200 syf.
·10/10 puan
Es-selamu aleyküm kardeşlerim
Kitap 201 sayfa, okunabilmesi "benim okuma hızıma" göre çerez olan kitaplardan. Ancak bazen olur ya elimize kitap alasımız gelmez. Ne yazık ki bu kitapta böyle bir dönemine geldi tabiri caizse benimle ordan oraya süründü ancak çok şükür bitirdim. Bitirdiğim de kalbim bir buruk oldu. Fikir insanlarının ne olursa olsun kendi fikrime uymasa bile öldürülmesi bana çok üzücü geliyor. Felsefe deyince akla elbette ki ilk Yunan Felsefesi gelir çünkü temelini oluşturacak niteliğe sahip olabilir. Yunan Felsefesinde de Sokrates gelir. Sokrates kendisine büyük hayranlık duyacağım bir düşünür oldu. Önce eserin içeriğinden bahsedeyim sonra kitapla ilgili düşüncelerime geçerim. Kitapta birbirini tamamlayan dört bölüm yer almakta. Birinci bölümde ilk diyalog var. Bu Euthyphron'da yargılanışının öncesini anlatır ve dinsizlikle suçlanan Sokrates'in inançları hakkında bilgi verilir. Sokrates'in savunmasında ise yargı süreci anlatılmaktadır ( Sokratesin iletişim tarzı soru cevap olarak ilerliyor bu da karşıda ki muhatabın anlama yetisini arttırıyor.) Kriton'da hüküm sonrası anlatılır, bir yurttaşın saygı duyması gereken ilkeler tartışılır. Platon'un en şiirsel eserlerinden biri olan Phaidon'daysa Sokrates'in son günü anlatılırken ruh hakkındaki düşünceleri yansıtılmaktadır. Ruh anlatılırken söyle bir şeyden bahsediliyor "Ruh bedenden önce yaratılmış her şeyi o vakit öğrenmiştir dünyaya geldiğinde bunları anımsar" diyor. Yine buna benzer bölümler yer alıyor. Bu gibi söylemler bana levhi mahfuzu hatırlattı. Sokrates'in yunan tanrıçalarına inandığını düşünmüyorum. Alatımları tek bir ilâhı işaret ediyor. Yine çok yer de ateizme karşı söylemleri var. Bir yaratıcının muhakkak olması gerektiğine dair söylemleri de... Gerçekten tüm samimiyetimle söylüyorum ki eser fevkaladeydi. Zevk alarak okudum. Belli bir sayfaya kadar not ile ilerliyordum ama sonradan kollarım ağrıdığı için not almayı bırakıp sadece okumayla devam etmek zorunda kaldım. Sokrates'in ölümü kabullenişi muazzamdı. Arkadaşlarının onu kaçırma tekliflerine bu kabullenisle onları ikna ederek cevap veriyordu. Ölümden sonra ruhun ölmeyeceğini sadece bedenin öleceğini ruhum yaşamaya devamedecegini nile söylemesi aslında Allaha inancını veyahutta Allaha inanma isteğini gösteriyor. Herkese öneririm. Selametle.Allaha emanet olun.
Kesitler:
Siyasete, olabildiğince iyi yetişmelerini sağlamak üzere gençlerden başlanmalıdır. İyi bir çiftçinin önce körpe fidanlarla, sonra diğer ağaçlarla ilgilenmesi gibi.
Atinalılar bir insanın bilge olup olmadığını önemsemez, yeter ki o insan bilgeliğini başkalarına aktarmasın. Ama bir insanın birilerini bilge yapma yetisine sahip olduğunu düşünürlerse, senin de söylediğin gibi, kıskançlıktan ya da herhangi bir başka bir nedenden ötürü büyük öfkeye kapılırlar.
O, hiçbir şey bilmediği hâlde bir şeyler bildiğini sanıyor, oysa ben hiçbir şey bilmemekle birlikte bunun bilincindeyim. Bu durumda, hiçbir şey bilmediğimi bildiğim için, az da olsa ondan daha bilgeyim sanırım.
Adalet için mücadele etmek isteyen biri, yaşamını birkaç yıl daha sürdürmek istiyorsa özel işleriyle uğraşmalı ve kamusal görevlerden kaçınmalıdır.
Konuşmak için para almadım, almadığım için de susmadım.
Hiç kimseye haksızlık etmediğimden emin olduğuma göre, kendime de haksızlık edemem.
Ölümden sakınmak o kadar zor değildir zor olan kötülükten sakınmaktır, çünkü kötülük ölümden daha hızlı koşar.
Belki de öyle olması gerekiyordu, bu yüzden iyi ki öyle olmuş diyorum. 59
Ölüler ya hiç var olmaz ve hiçbir şey hissetmezler ya da söylendiği gibi ölüm bir değişimdir, ruhun buradan başka bir yere göç etmesidir.
İnsan bir defa gözden düşmeye görsün, çoğunluk ona kötülüklerin küçüklerini değil, en büyüklerini bile yapmaktan çekinmez.
.