656 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap hakkında çok şey söylenebilir ama söylenemeyecek bir şey varsa da, o kesinlikle kitabın tempo sıkıntısından kaynaklı sıktığı olur. Başta ağır adımlarla ilerleyen, anlattığını kesinlikle boşa çalmadan, ağır ve kararlı adımlar ile bu epik dünya ile tanıştırılıyoruz. İlk dört bilemediniz en fazla altı bölümü size hazırlanmanız için ağırdan alıyor. Sonrasında ise ver elini Füg.
Kitap kesinlikle hız kesmiyor. O kadar çok olay oluyor ki bir bölüme sığdırılan betimlemeler, karakterlerin yükselişleri ve yaşanan olaylar... sanki her bölümü 1 saat olan 23 bölümlük bir diziyi 1 saatte bitirmiş gibi hissettiriyor. Kitabı okurken çoğu bölüm sonunda hatta bölüm ortasında okumayı keserek zihnimi boşaltıp neler olduğunu idrak etmeye çalıştığım çok oldu.
Bu kadar grotesk(ne anlama geldiğini bilmiyorum ama burada kullanmak doğru gibi geldi tşk) vahşi ve 80'lerin pratik efektleri ile zanaat saçtığı b sınıfı korku filmleri furyasından fırlamış betimlemeleri, (testere filmlerini sabah iğrenmeden keyfine kfc yerken izleyen biri olan ben), öğürmenize sebeb olabilir.
Hikayesi de betimlemeleri kadar öğürmenize zorlamasa da korkuyu ve gerilimi, peşinizi bırakmayan gölgelerinin nefesini evinizde daha önce duyup da şimdiye kadar umursamadığınız parke gıcırtısı kadar rahatsız edecek, çünkü o seslerin gölgeler tarafından geldiğini bileceksiniz.
Karakterlerin çoğunun hikayesi tatmin edici olsa da tam olarak açıklanmayan olaylar ve geçmişler kesinlikle can sıkıcı değil. Nede olsa o detaylar anılarda yer zaten bulamaz.
Kitapla alakalı tek sıkıntım ise şu...
BURADAN SONRASI SPOILER BENDEN DEMESİ SONRA AĞLAMA

Kitapla alakalı tek sıkıntım ise şu Cal il kendi geleceği ile karşılaşması. Kitabın sonunda, Füg'ün ilk açılışından sonra dokumadan kaçarken aslında kendisini görmüş olması, bir zaman paradoksu yaratıyor. Zaman yolculuğu en sevdiğim konulardan biri olsa da, 656 sayfalık kitabın son anına kadar bundan bahsetmeyip bu da size nah olsun diye suratıma tükürülmek pek hoşuma gitmedi. 10 üzerinden 9 sadece bu yüzden.