224 syf.
·12 günde·Beğendi
Iza, babası Vince öldükten sonra annesi Etelka'yı yanına almaya karar verir. Etelka ve Vince 50 yıla varan evlilikleri boyunca taşrada küçük dünyalarında yaşayan bir çiftken Vince'nin ölümü Etelka'nın tüm hayatını değiştirir. Kızının yanına Budapeşte'ye yerleşmek zorunda kalan yaşlı kadının umduğu gibi olmaz yeni hayatı. Onun artık kendine ait bir evi, eşyaları, eşi kısaca kendine ait bir hayatı yoktur. O artık kızı İza'nın hayatının bir parçası olmuştur. Aynı şey uzun yıllardır Budapeşte'de doktorluk yapan,ailesinden uzakta tek başına yaşayan, kendi düzeni olan İza içinde geçerlidir. İza içinde yeni birinin (bu her ne kadar annesi de olsa ) hayatına dahil olması onun da kolay alışamadığı bir duruma neden olur. Etelka ve Iza için hayat artık farklı akmaktadır.

Iza'nın Şarkısı Macar yazar Magda Szabò'nun duygu dolu, okurken kendinizden yada çevrenizdeki insanların hayatlarından kesitler göreceğiniz, çok basit bir dille yazılmış ama bir o kadar da duygu yoğunluğu olan bir roman.

Bazen insan en yakınındaki insana bile uzak olabiliyor, onu anlamayabiliyor. Bir insanla birlikte yaşamak bu kişi ister eşiniz, ister anne babanız, ister çocuğunuz olsun bir evi , bir hayatı paylaşmak hiçte kolay olmuyor. Hele hele bir insanın hayatına sonradan dahil oluyorsanız. Herkes hayatı kendi doğruları, kendi kuralları, kendi bildikleri ile yaşamak isterken, karşısındaki ile empati yapmadan, onun neler hissedip istediğini bazen düşünmeden hareket edebiliyor.

Hem bir evlat, hem bir anne, hem de bir eş olarak okurken empati yapmaya zorlayan, herkesin de mutlaka kendinden bir şeyler bulacağı, şimdi olmasa bile er geç yaşayacağı yada yaşamak zorunda kalacağı bir durumu anlatan bir kitap oldu İza'nın Şarkısı benim için, Magda Szabò ile de güzel bir başlangıç.

Yazarın yky'den çıkan diğer kitapları Kapı, Yavru Ceylan ve Katalin Sokağı da okunacaklar listesine alındı hemen

Hermann Hesse " Magda Szabò'yu keşfettiyseniz altın bir balık yakaladınız demektir. Yazmakta olduğu bütün kitapları alın, ileride yazacaklarını da." diyor. Magda Szabò'yu keşfedip altın balığı yakalamak için iyi bir fırsat İza'nın şarkısı.