• Bazen istiyorum ki, bir gece vakti bir yabancı ile karşılıklı oturayım. Anlatayım, dinleyeyim. Dinlediklerime ağlayayım. Ağlarken kendi iç sıkıntılarımı da aklıma getirip daha çok ağlayayım. Hıçkırıklara boğulayım. Sonra bir espri patlatıp kahkahalara boğulayım. O yabancıdan bir kaç güzel şey dinleyeyim. Kâh Ahmet Kaya'dan, kâh Kamuran Akkor'dan, kâh Gülden Karaböcek'ten, kâh Teomandan şarkılar mırıldanalım. Dertli şarkılarda ağlayıp, beceremediğimiz yerlerde kendimize gülelim. Gülerken gözyaşlarımız süzülsün yanaklarımızdan. Acısını hissedeyim o yabancının, acıma yoldaş eyleyeyim. Kalplerimizi eski bir plak gibi tersine çevirdikten sonra soralım birbirimize, biraz olsun rahatladın mı? Canımız yansa bile o an herşeyi unutup evet diyelim birbirimize. Sonra uyuyup uyanalım. Zeze, insan uyudu muydu herşeyi unutur diyordu. Uyanana kadar unutmuş olalım bazı şeyleri. Birbirimizi de unutalım sonra. Çünkü tam buldum derken kaybetmeleri meşhurdur insanların. Unutalım ki kaybetmiş olmanın hüznünü yaşamayalım.. Çok şey istiyorum biliyorum. Kendimi bir yabancı yerine koyup kendimle konuşuyorum bazen. Farkındayım saçmalıyorum. Didem'in de dediği gibi
  " İç ses !
  Bu bahsi kapa. "
 • .
  Asıl adı Neşecan Göktürk olan Neşe Karaböcek, 1 Nisan 1947 de İstanbul Yeşilköy'de üç katlı ahşap cumbalı bir evde doğar. Aslen baba tarafından Bulgaristan kökenlidir. TCDD Kurumunda Muhasebe Şefi olan Hüseyin Orhan Göktürk ile ev hanımı olan Arife Göktürk çiftinin ikinci çocuklarıdır. Sırasıyla Tezcan, Saniye Gülden (Gülden Karaböcek) ve Gülcan adında üç kız kardeşi, Taner adında bir ağabeyi vardır. Çocukluğu Ankara ve İstanbul'da geçer.
  Babasının Devlet Demiryolları'ndaki görevi nedeniyle 1950 de Ankara'ya taşınmalarının ardından, komşuların da zorlamasıyla, Ankara Radyosu'nda çocuk korosunu yöneten Ayşe Abla'ya götürür annesi. Ama Ayşe Abla elinde kaşıkla kocaman kocaman şarkılar söyleyip, kocaman kocaman şarkıcılara taş çıkaran küçük Neşecan Göktürk'ü ne yapsın; o çocuk şarkıları söyleyen çocuklarla çalışmaktadır! Fakat anne dayatınca, konservatuvara götürmesi için bir kart yazar. Neşe Karaböcek 3,5 yaşında iken, o sıralarda Ankara Devlet Tiyatrosu Küçük Tiyatro Bölümü kurulur. Muhsin Ertuğrul'un talimatıyla gazetelere ilan verilerek, tiyatroya alınacak yetenekli küçükler aranır.
  ''Daha ilkokula gitmiyor, okuma yazması yok. Oyunu nasıl ezberler.'' denir ama imtihanı kazanır; üstelik tiyatro, şan ve bale bölümlerine kabul edilir. İlk rolü ''şarkı söyleyen bir kuş''tur, yaşı 3,5'ken alır bu rolü. Sonra Mümtaz Zeki Taşkın'ın yazdığı iki oyunda başrol oynar: "Yıldız Ece" ve "Kara Böcek". Mümtaz Bey'in hep ''Böcek'' diye sevdiği ve bu nedenle de adına bu oyunu yazdığı Neşecan, sonraları hep Neşe Karaböcek olarak anılacaktır. Diğer oyunlardan kat kat fazla oynanan Kara Böcek, Neşecan'ın o küçücük haliyle Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile de tanışmasına vesile olacaktır.

  Daha sonra Devlet Operası'na alınır. Soprano olarak yetiştirilir. Carmen, La Bohem operalarında, Peter İlyiç Çaykovski'nin Kuğu Gölü'nde yaşını aşan görevler alır. Muhsin Ertuğrul'la Büyükbaba ve Torunu oyununu birlikte oynarlar. Bu arada bir de Halkevi'nde de halk tiyatrosu eğitimi alır. Ve bütün bunlar o henüz ilkokula başlamadan gerçekleşir.

