800 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Vedat TÜRKALİ namı diğer Abdülkadir Pirhasan Mustafa Kemal Samsun’a ayak bastığı yıl doğan edebiyatımızın yüz aklarından birisidir.
Güven adlı eseri 1300 sayfa gibi bazılarının gözünü korkutacak kalınlıkta bir eserdir. İki cilt ve roman kendi içinde 5 farklı kitaba ayrılmıştır. Kitabın büyüsü kaçmasın ama en zevkli olan beşinci kitaptır !!!! Romanda Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren siyasi mücadele veren (illegal) TKP (Türkiye Komünist Partisi) hikâyesi oluşturmaktadır.
Türkiye’nin yakın siyasi tarihini merak eden ve zihnindeki tabuların yıkılmasını göze alacaklar için roman eşsiz bir kaynaktır.
Sistemin kurucu partisi olan CHP’nin 27 yıllık tek başına iktidar olduğu yıllardaki sistemde yaşananlar o günün havasıyla çok güzel vermiştir.
Sosyalist fikrinden dolayı hapiste çürütülen Nazım Hikmet, şimdi eserleri okunan Yusuf Atılgan, Türkiye sosyalist hareketin öncülerinden Dr. Şefik Hüsnü, Osmanlı Tarihi, İslam, Kürt Meselesi gibi birçok konuda yazdıkları günümüzde bile aşılamamış Dr. Hikmet Kıvılcımlı, Edebiyatçı Suat Derviş’in kocası Reşat Fuat gibi birçok önemli isimlerin hikayesine tanık oluyorsunuz.
Dönemin ırkçıları olan Nihal Atsız ve ekibinin yaptıkları günümüzde “solcu” olan Cumhuriyet gazetesinin ve yazarı olan Peyami Safa’nın Hitler faşizminin bizdeki en büyük destekçileri olduğunu görüyoruz. Romanda bugünde ülkenin en yakıcı sorunlarında olan Kürd Meselesine çok çapıcı ve cesur tespitler var. O dönemin dünyasında kadın-erkek ilişkisi, cinsellik ve birçok konuya Vedat Türkali cesur şekilde ele almıştır.
Eserin “GÜVEN” adı nereden geliyor. “Güven” dünde bugünde insan ilişkisinde en önemli sorundur. Karı- koca, devrimci arkadaş, devleti yönetenler arasında; velhasıl iki insanın olduğu her yerde acaba karşıdaki insana ne kadar GÜVEN duymalıyım, kartlarımın ne kadarını karşıdaki insana açmalıyım endişesi vardır.
Nevzat, Nejla, Halil, Seher, Galip, Sait, Nedret, Refik ve daha birçok önemli kahramanın hikayesini öğrenmek için ertelemeden başlayın derim.
Bu ülkede sistemi kuran ve sol olduğunu iddia eden CHP’nin ve çevresinin şöyle veya böyle hikâyesini yazanlar olmuştur. Sağ kulvardan gelen insanların hikayesini yazanlar da olmuştur. Mustafa Suphi ve 15’ler, Nazım, Hikmet Kıvılcımlı, Şefik Hüsnü ve birçok ülkenin kaybeden Donkişotları olan sol/sosyalist insanların hikâyesini merak edenlere naçizane tavsiyemdir.