Kitabı hazırlayan Alpay Kabacalı'nın bu titiz çalışmasını okuduktan sonra,naçizane bir inceleme metni yazmadan geçmek olmazdı.
Oturdum yazdım Ben de...

"Insanın yozlaşma belirtisi,insanın sevgisizliği ile başlar."cümlesi,yazarın toplumcu gerçekçiliğinin en çarpıcı örneklerindendir benim için.Tabii ki sevgili Yaşar Kemâl'i tek bir kalıba yerleştirmek haksızlık olur.Yazın hayatının kalfalık yıllarında şiirsel(lirik) anlatımıyla,dolunay gibi parlayan romantizmini de unutmamak gerek.(bknz:İnce Memed)
Anadolu'nun kalbinde büyümüş üretken yazarımız suya sabuna dokunduğu için "meyve veren ağaç taşlanır"misali,,etik olmayan eleştiri ve ithamlara maruz kalmış.
Edebiyat gericilerinin ayak oyunlarına en güzel cevabı,yine toplumcu gerçekçi romanlar yazmaya devam ederek vermiş.
"Köylü romancısı" "masalcı"gibi sıfatlarla küçümsenmeye çalışılmış.Edebiyatının ve okurun gereksiz polimiklerle vakit kaybetmemesi gerektiğini bilen sorumlu duruşu ve üretkenliği takdir edilesi.

Sevgili okurlar,bu tespitlerimi yapmamdaki sebep şudur ki;bir yazarın yazarlık serüvenini incelemeden,kitaplarına yoğunlaşmayın.Salt kitabı okuyup bitirnek sizi eksik kılar.Işte tam da bu kitap,yazarın,yazarlık serüvenine ayna tutan güzel bir eser meraklısına.

Kitap,adından da anlaşılacağı üzere,toplumumuzdaki yozlaşmanın,çürümenin boyutlarını,emekçilerin kapitalist düzen içinde sömürülmeden,insanlık onuru ile yaşama mücadelesi vermesi gerektiğini savunan metinler içeriyor.Yazarın 1959—1978 yılları aralığını kapsayan,Metin,söyleşi,röportaj ve yurt içi,yurt dışı konuşmalarının en çarpıcı örnekleri seçilmiş.50 başlık altında derlenmiş kitabın ilk baskısı 1980'de milliyet yayıncılıktan çıkmış.ilk baskıdan okumayı sevenlere duyurulur.Zira bu baskı oldukça fazla imlâ hatalarıyla doluydu.Yine de pek çok alıntı paylaştım sizlerle.

Bu kitapta yazar'a dair pek çok detay bulacaksınız.Yeşilçam filmlerini aratmayan hayatı,edebi kişiliği,etkilendiği yazarlar,yol arkadaşları,ideolojisi,feodal sistemden kapitalist düzene geçişte Türkiye'nin imtihanı geniş yer buluyor.

Kim ne derse desin,Yaşar kemâl her devrin yazarı olarak evrenselliğini koruyacak.
Nobel almış,almamış ne fark eder ki bir romanı 40 dilden fazla çevirisi yapılmış bir yazar için.?
Türk ve Dünya halklarının içinde hak ettiği saygınlığın,nobel sahibi olmaktan daha onurlu bir yeri olduğuna inanıyorum ben.

Kaleminin ve yüreğinin gücüyle insanlık onuru için yazmış bu destansı yazarımızı eserleriyle yaşatmanız,okumanız ve okutmanız dileklerimle.Teşekkürler.

Not : Deneme derleme türünde,Zulmün artsın,Baldaki tuz adında kitapları da var.
Yine inceleme yazarımız Fethi Naci'nin "Yaşar Kemâl'in romancılığı"adlı eseri mevcut.Kitabın akademik yeterliliği olup olmadığı sizin araştırmalarınıza kalıyor.

Son olarak bir Yunan atasözü ile bitiriyorum :
"Halk yenir ama hazmedilmez."