312 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Halide Edib'in çocukluk anılarından Birinci Dünya Savaşının son bulma dönemini anlattığı bu kitap beni gerçekten çok aydınlattı. O dönemki sosyal hayat, yazarın büyüdüğü ev, aldığı eğitim, karakterinin oturması, çevresinde olup bitenler bize aslında çok uzak değil. Sadece bir asır öncemiz ve ben hala bugün bile o zamanlarının mirasını taşıdığımızı düşünüyorum.
Aile yapısı çok farklıymış bir kere. Kadının toplumdaki yeri inanılmaz derecede acı verdi bana. Hala daha ileriye götürebiliriz ama ben yine de Atatürk'e ve o dönem yaşadığı çağdan çok ileri olan arkadaşlarına minnet duyuyorum.
Halide Edib'in aldığı eğitim bizimkilerle kıyas kabul etmeyecek kadar önde, okuduğu kitaplar çok seçkin, kendini yetiştirmesi apayrı,ortamında adı geçen insanlar hep bildiğimiz, duyduğumuz önemli kişilikler.
Onun düşünce dünyası, onun vefası, anneliği, vatanseverliği her türlü değeri çoktan hak etmiş. Belki de Osmanlı ölürken, içlerinden çıkan böyle seçkin insanlar sivrilmeseydi o zaman hiç Türkiye doğmazmış. Ona ve o dönemin insanlarına daha fazla önem vereceğime geç kalmışlığımı telafi edeceğime söz vererek kitabı kapattım.