1000Kitap Logosu
Hasan Bulut
Gör Beni'yi inceledi.
Bir daha asla!
Azra Kohen'in okumaya çalıştığım ve okuyacağım tek kitabı Gör Beni olacak sanırım. Gerçekten çok kötü kurgulanmış, akıcılıktan yana gördüğüm en kötü kitaplardan biriydi. Bu zaman kadar Sırlar Uçurumu diye bir kitabın ardından yarım bıraktığım ikinci kitap oldu. Okumaya, bitirmeye çok çabaladım ama olmadı, dayanamadım. Daha ilk sayfalardan başlayan bir karakter çokluğu yüzünden hikayeye odaklanmam zora girdi. Yazar tarihsel gerçeklere uymadığını daha ilk sayfadan uyardığı için bu konuya girmeyeceğim ama kesinlikle kitabın başında böyle bir şey yazması okurda bir ön yargı oluşturuyor. Bir yandan da tarihsel gerçeklere uymayan bir tarihi kurgu neden yapılır onu da anlamış değilim. Yazar dini konularda az bilinenlere bir sınıf kurgusuyla değinmeye çalışmış ve kimsenin bilmediğini düşündüğü bu dini konuları anlata anlata bitirememiş, ama benim gibi dinler tarihine aşina birine okulda geçen bölümlerin zulüm olacağınaysa düşünememiş. Kısacası Gör Beni kitabı beni bir süre elime kitap alamayacak derecede yordu, gerçekten de on-on beş gün elime başka kitap alamadım ama en sonunda güvendiğim limana, Necati Cumalı'nın Tütün Zamanı serisinin 2. Kitabı olan Yağmurlarla Topraklar kitabına sığınarak bu durumdan kurtuldum. Yağmurlarla Toprakları'ysa en kısa zamanda okumayı düşünenler için değerlendireceğim. Gör Beni kitabına puanım; 3/10.
Gör Beni
8.7/10
· 11,2bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Yorum
1
Paylaşım
146
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler
Mayalena
Fi kitabı da maalesef çok kötüydü, yazarin ilk denedigim kitabiydi ve bir daha asla almadim Azra Kohen.
2
1
2 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Mayalena
Yazar oldukca iddiali konusan birisi sasiriyorum. Fi Dizisi kitabından çok daha sürükleyiciydi acikcasi. Intihal konusunda bilgim yok ama sizin de dediginiz gibi sayfalarca evirip cevirip ayni seyleri soylemis. Insani rahatsiz eden bir tarafi var.
1
KİRAZ ÇİÇEĞİ
İncelemeniz sonucunda listemden çıkardım 👍
4
4
4 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Seda GÜNEŞ
Çünkü okunması gereken bir kitap. Gör beni yi ne kadar anlatsam az kalır. Hiçbir kurgu roman tarihi kaynak değildir. Adı üstünde kurgusaldır. Fakat kişileri ve olayları tarihi olgu ve olaylardan esinlenerek oluşturulmuştur. Gör Beni Osmanlı döneminin sonları ile Atatürk dönemini çok güzel anlatan bir roman yazmış. Tarihi bilgisi ya da merakı olan ve nesnel bir bakış açısına sahip olan herkesin dikkatini çeker diye düşünüyorum. İçin de aşk da var. Azra kohen farklı bir kadın zaten. Fi iç pi yi okumadım. Okumayı da düşünmüyorum. Ama aeden, gör beni ve yeni çıkacak olan nakar ı okudum/ okuyacağım. Bilmiyorum belki de siz sevmezsiniz. Beni etkiledi. Yukarıdaki yoruma asla katılmıyorum mesela. Hele bir yazarın başka bir yazarın kitabını böyle eleştirmesi etik mi onu da bilmiyorum.
3
Serap altun
Görüşlerinize aynen katiliyorum. Mal bulmuş mağribi gibi aynı seyi yazmış da yazmış. Üstelik verdiği bilgiler doğru da değil.
9
3
9 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Hasan Bulut
Mümkünse sizin gibiler beni okumasın zaten. Aslında sizinle münakaşa etmemem gerektiğini en başta anlamıştım ama ufak da olsa bir pırıltı gördüğümü sandım, yanılmışım. Fanatiklik bana göre değil, yazdıklarımı da çarpıtmayın; kurgu kurgudur, her şey yanlış diyen de olmadı. Keyifli günler. :) 🖐🏼
1