  Nihayet ilkokula başlar! Altı yaşında, ikinci sınıftan. Ama aynı zamanda tiyatroda, operada rol alır; bale eğitimine devam eder, bir de üstüne gazinolarda ''solist'' olur. Yedi yaşındayken, semaverden çay içilip fındık fıstık yenilen Ankara Cebeci Dörtyol Aile Bahçesi'nde sahnede bulur kendini. Ablasıyla birlikte, Karaböcekler olarak türküler söylerler, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses'ten önce! Ama Neşecan tek başına ''Bakmıyor Çeşmi Siyah'', ''Aheste Çek Kürekleri'' ve inanmayacaksınız ''Makber''i icra etmektedir. Bahçe dolar taşar, Ankara çalkalanır. O ise bebeklerle hiç oynamayan, evcilik oynayan kızları ''Allah Allah, yapma şeylerle oynuyorlar'' diye garipseyen bir çocuktur o zaman.

  Eh sonunda bir tercih yapacaktır; ne de olsa yedi yaşına gelmiştir! Tabii ailesinin etkisiyle tercihi sahneden yana olur. Operayı bırakır ama, okul, konservatuvar ve sahne devam eder. Bu arada Fahri Kopuz'dan, Türk müziği, nota ve solfej dersleri alır. Bir bakarsınız, plakçılar kapıda. Yedi yaşında ilk plağını da doldurur: Bir Arap şarkısı Alloma ve Tintin Tini Mini Hanım.

  Ortaokulu bitirince ablası evlenir ve Neşe Karaböcek tek başına sahnelerdedir artık. Ama o batı, özellikle İspanyol müziğine merak sarmıştır. Ankara Radyosu'nda Flamingo Dans Orkestrası eşliğinde Latin Amerika müziği icra eder.

  ''Artık Sevmeyeceğim'' ve ''Ağlama Değmez Hayat''ın olduğu 45'lik, 5 milyon satar! O artık bildiğimiz Neşe Karaböcek'tir. İlk Altın Plak ödülünü o zaman alacak ve sonra bunların sayısını 18'e çıkarıp, rekoru hálá kimseye kaptırmayacaktır.

  Hemen hemen her tür müziği denemiş ve sayısız 45'lik plak, LP ve kaset/CD doldurmuştur. Ayrıca 11 sinema filminin başrolünde oynamıştır.

  Ödülleri; 18 Altın 45'lik plak, 2 Altın Long Play, 1 Altın Bülbül (5 Adet Altın 45'lik yerine verilmiştir.) 2 Altın Kaset, 1 Altın Heykel, ve çok sayıda dergi, gazete, mecmua adına verilen ödüllerle sanat dünyasındaki rekorun sahibidir. AyrıcaBing Crosby'den sonra dünyada en çok altın plak alan 2. sanatçıdır. 1981 yılında Altın Plak adlı müzik şirketini kurdu.

  1991 yılında ikinci eşi Tevfik Yener ve oğullarıyla Amerika'da Newyork'a yerleşir. 20 sene orada kaldıktan sonra Türkiye'ye kesin dönüş yapar.

  Neşe Karaböcek Mart 2011 de İstanbul'da da kendi yaptığı resimlerden bir resim sergisi açtı. Adı "Yeşil Elmas" olan Bitkiler ve vitaminler hakkında, bitkilerin, otların nasıl şifa kaynağı olduğunu, doğal güzelliği anlatan bir de kitap yazdı.
  .
  Kaynak : http://www.sabah.com.tr ' den alıntı
 • İki damla yaştan gayrı nem kaldı,
  Nem kaldı, nem kaldı...
 • Sezen Aksu'yu şarkılarıyla tanıyoruz. Ben kendisini "Sarı Odalar" ile tanımıştım. Daha bir çok şarkısının yeri de ben de ayrıdır. Her şarkısını olmasa da çoğu şarkısını severim. Ama tabi Hüsnü Arkan, Cem Adrian hadi biraz daha eskilere gideyim Gülden Karaböcek varken öyle sürekli, her gün dinlediğim biri değildir. Listemde ilerilerde yer alır. Şimdi bunlar kitapla ne alaka diyebilirsiniz. :)

  Kitabını görünce bir de çok hesaplı bir fiyatı olduğundan almak istedim. Farklı bir şeyler beklemiştim. Lakin beklediğim gibi olmadı. Çünkü zaten olan şeylerin toplanıp kitaplaştırılmış hali. Kitap 1975 ile 2006 yıllarında çıkan şarkılarının sözlerini içeriyor.
  Kendisi önsöz de müzikleri alıp sözleri koyduğumuz zaman ortaya eksik bir şey çıktığından bahsetmiş. Kitabın adı bu yüzdendir ki Eksik Şiir olmuş.
  Her neyse Sezen Aksu'nun şarkı sözleri bir kenarda dursun derseniz alıp okuyabilirsiniz.
  Ben okurken bazen zorlandım. Çünkü aklımın şarkılara gidip kendimi okumak yerine mırıldanırken buldum hep. Ayrıca bazı şarkıların sözleri nedense bana bazı şiirleri, şarkıları çağrıştırdı. Çok benziyorlar ya da ben benzettim.

  Kitap sayesinde öğrendiğim en önemli şeyse, başka sanatçılardan severek dinlediğim bir çok şarkının sözlerinin de Sezen Aksu'ya ait olması oldu. :)