432 syf.
·15 günde·Beğendi·7/10
Merhaba, instagramda @ bursaninokurlari ile Mart ayı kitabımız olan Terk Edenler'den bahsetmeye geldim. Daha önce Çinli bir yazar okuduğumu hatırlamıyorum bu ilk olmalı. Kitabın başlarında hikaye biraz yavaş ilerliyor ama daha sonra bir açılıyor pir açılıyor.
Deming Guo, New York'ta annesi Peilan ile yaşayan Çinli bir çocuk. 10 yaşlarındayken bir gün annesi işe gidiyor ve bir daha geri dönmüyor. Deming annesinin bir hatasından dolayı kendisini terk ettiğini düşünüyor. Uzun süre annesinin yolunu gözlüyor fakat annesi asla dönmüyor. Yanında yaşadığı, annesinin arkadaşı olan Vivian da ona bakmakta zorlandığı için Deming'i evlatlık olarak veriyor. Yeni ailesi Deming'e Daniel Wilkinson adını veriyor. Yıllar sonra Daniel annesi hakkında bilmediği acı gerçekleri öğreniyor.
Hikayenin başlarında anneye kızmamak imkansız çünkü kaybolmasının öncesinde de başka bir şehre, Florida'ya gitmek istediğini biliyoruz, doğal olarak çocuğu terk ettiğini düşünüyoruz. Ama hikayenin sonlarına doğru aslında hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Yasadışı göçmen olan Peilan'ın başına gelenler çok üzücüydü. Ve bu gibi durumların dünyanın pek çok yerinde gerçekten yaşandığını bilmek daha da acı.
Kendisi de göçmen bir ailede dünyaya gelen yazar, kitabını gerçek bir göç hikayesinden esinlenerek yazmış.
Terk Edenler'in yazarın ilk kitabı olduğuna inanmak zor, çünkü anlatım dili, betimlemeleri, psikolojik tahlilleri hepsi çok iyiydi. Karakterlerin hisleri birebir okura geçiyor. Deming'in bir yandan kendini bulma çabası diğer yandan Amerika'da yaşayan bir Çinli olarak gördüğü muamele, aynı şekilde Peilan'in özgürlüğü için yaptığı fedakârlıklar... Annenin güçlü karakterini özellikle sevdim.
Kitabın sonu beklediğimden farklıydı ama tatmin ediciydi. Yüzümde bir tebessümle kapağı kapattım. Bu arada çevirmeni de takdir etmek lazım çünkü yazara has anlatımındaki o güzelliği böyle güzel aktarabilmek de büyük maharet. Dediğim gibi başlarda biraz ağır ilerlediği için sıkıldıysam da bütününe baktığımızda sevdiğim bir kitap oldu #TerkEdenler. Sakin zamanlarda okumanızı tavsiye edeceğim kitaplardan :)