181 syf.
·9/10 puan
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐ Merhabalar! Arka kapağını okuduktan sonra çok merak ettiğim, aynı zamanda hasret kaldığım bir şeyler okuyacağımı anladığım harika bir kitapla geldim. Genç yaşına rağmen oldukça iyi iş çıkarmış Cihat Dündar. Kitabı Bey Kızı, tek solukta okuduğum etkileyici bir eser olmuş.
⭐ Kitap, keşke o dönem yaşasaydım dedirten, Sabahattin Ali'nin, Reşat Nuri Güntekin'in yaşadığı zarif ve samimi dönemi buram buram hissettirdi bana. Genç yazarın kendisini bu yazarlara yakın hissettiğini düşünüyorum. Cümleleri öylesine dönemin ruhunu yansıtıyordu ki, çağımız insanı olduğunu bilmeseydim Cumhuriyet dönemi yazarlarından olduğunu düşünebilirdim.
⭐ Kitabımız önemli bir beyefendinin kızı olan Ayşe'nin hayatına yön veren olaylar eşliğinde gidiyor. Ayşe, her ne kadar üst tabaka gelenekleri ile büyümüş bir kız olsa da ruhu oldukça asi ve özgürlükçü bir yapıya sahip. Lafını esirgemeyip hoşlanmadığı hiçbir şeyi sineye çekemeyen dobra bir karakter olan Ayşe'nin, şarkı söylemek de büyük bir tutkusu.
⭐ Neredeyse hiç tanımadığı biriyle evlenecek kadar da gözü kara olan karakterimiz, çok geçmeden pişmanlık duygusuna kapılıyor ve çareyi Ankara'dan İstanbul'a kaçmakta buluyor. Hayatını şarkı söyleyerek kazanan Ayşe, bu vakitten sonra artık Buse oluyor.
⭐ Hayatında onu rahatsız eden birçok olayın peşine düşmeyi de ihmal etmeyen bey kızı Ayşe, vicdanının izinde kimseyi ayırt etmeden adalet için elinden geleni de yapabilecek bir insan.
⭐ Güzel bir roman kaleme almış olan Cihat Dündar'ı kutluyoruz ve yeni eserlerini merakla bekliyoruz.