat Oyunlarına katılan ilk milli bisikletçimiz Cavit Cav’dan Çanakkale savaşı kahramanı Tüfenkçi İsmail Usta’ya; Nazım Hikmet’ten Bakırköy’lü heykeltraş Kemal Künmat’a pek çok ilginç kişiliğin bilinmeyen yönlerini renkli öyküler aracılığıyla tarih meraklılarıyla buluşturuyor...

️ Büyük bir bilgi birikimi ve araştırma eseri olan bu kitabı okurken; bilmediğimiz, unuttuğumuz veya yanlış bildiğimiz şeyleri görecek, bazı şeyleri ilk kez öğrenecek ve çok şaşıracaksınız. Bu kitabı okumayanlar için çok büyük kayıp olur benden söylemesi..

İlginç bir bölümü sizinle paylaşmak istedim.Kitaptan alıntı:
Gezi Parkına Bakan Geyik:
II. Abdülhamit’in özgürlükleri kısıtlayan ve “istibdat devri” olarak anılan yasaklarına karşı, Resneli Niyazi Bey isyan ederek iki yüz adamıyla Manastır’da dağa çıkar. “Hürriyet Kahramanı” ilan edilen Kolağası Niyazi Bey bir gün bir geyikle karşılaşır.

Günlerdir aç olmalarına karşın, bir av hayvanı olan geyiğin özgürlük uğruna dağa çıkanlarda nasıl bir etki yaptığını Niyazi Bey’in hatıratından okuyoruz:
“Tüm gözler iki yaşını bitirmemiş olan bu geyiğe çevrilmişti. Kimi karaca, kimi geyik olduğunu ortaya atıyordu. Jandarmalardan biri bu bilmeceyi çözdü, bunun henüz iki yaşını tamamlamamış dişi bir geyik olduğunu ve Prester sırtlarında önlerine çıkan bu hayvanın okşamalarına aldanarak kendilerini çekinmeden izlediğini anlattı.

Herkes bu hayvanı okşuyor, seviyor, kutsallığına inanıyordu. Davranışındaki insana yakınlığı gönüllerimizi kendine bağlayan bu sevimli yaratığı bize gönderen Tanrı’ya şükürler ediyor, bu gelişte bir hayrın, Tanrısal bir müjdenin işaretini görüyorduk. Daima önde giden ve askerin önünde sıçrayan geyik, adeta bize kılavuzluk ediyor. Bir içgüdüyle bizi amacımıza doğru koşturuyordu.”

Gezi Parkı olaylarında kesilmek istenen ağaçlara, Divan Oteli’nin önündeki Pierre Louis Rouillard’ın geyik heykelini yanıma alarak baktım, sürekli olarak… Aktüalitedeki olaylara herkes, bilgi birikiminin arkasından bakar, ne de olsa! (…) Çünkü 2013, “Hürriyet Kahramanı” Resneli Niyazi’nin 100. ölüm yıldönümüydü ve hiç kimse bunun farkında değildi!”

Mert Kurtaran, #Tarih Dergi 9. Sayı'ı inceledi.
 21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

NTV Tarih, Gezi Parkı olayları sırasında yayınla(yama)dığı Haziran sayısından sonra kapanmıştı, #Tarih de NTV Tarih'in devamı niteliğinde basılan bir "popüler" tarih dergisi. Burada popülerden kastım, derginin ana başlıklarından bazılarını gündemin tarihi olarak nakletmesi. Örneğin okuduğum bu sayı, Charlie Hebdo saldırısının hemen ardından çıkan 2015 Şubat sayısı. Ana başlıklardan birisi "Din Adına İşlenen Günahlar" adı altında tarihte din adı kullanılarak yapılan katliamlardı.

Dergide yer alan konular sadece gündemden yola çıkılarak belirlenmiyor elbette, edebiyattan sinemaya, gastronomiden mimariye birçok alanda yazılar yayımlanıyor.

Dergi hakkında olumsuz eleştiri yapabileceğim en önemli nokta, bir tarih dergisinden beklenen tarafsızlığı tam anlamıyla verememesi. Fakat görüşlerini piyasadaki diğer yayınlar gibi direkt insanın gözüne sokup tarihin bilimsel tarafını gölgede bırakmıyor #Tarih yazarları, ufaktan dokunduruyorlar diyebiliriz.

Tarihe ilginiz varsa bir göz atmanız, tarihe ilginiz yok fakat ilginizin olmasını istiyorsanız belki de kesinlikle göz atmanız gereken bir dergi #Tarih.

Tülin Arslandağ, Beyoğlu'nun En Güzel Abisi'yi inceledi.
 20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Adına vurularak bir hevesle aldığım ama gereğinden fazla uzatıldığını düşündüğüm, kimi yerlerinde acaba bıraksam mı dediğim, lezzetli ama bir o kadar beni boğduğunu düşündüğüm bir kitap. Kesinlikle zorlamıyor okuyucuyu. Ama tekdüzelik hissi yaratmıyor da değil. Arka Sokaklar izliyormuş hissine kapıldım roman boyunca. Hatta karakter eşleşmesi yapıcak olursak Komiser Nevzat = Rıza Baba, Yardımcısı Ali de kesinlikle ve kesinlikle Mesut Komiser olurdu. Hep bu canlandı kafamda. İşlenen konuyu genelleyecek olursak yılbaşı gecesi işlenen bir cinayetimiz var. Bu olay da Komiser Nevzat Bey'in eline bakıyor. Yardımcısı Ali biraz toy, bundan kaynaklı fevri hareketleri olabilen biri. Neyse, ellerinde birçok katil zanlısı var. Kurbanın patronundan tutun da, zengin sevgilisi, masum yüzlü sevgilisinin koruyucusu, patronunun düşmanı, bir Kültür Merkezi'nin başında olan kadın... Anlayacağınız ne ararsanız var düşmanları arasında. Bunların sorgulanmasından ve bu arada gerçekleşen başka cinayetlerin ardından katil sonunda bulunuyor. Yalnız sürekli acaba nolucak diye düşündürmedi ya da ne biliyim, kafa yormama neden olmadı ki katil de beni pek şaşırtmadı.
 
  Sonuç olarak güzeldi. Ama içimde merak duygusunu da pek körükleyemedi. Emeğine sağlık yazarın. Kitabın içinde kendinden bahsetmesi hoşuma gitti. Özeleştiri yapabilen biri anladığım kadarıyla. Bu kadar basit bir şeyin bu kadar allanıp pullanması yani uzatılması gereksiz geldi bana yalnızca. Karakterler de gereğinden fazlaydı. Diğer kitaplarını okur muyum, okumayı düşünür müyüm, sanırım evet.

Unuttuğum bir kısmı eklemek isterim. Özellikle toplumsal konulara değinmesi, gezi olaylarını, devletin eskikliklerini, rüşvetlerin gücünü, tarihe olmayan saygımızı dile getirmesi es geçilmeyecek kadar önemli bir şey. Gözde, tarihi bir şehrin çöküşünü ve sebeplerini göstererek bir azcık da olsa düşünmemizi sağlamak istemiş. Bu duyarlılığını çok takdir ettim. Ali İsmail Korkmaz'ın ve diğer gezi parkı şehitlerinin isimlerinin geçmesi de çok güzel bir davranış olmuş. Hepsine Allah rahmet eylesin..