Dijital çağa girdiğimizden beri ekran bağımlılığının gençler üzerindeki etkisi hep tartışılmış ve genelleme yapılarak ekran bağımlılığının gençlerin zihinsel gelişimini negatif etkilediği savunulmuştur.

Montreal Üniversitesi %47’si kız 3826 ergen üzerinde 4 yıl boyunca izleme gerçekleştirmiş. Bu süre sonunda sosyal medya kullanan gençlerde yalnızlık, üzüntü ve umutsuzluk dahil 7 depresyon belirtisi gözlenmiştir. Sosyal medya kullanımının yanı sıra televizyon da izleyen bireylerde depresyon semptomlarında artış görülmüştür. Öte yandan video oyunları oynayan bireylerde hiçbir depresyon belirtisi gözlenmemiştir.

Sosyal medya ve televizyon gençleri kendi sahip olmadıkları yaşam biçimi, zenginlik, vücut ölçüleri, başarı vs. şeylere özendirdiği için sahip olduklarıyla mutlu olmama, hep daha fazlasını isteme, kıskanma gibi semptomları doğuruyor.

Depresyon durumu kişinin sayfa görüntüleme seçeneklerini etkiliyor. Sonrasında daha çok benzer içerikler öneriliyor ve depresif durum kısır döngüye girmişçesine artarak devam ediyor.

Kaynak: https://www.iflscience.com/...dia-is-bad-for-them/