1000Kitap Logosu
Hilâl
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
416 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ve her sarmaşık, kendi ağacını kuruturmuş sonunda...
Öncelikle bu kitabı okumamda vesile olan ve ona ikinci bir şans vermemi sağlayan Tayfun abime çok teşekkür ederim... ............. Kitabı okuduktan sonra aşkı tanımlamaya çalıştım kendimce.Ve uzun süre kalemimi oynatamadım. Sadece bazı belirtileri geldi ilk aklıma.Oysaki herkesin az çok bir deneyimi olmuştur muhakkak. Belki de tanımlanamayan bir şeydir aşk.Belki de tanımlanması gerekmiyordur. En çok susulması gereken konu bu olabilir, hiçbir tamlama, hiçbir kelime onu tam anlatamadığı için. Bu yüzden benim yazdıklarım aşkı anlatma değil sadece onu "sezdiriş" tir. "Aşk" sözcüğü zaten sözlükte "sarmaşık" demekmiş. Bir sarmaşık çınarları, servileri nasıl sarıp sarmalarsa, aşk da öyle sarıp sarmalarmış çınar gibi yiğitleri, servi boylu dilberleri. Ve her sarmaşık, sardığı ağacı kuruturmuş sonunda.Dıştan yemyeşil ve güzel gösterirmiş ama içten içe kurutur, çürütür, çökertirmiş. (sayfa 48) Gökyüzü olduğunu düşün ve aşık olduğunda tüm renklerinin aynı anda birbirine çarpıp karıştığını ve darmadağın olduğunu... Yağmur olduğunu ama yağamadığını düşün... Ve bunları yaşayacağını bilmene rağmen, gökkuşağı ya da yağmur olmayı sevdiğini... Aşk hem dert hem devadır sevmeyi bilenler için. Ve eminim ki tüm bunların amacı ise kişiyi gerçek aşka ulaştırmaktır, bu yolda bir aracı bir vesiledir. Gerçek aşk ise görünenin ardında saklıdır... Dünyadaki her şey onun bir tecellisidir. Bu yüzden onu bazen gökyüzünde bazen bir eşyada bazense bir insanda görmeniz gerçek aşkın yansımasından kaynaklanır. Kitapta genel olarak Leyla ile Mecnun' un hikayesi anlatılıyor. Hem de kendini Kays (Mecnun) ilan eden Leyla ile Mecnun kitabının ağzından. Hem değil mi ki bir aşkı yaşayandan daha güzel kim anlatabilir ya da hissettirebilir?... Bir olay değil birçok olay var aslında. Babil medeniyetinin faaliyetlerinden (BUAM (Babil uzay araştırma merkezi )) de yaralanarak bu aşk romanına tarihi bir hava katmış ve heyecanı ayakta tutmayı başarmış İskender Pala. Arapça ve Farsça kelimelerin sıklığından da söz etmesem olmaz.:)Başta sizi biraz yorsa da zamanla buna alışıyor hatta sevmeye bile başlıyorsunuz. Sabırla okuduğunuzda meyvesini fazlasıyla alacağınızdan ve tadını beğeneceğinizden eminim. Ve sen değerli okurum, buraya kadar okuduğun için sana da teşekkür ederim. İnşallah okumana vesile olabilmişimdir. :)
Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk
Okuyacaklarıma Ekle
6
Yorum
10
Paylaşım
220
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler
Aziz Mustafaoğlu
Kitaplığımda duruyor. Bir arkadaşım hediye etmişti. Ama hiç okumayı düşünmemiştim. Bu yorum beni kitaba biraz daha yaklaştırdı. Hadi hayırlısı
2
Burcu
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR.
1
Tayfun
Rukal'e sarıldım Leyla diye. Öncelikle ben sana teşekkür ederim güzel kardeşim. Her canlı bir başka canlının yaşama, inanma ve şükür vesilesidir. Keza sende benim için her gördüğümde sevinip, tebessüm ettiğim birisin. İncelemen çok hoş olmuş ve bir kaç tane de kitap içerisinden alıntın var. Severek okuduğumu bilmeni isterim. Ayrıca konu aşk olunca kitabın içerisinden yüzlerce alıntı çıkarmak çokta zor değil. Çünkü en güzel sözler aşk ile yazılır. Tekrardan teşekkür eder. Tebessümle, sevgiyle kalmanı temenni ederim. "Ömrün çiçek açsın."
1
7
Hilâl
Arada mesafeler de olsa sevginin olabileceğini bir kez daha hissettirdin. Değerlisin benim için abi teşekkür ederim. :)
2