272 syf.
Kitabın ilk incelemesini yazmak bana nasip oldu. Öncelikle kitabı hazırlayan komisyona, ön ayak olan herkese Allah razı olsun demek istiyorum. Bu incelemeye bir şekilde denk gelirseniz inşallah, ne yapıp edin bir adet kitaptan edinin isterim. Benim için yıllardır çantamdan masamdan düşmeyen bir dua kitabı. Ben ne zaman Evrad-ı Şerifeye sarılsam aklıma şu hadis geliyor hemen:

“Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır.”

Sebebini açıklayayım; uzun süren öğrencilik yıllarında bir çoğunuzun onaylayacağı şekilde her gün açıp Kuran-ı Kerim okumak nasip olmuyor. İnşallah size oluyordur ama ben maalesef sınavlardan sonra açıp okumam gereken cüzleri ardarda okuyabiliyordum ancak sınavlar yaklaştıkça bi o kadar okumalarım azalabiliyordu.

İşte böyle zamanlarda bu kitabın ne kadar gerekli olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Çünkü içinde gün gün okunacak ayetler ve hadisler düzenlenmiş. Sizin Kuran-ı Kerimden, Allah'ın ayetlerinden uzaklaşmanıza hiç bir gün fırsat vermiyor. Ayetlerle ve Efendimiz (sav)'in o güzel dilinden dökülen dualarla dua etmeye alışmamızı sağlıyor. Cep Kitap formuyla kolayca her yere taşıyabilirsiniz. Sabah namazından sonra, otobüste okula giderken, ders aralarında, gece yatmadan önce kolaylıkla okunabiliyor. Günlük olarak düzenlenmiş olmasıyla sorumluluk hissi oluşuyor ve "Bugün de Rabbimin razı olacağını bir şeyler yaptım, O'na O'nun kelamıyla dua ettim. " diye huzurlu bir şekilde uyuyabiliyorsunuz. Ek olarak ibadetlere sürekli devam edilmesinin davranışlarımızın değişmesinde çok daha etkili olduğunu farkedeceksiniz. Her gün hiç aksatılmadan okunan bir ayet bile insanı o yolda tutuyor. Rabbim ayırmasın inşallah.

İçinde yer alan hadisleri ve ayetleri devamlı okumalarda ezberlemeye başlıyorsunuz. Arapça - Türkçe olması da en sevdiğim detaylardan biri. Okuduğumuz ayetin mealini de okuyarak nasıl dua etmemiz gerektiğini öğreniyor, Kuran-ı Kerim'de emredilen şekilde hayatınızı şekillendirmeye başlıyorsunuz. Yine Hasan Tahsin Feyizli Hocanın Feyzül Furkan Mealini şiddetle öneririm.

Ben bir süre önce her gün sabah Yasin Suresini okuyarak okula giderdim. İçinde Yasin Suresi yer aldığı için kücücük kitapla her sabah okuya okuya gitmek çok kolay oluyordu.

Yine içinde Esmaü’l-Hüsna anlamlarıyla birlikte bulunuyor. Rabbim 99 ismini ezbere bilmeyi nasip eder inşallah.

Evden çıkarken okunacak dua, yeni kıyafet giyince okunacak dua, hastaya okunacak dua gibi bir çok dua yer alıyor.

Ben bu kitabı ne kadar anlatsam da hak ettiği övgüye asla yanaşamam. Benim için çok kolaylaştırıcı bir kitap oldu. Hepimizin her gün Kuran-ı Kerim okuması gerekiyor tabi ki ancak Esmaü’l-Hüsnaları hadisleri bazı günler bol bol cüz okusak da unutabiliyoruz. Bu kitapla beraber bir çok konuda ibadet yapma fırsatına sahip oldum. İnşallah devamlı olur.

Rahle boyu ve orta boyu da var ama ısrarla cep boyunu öneriyorum. Alın cebinize atın yanınızdan ayırmayın. Okumasanız bile çantanızda onu görünce son okuduğunuz ayetler hadisler aklınıza gelecektir.

Ben bir dönem sevdiğim arkadaşlarımın çoğuna hediye etmiştim. Herkesin sevdiği renge göre alıp hediye etmem de arkadaşlarımı çok memnun etmişti.
Böyle bir seçenek de güzel olmuş. :))